Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Animovaný
  • Drama
  • Komedie
  • Krátkometrážní

Poslední recenze (28)

plakát

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023) 

Do Kvantové říše se dostáváme hned na začátku a strávíme tam v podstatě celý film, kromě prvních a posledních pěti až deseti minut. Vizuálně si tvůrci vyhráli docela dost. Některé druhy flóry připomínají něco jako houby, fauna a obyvatelstvo jsou vcelku „slizké“, a je to zkrátka celé velice kreativní a uspokojující pro divákovo oko. Nebál bych se přirovnat nápaditost designu některých tvorů například k druhému Avatarovi. První záběry filmu jsou klasicky více dramatické, ale pak už se dostáváme k vtipné rekapitulaci dosavadního příběhu Scotta Langa. Režisér Peyton Reed má s postavou dlouholeté zkušenosti a jeho rukopis je na filmu znatelný. Během pár minut představí hlavní figury příběhu neznalému divákovi a tomu zasvěcenému je zase připomene. Máme zde i napůl novou postavu, respektive nově obsazenou, a to Cassie Langovou. Vztahy mezi postavami jsou okamžitě precizně ukázány, jako když se rozdají karty. Ukazuje se, že stále zde existují nějaká tajemství, a to nikdy nevěstí nic dobrého. Nebudeme zacházet do detaiů kvůli spoilerům, ale zkrátka se Jannet se svou rodinou nepodělila o všechny zážitky z Kvantové říše. Člověk už by opravdu řekl, že v MCU je vše prozkoumáno, ale hloubkový pohled do Kvantové říše dokazuje opak. Jak zaznělo přímo ve filmu, jedná se o skrytý vesmír mimo prostor a čas. Trochu vycucané z prstu však bylo řešení, jak lidé porozumí místním (tím že polknou něčí hlen). Pokud od toho divák očekává vážnější film, což je u Ant-Mana dost naivní představa, ač trailery se tvářili dost seriózně, tak nedostane co očekával. Avšak nebude ani zklamán. Jedná se o řekněme šablonovitý, místy prvoplánový příběh, který je ovšem funkční po všech směrech. Tempíčko je svižné, moc nezpomaluje, stopáž tak akorát, a byl jsem skutečně rád, že se jedná o oddechový snímek, u kterého se nemusí příliš přemýšlet (kino jsem navštívil s mírnou bolestí hlavy a 3D tomu dvakrát neprospělo). Některé vtípky lze předvídat na míle dopředu. Co se týče závěrečného souboje, kdy je u Marvelu zvykem obří CGI bordel, tak zde si vystačili s pěstním soubojem, což fungovalo mnohem lépe. Bylo to osobnější a brutálnější. Herecké výkony byli bez problémů uvěřitelné. Paul Rudd má za ta léta svou postavu podchycenou skvěle. Totéž platí o zbytku našich hrdinů. Cením, že trochu více prostoru dostala Michelle Pfeiffer. Přeci jen má o jeden mravenčí film méně, než ostatní. Odkazy na Schredingera a mravenčí spolupráci byly nejzajímavější a nejnápaditější část filmu. Lehce matoucí byla postava Kanga Dobyvatele, u které člověk s jistotou neví, zda je to stejná postava jako ze seriálu Loki nebo se jedná o jiného varianta. Je zde návaznost na Lokiho? Ano. Je třeba k pochopení vidět Lokiho? Ne.

plakát

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022) 

V pořadí 30. film MCU i bez Chadwicka funguje. Asi pro nikoho není překvapením, že herec Chadwick Boseman již není mezi námi a tvůrci měli nelehký úkol kompletně přepsat scénář. A vcelku se jim to povedlo.Téma smrti je zde přítomné v průběhu celé dvou a půl hodinové stopáže, důsledkem čehož se jedná o výrazně vážnější tón filmu. Délka však není problém, spíše příliš mnoho dalších příběhových linek. Máme zde totiž zástupy postav z prvního dílu a k tomu se nám musí představit postavy nové. Jo toho tedy poměrně dost, ale přeplácaným bych snímek určitě nenazval. Výkony stojí a padají na třech lidech: Letitia Wright (princezna Shuri), Tenoch Huerta (Namor) a Angela Bassett (královna Ramonda). A dohromady to táhnou dobře. Kdyby však film stál čistě na Wrightové, asi by příběh nedosáhl stejného výsledku. Ryan Coogler měl velmi těžký úkol natočit plnohodnotné pokračování bez hlavní postavy. I přes všechny komplikace,se mu podařilo úctyhodné dílo, které takříkajíc ,,má koule”. Ludwig Göransson opět ukázal, že má talent. Jeho hudba zdobila už první díl Black Panthera. Akce je tuméně, než dialogů. Oboje jsou ovšem obstojné a akce zůstává dravá a napínavá. O Namorovi se dozvíme vše podstatné až zhruba v polovině snímku. I přesto jej chápeme a není to jen tuctový, prvoplánový a jednorázový padouch. Je to lepší než jednička? Buďme upřímní, bez Chadwicka jen těžko. Samotný Black Panther se vrátí až na samotném konci. A též si na konci společně se Shuri divák projde jakousi katarzí a dá zbohem jak postavě T’Chally, tak jejímu představiteli. S otevřenou pusou a pocitem, že to musím okamžitě vidět znovu jsem sice neodcházel, ovšem hřejivý a uspokojivý pocit se dostavil. 🖤

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022) 

Začátek filmu nás vrhne rovnou do akce, která je u Marvelovek nezbytná. Až později se dozvídáme o podstatě problému a skrze svižné dialogy se nám dostává vysvětlení i informace o postavách a jejich vnitřních prožitcích. Byl splněn příslib temnější a hororověji laděné marvelovky, nicméně humoru je zde opět dostatek. Zkrátka tísnivou atmosféru tu místy najdete, ale jde vyloženě o několik menších lekaček/jumpscarů. Herecké výkony Benedicta Cumberbatche, Elizabeth Olsen či Rachel McAdams jsou vynikající a bez problémů zvládají zahrát více verzí sebe sama. Benedict Wong či Xochitl Gomez nejsou pozadu. Režie Sama Raimiho je od dob Spider-Manů stále pozoruhodná. Nechybí cameo Bruce Campbella. Hudba Dannyho Elfmana je nepřekonatelná.

Poslední hodnocení (1 210)

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

17.03.2023

Válka policajtů (2004)

06.03.2023

Černé zrcadlo - Série 5 (2019) (série) (S05)

06.03.2023

Černé zrcadlo - Rachel, Jack a Ashley Too (2019) (epizoda) (S05E03)

06.03.2023

Černé zrcadlo - Smithereens (2019) (epizoda) (S05E02)

06.03.2023

30. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2022 (2023) (pořad)

05.03.2023

Černé zrcadlo - Striking Vipers (2019) (epizoda) (S05E01)

04.03.2023

Osudový dotek (2004)

25.02.2023

Černé zrcadlo - Série 4 (2017) (série) (S04)

20.02.2023

Reklama

Ovládací panel
2 body