Nepřemožitelný shaolin (1978)

Invincible Shaolin z roku 1978 ponúka divákovi zmes pôsobivých bojových scén a zároveň sa potýka s logickými dierami a primitívnymi dialógmi, avšak výrazné bojové sekvencie vyčnievajú ako jasné pozitívum. Z hľadiska príbehu je film občas slabší, pričom logické diery môžu diváka vyviesť z deja. Dialógy sa niekedy javia primitívne a nedokážu plne podporiť vážnosť situácií. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že v mnohých prípadoch výslovne obsahujúce dialógy nie sú hlavným lákadlom pre tento žáner. Avšak, ak sa na film pozrieme očami fanúšika bojových umení, jeho hodnotenie sa zvyšuje. Bojové scény sú perfektne choreografované a ponúkajú širokú škálu rôznych bojových štýlov. Majú silný vizuálny dojem a sú dynamické, čo dokáže udržať pozornosť diváka aj vtedy, keď príbeh možno neoslní svojou hĺbkou 6/10

Bolestná realita (1994)

Aj keď film sa snaží byť satirický a komentovať generáciu X, môže sa stať, že jeho odkazy a humor nie sú pre každého zrozumiteľné. Významy a narážky môžu byť pre niektorých divákov nepresné alebo zastarané. Na druhej strane, film môže byť tiež vnímaný pozitívne ako retrospektívny pohľad na dobu 90. rokov a na isté aspekty mládežníckej kultúry tohto obdobia. Hudba a niektoré scény filmu môžu byť považované za ikonické a emocionálne. Celkovo platí, že "Reality Bites" môže byť príťažlivý pre tých, ktorí majú nostalgický vzťah k dobe, v ktorej vznikol, ale pre iných to môže byť filmom, ktorý nesplní očakávania. 4/10

Opravdová kuráž (2010)

True Grit, režírovaný bratmi Coenovcami, je moderným remakeom klasického westernu a je to film, ktorý sa vyznačuje svojou autentickosťou a atmosférou. Príbeh sa odohráva v drsnom prostredí Divokého západu a film vyniká v zachytení tohto obdobia. Kostýmy, scenár a výprava vytvárajú dojem, že sme presne v tej dobe. Hudba je tiež výnimočná v tomto filme. Skladateľ Carter Burwell vytvoril hlbokú a emotívnu hudobnú kulisu, ktorá pridáva ďalší rozmer príbehu. Skladby, ktoré sprevádzajú postavy v ich dobrodružstvách, prispievajú k atmosfére filmu a pomáhajú divákovi zažiť dobu Divokého západu. Hlavnými hviezdami filmu sú herečka Hailee Steinfeld ako odvážna a vytrvalá Mattie Ross a Jeff Bridges v úlohe Roosta Cogburna, nekompromisného maršala. Ich výkony sú výnimočné, a to najmä Steinfeld, ktorá v tomto mladom veku predviedla neuveriteľný herecký talent. Film je pôsobivým westernom so silnými výkonmi a skvelou hudbou. Hudba, kostýmy a autentickosť pridávajú filmu hĺbku a vytvárajú dojem, že sme s postavami na ceste Divokým západom. 7/10

O těle a duši (2017)

Tento film nie je len obyčajným romantickým príbehom, ale jedinečným spojením poézie a realizmu. Výkon hlavnej herečky, ktorú stvárnila Alexandra Borbély, je absolútne ohromujúci. Jej postava Mária je uzavretá a komplexná, a Alexandra Borbély ju stvárňuje so striedmou, no veľmi dojemnou interpretáciou. Jej schopnosť vyjadriť emócie a komunikovať s divákmi aj bez slov je úchvatná. Mária je postavou, ktorú nie je ľahké pochopiť, no Borbély jej dáva hĺbku a ľudskosť. Príbeh filmu sa odohráva v mäsiarni a sleduje vzťah Márie a Endreho, ktorý je nadriadeným v podniku. Ich vzťah začne nabrať na význame, keď sa ukáže, že majú spoločný sen, v ktorom sa nachádzajú v podobe zvierat.. Tento motív snov preniká celým filmom a dodáva mu ďalší rozmer. Film sa dotýka témy samoty a izolácie, ale tiež odkrýva potrebu ľudí po spojení a láske. Ildikó Enyedi vytvorila film, ktorý je vizuálne krásny a poháňaný silnými výkonmi hercov. Je to príbeh, ktorý vás nesie do sveta, kde sny a skutočnosť sa pretínajú, a kde sa nachádza krása v ľudskej zraniteľnosti. 8/10

Weird: The Al Yankovic Story (2022)

Pred začiatkom nás skutočný Weird Al žiada, aby sme si užili jeho biografický film. Jeho skutočný príbeh. A keď sa film začne, začal som si začal hovoriť, že či niektoré udalosti sú skutočné, a či niektoré vymyslené. Ako film pokračoval ďalej, konečne som pochopil, o čo ide, a hoci to trvalo dosť dlho, no stálo to za to. Weird Al je čistý génius. Ak máte radi jeho hudbu a jeho ako umelca, tak tento film sa vám bude páčiť. Vtipy sú neuveriteľné, ale taká je aj jeho hudba. Dokonca som sa niekoľkokrát zasmial nahlas. A oceňujem, že niektoré vtipy boli trochu kontroverzné, ale stále technicky bezpečné s ohľadom na materiál a časový rámec, ktorý parodujú. Udržiavali ma v neistote, čo je humor a čo je skutočné, a niektoré vtipy boli podané tak vážne, že to tak vážne, že to povedali, akoby to bola pravda. Všetci traja hlavní herci - Daniel Radcliffe, Evan Rachel Wood a Rainn Wilson boli dokonalí. (Zvyšok obsadenia bol tiež skvelý, najmä paródované celebrity.) To bolo osviežujúce pre tento špecifický podžáner. Poviem len, že film je trochu príliš dlhý, pretože sa veľmi dlho buduje a zdá sa, že vrcholí na konci filmu, len aby pokračoval ďalších 30 minút. Bohužiaľ, stráca trochu energiu, ale stále je zaujímavý. 8/10.

