• Krátkometrážní

Martinka - Kleopatra z Turca (2010) (pořad) odpad!

TV JOJ dobre vie, ako na inteligentných slovenských divákov. Hodí pred nich osobu, u ktorej je absencia inteligencie a krásy vyvážená veľkým množstvom sebavedomia a štipľavým slovníkom, aby sa na nej mohla zabávať celá republika. A tá sa baví kráľovsky. Aby som sa priznal, po toľkých reklamách som aj ja myslel, že sa na relácii nasmejem (Farmára som pritom nevidel), ale ako sa rozhovor rozbiehal, bolo mi z toho zle. A vôbec nie z Martinky a jej rodiny! Takých rodín je po svete veľa. Nie všetci mohli vyrásť obkolesení inteligenciou, niekto mal pri sebe proste len buranov. Zle mi ale bolo z toho, akým štýlom bol tento "rozhovor" nakrúcaný; Martinka s rodinou do toho išli s tým, že JOJka od nich chce vysvetlenie ohľadne "káuz" vo Farmárovi a teda rozprávali a rozprávali, tak (jak sa hovorí), ako im zobák narástol. Nikoho však nezaujímajú ich vysvetlenia, ani tvorcov. Tí chceli natočiť materiál, ktorý by ich čo najviac zosmiešnil, aby sa bolo na čom zabávať. A to či už išlo o úmyselne postavené otázky, isté zábery (detail na Martinkino podpazušie), alebo komentár moderátora. A diváci? Tí len napäto čakali, kedy niekto znovu povie "cicina", alebo kamera ukáže poškodený chrup Martinkinej mamy. To je predsa tá najväčšia sranda. Jediné, čo dal tento rozhovor mne, bola odpoveď na otázku "Prečo u nás v TV vysielajú toľké roky samé sračky?" Jednoducho preto, lebo si to obecenstvo žiada. Veď načo by nám boli noví Lasica a Satinský, keď si stále môžeme hodiť hnilú paradajku do Quasimoda? Desí ma však to, čo bude ďalej- žeby večne opitá prostitútka bez domova? Hmm, na tej by si veru naše sprosté, nevyvinuté Slovensko pochutnalo.

Páli vám to? (2004) (pořad)

U babky s čajom a keksíkmi sa to dalo :-) 50%

Česko Slovensko má talent (2010) (pořad)

Pre mňa šok. Šok v tom, že sa práve na obrazovkách Primy a Jojky objavil nádejný projekt, ktorý nebol nimi pochovaný. Tieto televízie sa totiž nechali inšpirovať (znamená celé to prevzali) veľmi populárnou a podľa mňa najkvalitnejšou TV Show zo všetkých celosvetových programov o talentoch- Britain's Got Talent ;či už je tu spoločná dvojica zladených moderátorov (veľký to pokrok- doteraz som mal pocit, že nutnosť mať na poste moderátora ženu i muža je nejakým spôsobom zakotvené v slovenskej ústave), technické spracovanie jednotlivých príbehov súťažiacich, alebo sympatická porota zložená z "typov", ktorí týmito "typmi" sú a nemusia sa na nič hrať (o tom, že Lucka Bílá je naozaj jedna maximálne citlivá a priateľská osoba, som sa presvedčil aj na tohtoročnom Červeníckom festivale). Celý úvodný diel potom pôsobil veľkolepo, dal najavo, že nás čaká čosi epické a mal úroveň. Zatiaľ ešte nehodnotím, ale je to na veľmi dobrej ceste k slušnému hodnoteniu. Po skončení show: Kvalitu si talent udržal. Krajšie tri hviezdičky, alebo 70%.

