Muž se zlatou zbraní (1974)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Bond se znovu připletl do orientu a to neměl dělat - výsledek je slabý film s Bondem který je spíš takový šprýmař než tajný agent - je velká škoda že si film nevzal více z Flemingova románu protože má k dispozici nejlepšího záporáka Bondovské série. Ale ten celý film nezachrání - ty dvě hvězdičky jsou za něj, jinak bych dal klidně odpad. James Bond: O Rogeru Moorovi už nadále psát nebudu ... Akce: Akce. A kde? Bondgirl: Britt Ekland, Maud Adams. No a? Padouch: Božský Christopher Lee. Hudba: Jedna z nejlepších. Kniha: Ano kniha byla super. O té se někdy rozepíšu ... James Bond will return: Špion, který mě miloval

Žít a nechat zemřít (1973)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: ,,Vždycky se rád nafukoval." Dr. Kananga je lidumilný politik který žije na ostrově chráněném kouzelníkem Voodoo a jako pan Big se chystá stát největším distributorem heroinu na světě. Kdo jiný by mu v tom mohl zabránit než agent 007. Tohle dobrodružství agenta 007 mi spíše připomíná nějakou episodu britského krimi seriálu, snad jen ta honička na člunech a etuda s aligátory ho táhne do vyšší ligy. Postavy jako šerif Pepper do Bondovského světa nepatří. James Bond: Rogera Moora v roli agenta 007 jsem v tomto filmu ještě snesl -v ostatních už mi opravdu vadil. Akce: Řízení taxiku s mrtvolou za volantem a honička na motorových člunech. Zapoměl jsem na něco? Bondgirl: Takže Jane Seymour byla kouzelná a byla to panna. Jak už jsem psal u Žiješ jenom dvakrát černošky mi nic neříkají takže Gloria Hendry mě nechala chladným. Padouch: Yaphet Kotto není vůbec špatný dareba, ba naopak. Julius Harris jako Tee Hee je prvník zkarikaturovaným záporákem a mě osobně film kazil. Geoffrey Holder aka Baron Samedi - nesmrtelný kouzelník v bondovce??? Ale no tak ... Hudba: Uvodní skladba i hudba ve filmu na velice slušné úrovni. Kniha: V knize pokladník SMERSHE Mr. Big prodává zlato aby mohl financovat ruské agenty v USA. Žije na ostrově který jeho pomocníci obhazují masem - to zaručuje kolem ostrova dostatek žraloků a barakud. Kniha obsahuje několik událostí které filmaři použili jinde - jako ukousnutí nohy (a ruky) Felixe Leitera z filmu Povolení zabíjet (zde mimochodem ukazují i způsob pašování který použil Mr. Big) nebo vláčení Bonda a jeho dívky po korálových útesech (tak jako v Jen pro tvé oči). Bond naštěstí vyhodí sídlo pana Biga do vzuduchu a černošský zločinec je okousán barakudami a sežrán žralokem. V knize se objevůjí postavy jako John Strangways, šéf MI6 stanice na Jamajce a Querrel - oba jsou zavraždění v knize / filmu dr. No. James Bond will return: Muž se zlatou zbraní

