• Romantický

Tel Aviv v plamenech (2018)

Já se většinově tlemil. Zároveň ten film v té humoristické formě přesně ukazuje, kde je problém v oblasti. Na obou stranách. I přes tu blízkost jsou postaveny hluboké bariéry (nejen ty hmatatelné), které prostě nelze překonat. To by někdo musel překročit svůj stín a zejména na jedné straně je to prostě nemyslitelné. To opovržení k dohodám z Osla je neskutečné. Přitom to z principu byla dobrá věc, jen nebyla ochota ji dotáhnout do konce. Moc jsem u toho filmu vzpomínal, jak jsme jeli přes checkpoint, jak jsme se ztratili na Západním břehu a v podstatě měli strach, jak jsme jedli v Jerichu nejlepší hummus našich životů, ke kterému se už nikdy z toho, co jsem později měl, nic ani náznakem nepřiblížilo. Krásné časy.

Dej mi své jméno (2017)

Roky jsem se na to chystal, vždy jsem to odsunul za něco jiného. Musím se trochu odkopat, protože prostě mi vadí filmy o klucích na kluky. Když přijde na lámáni chleba, nerad se dívám zejména ta vyvrcholení sbližování. To nic ale nemění na tom, že v celé té problematice, jsem na jejich straně a chtěl bych, aby měli všechna práva jako ostatní. Tolik k trochu moralistickému odbočení. Strašně krásný film, se strašně krásnou atmosférou, prostředím. Itálie je pro mě prostě srdcová záležitost. To režisérská vize a vědění, co chci sdělit, je dokonalé. Má to skvělé tempo, skvělé napětí a Timothée je za poslední roky pro mě mladý herec č. 1. Vy, co se díváte na MZ Live, když Cival vždy ukazoval plakát z toho filmu a chtěl tím dokumentovat, jak má vypadal skvělý film, dokonale jsem to nechápal. Teď už ano.

Nikdo mě nemá rád (1959)

Asi vskutku přesný obraz o světě v určité skupině obyvatel Paříže v dané době. Mám raději jiné filmy od Truffaulta, ale už tady v tom svém prvním ukázal, jak velký talent a potenciál v něm je. Navíc dokázal krásně vést ty dětské hercy, což je vždy pro jakéhokoliv režiséra prubířský kámen.

Příběh služebnice - Série 5 (2022) (série)

Celá ta série byla taková unavená. Celé to téma se opotřebovalo, již to nemělo napětí a ten drajv a někdy šokující momenty z předchozích sérií. Navíc mě strašně štvalo, jak některé postavy jednaly jinak, než by měly s ohledem na minulosti. I ten Gileád byl prostě jiný. To, co dříve bylo nemyslitelné, najednou šlo jako nic. Přišlo mi jako by tam chyběla jakákoliv kontinuita. Jenom doufám, že to celé byla jen předehra k poslední sérii, kterou to ukončí a která bude stejně dobrá jako bývaly ty na začátku. A už se nebudou snažit do dále natahoval. Vždy jsem niterně rozuměl a tak trochu fandil Sereně, teď doufám, že i ostatní .. o)

Sociální síť (2010)

Řemeslně krásné, herecky na vysoké úrovni. Jen tomu prostě na lepší hodnocení chybí nějaký výraznější moment, zkrátka něco, co vám překvapí, v ději, v uchopení filmu. Když film o takových událostech ve vás nevyvolá žádný vedlejší pocit než pouze uspokojení z pěkně odvedené práce, je něco trochu špatně.

Koria (2012)

Beru se za člověka, který toho o sportu ví fakt dost. Navíc jsem ten stolní tenis hrával docela dlouho v dětství závodně. Nicméně až do konce filmu jsem si myslel, že sleduji fikci. To že to je pravdivý příběh mě překvapilo. Ano, dokážu poznat, že ta pravda byla asi až extrémně přikrášlena a pocukrovaná hodně za hranu, ale i tak jsem pociťoval určité šimrání, jako u sportovních filmů (zejména u těch podle pravdy) většinově mívám.

Blok 99 (2017)

Možná je v tom té takové až sterilizované surovosti moc. I když se musím přiznat, že se mi to líbilo natolik, že jsem přehlížel různé logické nesmysly. Pěkný film, rád vidím Vince v jiných rolích, než jen mnohdy v ubohých pokusech o humor.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Od prvního pohledu poznáte, že to je Woody. Problém je, že tomu nevěříte. Když deklamují ti mladí ty chytrá slova zní to naprosto uměle. Ty jsou prostě pro něj, ve staří i v jeho mládí to vypadalo úplně jinak, že to prostě je ze života. Velké plus to ale zaslouží ze stvoření naivní Elle a velmi cute Seleny.

Hon na ponorku (1990)

Je to naprosto výborný film, který mi zůstal roky zatajen. Skvělé napětí, skvělé herecké výkony, plno maličkostí (různá světla), výborná hudba a zejména nádherně natočené. Ty reálně (reálné?) vypadající ponorky. Navíc to má fakt příběh, který postupně graduje k velkému závěru.

Mexická jízda (2001)

Marně jsem se při dívání snažil vzpomenout, jestli jsem to tehdy viděl nebo ne. Některé scény jsem měl pocit, jako bych už viděl, ale děj filmu mi nic neříkal. I když mě to minout přece nemohlo ne? V době vzniku jsem byl v ideálním věku, kdybych v tom filmu viděl zhmotněné své tajné sny. Takto po dvaceti letech na to nahlížím trochu jinak. Je to skvělý film, krásná studie dospívajících kluků a jejich života, zážitků a hledání zkušeností. Zejména oni působí velmi realisticky, přirozeně a jak to prostě v tomto věku chodí. Ženský doplněk mi tak přišel jako pouze to, co plní jejich sny. Ač s nepopiratelnými přednosti herecky se chlapcům nepřiblížila.