Talentmania (2010) (pořad)

Veľký veľký odpad. Priznám sa, že v prvý večer Talentmánie a Česko Slovensko má talent, som si vybral neodskúšaný projekt Markízy a Novy a to z dôvodu, že mi ako komerčné televízie prídu lepšie ako Prima a JOJka- vysielajúce programy nevhodné pre osoby s IQ väčším ako 80. A urobil som chybu. Talentmánia je totižto hrozná už od základu- logo, čudné páky (navyše len dve), divácke hlasovanie, malé štúdio namiesto divadla, nesympatická porota (Haberu mám síce ako speváka rád, ale odkedy má krízu stredného veku ala Hank Moody, jeho vtipy sú na úrovni puberťáka), umelý a trápny Mareš, ktorý je bez Adely stratený a hlavne na prvý pohľad otrasné "moderátorky", ktoré boli predstavované štýlom "a na každú reláciu sa budete pozerať na iný kus ženskej. S číslom jedna je to...". O iných kvalitách, ktoré by nesúviseli s niektorou časťou ich tela, ale reč môže byť len ťažko. Už len ich zmysel pre "humor" bol tak vycibrený, že sa každá osoba v našej obývačke cítila trápne a s hlavou v dlaniach ticho šomrala "Bože, nie, prosím...". Normálne by som asi odpad nehodil hneď po prvej časti, ale keďže si touto reláciou neplánujem naďalej skracovať život- zbohom! Po skončení show: kvôli niektorým talentom zvyšujem na 1 hviezdičku. Inak ale show ako taká stojí stále za odpad!

Živí mrtví (2010) (seriál)

1. diel 100%, 2. diel 80%, 3-6. diel (v priemere) 60% To nám robí celkovo 70%. Čo sa vlastne stalo? Počas prvého dielu by som len veľmi ťažko vedel opísať moje nadšenie, pretože tu bolo všetko; pravá post-apokalyptická atmosféra, pocit stratena a samoty, napätie, nechutní zombies a dokonca aj silné emócie. Keby sa celý seriál nesie v duchu "samotár šerif prechádza na koni cez opustené mesto a sem tam stretne niekoho živého", bol by som za všetkými desiatimi. Bohužiaľ, kôň si ani nestihne poriadne zajazdiť a už o pár minút si na ňom pochutnávajú mŕtvi. V druhej epizóde sa šerif pridáva k skupinke ľudí, miznú viaceré klady prvého dielu (samota, emócie), všetko je však vyvážené výbornou akciou a tonami mŕtveho mäsa...a čriev. Od tretej epizódy ale ide všetko dolu vodou; nemŕtvych, napätia, atmosféry a akcie ubúda, pribúda vzťahov a rečí a rečí a rečí... Nevadilo by to, keby sú aspoň postavy a dialógy zaujímavo napísané, lenže najlepší prívlastok, ktorý im môžem prideliť, je "priemerné". Pár svetlých miest sa však stále našlo a tak v nádeji na lepšiu druhú sériu, nechávam hviezdičky zatiaľ štyri.

Compulsions (2009) (seriál)

Seriál, ktorý sa snaží byť cool, vážny a šokujúci, no pôsobí skôr ako béčkový thriller. Jeho technická stránka je síce ďaleko ďaleko pred ostatnými webovými seriálmi a hlavný hrdina je pošahaný sympaťák, no to asi tak všetko dobré, čo sa dá ku Compulsions povedať. Nechápem cenu za scenár, pretože je úplne bez štipky nadhľadu a všetky múdra, ktoré chrlí, sú postavené na hlavu. Násilie je čisto účelové, často až prehnané, tvrdá parťáčka hlavného hrdinu je otrasná a z ôsmych častí, ktoré seriál má, sú tak maximálne tri, v ktorých sa niečo stane. Nehovoriac o tom, že (vraj kvôli rozpočtu) sa zápletka nielenže neukončí, ona sa ani len poriadne nerozbehne. Ak už si mám vybrať webový seriál, tak nech je radšej amatérsky natočený, ale o to úprimnejší. 50%

Griffinovi - Je to past! (2011) (epizoda)

Rovnaký problém, ako pri Something Something Something Dark Side - niektoré vtipy sú výborné a trefne si doberajú scény z originálneho Návratu Jediho (prikyvujúca scéna), iné svojimi pop-kultúrnymi narážkami rozbíjajú príbeh. A bez príbehu sa potom aj necelá hodina zdá priveľa. Napriek tomu funguje It´s a Trap aspoň ako sled horších i lepších parodických scénok s témou Star Wars. Zabaviť sa na tom rozhodne dá.

