Zóna zájmu (2023)

8/10. The Zone of Interest  je všednost zla dovedena do nejděsivějšího extrému. Film, který od začátku velmi jasně objasňuje záměry a poté stráví dalších 105 minut utužováním tohoto bodu trýznivým způsobem. Ve filmové podobě je to noční můra. Sandra Hüller a Christian Friedel jsou tak dobří ve ztvárnění sobectví a znecitlivění svých postav. Jejich představení jsou navržena tak, aby byla velmi nudná, protože se soustředí na všední úkoly přímo před nimi a úplně blokují vše na druhé straně toho plotu. Režie Jonathana Glazera moudře udržuje vše vizuálně ponuré a s odstupem. Každý záběr je precizně přesný a sekvence nočního vidění ještě více zdůrazňují téměř běžnou povahu. Partitura Mica Leviho je přítomna jen velmi krátce, ale kdykoli je tam, je nezapomenutelná, jak strašidelná je. Nejzásadnější součástí toho, proč tento film funguje, je rozhodně zvukový design Johnnieho Burna. Je to zvuková kulisa, která vám neustále připomíná, co se děje přes ten plot a vytváří nesoulad mezi tím, co vidíte, a tím, co slyšíte, který je záměrně nepříjemný.

Železní bratři (2023)

8/10. The Iron Claw je neuvěřitelný a přesto zničující. Je to emocionálně strašidelný film, který se mě na nějakou dobu bude držet. Film se s maximální úctou ponoří do tragického příběhu rodiny Von Erichů, a i když o wrestlingu nevím téměř nic, tento film mě zničil. Jsou to těžké dvě hodinky, které mohou být nejdojemnějším, nejhlubším a nejupřímnějším zobrazením rodiny ve filmu tohoto roku. Sean Durkin bere nepochopitelně tragický příběh a vypráví ho s potřebnou grácií. Zac Efron jako Kevin Von Erich podává naprosto dojemný a srdcervoucí výkon. Předvádí svůj dosud fyzicky a emocionálně nejnáročnější výkon, podporovaný bezchybným hereckým souborem, když se společně s režisérem Seanem Durkinem zavázali k nejlepším vyobrazením wrestlingu, jaké kdy byly ve filmu vidět. The Iron Claw je strhující a krásný zároveň, vypráví tragický příběh o bratrství, lásce, bolesti, očekávání, přetěžování  a odkazu. [TADYVARY]

Všichni moji cizinci (2023)

9/10. Na "All of Us Strangers" jsem se chtěl podívat od té doby, co jsem se o tomto filmu dozvěděl, a řeknu vám, nezklamal. Toto jemné mistrovské dílo spřádá dojemný příběh o smutku, osamělosti a lásce a zanechává nesmazatelnou stopu v srdci. Brilantní herecké výkony dvou hlavních herců povyšují film na úroveň emocionální hloubky, která se jen tak nevidí. Příběh se odvíjí jako mistrovská třída v tragédii, zkoumá spletitou síť lidských spojení a hluboký dopad ztráty. Film mi dnes večer zlomil srdce na milion kousků a vyvolal řadu emocí, které přetrvávaly ještě dlouho po uvedení titulků. "All of Us Strangers" je víc než jen film; je to zkušenost, která rezonuje se syrovostí složitosti života. Jemné vyprávění ve spojení s hvězdnými hereckými výkony z něj dělá nutnost vidět. Vřele doporučuji těm, kteří oceňují filmy, které se ponoří do spletitosti lidské duše.

Chudáčci (2023)

8/10. Nejnovější film Yorgose Lanthimose je tím nejlepším možným způsobem bláznivý a extrémně úchylný, ale i tak mě nechal trochu chladným. Film vypadá úžasně. Obrovská sláva produkčním designérům, kteří vytvářejí stylizovanou verzi světa, jak existoval před zhruba stoletím. Největší parádou filmu jsou jeho herecké výkony, zejména ústřední herecký výkon Emmy Stone, která musí hrát dospělou ženu s mozkem dítěte a poté nám ukázat, jak jí žena roste do mozku (nebo možná ukázat, jak dítě roste do ženy?) v průběhu filmu. Tento film hodně obdivuju, ale je v něm něco zvláštního, co mi bránilo se u něj rozplynout. Je to, jako by Lanthimos přistupoval k filmu stejným způsobem, jakým šílený vědec, kterého ve filmu hraje Willem Dafoe, přistupuje ke svým lékařským experimentům – s chladným okem a velkou zvědavostí, ale velmi malým srdcem.

Čtyři malí dospělí (2023)

9/10. Tento odvážný snímek je dokonalou ukázkou progresivní současné kinematografie, která se nebojí zachytit moderní myšlenky o lásce a romantických vztazích - jmenovitě polyamorie, ale nezapomíná ani na boje a překážky, které tyto vztahy s sebou nesou. Co mě obzvlášť potěšilo, byly herecké výkony hlavních čtyř herců, které byly v naprostém souladu - každý herec skládal komplimenty druhému a dohromady tvořili kompaktní představení, kde se nikdo nevyvyšoval nad ostatní, což by vzhledem k zápletce bylo podle mého názoru velmi rušivé. . Ocenil jsem také zahrnutí pozitivních náboženských myšlenek o polyamorii (jedna z hlavních postav je kněz), protože si lidé až příliš často myslí, že polyamorie není slučitelná s tím, být křesťanem. Tímto způsobem nám "Čtyři malí dospělí" připomínají, že si nemůžeme vybrat, koho budeme milovat, a jako v tomto případě, kolik lidí budeme milovat.[SCANDI2024]

