Míjení (2023)

9/10. "Passages" je mistrovská třída v budování filmu kolem nesympatické postavy. Franz Rogowski podává suverénní výkon plný charismatu a sex-appealu jako sexuálně fluidní narcis, který nesnese, aby byl někdo kolem sebe šťastný bez něj (nebo dokonce opravdu s ním). Při sledování se film stává téměř komedií a často jsem říkal v průběhu filmu jaký může být tento hlavní hrdina blázen. Je to morbidně fascinující studie postav – je to skoro jako sledovat jeden den v životě sociopata. Měl jsem být touto postavou a filmem naštvaný a pravděpodobně bych byl, kdyby se s tím zacházelo jinak. Ale jak už to tak je, s vynikající režií Iry Sachse a skvělými hereckými výkony filmu je to místo toho jeden z nejlepších filmů, které jsem letos zatím viděl.

Flora a syn (2023)

7,5/10. Flora and Son je dalším příjemným hudebním komediálním dramatem Johna Carneyho. Jako fanoušek Begin Again jsem byl nadšený, že jsem se podíval na tento nový film od stejného režiséra. Také Eve Hewsonové se dostává uznání, které si zaslouží. Eve Hewson konečně získala hlavní filmovou roli, která mě opravdu potěšila a jako Flora skutečně září. Je opravdu úžasná jako frustrovaná mladá matka, která vzbuzuje zájem o hudbu. Písničky a hudba byly docela dobré a je to docela příjemný film. Zde režie nadále vyvažuje irskou kulturu, hudbu a trochu romantiky. Eve Hewson a Joesph Gordon-Levitt mají docela dobrou chemii s dobrými momenty interakce v dialogu, které na sebe navazují. Nicméně vyprávění mohlo být na druhou stranu kreativnější nebo energičtější. S některými drobnými nedostatky je tento film stále pěkným malým filmem, který jsem si užil.

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

7/10. To je přesně to, co byste očekávali od autora, jakým je Wes Anderson. Nádherný příběh vyprávěný tím nejbarvitějším a nejsymetričtějším způsobem, který je Wesovou ochrannou známkou. Je to krátký film, který nemá málo kouzla. Impozantní herecké obsazení obsahující uctívaná jména jako Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Dev Patel, Ben Kingsley a Richard Ayoade ve více rolích. Každý herec dělá naprostou spravedlnost každé postavě, kterou hraje. Jedná se o to nejvěrnější, jaké může knižní adaptace získat, protože je doslova vyprávěna jako pohádková kniha. Je to jako grafické znázornění příběhu Roalda Dahla. Jedinou kritiku, kterou mám, je, že jako většina Wesových děl, i toto mi připadá emocionálně odcizené; a že dialog je příliš rychlý na to, aby mu porozuměl bez titulků. Ale přesto je to Wesova klasika.

Stvořitel (2023)

6/10. Ach bože. Opravdu jsem se na to těšil a odcházel jsem zklamaný. Jeden fakt, který příliš mnoho filmařů nedokázalo pochopit, je, že CGI sám o sobě film nenatočí. Efekty dokážou udělat dobrý film lepším, ale průměrný film neudělají dobrým. Marvel, koukám na tebe. Nestačí propojit pár akčních scén a zakončit to opravdu velkými explozemi. Musíte mít příběh – nejlépe takový, který spolu souvisle visí. To je to, co chybí tomuto filmu, jehož dějové díry jsou méně výrazné než díry, kde by byly uši AI postav. Jen jeden příklad – náš hrdina je na útěku v blíže nespecifikovaném asijském kraji, kde je zjištěno, že nemluví tímto jazykem. Rozbije se. Zastaví dodávka a on se ho zeptá, jestli nepotřebuje pomoc. Dotaz v perfektní angličtině. To je dost špatné - ale pak bez prozkoumaného důvodu náš milosrdný Samaritán postupuje od svezení cizího člověka k tomu, aby mu pomohl překonat policejní zátaras a přitom riskoval životy svých pěti dětí. Proč jsou na Nomádu zahrady? Proč, když je to poslední slovo ve vojenské technice, je tak snadné vyhodit do povětří jako Hvězda smrti nebo doupě Bonda padoucha? Dítě-McGuffin je ztvárněn vynikajícím mladým umělcem, ale nedává to žádný logický smysl. Jako důvod války proti AI se uvádí jaderný výbuch v Los Angeles (je vidět v traileru, takže to není spoiler). Ve filmu je o tom jedna věta na zahození - ale je to tak: věta na zahození. Následovat by to vedlo k mnohem zajímavějšímu filmu. Slyšel jsem, že to naznačuje, že by to mělo být chápáno jako metafora americké angažovanosti ve Vietnamu. Pokud ano, je to unavený re-hash a čtyřicet let příliš pozdě. Také by to znamenalo považovat jej za inteligentní film, což rozhodně není. Jen další promarněná příležitost s velkým rozpočtem.

