American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Zatiaľ si všetky tri videné série odo mňa vyslúžili 5*. Do AHS som sa asi zamilovala :-) Hoci TV seriály slávia renesanciu, toto je jeden z mála, ktoré ma skutočne zaujali. Vo väčšine ostatných ma doslova trýznia tony klišé a trápnych dialógov už v pilote, takže o pokračovanie nemám záujem. American Horror Story ma chytí hneď na začiatku a drží až do konca.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Chytilo, bavilo, uspokojilo... hoci úvod bol naozaj myšlienkovo sľubnejší, než akciou nabitý záver (pri bitke jeden na jedného som si kľudne odišla do kuchyne, veď priebeh súboja je vždy štandardný a vieme, kto nakoniec vyhrá), tak v druhej polovici mi ochabovanie záujmu vynahradila skvelá postava Roberta Duvalla :-) Príjemná akčná jednohubka, ktorá zas a znova ukázala, že každý žáner treba pozerať presne vtedy, keď má naň človek chuť. No a tie momenty, keď sa porušilo nejaké (zvlášť hrdinské) klišé - Klerik to nazval "nekorektný hrdina" - tie boli mimoriadne lahodné! Nechcem spoilerovať, ale konečne sa raz nejaký klaďas k záporákom zachoval tak, ako sa zachovať má ;-)

Životu nebezpečný ráj padělků (2011) (TV film)

Dokument ma zaujal a ani som si nevšimla, ako tých 55 minút uplynulo. Vzhľadom na to, že to bola tak trochu "reality šou" z toho medzinárodného záťahu (zabudla som označenie operácie), žiadalo by sa mi ešte väčšieho objemu informácií. Dozvedela som sa však aj nové veci, najmä o európskej byrokracii, ktorá ako vždy prevalcuje zdravý rozum (viac v komentári od Zecka) a podobne ako Zeck si myslím, že nebyť predražených originálov, nebol by taký dopyt po napodobeninách. Je to zložitá téma, ktorá sa v momentálom stave všetkých vecí jednoducho nedá vyriešiť. Je len na každom človeku, ako si ju v rámci vlastných možností vyrieši sám.

Agentura: I možné je nemožné (2012) (TV film)

Taká milá, láskavá, neškodná francúzska komédia s poriadnou porciou romantiky. Nechýba jej typický ľahký francúzsky humor ani šarm, preto jej doprajem pekné 3*.

Ztracen na Sibiři (2012)

Na tento film tak ľahko nezabudnem, lebo vždy keď som ho zapla v telke, bol v nejakej inej časti... už ani neviem koľkokrát som z neho videla druhú a tretiu tretinu, kým som sa dostala aj k prvej a nakoniec k celému filmu od začiatku až po koniec :-) A pri všetkých tých čiastkových pokusoch som zistila, že na mňa pôsobí jeho atmosféra, že som zvedavá na všetky súvislosti a že ho chcem vidieť úplne celý... a že sa mi páči. Po tom, ako ma dokázal opakovane upútať a zaujať, som sa rozhodla ísť na 4 hviezdičky.

Šéfkuchař nadivoko (2005) (seriál)

Veľká škoda, že vzniklo iba 13 dielov. Na americké sitkomy som náročná a väčšina z nich ma absolútne nezaujíma alebo irituje. Je ťažké medzi nimi nájsť niečo bez nahrávaného smiechu, zábavné a zároveň inteligentné s čiernym alebo cynickým humorom. Šéfkuchař nadivoko mi sadol a náramne sa mi páčili aj jednotlivé postavičky. Fakt veľká škoda toho krátkeho trvania :-(

Obchod na korze (1965)

Nenávidím ožranov, ktorí najprv vydrúlia fľašu pálenky a potom robia kokotiny - hoci som chápala Tónov vnútorný boj, hnevala som sa, ako to dokázal posrať len preto, že (s)prostý chlap nezvládal emócie, tak sa spil... aké typické pre slabochov. Ale film to bol úžasný a herecký výkon pani Kamińskej absolútne dokonalý. Hoci ostatní herci tiež žiarili, ona ich všetkých prekonala.

Pařba všech pařeb: Poslední kocovina (2014)

Zopár slušných hlodov sa našlo, ale celkovo zase bieda. Buď som z paródií definitívne vyrástla (a už budem len spomínať na svoje obľúbené starinky), alebo je to s nimi už pekných pár rokov fakt bledé... sem-tam im dám šancu, ale už dlho nič zapamätateľné nenachádzam. Tá zmaľovaná, to bola Tara Reid?!

Vzdálené vrcholky hor (1984)

Juj, keď som bola dievča, tento film som milovala :-) Žrala som Bena Crossa a Amy Irving bola čarokrásna :-) Chcela by som ho niekedy vidieť znova, ako by som sa naň dívala dospelými očami.

Mosfilm - zrcadlo říše (2001)

Ešte som síce nikdy nevidela dokument, v ktorom by sa toľko spievalo a kričalo (ukážky zo starých filmov), ale inak to bolo zaujímavé. Avšak ako píše Tsunami_X, ako celok to vyznieva povrchne a moju dychtivosť po väčšom objeme informácií to zďaleka neuspokojilo. Dlabem na to, či tam bolo priveľa nostalgie, napokon to prirovnanie, že kedysi vládla cenzúra a dnes dolár, je celkom výstižné (c'est la vie). Ale na zmapovanie histórie a činnosti takého kolosu v priereze 100 rokov bol tento francúzsky pokus nedostatočný. Niektoré súvislejšie ukážky zo starých filmov boli natoľko vytrhnuté z kontextu a podané bez akéhokoľvek vysvetlenia, až mi to liezlo na nervy. Načo mi opíšu slávny film o nejakej komsomolke, keď vzápätí z neho pustia 3 minútovú sekvenciu ľudového spevu? To zase niekto nezvládol skĺbiť dohromady dokumentárne kvality s umeleckým presahom - ani jedno nefunguje dosť dobre.