Klondike (2022)

O čo horšie sa na to pozerá, keď ide o našich susedov, a pri skutočnosti, že rokom 2014 nič neskončilo, iba sa začalo. Klondike je minimalistickým vyobrazením prežívania vojnového konfliktu z pohľadu troch členov rodiny, ktorí sa na vec pozerajú odlišne. Irka by chcela zo všetkého najviac zostať doma a zabudnúť na to, čo sa deje. Jej manžel pomáha separatistom, aj keď nie je s ich motiváciami úplne stotožnený. Irkin brat separatistov naopak nenávidí a opovrhuje svojím švagrom. Rozbeh je trochu pomalší a niektoré scény by som si vedel predstaviť natočené trochu emotívnejšie. Najviac by som však vyzdvihol geniálnu kameru, civilné výkony a perfektné finále s hláškou, ktorá mi utkvela v hlave. „You are not separatist. You are slave.“

Furioza (2020)

Štýlový hooligans film s niekoľkými naozaj charizmatickými bitkármi (Golden, Kaszub) a vynikajúcimi akčnými scénami (najmä súboj v lese a v ringu). Stopáž však mohla byť kratšia, na takmer 2,5 hodiny sú príbeh a zápletka (bitky, drogy, pomsta) pomerne banálne. Osobne ma však sledovanie osudu lekára/chuligána Dawida bavilo po celý čas, ale úplne rozumiem, ak niekomu prišlo zbytočne zdĺhavé.

Kmotr III (1990)

Najslabšia časť trilógie? Asi určite. Stále skvelá gangsterka? Bezpochyby. Al Pacino zostarol a nosí si so sebou svoj kríž. Spomienky na postavy z pôvodných častí potešia nostalgiou a nové postavy na čele s Vincentom a Mary udržujú strach o hrdinov vďaka vynikajúcej chémii.

Srdcová královna (2019)

Od začiatku nevery som za hlavných aktérov cítil poriadny nával zástupného stresu. V napätí som očakával, kedy ich románik prepukne a na obidve strany sa zvalia tvrdé následky. Dánskym filmárom sa podaril vytvoriť parádny kontrast medzi ušľachtilým pracovným nasadením právničky v pomoci deťom, a tým, ako jednému neplnoletému chlapcovi (aj keď sám nebol neviniatko) a zároveň sebe zničila život. Nervydrásajúce až po záver, ktorý som od istého času tak trochu očakával, ale aj tak si neviem predstaviť lepší.

Rozhovory se zabijákem: Jeffrey Dahmer - Evil or Insane? (2022) (epizoda)

Záverečná tretia časť sa zamýšľa nad tým, prečo Dahmer vraždil. Odpoveď je nejasná a nikdy ju nespoznal ani samotný Dahmer, ktorého zabili. Časť so súdnym procesom skvelo poukazuje na kontrast medzi pocitmi, ktoré prežíval otec vraha a rodiny pozostalých.

Monstrum - Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (série)

Na moje prekvapenie bol Dahmer v seriáli vykreslený na nerozpoznanie od skutočnosti. Nielen jeho osoba, ale aj okolie rodiny, susedia či jednotlivé obete a spôsoby vrážd odpovedali realite. Aj keď Evana Petersa nemám príliš v láske, musím povedať, že ako Dahmer predviedol fantastický výkon. Tempo epizód je relatívne pomalé, čo môže niektorým divákom prekážať. Aj mne samému trvalo dlhšie, kým som sa prehrýzol všetkými časťami. Väčšinu z nich môžem ohodnotiť nadpriemerne, našli sa však aj časti (najmä 7., 8. a 9. epizóda, za highlight naopak považujem geniálnu 6. časť), ktoré mi prišli nadbytočné a rozoberali detaily, ktoré by sa skôr hodili do dokumentu. Aj preto zostávam na slušných štyroch hviezdach, na plný počet to nebolo, ale fanúšikom true crime ho môžem aj tak odporučiť.

Monstrum - Bůh odpuštění, Bůh pomsty (2022) (epizoda)

Po posledných dvoch nadbytočných epizódach sme dostali pomerne uspokojivé finále. Vedel som, čo sa stane, a tak ma to nijak neprekvapilo, ale forma spracovania bola vhodná. Primerané emotívne, ale zároveň bez zbytočného pátosu.

Monstrum - Strašák (2022) (epizoda)

Už sa to skutočne naťahuje. Pozerať na nočné mory a desivé predstavy obetí je pre diváka, ktorého zaujíma príbeh Dahmera, naozaj zbytočné. Navyše, väčšinu rodín sme ani poriadne nepoznali, nevytvorili si s nimi vzťah, a tak sledovanie ich trápenia nemá taky účinok. Nie je to to natočené zle a nevravím, že to nudí, ale bez posledných 2 epizód by sa seriál podľa môjho názoru dozaista zaobišiel.

Monstrum - Lionel (2022) (epizoda)

Súdny proces a výčitky otca, ktorý ma pocit, že mohol spraviť pre svojho syna viac. Aj pri tejto epizóde mám pocit, že mohla byť skrátená. Súd bola povinná jazda, no otcova sebareflexia mi prišla nadbytočná a príbeh nikam neposunula.