Holky bez zábran (2023)

6/10. Vždy jsem miloval středoškolské komedie a doufal jsem, že se mi bude líbit i tato. Líbilo se mi to. Jen jsem si přál, aby to bylo více založené na realitě. Na druhou stranu bylo osvěžující vidět dvě queer nejlepší kamarádky jako hlavní postavy. Ve škole byli vyvrženci, ale přijali to. Chemie mezi těmi dvěma byla silná a jejich společné scény byly vtipné a místy dojemné. Co se týče záporů, film mi přišel nízký rozpočet. Zpočátku mi to nevadilo, ale ve druhé polovině film upadá v logiku a směšnost. Toto je střední škola, která má zdánlivě jen jednoho učitele. Mezi studenty se dějí šílené věci a nikdo do toho nezasahuje. V neprospěch filmu je  především posledních 20 minut. Začal jsem toužit po Mean Girls. Celkově slušný výkon, který zoufale potřebuje nějaké jemné doladění.

Přízraky v Benátkách (2023)

6/10. Jsem velkým fanouškem Kennetha Branagha a jeho objetí jedné z mých oblíbených postav počínaje 'Vraždou v Orient Expressu' (moje zatím nejoblíbenější a bez ohledu na tento film chci víc), musím říct, že mě tento film zklamal. Nabitá neuvěřitelným talentem, nepochybně miluju Tinu Fey, ale postrádala humor a chemii Toma Batemana jako jednoho z mála v Poirotově okruhu „přátel“ („Nemám žádné přátele!“), přesto nám umožnila vidět, jak neuvěřitelný herec je. Uprostřed jsem si všiml, že se nudím. Tmavé pozadí požadované pro tento typ filmu, ale chybělo neuvěřitelné potěšení z natáčení na 65mm film Kodak. Ano, Benátky jsou exotické, ale my jsme podvedeni. Chyběly neuvěřitelné citáty od Poirota a dalších. Chyběly talenty tohoto obsazení. Jsem odvedený! Úhly kamery používané údajně k vytvoření napětí, ale způsobují bolesti hlavy. Zůstal jsem, jak řekl jeden recenzent, abych viděl „kdo to udělal“, ale jen proto, abych po hodině přidal všechny odpovědi (záchytné body) k vraždám a navíc v typickém Poirotově slam dunk bez vodítek, které tak intelektuálně zanechával Poirot. Přesto chci víc. Ze všech předchozích herců, kteří přivedli Poirota k životu, Albert Finney, Peter Ustinov, David Suchet, miluji Kennetha Branagha. Doufám, že bude pokračovat. Na tento film jsem se tak těšil a nerad píšu negativní recenze, ale abych citoval velkého Poirota: "Ano, je to velmi smutné. Pravda je smutná!" Ale buďte si jisti, že jsem neztratil svou víru...

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

7,5/10. Gang Sex Education  se vrací – no, většina z nich – pro hořkosladkou, odměňující čtvrtou a poslední sérii plnou frašek, pošetilosti, empatie a dojemnosti. Samozřejmě, pokud jste celou tu dobu sledovali sexuální dovádění Netflixu pro teenagery, znáte cvičení: Téměř každý bude tou nejhloupější a nejtvrdohlavější verzí sebe sama, dokud se nenaučí lekci, a v tu chvíli se show zbaví svého. Rozpláče vás. Každý má mobilní telefon, ale zápletka bude diktovat, že neví, jak je používat ke správné komunikaci, což nám způsobí hromadná nedorozumění a značné rozhořčení. Ale – vydrž! – ale celek je tak roztomilý, že přehlédnete frustrující části a zůstanete u toho, dokud vám série nezanechá, častěji než ne, zářivé, krásné uzavření. Malý zázrak Sex Education spočívá v tom, že může být cirkusem a komedií, dokud vás nenasytí čistotou srdce a promyšlenou inkluzivitou. Základem série jsou lidé, kteří se vyrovnávají s traumaty a osamělostí, takže kdykoli se na absurditu – kterých je spousta – usadí prach, vždy najdete hlubší, soucitné řešení. Asi jsem jeden z mála lidí kdo si myslí že poslední díl je parádní.

