Transformers: Zánik (2014)

Jak nazvat Transformery? Bayovina. Výbuchy, velcí roboti, pěkné animace, tam to končí. Bylo ve filmu vůbec 5 sourodých minut, kde by se někdo netvářil, jako by mu zapíchli kopí do řitního otvoru nebo kdy se nebojovalo? Nevšiml jsem si. Docela mě to mrzí, tuhle sérii, resp. příběh, jsem měl kdysi rád. Ty 2* jsou vesměs hlavně za animace. Robůtci pěkní, to se musí nechat.

Red Notice (2021)

Pokus o přenesení Indiana Jones do modernějšího kabátku byl zajímavý ale trochu nesmyslný. Na 1. pokus film zabavil a obecně herci vynikali v tom, v čem jsou jejich přednosti, ale sám o sobě je to po čase trochu nudná směska zvratů. Reynoldse mám rád, proto hodnocení má i o hvězdu navíc, jinak je to spíš film do pozadí k nějaké práci, který si člověk už znovu nepustí.

Arcane (2021) (seriál)

Jde těžko vyjádřit slovy, co tu tvůrci stvořili. Filmových a seriálových adaptací na hry začíná být pomalu jako králíků na jaře a jedna druhou předhánějí v tom, která bude horší. To tak nějak není případ Arcane. Naopak. Hru hraji pár let, ale nikdy jsem nebyl bůh ví jakým fanouškem lore, i když některé příběhy jsem si občas přečetl. Nutno ale přiznat seriálu, co mu patří: je skvělý. Ať už to vezmeme z pohledu vyprávění příběhu, animace nebo z pohledu samotných postav, či hudby, seriál je dotažený do konce a podle reakcí nadchne i člověka, který nemá s League of Legends nic společného. Jako třešničku na dortu studio přidává český dabing, který se jednoznačně povedl a je propracovaný. Dovedl bych si do budoucna představit například integraci překladu i do samotných textů ve snímcích seriálu (protože to je tak nějak to, o co se pokouší i hra) nebo méně zmatečných událostí, jako byly v 8. epizodě. Ale to jsou všechno spíše drobnosti, které se dají najít na jakémkoliv seriálu nebo filmu. Nejvíc mi asi přirostl k srdci příběh Viktora, který, předpokládám, se bude vyvíjet v 2. sérii. Autoři se zde nebáli zabíjet oblíbené postavy, nebáli se mít otevřený konec u nového seriálu v 1. sérii a nebáli se propojit steampunk s tak riskantním příběhem a hudbou. Velmi dobře zpracováno, vyhlížím 2. sérii :)

Arcane: League of Legends - Když se tyhle stěny zřítí (2021) (epizoda)

2. akt vystavěný možná o něco lépe než ten 1., stejně tak rychle, jako se Jayce dostal ke svému úspěchu v 1. aktu, v tom 2. zase stejně rychle o všechno přichází. Samotný hlavní příběh mezi Vi a Jinx se nestihl ještě pořádně rozvinout ale poslední epizoda nalákala na to, co se asi bude dít v posledním 3. aktu. Líbí se mi, že se dal prostor Viktorovi a nechali diváka vstřebat jeho emoce a myšlenky, osobně mi ta postava svými rysy trochu přirostla k srdci, i když vím, jakou pozici zastává v lore. Nechali mu tam vyjádřit tu duši idealisty, který zasvěcuje život vědě a na sklonku života by od ní chtěl něco zpět. Myslím si, že tahle část je perfektně zpracovaná. Co bych vytknul, tak je trochu odfláknutá produkce v prostředí Zaunu, kde Vi a Caitlyn tedy moc příběh neposunuly, dokud se nedostaly k Jinx. Jasně, Silco teď bude ohrožen, protože se Jinx vrátila sestra a to mu hatí plány, bohužel tam ani kolem jeho postavy není moc vývoj v prostředí Zaunu. Na druhou stranu Marcusovi v Piltoveru ukázal svůj vliv a začal ho víc držet pod krkem, takže alespoň zde je nějaký posun. 1. akt ukazoval víc ze života v Zaunu, 2. víc ze života v Piltoveru, dává tedy smysl, že ve 3. aktu to hezky vše vyústí do sebe, tyto 2 rozdílné pohledy. Obecně ale žádnou větší kritiku nemám, seriál se mi zatím líbí a čekal jsem od toho daleko méně, je to příjemné překvapení. Pokud se v 3. aktu něco nezhorší, tak určitě jedno z nejmilejších překvapení poslední doby, co se seriálů týče. Leckteré animované filmy či seriály by se mohly učit hned z několika aspektů Arcane.

