• Krátkometrážní

Zkažená úča (2011)

Pravdivá komédia bez umelých sladidiel s príjemne skazeným humorom, ktorá je vďaka svojej nekorektnosti plná nepredvídateľných vtipov a k dobru má ešte výborné obsadenie od hlavných, až po úplne vedľajšie postavy (je fakt zaujímavé vidieť Erica Stonestreeta v hetero roli).

Něco jako komedie (2010)

Dráma (od komédie to malo naozaj ďaleko) o pobyte na psychiatrickej liečebni očami teenagera. A nemyslím tým dej očami hlavného hrdinu, myslím tým film očami tvorcov. Naozaj mi to pripadalo, akoby príbeh napísal niekto, kto ešte nevyšiel strednú školu; postavy pôsobia (väčšinou) nereálne a romantická rovina je príliš idylická. Jednoducho ide o emo fantáziu, ktorú budú žaby s prehnaným make-upom žrať. Hlavný hrdina sa chce zabiť kvôli nešťastnej láske a zoznámi sa s dievčaťom, ktoré sa reže do rúk. Pomocou odkazu na lístočku. Aké originálne a bežné. Na druhej strane, ak hovorím, že mi film pripadal vyrozprávaný očami teenagera, nemyslím to nevyhnutne ako zápor. Nech už to písal ktokoľvek, aj keď výsledok pôsobí naivne, otec projektu mal rozhodne talent, čo potvrdzuje množstvo kreatívne natočených scén. Veľkým plusom je aj Zach Galifianakis, ktorého som videl prvý krát v normálnej úlohe. A to už musel byť v mojom podvedomý zakorenený ako riadny magor, keď je jeho normálnou úlohou pacient na psychiatrii.

Flintstone Christmas, A (1977) (TV film)

Večer, v strede augusta, sa mi zrazu zachcelo Vianoc. Prehrabal som sa teda v priečinku s vianočnými cartoonmi, ktoré som nestihol pozrieť počas decembra a vybral som si Flintstonovské Vianoce (nepomýliť s Vianočnou koledou Flintstonovcov, z ktorej je tu plagát, galéria, aj preložený názov. Ide o odlišné filmy). Tento 45 (nie 65) minútový špeciál mi síce dodal lacnú vianočnú atmosféru, ktorú som hľadal, napriek tomu však musím priznať sklamanie. Je pravda, že všetky tie vločky, piesne, Santa Clausov a rodinné rečičky som si sám vyžiadal, ale ani lacný film sa predsa nemôže skladať len z týchto prísad. Flintstonovské Vianoce postrádajú flintstonovský humor, všetky postavičky sú príliš mäkké (aj Fred), zápletka je maximálne otrepaná, dej v podstate neexistuje, dialógy sú vhodné tak pre dvojročné deti (ja som bol naladený na 8 ročnú úroveň), celé sa to vlečie predvídateľnou cestou bez akéhokoľvek nápadu, či oživenia a ešte to aj učí deti tomu, že najdôležitejšie sú materiálne veci. Síce ma to príjemne uspalo, nabudúce ale radšej skúsim vianočného Yogiho. 30%

Misery nechce zemřít (1990)

Urobil som zrejme veľkú chybu, keď som si pustil filmovú Misery hneď po dočítaní poslednej stránky tej knižnej. Nedokázal som byť s filmovou verziou spokojný a obávam sa, že by ma v tej chvíli neuspokojila žiadna hraná verzia. Na druhej strane, ak by som sa snažil pozerať na film čo najmenej zaujato (ak sa to aspoň trochu dá), myslím, že by som aj tak našiel zopár podstatných zádrheľov; Tak napríklad postava staručkého šerifa. Nevadilo by mi, že sa v knihe nevyskytol, vadí mi, že to bola postava neoriginálna, vyrobená podľa otrepanej receptúry a nebola ani bohvieako zahraná. Ani scenár ma ničím neohromil. Neprišiel mi absolútne ničím výnimočný, čo ma prekvapuje, keďže vychádzal z knihy, ktorá je písaná tak neobyčajným štýlom. A celková atmosféra, drsnosť, strach, teror, poníženie, všetky tieto veci mi pripadali akoby zmiernené pre mladšie publikum. Povedané inak, Paul Sheldon si vo filme zažil zopár zlých dní, zatiaľ čo v knihe prežil nekonečné peklo. Aby som ale len nekritizoval (pretože film mi nepríde zlý, len nie dostatočne dobrý), hlavná herecká dvojka bola naozaj výborná a Kathy Bates (ako vždy) úžasná. Koniec koncov, čo ja môžem hodnotiť, keď som filmu nedal základnú zbraň psychologického thrilleru - moment prekvapenia?

