• Krátkometrážní

Matrix (1999)

Originální námět s děsivou myšlenkou a skloubení virtuální reality s bullet-timem. Najdeme tu jak parádní choreografie bojů, tak úžasné efekty. Režijní stránka je tu kvalitní a scénář zajímavý, propracovaný s filosofickým nádechem. [8,5/10] (Groucho II, Silver, Village Roadshow) (Technicolor /// Produkce: Joel Silver /// Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski /// Kamera: Bill Pope /// Hudba: Paul Barker, Don Davis /// Oscar: Zach Staenberg (střih), Dane A. Davis (zvukové efekty), John Gaeta, Janek Sirrs, Steve Courtley, Jon Thum (vizuální efekty), John T. Reitz, Gregg Rudloff, David E. Campbell, David Lee (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Komando (1985)

Tento film je opravdu absolutní klasika v žánru akčních filmů. Arnold byl hvězda a tento film byl svého času pěkná a zábavná akční podívaná. Film plný akce a střílení, samotný děj trochu utíká do pozadí. Nedá se říci, že by vám tento film něco přinesl, ale určitě se u něj skvěle pobavíte... klasický akčňák se Schwarzeneggerem.... Došla ti pára, Benete :-D

Terminátor (1984)

Průlomový akční sci-fi film s originálním námětem - apokalyptická budoucnost s vraždícími stroji. Terminátor je propracovaný do nejmenších detailů se skvělou režií (James Cameron zachytil surovou, temně děsivou a beznadějnou atmosféru tak výborně, jako po něm už nikdo) a hudbou. Arnold zahrál svojí roli záporáka perfektně a až tolik věrohodně působil, že kdybych ho potkal na ulici, uvěřil bych, že je to skutečný terminátor. Když jsem to viděl jako dítě poprvé, tak jsem při závěrečné scéně "souboje" v lisu skoro umíral strachy - a po skončení filmu jsem měl před očima jen tu hrůznou mechanickou kostru. Vždy mi zamrazí při scéně, kdy Sarah, chvíli předtím namlouvající na diktafon vzkaz pro svého nenarozeného syna - příštího vůdce války proti terminátorům, na benzínce v polopoušti zapózuje polaroidu mexického chlapce a za tichého znění hudby a pohledu na větrem hnané chuchvalce suché vegetace po poušti, se na fotopapíru začíná rýsovat její podoba. Tu fotografii už jsme totiž jednou viděli - hořet ve válce s terminátory v budoucnosti... A najednou díky tomu bezpečně víme, že se to opravdu stane. [9/10]10/10(Cinema 84, Euro Film Fund, Hemdale Pacific Western) (Barevný /// Produkce: Gale Anne Hurd /// Scénář: James Cameron, Gale Anne Hurd podle scénářů Soldier a Demon with a Glass Hand Harlana Ellisona /// Kamera: Adam Greenberg /// Hudba: Brad Fiedel) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Nezapomenutelný sci-fi seriál s originálním námětem a charizmatickým Jackem O'Neillem v podání Richarda Deana Andersona, který předtím ztvárnil MacGyvera. Tady hláškuje jedna radost. Závislost do šesté řady zaručena.

Arabela (1980) (seriál)

Jedná se zřejmě o můj nejlepší pohádkový fantasy seriál na kterém jsem vyrůstal a každý díl jsem hltal plnými doušky. Jednoznačný elixír zábavy z naší produkce.