Arcane: League of Legends - Krásný Den pokroku! (2021) (epizoda)

Začátek aktu 2, super uvedení do děje, žádné protahování ve smyslu "o 20 let později" apod. Z 1. aktu jsem byl nadšený a myslel jsem si, že na začátku seriál hodil laťku vysoko ale on ji překonává v dalších dílech. Riot narazil zlatou žílu :) Mnoho seriálů by se mohlo učit, ať už stylem animace, způsobem vyprávění příběhu nebo samotnými zvraty.

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Knihy vs seriály vs hry Pro začátek bych rád připomněl, že Sapkowski jasně několikrát zmínil, že se mu líbí jeho herní i seriálové zpracování knih, že nikdy zároveň nebyl jejich fanouškem (protože prostě je knihomol a tak mu to vyhovuje) a že ho vždy příjemně překvapí vizualizace jeho textu. Někteří toto rádi často napadají slovy "toto by se autorovi nelíbilo" a reálně je ani nezajímá, jaký je reálný autorův názor. Autor je knihomol ale zpracování se mu líbí a navíc do všech projektů může svobodně přispívat a upravovat je ale dle jeho slov "nechce upírat tvůrčí fantazii dalším tvůrcům".  Teď k recenzi samotného seriálu... K seriálu jsem před jeho vydáním byl docela skeptický, znám toto universum už nějakou chvíli a představy z knih a vizualizace z her také nikdy nešly ruku v ruce ale vždy se mi líbily téměř všechny zpracování a člověk si musel uvědomit, že toto universum nikdy nebude celistvé skrz různé tvorby. Opakem toho je akorát to, že se lidé zbytečně hádají o věcech, kde většinou ani jeden z nich nemá pravdu. Ovšem seriál příjemně překvapil. Až na onu "zajímavě zpracovanou zbroj" se seriál dokonce drží i logiky již vzniklého universa a snaží se většinou jen doplnit zážitek a vizualizaci divákovi (pak jsou tu ale momenty, jako třeba souboj se Strigou, které jsou lehce nebo zcela odlišné v nějaké části). Obecně je ale tenhle seriál vše, co by si fanoušek po předchozím polském pokusu mohl přát. Seriál není dokonalý, to rozhodně ne. Sem tam jsou jisté kiksy a některé scénky působí lehce zbytečně. Věřím ale, že jde, jako ostatně skoro u každého seriálu, jen o rozjezd a další predikované série budou lepší a lepší. Více náročný divák by tomu dal jistě o hvězdu méně ale je to můj subjektivní názor :)

Sázka na nejistotu (2015)

Film dobře popisuje události světové ekonomické krize před více než 10 lety. Herecké klasiky zajišťují plynulý chod filmem a naštěstí film počítá s tím, že divák není bůh ví jaký znalec ze světa bankovnictví a investic. Některé záběry, hlavně na začátku filmu, jsou totálně mimo, jako by tam neměly ani být a dodnes nevím, co tím vlastně kdo chtěl říct. Místy by filmu neuškodilo ani další hudební ozvučení a pojmout některé situace v nadlehčené formě, občas to působí jen jako nudný dokument, jít na to do kina, asi bych tam usnul. Jako zábava na Netflixu s nějakou přidanou informační hodnotou ale dobré.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Na tuto Marvelovku jsem po skončení 3. fáze šel trochu v rozpacích, kudy se Marvel vydá a jestli bude schopen utáhnout MCU i nadále. A byl jsem příjemně překvapen. Marvel se vydal trochu jinou cestou a zkusil udělat snímek, kde není žádný vyloženě "bad ass" záporák ale celý příběh a i hlavní postavy se navzájem promíchávají. Také jsem měl obavy z čistě asijského filmu, protože asijskou tvorbu mám v oblibě ale ani zde se nestal přešlap. Jsem naopak nadšený, že Marvel měl odvahu takto zpracovat svoje universum a zpátky ho nakopnout. Film působil hodně dynamicky, bylo zde hodně fyzických bojových akcí a do toho zpracovaná hudba vše krásně doplňovala. Do toho zde byla zpracována mytologie a trochu epičtější závěr filmu, který nebyl nijak extrémně přehnaný. Možná by se jen tolik příště nemuselo experimentovat s humorem, který je místy spíš suchý. Fanouška Marvelu to ale určitě nadchne.

Časové pásmo bylo změněno