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: "We have all the time in the world" Šestý film serie podle desátého Flemingova románu je navzdory škarohlídům jednou z nejlepších bondovek - agent 007 je velice schopný lyžař a musí Blofeldovi v mrazivých alpách řádně zatopit, neboť plešatý zloduch má plán vskutku nestoudný - chce získat amnestii. Pokud mu nebude vyhověno, tak pro jistotu zahubí život na zemi. Opakuji - jedna z nejlepších bondovek vůbec. Kdo při závěrečné scéně nezamačkává slzu má srdce z kamene. James Bond: Ať si tvrdí kdo chce co chce, George Lazenby byl dobrý Bond a v závěrečné scéně si nedokážu kromě Connery představit nikoho jiného - Moore, Dalton i Brosnan by to přehnali. Akce: Lyžařské scény mají spád (pochopitelně), střih při rvačkách možná někdy trochu zmatený. Závěrečný souboj na bobech je strhující. Bondgirl: Diana Rigg je pro mne doposud nejlepší bongirl, na její místo se chvílemi sápe Vesper. Padouch: Telly Savalas je Blofeldem s hlubokým zlověstným hlasem a statnou postavou - díky tomu si můžou s Bondem konečně pořádně dát po hubě. Irma Bunt je drsná babizna. Hudba: Uvodní skladba zapomenutelná (je tam vůbec nějaká?) ale hudba je super, na dlouho nemá konkurenci. Kniha: Obsah filmu = obsah knihy (cca) James Bond will return: Diamanty jsou věčné BTW: Většinou se s názory ostatních nezaobírám a zůstávám v klidu, každý přece máme nějaký ne ? - ale podle zdejšího hodnocení mám dojem, že sem kdysi nějaké pako dalo málo hvězdiček a ostatní paka už jeli podle něj protože i přesto že se jim film líbil, styděli se to napsat. Jinak si nedokážu vysvětlit že má tento film nižší hodnocení než například feministický, Bonda degradující Zítřek nikdy neumírá, nebo např. Moonraker - pomlouvat výkon Lazenbyho a oslavovat Moora, který ve slabé Vyhlídce na vraždu už ani nevyběhl schody, to chce pořádný kus hovada.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Žijeme je dvakrát - Jednou, když se narodíme. - A jednou, když pohlédneme smrti do tváře. Hlášku z jedenácté kapitoly Flemingovi knihy pronese ve filmu Blofeld, Bondův úhlavní nepřítel jemuž konečně vidíme do tváře - a jemuž je potřeba zabránit aby kradl sovětské a americké rakety přímo ve vesmíru - vždyť by z toho mohla být válka. Kdykoliv Bond zabrousil do orientálních krajin, trochu jsem znejistěl, ale tohle je film kterému tu trochu zdlouhavou pasáž přeměny na japonce odpustím. James Bond: Poslední Conneryho kvalitní bondovka (ne, diamanty opravdu ne) a je to velká škoda - On Her Majesty's Secret Service mohl být jeho nejlepším filmem v bondovském universu. Akce: Malá Nelly, přístav Kobe, magnet na helikoptéře a armáda ninjů která v kráteru sopky vede válku proti SPECTRE. To jde. Bondgirl: Neposoudím, Akiko Wakabayashi i Mie Hama vypadají ve filmu roztomile, ale krásu japonské ženské (stejně jako vietnamské, černošské nebo talibánské) prostě neposoudím. Herecky jsou na tom však lépe než většina jejich hereckých kolegyň. Padouch: Erne Stavro Blofeld je malý, zjizvený a cholerický skřet který má nespolečenský zvyk házet lidi do svého jezírka. Mimochodem v tom jezírku jsou piraňe. Koupala se s nimi kromě hromotluka Hanse i femme fatale Karin Dor, která chtěla nechat 007 zahynout v letadle. Pan Osato byl na druhou stranu pěkný osel. (BTW moc bych si přál vidět jako Blofelda Jana Wericha - ten mimochodem odpovídal Flemingovu popisu Blofelda víc než Donald Pleasence.) Hudba: Píseň You Only Live Twice je krásná a její melodii znám nazpaměť, mimo to má tento film vynikající hudební doprovod. Sice jsou to stejné melodie z dr. No a From Russia with Love, ale zde jsou lépe použité. Kniha: Agent 007 je za trest poslán do japonska, kde ho šéf japonské tajné služby Tanaka pověří úkolem zabít dr. Shatterhanda - tím je ve skutečnosti Blofeld který vlastní hrad s rajskou zahradou kam chodí japonští boháči páchat vznešené sebevraždy. Bond, který se chce pomstít za smrt své ženy Tracy Blofelda vypátrá a v souboji ho uškrtí. Při výbuchu hradu utrpí poranění hlavy a ztratí paměť. Poté je prohlášen za mrtvého a žije jako rybář v japonsku. Sice čeká díťě s Japonskou agentkou Kissi ale odcestuje do Ruska aby našel klíč ke své chybějící paměti. James Bond will return: V tajné službě Jejího veličenstva

