Nebudeš sama (2022)

Poetický slowburn horor, ktorý budú ľudia vyzdvihovať do nebies alebo skopávať pod zem. Všetky pasáže so starou čarodejnicou boli skvelé a užil som si hlavne návrat do minulosti, v ktorom vysvetlili jej identitu. Mytologická časť Stolevskiho filmu je skutočne originálna a udržuje diváka v napätí. Horšie to už bolo s poetickým zamýšľaním hlavnej hrdinky nad životom, ktoré iba zdržiavalo od dejovej línie. Keby tvorcovia film prestrihali, mohlo to byť znesitelnejšie, týmto spôsobom mnohých divákov zbytočne unudili, o čom vypovedá aj tunajšie hodnotenie. Chápem však, že úmysel filmárov bol odlišný.

Zločiny budoucnosti (2022)

Slabšie štyri, silnejšie tri. Cronenbergova novinka obsahuje množstvo wtf momentov, ktoré však do seba v priebehu filmu začnú zapadať. Námet o vzdialenej budúcnosti, v ktorej sa operácie stávajú novým sexom, má niečo do seba. Mortensen, Seydoux aj Stewart boli skvelí a bavilo ma sledovať, ako sa vyvinie lov štátu na v úvodzovkách plastožrútov. Mrzí ma však absencia prepracovanejšieho príbehu. Forma tu jasne vyhráva nad obsahom.

Mys hrůzy (1991)

Robert De Niro je ako Max Cady fantastický a z ústrednej skladby srší priam démonické zlo. Hra na mačku a myš ma bavila až do finále, ktoré rokmi trochu zostarlo.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Jeden môj kolega nazval Kabinet kuriozít drahšou verziou Verte neverte, s čím môžem súhlasiť. Seriál mal veľmi dobré časti, ale aj čisto priemerné až podpriemerné. Niektoré z nich môžem milovníkom hororových poviedok vrelo odporučiť, iným by sa mal divák oblúkom vyhnúť. ___ 1. epizóda Lot 36 – 3/5, 2. epizóda Graveyard Rats – 4/5, 3. epizóda The Autopsy – 5/5, 4. epizóda The Outside – 4/5, 5. epizóda Pickman's Model – 4/5, 6. epizóda Dreams in the Witch House – 2/5, 7. epizóda The Viewing – 3/5, 8. epizóda The Murmuring – 2/5.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Šum křídel (2022) (epizoda)

Sledujeme príšerne nudný pár, ktorý sa venuje príšerne nudnému sledovaniu vtákov a obaja si prechádzajú traumou zo straty dieťaťa. Žena vidí v dome veci, ktoré by nemala, no aj tak sa všetko točí okolo ich vzťahu. Herci sú super, prostredie fantastické, ale naozaj netuším, v čom presne ma mala táto časť baviť.

Men (2022)

Asi do polovice až dvoch tretín to má brilantnú atmosféru aj pointu. Žena sa vyrovnáva s traumou po samovražde toxického priateľa a svet (mužov) jej to dáva vyžrať. Oceňujem aj skvelý výkon Jessie Buckley, viacerých vedľajších hercov a veľmi dobré kamerové zábery, najmä v scéne s tunelom. Ale potom sa to zrazu celé pokaká. Od symbolickej kritiky sa prechádza k mindfuck vystúpeniu, pri ktorom sa nedá spojiť jedna plus jedna. Záver vyznie o to viac chaoticky a mrzí ma, že sa film neskončil skôr.

Neviňátka (2021)

Dobrý námet s nie príliš výrazným spracovaním. Rozbeh je pomalší, ale keď sa začnú diať medzi deťmi prvé intrigy, má to celkom šťavu. Záver bol však slabší a celkovo si od zneužívania superschopností deťmi viem predstaviť svižnejší priebeh.

To nic, drahá (2022)

Najprv som sa na film tešil a po zahraničnej kritike som, priznám sa, dostal trochu strach. Pozretie som preto pár mesiacov odkladal, ale ako sa ukázalo, nebolo to opodstatnené. Nie je to žiaden zázrak, ale rozhodne ani sklamanie. Nechýba tomu správne sektárske dusno, Florence Pugh je ako vždy super, Chris Pine podobne skvelý a Harry Styles vôbec neurazil. Koncept sveta mimo svet však mohol byť prepracovanejší. Mal v sebe viacero dier, ktoré by bolo vhodné zaplniť. Ocenil by som aj jemne hutnejšie budovanie napätia a možno trochu hororového strachu. Inak fajn a zaslúžených 7/10.

Trol (2022)

Nové akčné fantasy Trol je vo svojej podstate nórskou Godzillou, ktorú si môžu pozrieť celé rodiny bez toho, aby malým deťom zakrývali oči. Námet nie je ničím netradičným, spracovanie je prakticky v každom ohľade stereotypné a rozdiely tvorí iba trol a škandinávske prostredie, ktoré je pri podobných žánrovkách pre slovenského diváka pomerne výnimočné. Od približne polovice som sa značne nudil a čakal, či film naberie druhý dych, a trpel som v naivnom očakávaní, že záver prinesie niečo originálne. 4/10 _ Viac v recenzii.

Black Adam (2022)

The Rock ako Black Adam je na prekvapenie dosť slušný. Užil som si aj Dr. Fatea, časť akčných scén a niekoľko dobrých hlášok. Príbeh je však absolútne neoriginálny, plný klišé a záporák nestojí za nič. Na viac ako tri hviezdy ísť určite nemôžem. P.S. potitulková scéna vyvolala úsmev.