• Krátkometrážní

Gympl (2007)

Komediálna zložka krívala, dramatická celkom nefungovala, rozporuplné herecké výkony - na jednej strane výborná Holubová, Bydžovská, Schmitzer, Mádl, na druhej strane Vorel ml. a jeho filmová partnerka s ich zúfalými pokusmi rovnakým výrazom vyjadriť čo najviac emócií... Badať, že scenáristi si o fenoméne grafiti čosi naštudovali a zrejme aj vďaka tomu sa atmosfére podarilo sem-tam ma vtiahnuť. Nepodarilo sa ale udržať tempo v jednotlivých dejových líniách, z ktorých viaceré vyšumeli do prázdna (línia matky-alkoholičky, motív Pavlinho sebapoškodzovania). Film ako celok je síce vizuálne atraktívny, no nedotiahnutý príbeh ho u mňa degraduje pod hladinu priemeru

Juno (2007)

Výborná Ellen Page na čele solídneho hereckého zoskupenia v príbehu o dievčine, ktorá len včera bola dieťaťom a dnes je... tehotná. Ľahkou rukou napísaný a režijne zvládnutý milý úsmevný film, cynický ako hlavná hrdinka, s dobre vykreslenými postavami a relatívne neveselým happyendom.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Rozprávkovou teóriou podoprená cesta za odpoveďou na základnú otázku - Prečo? V lineárne rozprávanom príbehu, napriek čírosti formy a jednoduchosti sujetu, rozohráva Spielberg divácky pútavú a neustále gradujúcu hru, spochybňujúcu tradičné hodnoty súčasnej americkej spoločnosti. Dôležitosti rodiny a materiálneho zabezpečenia vlastnej existencie stavia ako protipól „vyššie poslanie“, ku ktorého naplneniu protagonista filmu smeruje. On odpoveď zrejme nájde, diváci nie. Spielberg za svoje poslanie nepovažuje povinnosť odpovedať. Chce len, aby sa ľudia pýtali.

Crash (2004)

Preceňovaný konštrukt, ktorý rozpracováva primnoho epizód a svojou výbornou formou úspešne sugeruje divákom, že rozpráva aj kvalitný príbeh.

Jízda (1994)

"To je zvláštní... Já mám taky. Takovou čárečku. Dlouho jsem ji neviděla a ona tam je."

Ten druhý (2007)

Julio Chávez strháva hereckým výkonom v (ako súdim na základe ostatných hodnotení) rozporuplnom filme o chlapovi, ktorý uteká, tají a klame o čosi výraznejšie ako my.

Příšerky s.r.o. (2001)

Rozkošná rozprávka s fascinujúco prepracovanou mytológiou a (ako každá od Pixaru) s nevtieravým posolstvom.

Princezna Mononoke (1997)

Monumentálne ekologické posolstvo vo vizuálne nádhernom rozprávkovom šate.

X-Men (2000)

Ako samostatnému filmu tomu k dokonalosti mnoho chýba, ale ako úvod k vynikajúcej X2 funguje bezchybne, do mytológie vtiahne, zvedavosť vzbudí, atmosférou navnadí na pokračovanie, čo bol zrejme aj zámer, veď ako tvrdí podtitul: Evolúcia ZAČÍNA!