Stvořeni pro lásku (2000)

Vizuálne pôsobivý a emotívny film, ktorý presne zachytáva atmosféru a náladu romantického vzťahu. Režisér Wong Kar-wai sa v tomto diele skvele venuje dôkladnej charakterizácii svojich postáv, a to nielen slovom, ale aj tým, čo zostane nenazvané a nevyslovené. Príbeh dvoch susedov, ktorí postupne objavujú, že ich partneri majú mimomanželské vzťahy, vytvára silný základ pre zložitý a citlivý vzťah medzi hlavnými postavami. Ich spoločný pocit izolácie a tajomstva prináša nevýslovné pocity, ktoré sa často prejavujú prostredníctvom pohľadov, gest, hudby a neverbálne. Vizuálna stránka filmu je jedinečná a fascinujúca. Wong Kar-wai a kameraman Christopher Doyle dokázali vytvoriť nádherné obrazy, ktoré evokujú nostalgickú eleganciu 60. rokov. Farby, kompozícia a výber hudby sa spájajú, aby vytvorili hypnotický zážitok. Celkovo vzato, "In the Mood for Love" je krásny film a vyvoláva pocit melanchólie a túžby. Jeho vizuálna nádhera a výkony hlavných hercov ho robia hodným pozornosti. 7/10

Útěk z MS-1 (2012)

"Lockout" má zaujímavý základný príbeh o snahe zachrániť dcéru prezidenta z vesmírnej väznice. Avšak príbeh nie je vždy konzistentný a niektoré zvraty sa zdajú byť predvídateľné. To môže zanechať divákov s pocitom, že príbeh mohol byť lepšie rozvinutý. Guy Pearce a Maggie Grace odvádzajú slušné výkony vo svojich úlohách. Napriek tomu sú niektoré ďalšie postavy povrchné a zle vykreslené, čo znižuje celkovú kvalitu hereckých výkonov. Film ponúka niekoľko vzrušujúcich akčných scén a bojových sekvencií. Efekty vo vesmírnej väznici sú dostatočne presvedčivé, ale nie sú ničím, čo sme už v podobných sci-fi filmoch nevideli. Réžia filmu nie je výnimočná a mohla by byť dynamickejšia. Vizuálny štýl filmu je priemerný a chýba mu originalita, ktorá by ho vyniesla nadpriemerne. Pre tých, ktorí hľadajú jednoduchú akciu, môže byť zábavný, ale neposkytuje nič nové ani výnimočné vo svete sci-fi žánru. 5/10

Muž ve stínu (2010)

Thriller, ktorý kombinuje politické intrigy a záhadnú atmosféru. Hlavné postavy sú stvárnené Ewanom McGregorom a Pierceom Brosnanom, a ich herecké výkony sú solídne. McGregor vám umožňuje precítiť postupujúce nebezpečenstvo a zvedavosť jeho postavy. Brosnan ako bývalý britský premiér je presvedčivý, aj keď niektoré momenty mohli byť intenzívnejšie. Príbeh sleduje spisovateľa, ktorý píše biografiu bývalého premiéra, a postupne odhaľuje záhadné tajomstvá. Dianie je napínavé a plné politických zvratov, ale nie vždy je úplne presvedčivé. Niektoré zvraty príbehu môžu byť trochu predvídateľné. Roman Polanski je majstrom vytvárania napätia a záhadnej atmosféry. Film je výborne natočený, a jeho vizuálna stránka prispieva k vytvoreniu tajomnej nálady. To môže byť jedným z jeho silných bodov. Avšak niektoré body príbehu mohli byť lepšie vypracované. Pre fanúšikov žánru a režiséra Romana Polanského to však môže stále stáť za pozretie. 6/10

Sexuální výchova (2019) (seriál)

"Sex Education" je nesmierne úspešný britský televízny seriál, ktorý si získal veľké množstvo fanúšikov a kritický úspech. Seriál sa zameriava na život stredoškolákov a ich cesty k dospelosti v prostredí, kde sex, vzťahy a identita sú častými témami. Seriál ponúka výnimočný zážitok. Seriál vyniká v tom, že dokáže kombinovať humor s vážnymi témami a dáva priestor otvorenému rozhovoru o sexuálnych otázkach. Gillian Anderson vo svojej úlohe sexuálnej terapeutky je vynikajúca a pridáva seriálu hlbší rozmer. Taktiež je schopný ponúknuť divákom zábavu a zároveň sa venuje citlivým témam, čo ho robí jedinečným. Seriál je zrejmým hitom pre tých, ktorí hľadajú humor a zároveň chcú rozprávať o dôležitých otázkach týkajúcich sa sexuálnej výchovy a vzťahov. 9/10