Thunderball (1965)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: ,,Je úplně mrtvá" Čtvrtý příběh agenta 007 je sice good, u mne se setkal s několika ale ... je to moc zdlouhavé, moc přetechnizované. Podmořské scény určitě byly svého času revoluční, ale působí zase a zase zdlouhavě. Tomuto filmu by určitě slušelo zkrátit ho tak o 25 minut. Tři a půl hvězdičky, na čisté čtyři to není. James Bond: Connery opět agent na svém místě, škoda že ho čekala už jen jedna pořádná bondovka. Akce: Ano, akce zde je. Buďto moc zdlouhavá nebo moc zrychlená (závěr na kluzáku vypadá jak z nějaké grotesky). Bondgirl: Claudine Auger v pořádku, Martine Beswick jen na chvilku a do počtu, na malém prostoru kraluje Luciana Paluzzi. Padouch: Emillio Largo je takovým spíše řadovým záporákem ale díky pásce přes oko vypadá alespoň cool (a navíc má ital Adolfo Celi vizáž bosse Cosa Nostry), Fiona Volpe (Luciana Paluzzi) je báječná femme Fatale ale má málo prostoru. I tak je to ale jedna z nejlepších mrch které 007 potkal a scéna její likvidace je docela nápaditá. Ostatní posluhovači jsou dobří akorát jako žrádlo pro žraloky případně terč na harpuny. Hudba: Nějak mi neutkvěla v hlavě. Prostě ne ... Kniha: Tuto krátkou povídku si už moc nepamatuji, snad jen že byly ukradeny atomovky, na konci Domino opravdu střelila Larga do zad pod hladinou moře, postavu Fiony Volpe si v ní nevybavuji. Brzy si to přečtu znovu. James Bond will return: Žiješ jenom dvakrát

Goldfinger (1964)

Očekáváte že promluvím?" "Ne, pane Bonde, očekávám že zemřete!" Komentář může obsahovat pár spoilerů: Goldfinger je první bondovka která má vše co se od každého dalšího dobrodružství agenta 007 očekávalo příštích 40 let. Originální zapletka, spousta krásných dívek, ďábelský záporák a jeho monstrózní posluhovač se kterými se James Bond střetne ve velkém finále. Skutečně Goldfinger je velice nápaditý zlosyn, který když nemůže sousedovi ukrást kozu, tak mu jí alespoň zabije. A s ní pro jistotu i souseda - má totiž v plánu zničit Fort Knox a s ním otrávit cca 60 000 lidí. James Bond: Connery je zde ve vrcholné formě - co dodat? Akce: Akce je zde spousta, od rvačky jeden na jednoho až po tu hromadnou bitvu ve Fort Knoxu, finále se odehrává v padajícím tryskáči. Bondgirl: Shirley Eaton a Tania Mallet byly opravdu kouzelné Bondovy společnice. Obě zemřely. Honor Blackman mi moc neseděla takže mohu jen říct zlatá Shirley Eaton. Role bych jim prohodil. Padouch: Auric Goldfinger je ve filmu sólista, svoje napojení na SPECTRE jen lehce naznačí. Monstrum které by kvůli penězům bylo ochotné zabít tisíce lidí v jedinou chvíli - a Gert Fröbe je zase herec, který si nepotřeboval pomáhat železnými čelistmi, jizvami nebo případně protézou, tu zvrácenost mu věříte. Harold Sakata je mu dobrým poskokem (koneckoců Oddjob - odd jobs - víme co to znamená) ale jen málo stačilo k tomu aby sklouzl ke karikatuře. Naštěstí se tak nestalo. Hudba: Hudbu i titulní skladbu nezapomenu a patří k těm nejlepším a nejchytlavějším v bondovské serii. Kniha: Takže: Goldfinger byl v knize pokladníkem organizace SMERSH a zlato chtěl z Fort Knoxu opravdu ukrást. Bond se rozhodl že se tak nestane a proto Goldfingera na palubě jeho letadla uškrtil. Oknem ven vylétl Oddjob. Knize i tak poměrně věrné. James Bond will return: Thunderball

