• Fantasy

Upíří deníky - Death and the Maiden (2013) (epizoda)

7.díl. Doktor Maxfield vysvětluje Katherine důvod její aktuální situace. Jeremymu a Bonnie svitne naděje, když zjistí novinky o Amaře. Ta jako kotva druhé strany může vidět všechny na druhé straně. Damon se s znovunavrácením Bonnie snaží obrátit na Tessu, jež by mohla pomoci s přenesením kouzla kotvy na Bonnie a tím zničit jak Amaru, tak i Silase. Stephan je ve všem skeptický, stále nemá velkou radost z Damona a Eleny, navíc se mu dostavují zlé vzpomínky na utrpení s trezoru. Díky úspěšnému kouzlu se vrací Bonnie mezi živé, poslání kotvy, o němž se dozví, je však strašné. Každému, kdo přechází z nadpřirozených na druhou stranu, musí povolit dostat se na ni skrze sebe sama. A to dost bolí. Nadia hledá Katherine, aby s ní prožila společný čas jako matka s dcerou, o to ale Katherine nemá zájem, sama má problémy se stárnutím. 90 procent.

Alice in Wonderland (1903)

Pozoruhodný film z doby před 118 lety. Sledoval jsem ho na Youtube (odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=J-R6mdgqyJk). Barevná verze, s velmi dobrou sytostí a kvalitou barev, dodala filmu velmi realistický pohled v určitých chvílích. I na dnešní dobu zajímavá podívaná, sice z původního filmu zbyla jen polovina, v určitých částech dost silně požkozená vlivem stáří a zřejmě špatné úschovy v archívu, ale příběh jako takový si jistě domyslí každý. Kvůli logické absenci mluveného slova byl film doplněn obrazy textu, a také klavírní hudbou, v případě této ukázky velmi slušnou. Oblíbený prvek této doby, střih, musel ve své době každého diváka šokovat, dnes je spíše jakousi úsměvnou nostalgií, i když i dnes je někdy používán. Speciální efekt, kocour vložený do keře na motivy setkání Alenky s mluvícím kocourem se širokým úsměvem a častým záhadným mizením, byl rovněž na dnešní dobu spíše komediální a podivný. Snad nejlepší scénou celého osmiminutového filmu je "THE ROYAL PROCESSION" v oblasti 6:08 - 7:18, kdy před Alenkou prochází průvod královny s jejím kartovým vojskem. Právě v této době má tato ukázka mimořádně kvalitně utvořené barvy jak na symbolech karet, tak i v okolí Alenky. Představivý divák se do této scény může vžít a přestavit si být v ní, jako já sám, do doby počátku 20. století. Najkvalitnější film z tohoto období. Jelikož se jedná o specifickou formu tvorby, dávám 95 procent a 5 hvězd.

Blood Machines (2019)

Zvláštní film, přesněji trojdílný sequel. Toto dílo se musí hodnotit zcela jiným způsobem než normální tvorba. Veliké plus dávám za efekty, jichž tu bylo mnohem více než v drtivé většině sci-fi z moderní doby, nic mimořádně šokujícího to však nebylo, snad by to divákům vyrvalo oči z důlků před čtyřiceti lety, právě do této doby byl film směřován. Nahé dívky, zvláště hlavní hrdinka, a dívčí orgie, jenž nastaly na konci, byly rovněž velice poutavé a potěšující pro jisté muže, možná i ženy. Symbol na entitě ve formě kříže sv. Petra, neboli satanistický kříž, jenž byl nejdříve v oblasti břicha a mezinoží nahé dívky, entity, a následně na hlavě, jsem sice moc nepochopil, ale to asi nebude nutné. Syntetická hudba z osmdesátých let rovněž poutavá. Ale příběh se de facto rovnal nule. Pár dialogů tří herců plus jednoho systému, a nulový počet z úst entity - v tomto případě však oprávněný - mě moc nevyhovoval. Ale jak jsem říkal na počátku, hodnotím specifický formát pro specifické diváky, a proto to budu tolerovat. 90 procent, 5 hvězd.

Město Ember (2008)

Pozoruhodný film na jedinečné téma. Město Ember, kam byli po problémech na povrchu světa posláni lidé na dvě stě let, je nyní na pokraji zániku. Generace lidí si v něm po dvě století žili relativně dobře, ale aktuální situace je více než špatná. Opotřebovaný starý generátor energie, jediný prostředek k získávání elektrické energie, přestává fungovat. Rovněž vodovodní potrubí už moc netěsní a jídlo dochází. Obyvatelé na to ale nedbají a poslouchají slova starosty, jenž si žije v přepychu. Lina a Doon, mladí občané, jsou zařazeni do pracovního cyklu města. Sám Doon má ale starosti o funkčnost generátoru a chce ho spravit. Když se dozví, že lze z města najít cestu, spolu s Linou, jež našla instrukce stavitelů města, postupně nachází zbůsob osvobození. SPOILER: nakonec cestu ven najdou a svět se zdá být v pořádku. Pošlou do města instrukce, jak se dostat ven (...). Příběh pěkný, svižný a zábavný. Jen konec se stává paradoxem. Oni dva plus malá sestřička venku v širokém nádherném světě, a lidé dole, sice se vzkazem na svobodu, ale jak se asi dostanou ven dost rychle, když se vše stále hroutí (ten starý muž bude držet všem tu cestu? generátor neexploduje? Potrubí nezaplaví celé město? Nikdo nakonec na povrchu světa nebude mít zkušenosti s lovem případných zvířat, jestli se tam nachází. A když přece, bude to dost pozoruhodné sledovat hlavní hrdiny hledající svůj lid, až budou sami, v celém světě, když odešli od jámy pryč). Je to ale pohádka pro děti, tak to beru s rezervou. 65 procent, 3 hvězdy.