Ferrari (2023)

7,5/10. Adam Driver přivádí postavu Enza Ferrariho zpět k životu a odvádí úžasnou práci tím, že ukazuje, kdo byl skutečný Enzo Ferrari a jak moc se soustředil a odhodlával vyrábět nejlepší auta a jak vyhrávat. Také vidíme, jak se vypořádává se smutnou zprávou ve svém životě. Penélope Cruz, která vystupuje jako Laura Ferrari, odvádí úžasnou práci, jak oživit svou postavu a díky Adamovi Driverovi je tento film sledovatelný. Osobně bych ji rád viděl víc, ale jejích scén bylo dost. Možná to neni nejlepší film Michaela Manna, ale musí to být jeden z jeho posledních slušných filmů za poslední roky. Pokud hledáte film, který byste mohli sledovat v kinech, pak se prosím běžte podívat na tento film, nebudete zklamáni. Tento film má dobré množství příběhu, akce, pokud jde o závodní scény, a dobrou rovnováhu emocionálních scén, díky nimž je film sledovatelný.

Sněžné bratrstvo (2023)

8/10. Vizuálně ohromující a emocionální survival drama založené na skutečném příběhu. Postavy jsou zajímavé na sledování a díky pohlcujícímu filmovému zpracování a dostatečně dlouhé stopáži získáte opravdu dobrou představu o tom, jaké to bylo být v jejich pozici. Už jsem viděl několik filmů J. A. Bayony a toto je snadno jeho dosavadní nejlepší dílo a jeden z nejlepších posledních filmů Netflixu.

To se mi snad zdá (2023)

10/10. Dream Scenario je mistrovské filmové dílo, které skutečně předvádí všestranný talent Nicholase Cage. Originalita filmu vyzařuje strhující děj a drží diváky na sedadlech. S dokonalou rovnováhou dramatu, napětí a špetky humoru se ukázalo, že jde o úžasný zážitek pro filmové nadšence. Bezproblémové spojení strhujícího vyprávění a hvězdného výkonu Nicholase Cage dělá ze Dream Scenario nový standard pro dokonalost ve filmové tvorbě. Cageovo ztvárnění dodává postavám hloubku a autentičnost a povyšuje film na zcela novou úroveň. Podmanivé vyprávění v kombinaci s Cageovou brilantností na plátně dělá z Dream Scenario výjimečný film, který je napínavý a emocionálně rezonující. Možná si jde Cage pro letošního Oscara.

Saltburn (2023)

8/10. Saltburn je stylový a provokativní zážitek, který dává Emerald Fennell další filmový klenot v jejím režijním životopise. Důvodů, proč je tento film tak dobrý, je celá řada, především elektricky strhující výkon Barryho Keoghana. Jeho výkon je klíčový pro to, aby tento film fungoval, vzhledem ke složitosti jeho postavy a on to důkladně vypiloval. Jeho chemie s neméně skvělým Jacobem Elordim je geniální a vytváří tolik napětí a energie, kterou je vzrušující sledovat. Řada úžasně barevných doprovodných hereckých výkonů od takových, jako jsou Richard E. Grant a Rosamund Pike, dotváří sen o obsazení. Dobrý výkon je samozřejmě postaven na dobrém scénáři a herci mají skvělý materiál, se kterým se dá pracovat. Scénář se proplétá přes sociální komentáře a satiru ke zkoumání lásky, chtíče a ztráty. Je tento film neuvěřitelně dobrý. Každá stylistická volba je naprostá dokonalost, od nudných popových písní po kostýmy a výpravu. K tomuto bodu není moc co říct, je to prostě nádherný film, který vizuálně pohltí.

Maestro (2023)

7/10. Za prvé, výkony Bradleyho a Carrey jsou prostě skvělé. Pokud se chcete podívat na film s dechberoucími hereckými výkony, pak jste na správném místě. Navíc se mi líbilo, jak byly dlouhé scény mistrovsky zrežírované, které se časem stávají ještě vzácnějšími. Celková produkce je strhující a slouží příběhu a akci docela dobře. Dialogy jsou super realistické a velmi blízké každodennímu životnímu postoji, bez dramatických vyvrcholení bez zvláštního důvodu. Celkově je film jako produkce a provedení skvělý sám o sobě. Ale co příběh? Ano, skutečně se zaměřuje na lásku a vztah mezi Bernsteinem a Cohnem, ale mám pocit, že název, osobnost a historie by vyžadovaly mnohem víc než jen milostné vztahy bisexuálního muže a loajální a velmi silné ženy. Bernstein je součástí lidské kulturní historie, takže nechápu, proč se Cooper zaměřil na milence a přidal hudbu a talent jako dekorativní rekvizitu. Mělo to být jinak. Nebo možná rozdělit příběh do dvou samostatných bodů, jeden na talentovanou osobnost a jeho velké úspěchy a druhý kolem jeho nepochybně obtížné lidské stránky, vedle stejně silné ženy a rázné osobnosti. Nakonec jsem zjistil, že některé dialogy jsou zbytečné, ale pak musím znovu vyjádřit svou nejhlubší úctu oběma hercům za jejich úžasné výkony.