Griffinovi - Griffinovi vrací úder (2010) (epizoda)

Po prvom, najlepšom Star Wars špeciále Blue Harvest, prichádza druhý diel, odkazujúci na V. epizódu Hviezdnych Vojen. A musím povedať, že aj keď som sa snažil prižmurovať oči, už to nie je ono. Nájdu sa tu síce výborné momenty (vtipálek s ľadom), ale pop-kultúrnych odkazov je tu až toľko, že to kompletne rozbíja dojem, že ide o sci-fi príbeh. Chápem, ide o paródiu, ale aj paródia musí mať fungujúci príbeh ak chce fungovať ako celok a to sa tu bohužiaľ nedarí.

Já, padouch (2010)

Raz za mnou prišiel a povedal mi: "Hej, mám konečne geniálny nápad na originálnu komédiu. Len k tomu treba vymyslieť príbeh, natiahnuť to na hodinu a pol a vyrobiť to príťažlivé pre deti." A tak sme sa poobzerali po animovanom klišé a všetko sme tam napchali: máme žlté komické potvorky (tučniaky z Madagaskaru, veverička z Doby Ľadovej, slimáky zo Spláchnutý), zlého hrdinu, ktorý je v jadre dobrý (Shrek, Garfield, šabľozubý tiger z Doby Ľadovej) a trpí traumou z detstva (Manny z Doby Ľadovej), máme aj roztomilé postavičky (Stitch z Lilo a Stitch, Bezzubý z Ako vycvičiť draka, Wall-E, okatý lemur z Madagaskaru, dievčatko z Monsters a.s.), hlavný hrdina tesne pred koncom urobí zlú vec/rozhodnutie, aby to o pár minút znovu napravil (všetky animáky) a na konci samozrejme nesmie chýbať shreckovská tanečná scénka, na ktorú sa budú diváci preplnený happy-endom dívať s krásne idiotským úsmevom. ...Dúfam, že keď sa budú tvorcov v rozhovore pre DVD pýtať, ako tento film vznikol, odpovedia čosi podobné. Čo sa týka mňa- zabavil som sa, miestami som film aj obdivoval, pretože vo veľa veciach je to zasa niečo nové, ale to klišé animákov mi už príde tak očividné, akoby sa ho nikto nepokúsil ani schovať a len prepísal mená zo scenára animáku, ktorý zrovna vykráda. A to dosť ma hnevalo. 70%

Louis C.K.: Hilarious (2010) (pořad)

Tretí stand up Louieho (aspoň tretí na DVD). Jeho život sa zasa o kúsok posunul, zasa je o čosi bližšie k smrti, žije s dvomi dcérkami (staršia má už sedem a zažila pohryznutie poníkom, mladšia má tri a nerobí jej problém vykadiť sa pred tatkom) a ako čerstvo rozvedený znovu zažíva časť života, kedy je nezadaný. Na rozdiel od minulosti však už nie je optimista...pretože optimista znamená byť idiot :-) V porovnaní s predchádzajúcimi stand up vystúpeniami je Hilarious rovnako hilarious ako prvé dve. Najlepšie momenty sú pre mňa potom tie, ktoré najviac rozosmievajú aj samotného Louieho a teda tie, v ktorých povie najkontroverznejší vtip, len aby sa mohol pobaviť na reakcii publika (I don´t know how could I fuck a kid, I wouldn´t do that...Maybe a dead kid. Who are you hurting? He´s dead. Who are you hurting? ...I´m not saying I would kill a kid and fuck him. I´m saying if I found a dead kid in a field and it wasn´t raining, I might take a shot.)