Carrie 2: Zuřivost (1999)

Když jsem dnes poprvé viděl tento film, bylo to až po zhlédnutí prvního dílu, jenž však pocházel až z roku 2013 s Chloe Grace Moretzovou. Vrátil jsem se tedy o dobrých čtrnáct let zpátky filmově, ale o dobrých dvacet let po smrti Carrie (Upřímně: myslím si, že sledovat Sci-fi film z roku 1976 by nebylo až tak záživné, zejména pokud mám tu možnost sledovat novější adaptaci). Nebudu popisovat zdlouhavě děj, jako to dělám u jiných filmů. Zkrátka se seznamujeme s Rachel, plachou a tichou dívkou, jíž dělá společnost jen kamarádka Liz, jež však umírá skokem ze školní budovy. Prsty v tom mají kluci hrající na škole fotbal, jenž své úspěchy u děvčat mezi sebou bodují (tu nacházím alespoň malou zajímavost, totiž dabéra Filipa Švarce, mého oblíbeného). Jeden z nich není tak krutý, a i přesto ho vyzvou, aby si s Rachel začal. Nejprve to dělá pro svůj úspěch, ale později se do ní zamiluje. U Rachel se postupně probouzí telekinetické schponosti, jenž velice zaujmou školní vychovatelku, tu, která zažila masakr s Carrie. Snaží se ji pomoci, dokonce ji zavede i na místo trosek staré školy, jíž zničila právě Carrie, ale je jí to nanic. Když je Rachel pozvána lepšími holkami na mejdan, souhlasí. Tam si zatancuje s klukama z fotbalu a dozvídá se o zradě způsobené právě jejím klukem. Svoji moc už pod kontrolou neudrží, a stejně jako u Cariie si ji velmi užívá, stejně jako vraždit velmi krutě ostatní. Jedinou záchranu nachází u svého kluka, od nějž se nakonec dozvídá pravdu. Aby ho zachránila před troskami hořícího domu, jenž sama zapálila, umírá pod cihlovou zdí. Ale nebyla by to ona, kdyby se nevrátila mezi živé, sice bez svého zlého tetování na svém obličeji a celkově na celém těle, ale i přesto plna života a lásky (...). Nevím, co se lidem zde komentujícím nelíbilo na filmu, ale já sám jsem s ním velice spokojen. 85 procent, 4 hvězdy.

Upíří deníky - Handle with Care (2013) (epizoda)

6.díl. Silas oznámí, že už ví, kde se nachází kotva. Od Damona žádá pomoc s jejím nalezením, a ten neochotně souhlasí. Katherine zjišťuje, že absence léku v jejím lidském těle je velikým ohrožením jejího života. Pomalu, ale jistě stárne. Stephan si zatím užívá s Tessou příjemný den u ní doma, a i když se dozví, že je tam Silas uvěznil, po příchodu Eleny, jež tam uvízne rovněž, mají novou zábavu trápit jí. Mezitím Tessa uvědomí Damona o aktuální situaci. Jednoduše: nezabiješ Silase, a já zabiji Elenu. Čas se krátí, a Damon si na Silase přizve i Jeremyho. Když se však Silas dozví, že kotvou je jeho láska Amara, šokuje ho to. Sama z něj vysaje lék, aby se stala smrtelnou, a doufá, že spolu zemřou (SPOILER 01: jelikož je však kotvou, má záhadné vidiny lidí na druhé straně). Život jí však komplikují záhadné hlasy, jež jí nedají spát. Damon ji později sváže a ukáže Eleně, kterou nakonec Stephan zachránil před Tessou a ji samotnou zranil. Caroline s Katherine "převlečenouů za Elenu se snaží zjistit od doktora Maxfielda podrobnosti k jeho plánům. Dozvídají se o záhadném spolku Augustine a jejich upírovi sajícího upíry (SPOILER 02: jak víme, z tohoto spolku pochází i další důležitá postava spojená s Damonovým životem). Katherine po Carolininém odchodu žádá Maxfielda o záchranu sama sebe. 85 - 90 procent.

