Císař Augustus (2005) (seriál)

Relativně zábavná TV minisérie, ale pro kohokoli kdo zná trochu římské dějiny (i jen z jiných filmů a seriálů), bude takřka nemožné jen tak se přenést přes to, jaká úděsná slátanina to je. Viděl jsem jen první díl a krom Caesarovy smrti se tam již žádný historický fakt nevyskytl ani náznakem. Je to prostě fantasy, která si z nejasných důvodů hraje na historický životopisný seriál.

Království nebeské (2005)

Ridley Scott mě opět nalákal na historické drama a opět zklamal. Film má plytký scénář, zvysoka kašle na historii i smysluplnost, výkon Blooma je nemastný a mírové poselství kýčovité. Proč proboha cpou trapný a ohraný americký model chudáka, jenž se vyšvihne nahoru (z kováře rytířem a obráncem svatého města) do filmu o středověku???

Match Point - Hra osudu (2005)

Asi nejméně "allenovský" Allenův film, co jsem viděl. Zápletka je sice vypůjčená z Americké tragédie a zcela chybí humor, ale přesto je to v porovnání s předchozími čtyřmi filmy zvrat vítaný.

Řím (2005) (seriál)

Tento 12-dílný seriál je dlouhé době kvalitní dílo na téma antického Říma. Věnuje se událostem od vypuknutí občanské války mezi Caesarem a Pompeiem až do Caesarovy smrti. Děj sleduje jednak osudy prominentních historických osobností té doby a jejich rodin, jednak příhody a kariéru dvou prostých legionářů, Lucia Vorena a Tita Pullona, jejichž životy se se světem těch nahoře zajímavě protínají. Povedený scénář, dobře napsané postavy, slušné herecké výkony a vtipné hlášky dělají z Rome televizní nadprůměr. Tvůrci se nevyhýbali kontroverzním tématům jako je homosexualita nebo incest, ani zobrazení nahoty či násilí. Milovníky dějin potěší také to, že seriál obsahuje jen poměrně málo historických nesrovnalostí. Moji nejoblíbenější postavou se stal mladý Gaius Octavius, pozdější císař Augustus, který je v seriálu podán jako neodolatelný hyperinteligentní malý hajzlík. Na rok 2007 se chystá premiéra druhé řady, jež bude pravděpodobně pojednávat právě o jeho cestě k moci.

Sin City - město hříchu (2005)

Skvělý trailer vzbuzoval velké očekávání. A to mě až zneklidňovalo, protože to pak často končí zklamáním. Ale ne v případě Sin City. Ten film je fakt pecka. Nepatřím mezi komiksové fandy a předlohu jsem nečetl, ale Robrt Rodriguez si u mě spravil reputaci pochroumanou slabšímy filmy, jako byla Fakulta, Spy Kids nebo Tenkrát v Mexiku. Na rozdíl od ostatních se mi líbily i kreace Owena a del Tora. Z obsazení mi nesedla snad jen Jessica Alba - tato "latino girl" se na roli irské striptérky Nancy Callahan opravdu nehodí a navíc zůstala oblečená... Děj je sice poněkud roztříštěný, ale myslím, že nikdo s aspoň průměrným IQ a zbytky rozpoznávacích schopností se v něm neztratí. Tempo je rychlé, film nenudí, nechybí skvělé hlášky a nejdrsnější černý humor. Prostě dvojka Tarantino - Rodriguez a samozřejmě Frank Miller v nejlepší formě.

Král Artuš (2004) odpad!

Neskutečně nepovedený a nudný film. Utrpení pro každéh kdo má rád historické filmy. Těžko pochopit taková slátanina spatřit světlo světa, aniž by šlo a priori béčkový film. Asi šest rytířů (rozuměj otrhanců na koních) se honí a občas bojuje s tisíci Sasů. Postavy jsou tak prázdné, že ani krásná Keira a sympatický Ioan Gruffudd (známý z TV coby kapitán Hornblower) nic nezachrání. Clive Owen se navíc na roli Artuše podle mě vůbec nehodí. Odstranění mytického nadpřirozena, nebylo nahrazeno ničím. A označení historický film si spíš zaslouží Xena než toto.

Letec (2004)

Souhlasim s Civalem, ale davam tri, protoze to bylo opravdu moc dlouhe.

Noční hlídka (2004)

Na pět nedosahuje jenom kvůli několika hluchým místům a nedomyšlenostem či nedotaženostem děje. Něco snad ozřejmní další díly. Výtvarné a trikové zpracování je velmi dobré.

Procitnutí v Garden State (2004)

Film ma dost pomaly, nevyrazny dej a misty nudi. Tomu prispiva hlavni postava zacinajiciho herce, ktery je nesnesitelne pasivni lemra. Obcas zaujmou usmevne absurdni malickosti a Natalie Portman, ktera je opravdu nadherna. Za jeji usmev hvezdicka navic.