Na lodi Adamant (2023)

7,5/10. Po zhlédnutí filmu jsem se cítil blíž k lidem kolem mě, kteří mi krátce prošli cestou a v každém z nich je cítit tvůrčí potenciál, který nelze osvobodit pouhým sledováním tupých hyperkapitalistických struktur společnosti. Tento film vzdává hold nevědomým, nebezpečným, nečekaným krásám. A ukazuje na množství pokory. Aniž bychom přidávali sebemenší komentáře, natáčíme s jednoduchostí, dokumentarista nás spřátelí s lidmi, kteří jsou zábavní (jako nenapodobitelná Muriel Thourond), matoucí, poetičtí, přehlední (když se léčí) a umělečtí (krásný obraz malířova dcera, hudebník, který velmi dobře hraje na elektrickou kytaru, Frédéric Prieur, spisovatel písní a jiných druhů beletrie s rozmarnými teoriemi, ale nepopiratelným talentem). Malé mistrovské dílo humanismu, něhy a humoru, protiklad 'Snake Pit', 'Shock Corridor' nebo 'Přelet nad kukaččím hnízdem', respektive jejich přímý doplněk. "L'Adamant" na vás čeká. Přijďte a přidejte se do klubu.

Divadelní tábor (2023)

9/10. Nepamatuji si, kdy mě naposled tak překvapil film, protože to může být skutečně jeden z nejzábavnějších filmů, jaké jsem kdy viděl! Z velké části je to díky neuvěřitelně vtipným, srdečným a poutavým výkonům. Tento film skutečně potvrzuje staré přísloví „neexistují žádné malé role, pouze malí herci“, protože každý jednotlivý účinkující je zloděj scén, který se k této příležitosti dokonale hodí. Nemohl jsem vybrat jednu hvězdu, protože všichni jsou bezchybní. Dialogy jsou vtipné a chytré a prostě naprosto zábavné. Opravdu se budete po celou dobu nahlas smát a usmívat se od ucha k uchu. Nepamatuji si dobu, kdy jsem se u filmu tak bavil, když mi komedie připadala tak snadná. Nejde však jen o humor. Theatre Camp má také silné a srdečné poselství o síle umění a o tom, jak může skutečně sblížit lidi a poskytnout lidem zásadní východisko, což bylo předáno opravdu dobře a dodalo filmu také emocionální prvek. Styl 'mockumentary' je inspirovanou volbou, která dává vzniknout brilantní komedii i zábavnému vzhledu a dojmu filmu. Ke všemu je tu povedený táborový závěrečný akt, který jen dokonale shrnuje, čím tento film je. Je to tábor, je to úžasně zábavné a je to spousta legrace.

Joyland (2022)

7,5/10. Odstraňování sexuálních tabu v zemích, kde je tolerance kultury k takovým věcem, řekněme, poněkud „omezená“, může být skutečně pomalý, bolestivý a obtížný proces. Tyto podmínky jsou prezentovány s pozoruhodnou upřímností na mnoha frontách v tomto průlomovém celovečerním debutu pákistánského spisovatele a režiséra Saima Sadiqa, který neochvějně líčí frustraci, kterou mnozí pociťují v národě toužícím po větším společenském přijetí a osobní svobodě, pokud jde o alternativní životní styl. A tato práce je jistě chvályhodná za odvážné, odvážné kroky, které v tomto ohledu podnikla. Tyto myšlenky však nejsou ve světě kinematografie ani zdaleka ničím novým, a když jsem tento film sledoval, nemohl jsem se ubránit pocitu, že chvála, která se na něj snesla, je poněkud medializovaná, především kvůli místu, kde se příběh je zasazen. Nechápejte mě špatně – je to dobře udělaný obrázek a dovedu si představit, že dopad, který měl na zemi svého původu, je značný. Jako první celovečerní film pro filmaře je to skvělé dílo, které je velmi slibné. pro svého tvůrce, který zjevně disponuje množstvím talentu, který se nemohu dočkat, až ho uvidím dále rozvíjet. Existují však prvky jeho řemesla, které by mohly použít další zdokonalení, aby ho povýšily na úroveň velké ligy (příklad, závěr, který byl již několikrát proveden a zde se zdá téměř banální). "Joyland" je jistě silným prohlášením, které je třeba říci (a jednat podle něj), a činí tak velmi schopným způsobem, ale jeho aspekty by se daly vylepšit, aby se z toho stal skutečně skvělý film hodný té pocty, jí byly uděleny.