The 65th Annual Tony Awards (2011) (pořad)

Ocenenia Tony pre diváka z Európy nemá veľký význam sledovať. Ide o ceny divadelné a americké divadlá sú dosť od ruky. Jediný dôvod, prečo som sledoval záznam celého prenosu, bolo 14 nominácií pre muzikál The Book of Mormon od tvorcov South Parku, Treya a Matta. A zistil som, že si možno odovzdávanie cien pozriem aj o rok - veď tu bolo viac pamätných scén, ako pri posledných Oscaroch. Tak napríklad hneď na začiatku potešil (a rozosmial) moderátor Neil Patrick Harris úvodnou piesňou (tu s titulkami), neskôr duetom s Hughom Jackmanom (tu s titulkami), na pódiu sa predstavili viaceré muzikály (The Book of Mormon - I Believe) a pobavilo aj zopár komikov. Takto to má vyzerať!

Já jsem Harry Potter (2010)

Tak trochu nechápem toľké zlé hodnotenia a nenávisť v komentároch. Ide len o malú vtipnú scénku - fiktívny rozhovor s Danielom Radcliffeom - z dielne Funny or Die. Mne osobne príde táto scénka podarená. Ale keby aj nie, čo sa dá na nej preboha tak nenávidieť?

Blbec k večeři (2010)

Možno je to tým, že som očakával maximálnu hrôzu, lacný humor, ktorý ťaží len z toho, ako sa skupinka hercov hrá na idiotov, ale musím sa priznať, že som sa kráľovsky bavil. Dokonca si nepamätám komédiu, pri ktorej by som sa v poslednej dobe takto nasmial. Scenár možno nie je nejak prevratný (francúzsky originál som nevidel, takže neviem povedať, nakoľko sa americký tvorcovia inšpirovali) a neraz som si aj hovoril, že nebyť geniálneho Steve Carella, naozaj by to mohla byť katastrofa. Steve sa však v The Office naučil, ako z trápnej situácie vydolovať komediálne zlato a ako zahrať idiota ľudsky, takže zachraňuje aj slabšie scény. Samozrejme, zvyšné obsadenie na tom takisto nie je vôbec zle; Paula Rudda snáď nikto nemôže nemať rád, Zach Galifianakis a Jemaine Clement sú obaja neskutočne vtipní, ale Steve proste svieti. Po zhliadnutí filmu som si ho musel konečne pridať k obľúbeným hercom, kam v podstate už aj tak nejaký ten rok patril.

B*A*T*M*A*N (2011) (amatérský film) odpad!

Amatérsky film? Bodaj by. Ide len o trápne, lacné a hlúpe minútové video, ktorých je plný youtube a ktoré na csfd nemá čo robiť z jednoduchého dôvodu - táto sračka nemá s filmom akéhokoľvek druhu nič spoločné!

Méďa Béďa (2010)

Film je to zlý snáď po všetkých stránkach, vyzerá lacne a obsahuje do bodky všetko klišé rodinných komédií. Na druhej strane sa mi ale nezdá, že by Yogimu, ako charakteru, nejak poškodil. Ten je tu viac menej vtipný a klasicky stále čosi vymýšľa. Aj Bubu je fajn. Šarmantný a roztomilý ako vždy. Horšie je to so zápletkami, ktoré sa týchto dvoch netýkajú a tie sú bohužiaľ hlavnejšie. Myslím, že romantické scény a zápletku s mladým správcom označia za nudné aj malé deti.