Upíří deníky - Monster's Ball (2013) (epizoda)

5.díl. Elena na Whitmorské škole, kde studuje, potká zvláštního kluka jménem Aaron, jenž ji velmi zaujme. Spolu s Damonem se zúčastní historického bálu. Caroline poté, co si zatančí s doktorem Maxfieldem, jenž jí sdělí jeho podezření z ní a Eleny, potkává Tylera, na něhož má menší vztek poté, co se od něj dozví jeho skutečnou nenávist proti Klausovi, jež překračuje i jeho lásku k ní. Damon se domluví se Silasem ohledně plánu zachránit Bonnie za cenu opakovaného lámání vazu Stephanovi, aby se Silas mohl dostat zpátky ke svým schopnostem a najít tzv. kotvu, s níž by mohl zničit druhou stranu, v mysli Tessy. všese ale nakonec zvrtne ve chvíli, kdy Silas, zkamenělý díky moci Tessy, je přenesen Damonem a Elenou do Salvatorovic domu. Katherine se od Nadii dozví, že je její matkou, a přeje si s ní zažít pěkné chvíle. Na to však není čas. Poté, co ji zavolá Damon, aby k němu přišla, a po zjištění, že jen s pomocí vší její krve může Silas nabýt smrtelnosti, umírá v Silasově náručí. Alespoň si to všichni mysleli, dokud se Katherine nevrátila do světa živých. 85 - 90 procent.

Upíří deníky - For Whom the Bell Tolls (2013) (epizoda)

4.díl. Tessa, odhodlaná zamezit Silasovi v používání svých schopností, mu usmažila mozek, čímž ale způsobila ještě větší škodu Stephanovi. Ten si nyní nevzpomíná na nic ze svého života, a tak se mu Damon pomocí jeho sepsaných deníků snaží připomenout svůj život. Do něj ale prozatím nezahrnul Elenu, a když ji Stephan potká, hned se mu zalíbí. V jednu chvíli ji chce dokonce i políbit, a když se od ní dozví, že je s Damonem, vše si uvědomí. Do té chvíle potlačovaný hlad už nezvládne. Když chce Damon najít Bonnie, svěří se mu Jeremy s její smrtí, což ho dost šokuje a vyděsí. To by Elena nepřežila. Doktor Maxfield, učitel biologie, jenž ututlal smrt spolubydlící Eleny a Caroline na vysoké škole, začíná uskutečňovat svůj plán, jímž je stvořit upíra pojídajícího upíry. 85 procent.

Upíří deníky - Original Sin (2013) (epizoda)

3.díl. Eleně a Katherine se zdá totožný sen o Stephanovi, jenž mezitím vysává lidi v jedné hospodě a bez prstenu je vystaven velikému nebezpečí. Společně přesvědčí Damoa, že je třeba mu pomoci. Při jeho hledání poznají Tessa, tajemnou čarodějnici z doby, kdy byl Silas a ona před 2000 lety do sebe zamilovaní. Tedy do doby, než si Silas našel jinou dívku, Tessiinu služebnou Amaru, a spolu nevypili lék nesmrtelnosti, jenž pro sebe a Silase Tessa vytvořila. Dozvídáme se, že Amara byla první dvojnicí Eleny. Damon se od ní dozvídá znepokojivou skutečnost osudů všech dvojníků Silase a Amary, což mu může způsobit problém u Eleny. Silas mezi poutníky nachází překvapivou spojenkyni Nadiu. Touhu najít Katherine má i ona. Silas odhalí plány na získání léku proti nesmrtelnosti, jenž nyní koluje v Katherininých žilách. 85 procent.

Upíří deníky - True Lies (2013) (epizoda)

2.díl. Když se Damon od Silase dozvěděl, že Stephan je jeho dvojníkem a jeho samotného uvěznil v trezoru na dně lomu, žádá šerifku Forbesovou o jeho nalezení. Ten se mezitím snaží přetrpět bolest. Ve svých představách vídá Damona, jenž ho žádá, aby se utrpení zbavil s pomocí vypnutí emocí. Mezitím Elena a Caroline touží zjistit, kdo zabil jejich spolubydlící Meghan a dozvídají se něco více o jednom z učitelů na škole a jeho tajném spolku. Silas k nim přichází a ovládne Elenu. Ta, když přijede Damon, je jeho vlivem nucena při vzteku Damona zabít. A má ho dost, když se od Silase, dle ní Stephana, dopustil Damon dost lží a tajností před ní. Jen na poslední chvíli se dokáže Damon před ní ubránit a pomůže jí zlomit poddanost vůči Silasovi. Ve snaze dostat se do mystic Falls, Katherine je na tom zle a Jeremy s Mattem se snaží reagovat lhostejně. Když byl ale v minulém díle Matt ovládnut poutníky, jenž se snaží zabít Silase, má právě nyní on potíže ovládnout Matta ve snaze najít Katherine. Proto ho zabije. Díky prstenu se poprvé Matt dostává i myšlenkově na druhou stranu, kde potká Bonniie. Tu ale nepřesvědčí, aby se skrze Jeremyho svěřila se svým úmrtím. Damonse dozví, když už s Elenou z důvodu hledání Stephana odjíždí, že šerifka našla se svým týmem trezor. Když k němu Elena a on přijdou a otevřou, najdou v něm jen mrtvé tělo. Damon si hned domyslí, co se stalo. Stephan nakonec přece jen svou lidskost vypnul, a tělo nechal jako důkaz. Dle Damona se určitě nachází někde poblíž. 85 - 90 procent.