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: James Bond ve hře která není jak se na první pohled zdálo politická, ale vedená teroristickou organizací SPECTRE která se kromě krádeže přístroje LECTOR návdavkem chystá pomstít agentu 007 za smrt dr. No. Vynikající šachista Kronsteen, bývalá náčelnice SMERSH, opravdu drsná lesba Klebbová a psychopatický vrah Grant ve svých plánech zřejmě nepočítali s jednou věcí : Bondovi nakonec každá dá a jak naschvál se do něj zamiluje. To se Blofeldovi nebude líbít … Druhá bondovka je o poznání temější a špionážnější – nese se zcela v duchu Flemingových knih. James Bond: Už podruhé a ještě lépe dokazuje Sean Connery že je nejlepším Jamesem Bondem – sexistický, silný, zranitelný, chybující a hláškující – takový jaký má být. Akce: Ve filmu je více akčních scén než v předchozím snímku, přesto je všechny strká do kapsy rvačka v Orient-Expresu odehrávající se krásně tlumeného nočního osvětlení. Bondgirl: Daniela Bianchi je správně sexy, ze starší éry bondovek, asi druhá nejlepší po Dianě Rigg. Bondova dívka č. 2 zde opět chybí. Padouch: Tak těch je tu řada – zlověstným stínem v agentových zádech je dokonalý Robert Shaw jako vrchní popravčí SPECTRE, Lotte Leyna zahrála Klebbovou přesně tak odporně jako jí Fleming popsal v knize. Zákeřný Krilencu, Morzeny (zde hromotluk který předvádí Klebbové účinnost otrávené boty, v Moorových bondovkách generál Gogol) ani šachista Kronsteen nejsou jen do počtu, pouze nemají tolik prostoru jako ostatní. Poprvé zde vidíme na křesle Blofelda a jeho kočku. Hudba: Hudba stejně jako v předchozím díle, titulní skladba se mi vykouřila z hlavy takže asi nic moc. Kniha: Kniha sleduje spíše machinace ruských špionů než samotného Bonda – ke rvačce ve vlaku nakonec nedojde, byť se k ní schyluje a Rosa Klebbová na konci nezemře, ale je odvlečena k devastujícímu výslechu – před tím však stihne Bonda kopnout botou s otráveným nožem - to proto ,,M“ na začátku dr. No říká ,,Berreta Vám selhala a strávil jste pár týdnů v nemocnici.“ Za trest dostává Bond novou zbraň, Walter PPK. James Bond will return: Goldfinger

Dr. No (1962)

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Poprvé se na filmovém plátně objevil britský tajný agent 007 s tváří Seana Conneryho ve filmu nazvaném dr. No – onen titulní doktor zde vystupuje jako agent teroristické organizace SPECTRE která má v záloze zástup podobně vyšinutých zločinců a bude Bondovi zatápět až do filmu Diamanty jsou věčné. Problémem prvního filmu je že se okatě bere moc (nebo alespoň trochu) vážně - tento neduh nakonec zmizel s filmem Goldfinger. James Bond: Sean Connery je pro mě nejlepším agentem 007 (druhý Craig, třetí Lazenby, čtvrtý Dalton, pak dlouho nic a pak Moore) - protože narozdíl komediantů manekýnů kteří přišli po něm je Connery především chlap (asi něco jako dneska Russel Crowe). Akce: Už vzhledem k rozpočtu je snímek spíše poctivým špionážním thrillerem než akčním filmem – najdeme zde asi tři rvačky a jednu automobilovou honičku, zbytek jsou dobře odvedené vraždy a sebevraždy. Bondgirl: Ursula Andress byla kus a škoda že film nenechal její postavě více vlastností z předlohy. Druhá bongirl (která ve filmech obvykle umírá) v tomto filmu chybí. Padouch: Joseph Wiseman se ve filmu bohužel ukáže na posledních cca 10 minut ale díky jeho hereckým kvalitám divák snadno nabyde dojmu, že je to nebezpečný člověk, kterého je třeba zabít. I jeho posluhovač prof. Dent (Anthony Dawson – který se v další bondovce objeví coby Blofeld) je už od pohledu grázl. Hudba: John Barry udal směr, ale titulní skladba u prvního filmu zatím chyběla. Kniha: Kniha navazuje na Srdečné pozdravy z Ruska a dr. No v ní není agentem SPECTRE ale přesto má napojení na Rusy – bohatne na těžbě guána – tedy ptačího trusu – kterým ho nakonec Bond pohřbí zaživa. Jinak se dá říct že se film drží předlohy docela věrně. James Bond will return: Srdečné pozdravy z Ruska

The Hound of the Baskervilles (1982) (seriál)

Zpracování je krásně temné a ponuré, knižní předloze velmi věrné (pochopitelně neb má dvě hodiny) a dobře zahrané. Ale ten pes, ten pes to nakonec zazdil a ubral tomu jednu hvězdu.

Královská aféra (2012)

Tohle byl tak dokonalý film že ani nevím co mám napsat ...