• Krátkometrážní

Armáda démonů: Matka slz (2007)

Film, ve kterém je hned na začátku jedna z dam uškrcena vlastními střevy, nemůže být špatný. Argento svým vkusným užitím násilí dokazuje, že kvalita je víc než kvantita a tři hodně kvalitní scény za film dokážou zplodit brutální horror. ||| Autobiografická vsuvka - když jsem o jednom ze svých oblíbených režisérů četl v kterési recenzi poprvé, bezmyšlenkovitě jsem si jeho jméno přeložil - pan Stříbro nebo Stříbrný. Až pak mi došlo, že to je vlastní jméno a překládat by se asi nemělo, ale nikdy jsem neztratil dojem, že stříbrná barva a lesk jeho filmy tak nějak prosvítají, hrají určitou roli v atmosféře a kdyby se měla atmosféra filmu vystihnout jako spojení dvou barev, bylo by to nejspíš stříbrná v kombinaci s krvavě rudou. Speciálně v Matce slz je to extrém. Máte ten pocit taky? ||| Matka slz je typická perfektní argentovka, skvělý horror, vynikajícím způsobem zpracované brutální scény (u mě osobně vede rozmlácení hlavy mezi dveřmi), skvělá hudba od Goblinů a argentovská (to je něco jako zvláštní druh superlativu) atmosféra. Naproti tomu (s výjimkou úžasné Asii Argento) tradičně špatné herecké výkony (točit s Italy v angličtině jednou provždy není dobrý nápad), kiksy typu alchymistický rukopis tištěný Arialem a ne moc dobrý konec, ty ale příběhu s tak geniální (...argentovskou...) atmosférou ublížit nemůžou. Pět hvězd pro Maestra.

A Romance of the Rail (1903)

Vlaková romance aneb jak sbalit ženu během jedné cesty vlakem. Na svou dobu docela dlouhé a náročné, v podstatě velkofilm, střihů je dokonce několik, asi čtyři, navíc tu něco jako bodymount, ale na jedoucí vlak, což je taky docela přelomová technologie. Kupodivu je to i docela inteligentní na romantickou komedii, snad škoda, že přechod od diskuse k svatbě je tak náhlý a není k tomu ani písmeno titulků.

Asterix a Olympijské hry (2008)

Asterixovi se odpad nedává, ani v tak zpotvořené podobě. Úžasného Claviera nahradil Cornillac, pro kterého ještě nevymysleli přívlastek, a tvůrci scénáře ztratili smysl pro humor. Hrané filmy s Asterixem obecně za moc nestály, ale tenhle je prostě příšernost.

A teď něco úplně jiného (1971)

Po dost podprůměrném Svatém grálu a příšerném Životě Briana mi tahle surrealisticky spojená série sketchů, parodující všechno možné od televizních reality show po sport jako takový, trošku zlepšila můj názor na pythonovskou tvorbu. Některé scénky byly perfektní (to s vybuchujícími sousedy, Lumberjack Song, The Funniest Joke, Blackmail, maďarská konverzační příručka), některé docela trapné (manželská poradna, Hell's Grannies, Dead Parrot, expedice na Kilimandžára, všechny spojovací čmáranice) a nic mezi tím. Celkově vzato se mi to docela líbilo a je to docela vtipné, ale úroveň vtipů je dost nevyvážená a ty kresbičky mezi tím mně vážně štvaly. Těžiště pajtnovské tvorby, totiž skeče, je rozhodně lepší než to, co se z ní pak vyvinulo (tj. filmy), přestože ani u skečů bych asi neměl nervy na sledování celého Létajícího cirkusu. Každopádně z Británie asi budu dávat přednost čemukoliv jinému před Monty Pythony. Prostě Pythoni mně těsně minuli.

Automechanik (2008) (studentský film)

S podobnou atmosférou bych chtěl vidět zfilmovanou Operaci Flashpoint :)) Příšerná hudba, zajímavá kamera, překvapivý příběh s dobrou myšlenkou...jako taková filmová anekdota - proč ne?

