Život je úžasný (2013)

Z tohohle filmu jsem měla pěkně oteklé oči a málem chytla rýmu. Atmosférou by se to dalo lehce přirovnat k Pelíškům, ale Poláci jsou víc sarkastičtí a zároveň veselejší. Příběh Mateusze, jemuž je chybně diagnostikována mozková obrna a celý život je s ním zacházeno jako se "zeleninou", je natolik emotivní, že na něj asi do smrti nezapomenete. Přitom lehkost vyprávění očima Mateusze odbourává případnou těžkost a temnotu, která by vám nechala šrámy na duši.

Nedospělí (2011)

Italskou tvorbu vůbec nesleduju, ale tahle komedie mě pobavila jako už dlouho nic. Aneb představte si, že vám přijde dopis, že maturitní zkouška celého vašeho ročníku nebyla uznána a vy ji musíte za pár týdnů složit znovu. Parta starých kamarádů se po letech setkává a zažívá nové zážitky na podkladě starých vzpomínek s inteligentním (ale i nedospělým) a zároveň svěžím humorem. Teprve teď, po dvaceti letech, začínají dospívat. Jen víc takových příjemných komedií.

Přežijí jen milenci (2013)

Tohle byl můj první Jarmusch a ačkoli jsem nevěděla, do čeho jdu, dostal mě. Z kina jsem odcházela oblouzněná, s naprosto nepopsatelnými pocity. Příběh je hodně hluboký, ale zároveň vlastně i mělký. Buď si ho zamilujete, nebo ho prohlásíte za naprostou hovadinu. Tom s Hildou jsou dokonalou castingovou trefou a John Hurt je skvělou třešničkou na dortu. Moc filmů ve mně takhle silné pocity nezanechalo a úžasný soundtrack v tom měl nemalou roli. Sociologický přesah a naznačená kritika společnosti sice film povyšují z melancholického dramatu na něco víc, ale je to něco, co se mihne jen tak mimochodem, při filmu to neruší, jen ho to hezky doplňuje.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Úžasná kamera, nádherná hudba, Liam Neeson není typický kosič posledních let a David Harbour je prostě pan herec. Výjimečné mysteriózní drama a dál už nemám slov.

Ve službách CIA (2014) (seriál)

Vajgl byla otravná jako vždy, i když občas se to snést dalo. Tvůrci se pokoušeli o druhý Homeland, což je vidět na první pohled. Ke konci se jim to i trochu povedlo, ale lapsů to mělo dost. Velkým plusem byl David Harbour (i když ho bylo málo) a někteří členové Charlestonina týmu a oba ředitelé CIA. First Gentleman (LOL) na pěst, prezidentka jak kdy. Tři hvězdy za to, jak se to v průběhu dost zvedlo a ta čtvrtá za Davida.

Stranger Things (2016) (seriál)

Letos vyšlo hodně skvělých seriálů. Billions je brilantní, 11.22.63 je naprostá nádhera a z Expanse vás zahřeje na srdci, taková sci-fi tu už dlouho nebyla. Všechny tyhle seriály byste zkouknout měli. Ale Stranger Things? Ty vidět musíte! Čisté vykrystalizované osmdesátky, které sice zahrnují některá klišé, ale tak perfektně zpracovaná, že budeme neustále vzdychat, nad soundtrackem (ten si teď pouštím pořád dokola) učůrávat blahem a z té atmosféry vás bude mrazit. Koukáte se na osmdesátky, ale nemáte z toho trapný pocit. Herci předvádí excelentní výkony, a mimo Davida Harboura a Winony musím vyzdvihnout hlavně dětské herce, kteří mají na svědomí většinu úžasných legračních scén, hlavně šišlající kudrnáč. Děj mě tak pohltil, že jsem sice byla zvědavá, co z toho nakonec vyleze, ale zároveň mi to bylo tak nějak jedno, protože člověk jen zírá a zírá a nepřemýšlí, jak je do toho zabraný. Utíká to strašně rychle, nedokážete přestat. Druhá sezóna snad bude samozřejmostí a i kdyby ne, tak si to prostě jednou za čas sjedu znova. Jako maraton. Jinak to nejde, protože tohle je prostě dokonalost.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Krásná pohádka, při které není třeba nijak přemýšlet, člověk si ji prostě užívá. Povedení padouši, přicmrndávači, i Jane, kterou Margot zahrála dobře. Nádherná přídoda a skvělá kamera jsou velkým plusem, ale tím největším je samozřejmě Alexander Skarsgård. Stačí, aby se postavil, ty jeho necelé dva metry... K tomu jeho nádherné oči a vypracované tělo, ale to je samozřejmě jen bonus, důležité je, že mu toho Tarzana a lorda Greystoka věříte. Subjketivně pět hvězd, ale (když to zkusím) objektivě čtyři. Tohle jsem neviděla naposledy.

Hra peněz (2016)

Povedené drama, kde si Clooney odehraje to své, Julia Roberts nestihne být otravná a srdce seriálových (Manhattan, Billions, True Blood, Breaking Bad/Revolution, ad.) fanoušků zaplesá. Dramatické scény skvěle doplňuje všudypřítomný humor, nic nepřebývá, nic nevyčnívá. Nemělo to sice wow efekt (proto jen čtyři hvězdy), na druhou stranu se na to někdy klidně podívám znovu.

Chirurgové (2005) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů, který je ve své 12. řadě stále na vrcholu. S postavami dýcháte, pláčete a smějete se. Jak si jednou Meredith, Cristinu a další zamilujete, není cesty zpět. Sarkasmus, emocemi nabité drama, které neustále překvapuje a vy u něj ani nedutáte a jste tak zahlceni pocity, že potřebujete další a další díly. 100 %

Gotham (2014) (seriál)

První série Gothamu byla fajn. Zábavná, akční, takové představování. Ale ta druhá! První tři díly byly jako jeden rozkrájený velkofilm a člověk si říkal, jak může tohle tempo pokračovat. Může. Nevzpomenu si na nějaký vyloženě slabší díl, naopak jsem neustále kroutila hlavou, jak je tohle možné, že ta laťka se neustále zvyšuje. A vrcholy sezóny? Zrození Hádankáře, kapitán Barnes a Jerome. Himlhergotkrucinál, ať už je zas podzim! 90 %