Nekonečný příběh (1984)

Nejkrásnější a nejtemnější Fantasy pohádka, kterou jsem kdy viděl. Naprostá schopnost režiséra Wolfganga Petersena a scénáristy (převedení z knihy na filmové plátno). Nádherný, originální příběh s krásnou hudbou a sympatickými hrdiny. Velice zajímavé je propojení světa fantazie s Bastienovým reálným světem. Velmi působivé je šikovné propojení příběhu s emocionalitou diváka. Scéna s Artexem, jak se utopí v té bažině je opravdu hodně smutná. Říše Fantazie mě uchvátila svou čistou krásou i svou temností. Ač se jedná o film postarší, což je na trikové stránce zákonitě znát, stále má díky své barvitosti a silnému obsahu co říct. Pohádka se nezdráhá místy nabírat až baladických dimenzí a nerozpakuje se velice přirozeně bez zbytečného patosu oslovit emoce. Pán prstenů se může jít zahrabat, jelikož tomuto kultu nesahá ani po kotníky a na jeho místě bych raději viděl Nekonečný příběh. Po skončení nám nezbývá nic jiného než zamáčknout slzu a smířit se s tím, že jsme se stali součástí říše fantazie jen na 90 dokonalých minut. [9/10]10/10

Šestý smysl (1999)

[6/10] (Hollywood, Kennedy/Marshall, Spyglass) (Technicolor /// Produkce: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Barry Mendel /// Scénář: M. Night Shyamalan /// Kamera: Tak Fudžimoto /// Hudba: James Newton Howard /// Nominace na Oscara: Frank Marshall, Kathleen Kennedy, Barry Mendel (nejlepší film), M. Night Shyamalan (režie), M. Night Shyamalan (scénář), Haley Joel Osment (herec ve vedlejší roli), Toni Collette (herečka ve vedlejší roli), Andrew Mondshein (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Určitě se jedná o nejlepší film Quentina Tarantina, který se tu režijně pěkně vyšvihl. Má grandiozní smysl pro detail a humor. Nezapomenutelné hlášky, dialogy, kamera, parádní hudba, skvělé obsazení s hereckými výkony, bravurní scénář a prolínání příběhů, které jsou vykresleny do nejmenších detailů se zajímavě zkombinováným způsobem vyprávění na časové ose, mi dalo pěkný filmový prožitek. [8/10] Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tiranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten je skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš že mé jméno je "Bůh" :-) (Band Apart, Jersey, Miramax) (Barevný /// Produkce: Lawrence Bender /// Scénář: Quentin Tarantino, Roger Avary /// Kamera: Andrzej Sekula /// Nepůvodní hudba: Dick Dale and his Del-tones, Kool and the Gang, Al Green, Tornadoes, Ricky Nelson, Dusty Springfield, Centurians, Chuck Berry, Urge Overkill, Maria McKee, Revels, Statler Brothers, Lively Ones /// Oscar: Quentin Tarantino, Roger Avary (scénář) /// Nominace na Oscara: Lawrence Bender (nejlepší film), Quentin Tarantino (režie), John Travolta (herec), Samuel L. Jackson (herec ve vedlejší roli), Uma Thurman (herečka ve vedlejší roli), Sally Menke (střih) /// MFF v Cannes: Quentin Tarantino (Zlatá palma)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Motýlek (1973)

[7/10] (Allied Artists, Corona-General, Solar) (Technicolor /// Produkce: Robert Dorfmann, Ted Richmond, Franklin J. Schaffner /// Scénář: Dalton Trumbo, Lorenzo Semple Jr. podle románu Henriho Charrièra /// Kamera: Fred J.Koenekamp /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Nominace na Oscara: Jerry Goldsmith (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

[6/10] (USA/Nový Zéland/Německo) (Barevný /// Produkce: Peter Jackson, Michael Lynne, Mark Ordesky, Barrie M. Osborne /// Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair, Peter Jackson podle románu J. R. R. Tolkiena /// Kamera: Andrew Lesnie /// Hudba: Howard Shore /// Oscar: Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee (výprava), Ngila Dickson, Richard Taylor (kostýmy), Peter Jackson (režie), Jamie Selkirk (střih), Richard Taylor, Peter King (masky), Howard Shore (původní hudba), Fran Walsh, Howard Shore, Annie Lennox (píseň „Into the West“), Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh (nejlepší film), Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek (zvuk), Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke (vizuální efekty), Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson (nejlepší scénář podle literární předlohy)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]