Avengers: Infinity War (2018)

Nezvyknem týmto digi blockbusterom dávať najvyššie hodnotenie, no Marvel si to po 10 rokoch neustáleho šprintu k vyšším a vyšším métam jednoducho zaslúži. Infinity War má navyše všetko, čo dáva tomuto digitálnemu kolosu punc monumentálnosti. Vyšší presah, vytúženú a tak potrebnú osudovosť či geniálny arcizáporák posúvajú tuctovú letnú zábavu do úplne novej dimenzie. Nakládať na dej nemá opodstatnenie, pretože v tomto prípade žiaden očakávať nemožno. Jedná sa o vyvrcholenie všetkých dejových liniek uplynulej marveláckej dekády smerujúcich ku kameňom nekonečna a tajomnému Thanosovi...kto by už len očakával zasa nejaký opulentný medzigalaktický guláš plný zvratov? Bratom Russoovim môžeme zložiť uznanie už len zato, že vôbec ukočírovali ten šialený megapretlak charakterov, z ktorých už takmer každý utiahol svoj vlastný film. Marvel právom vládne novému fenoménu, akéhosi "Cinemaserie". Prakticky určil ďalšie smerovanie Hollywoodskej filmovej produkcie. Odteraz nebudeme chodiť do kina pre jednorázové zážitky, ale na krásne prepojené blockbustery s presahmi a dlhoročne pestovanými zvratmi odkladanými na úplný záver vyžmýkanej pokladničnej špongie. Napokon, prečo nie...?!

Příchozí (2016)

Jedným slovom dokonalé. Myšlienkovo, vizuálne, hudobne aj scenáristicky...a najmä s obrovským presahom;)

Lék na život (2016)

Do bodky okopnutý Shutter Island (ešte aj hlavní hrdinovia sa podobajú) s peknejším vizuálom, svojským Verbinského podpisom a čerešničkou na torte v podobe za vlasy pritiahnutej mysterióznej pointy, na ktorú musíte prísť najneskôr do 15 minút.

Logan: Wolverine (2017)

Drsný a zároveň dojemný...Osudový a živelnosťou nabitý pohľad do vnútra adamantiového veterána ponúka trochu odlišný pohľad ako jeho úderný blockbusteroví súrodenci. Logan sa hrá viac na drámu ako na uvoľnenú komixovú jazdu. Chvíľku síce človeku trvá kým sa zorientuje v komplikovanom filmovom univerze X-Menov, ale chvalabohu to v Loganovi hrá až tie povestné druhé husle. Mangold nerobí z Logana zbytočnú opulentnosť. Šikovne vybalancované na hranici, po ktorú vlastne je môžené ešte definovať komix. Silný zážitok, ktorý by pokojne zniesol aj viacnásobné pozretie, a to mi pri komixoch zatiaľ ani len nenapadlo. Poctivé zakončenie nie len Wolverina ale mám pocit, že na istú dobu aj X-Menovskej série ako sme ju poznali. Tento vesmír potrebuje reštart lebo už to začína byť skutočne "crazy";)

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Zrodený hrdina deklasje vyprávačskú formu svojim brilantným obsahom. Mel však paradoxne neprináša nič nové. Výjavy, ktoré sme na plátne už viackrát videli sú síce patrične naturálne a vskutku kvalitné, no nebyť emocionálne vyšperkovaného civilného príbehu, ktorý je navyše skutočný, bol by to "len" obyčajný 3-hviezdičkový nadpriemer. Pán Gibson však nezabudol režírovať, a vie ako spraviť z obohratej platne nabylskané cd-čko bez zbytočných pátosov a špekulácií.

Skrytá čísla (2016)

Poctivá filmárčina s kvalitným obsadením a jasnými oscarovými abmbíciami. Skvelý, pre niekoho možno tuctový námet v odľahčenom spracovaní zbytočne netlačí na pílu v komplikovaných spoločensko politických otázkach, a pritom dokáže diváka strhnúť na svoj funny prístup, ba dokonca priviesť k slzám či zamysleniu. Snímka, ktorú proste nejeden divák dokáže oceniť aj po rokoch, len záleží na tom, ako sviežo si na ňu dokáže rozpomenúť...90%.

Učitelka (2016)

V poslednej dobe je na česko-slovenskej filmovej scéne akýsi pretlak totalitnej tématiky. Niektoré sú vydarené, iné zasa len skúšajú prinavrátiť svojej téme zašlú slávu. Som rád, že Učiteľka vykľučkovala z prevareného klišé a aj vďaka relatívne originálnej (na naše pomery nie úplne bežnej) forme spracovania ladne vykľučkovala z dosť okukaných reáli a priniesla jemne prepracovanejší pohľad na pestré multicharaktery zmietané v turbulenciách reality. Hrebejk šikovné v postave mierne psychopaticky vykreslené učiteľky vystihol ducha danej doby, kedy všetko bolo akosi v pohode, až do okamihu, keď ste sa rozhodli otvoriť si ústa. Zlatým klincom je záver, ktorý celý tento dobový absurdizmus povyšuje na možnú realitu každej doby. Podobných snímkov by som si na plátnach kín želal viacej, možno v ešte odvážnejšej dramaticko-vizuálnej forme....

V zajetí démonů 2 (2016)

Wan dokazuje, že sa nenechá zastrašiť (heh:) pokračovaním a servíruje divákovi opäť jednu poriadnu nakladačku do gatí. Zbytočne by som sa tu vypisoval o kvalitách a zakopnutiach. Jednoducho povinnosť pre všetkých čo radi duchárčinu a samozrejmosť pre všetkých čo sa radi nechajú vystrašiť parádne vyhrotenou atmosférou. Wan to proste dokáže...a pevne verím, že ešte aj poriadne dlho;)

Warcraft: První střet (2016)

Príliš digitálna metelica pomrkávajúca najmä po herných fanúšikoch, bežného diváka trochu dezorientuje a chvíľku trvá kým začnú pojmy, mená a dojmy do seba zapadať. Ako fantasy je Warcraft parádne ukuchtený guláš s tými pravými ingredienciami, ktorým však trochu chýba správna prímes, niečo medzi veľkoleposťou mytológie Tolkienovho sveta a fabulácií Game of Thrones....teda aspoň zatiaľ z pohľadu herného analfabeta;)

Bohové Egypta (2016)

Brutálna mytologická báchorka vycucaná z pradávnych Egyptských prameňov, ktorá pokrivkáva na odfláknutých efektoch a plytkých charakteroch. Nič viac nič menej, a to aj napriek tomu, že od Proyasa podvedome akosi vždy čakám niečo navyše. Okrem toho si kurát snažím udržať aspoň kúsok nádeje, že toto nie je nejaký symbol postupne upadajúcej kariéry Gerarda Butlera.