Avatar (2009)

Víceméně stupidní, zdlouhavá a klišoidní ekoagitka, inteligenčně zhruba na úrovni scientologického Bojiště země, snad podstatně líp natočená. Ne že bych měl něco proti environmentalismu, naopak, ale stupidní agitka prostě je stupidní agitkou, i když mluví pro dobrou věc. Postavy jsou blbé a špatně zahrané (s výjimkou Weaverové, Norm na mne působí trochu jako kdyby se měl Sheldon z TBBT zbavit směšnosti a použít v seriózním filmu, naprosto nelogicky jednající Sully je pak zcela nepopsatelný), obsah nevytrhne ani několik docela dobrých nápadů (scéna ubytovny avatarů). Chybí cokoliv, co, byť i jen vzdáleně, připomíná napětí, děj, psychologii postav nebo smysl pro humor, a propagandou myšlenku nenahradíš. Děj je (patrně zčásti vinou střihače) víceméně stupidní, plný chyb (proč Jakesully jednou mluví navijsky sám a podruhé, při podstatně důležitější příležitosti, si vyžádá tlumočníka? opravdu buldozery zastaví jenom to, že jim Jake rozbije kameru?) a spousta cliché (smrt většiny - všech - mrtvých se dá uhodnout na několik hodin dopředu). Americký životní styl je sice formálně vzato kritisován, ale na druhou stranu, americký mariňák je naprostý všeprobíjející superhrdina - to je ale prazvláštní náhoda, že? Bojové scény jsou sice objektivně vzato precizní, ale neskutečně nudné, bez jakýchkoliv emocí nebo napětí, nevtahují diváka (aspoň mne ne) do děje, užívají motivů, které byly cliché už v antických dobách a jsou plné dějových i posloupnostních chyb (proč si velitel nemusí exofiltr zapínat a Jake ano? jak může Navijka přežít, když se přes ni převalí největší zvíře planety? proč se v rukou Navijců najednou objeví samopaly? proč je veliteli nutné střílet do srdce třikrát, aby konečně zemřel? podle jakých zákonitostí se Navi rozhodují, jestli budou mluvit anglicky nebo svým vlastním jazykem?). Nicméně ani grafická stránka filmu není až tak skvělá (viděl jsem 3D i 2D versi). Ano, jistě, 3D je technologie budoucnosti, jednou budou všechny filmy takhle, je to stejný zlom, jako byl pro film příchod zvuku nebo barvy. Ale právě proto není možno říct, že film je sám o sobě dobrý jenom díky 3D. 2D verse je po stránce grafické naprosto průměrná (jo, animace je možná kvalitní a havajská krajina je nádherná, ale v tom prvním je Avatar již překonán jakýmkoliv videem z vysokorozpočtovější počítačové hry a druhé dokáže mnohem líp jakákoliv pohlednice), a 3D se od ní liší v podstatě jen tím, že téměř máte pocit, že vám semínka posvátného stromu padají rovnou do ksichtu. Sám fakt, že je film ve 3D, to nijak neposouvá dopředu ani dozadu a nedodává tomu prakticky žádnou přídavnou hodnotu (myslím po obsahové stránce). Byla by to průměrná ekoagitka - jenže film ani jako agitka moc nefunguje. Ano, ničíme si tenhle svět a všichni tu jednou zemřeme, vzdáme-li se duchovního spojení s přírodou, no fajn - a jaké řešení Avatar nabídne? Čekat, až nás spasí Eywa (=příroda na nás zaútočí a porazí všechny naše obranné snahy), uniknout do vesmíru na vzdálenou planetu a tam neudělat tutéž blbost, ale právě naopak, otevřít se jejich kultuře a nechat se od nich očistit. Vážně to je tak dobrá rada?

Až přijde kocour (1963)

Jsou filmy, které mohly v trezoru zůstat. Prý úsměvná moralita, je to nudný dětský film s poněkud naivním poselstvím (milujte se a množte se, a nevycpávejte prosím vás zvířátka). Vizuální stránka a některé Werichovy vtípky nejsou nemilé, celek je ale strašná nuda.

Babicovy dobroty (2008) (pořad)

Nechci tvrdit, že se mi ten pořad líbí, ale když jsem si všiml, jaký boj se rozpoutal mezi Pohlreichem a Babicou, nemohl jsem se nepodívat aspoň na dva díly. Můj názor je asi takovýto - Pohlreich vaří nesmyslně draze a nesmyslně nabubřele a snobsky, pročež mu to žerou (metaforicky i reálně) všichni, co si chtějí myslet, že jsou na úrovni. Ve skutečnosti jsou stejně jako Pohlreich arogantní snobi. Babica je trochu buran, ale jinak neškodný a narozdíl od Pohlreicha nikoho neuráží. Snaží se být vtipný, není...co byste chtěli od televizního kuchaře? Aby vám nějak inteligentně ukázal, jak se připravuje poživatelné jídlo, ne aby machroval se svými znalostmi a arogantně urážel všechny, kteří nemají obdobné. Za to ty tři hvězdičky. Zajímavé komentáře: Paldini.