Zootropolis: Město zvířat (2016)

Ach ty pudy a druhové předsudky… Skvělá detektivka se sociálním přesahem, která nadchne i malý děcka a vašeho křečka.

Z pekla (2001)

Bůh ho zatrať. Příšerná kamera, dějová linka jako hrudník asijské plochodrážnice a pro mě osobně docela nuda. Navíc, když od začátku vím kdo je Jack a po prvním střihu na Mary je mi jasné, že neumře… A to jsem si ještě nekoupil komiksovou předlohu od Moorea. Podle Dudkova příspěvku to ale bude jen horší, ale Z pekla asi zůstane v *** toleranci. Atmosféra je nádherně temná a absinth s cukrem a laudaniem opojný. Zas tak strašné to nebylo. Nedivím se, že u V jako Vendeta se už pro jistotu nechtěl ukazovat v závěrečných titulcích a děsím se připravovaných Watchmanů. V Anglii nejsou děvky, jen spousta ženskejch, který měly smůlu.

Z pekla štěstí (1999) odpad!

Je z prdele klika, že už pomalu na tuhle příšernost zapomínám. Troška opět přesvědčil o svých kvalitách. Jak se bavím u filmů Eda Wooda, tak u Trošky šahám po pytlících na zvracení.

Zpověď dospívajícího burákomáslového fetišisty (1975)

[FOD 2024] Tenhle film je svým způsobem fascinující. Jde o porno, kde vidíte strašné věci, tvářící se jako normální sex. Tvorbu hlubokých traumat skrze sexuální zkušenosti. Který nepůsobí vzrušivě, ale místy až odpudivě. Sex je nervózní, upatlaný, nemotorný... Mnohem bližší realitě, než normálnímu pornu, které vás má vzrušit. Sledujete rozhovor dvou traumatizovaných lidí, kteří si vypráví o svých traumatech. Celý život jim lidé sexem i slovem (při či po sexu) ubližovali a nejsou schopni navazovat vztahy. Cítíte, že rozhovor na ně má terapeutický efekt a jen přemýšlíte nad tím, jak moc se v té jejich snaze o sex promítají patologické vzorce chování. Jak moc patologický byl jejich vztah, končící silně patologickým zásekem na svatbě. Očividně si ta traumata nevyléčili. Zbyli na sebe a asi jen těžko budou mít normální harmonický vztah. Nedošlo ke katarzi u těch dvou chudáků, ale možná dojde ke katarzi u diváka, který se tu do nich může vcítit a konečně plně pochopí co je to sexuální trauma. Pokud si tím sám neprošel, tak jakýkoliv jiný pokus o zprostředkování mu nedokáže zprostředkovat jaké to je.

Zpustlina (1988)

[FOD 2024] Zpustlina, aneb horor se zpěvy a tanci. Dobrý bollywoodkyý bizárek. Je to jako když pejsek s kočičkou dělali dort a mrtě moc se u toho bavili. Tajemno, napětí, erotika, romantika, duchařina, vraždy, pořádné bitky a rozjuchané písničky! První horor z indické provenience nastavil laťku proklatě vysoko.

Zrcadlivá kůže (1990)

[FOD 2016] Bizarní zážitek, u kterýho netuším, jestli mu dát ** nebo ****. Krásná kamera, hudba, herecký výkony (hlavně matka exceluje), ale… Film se tváří vážně a pak vždy dojde na nějakej naprosto WTF moment, viz třeba scény s šerifem. Takže jsem si většinu filmu kladl otázku, jestli mohou být burani opravdu tak otupělí, lhostejní, hloupí a jestli (nebo jak moc) to jsou jen projevy krutosti. Například to co se děje bratrovi jde racionálně vysvětlit bez upírů, ale nad některými místy, kde se objevují mrtvoly, zůstává rozum stát. Divák se občas neubrání cukání v koutcích, ne-li hurónskému smíchu, a nechápavým výrazům. Bořilo mi to hutnou a zajímavě budovanou atmosféru snímku, kterou nejlíp vystihuje poslední věta otrlecký anotace, že hrozné věci se někdy dějí zcela přirozeně. WTF působí i výkřik na konci, nad jehož významem jsme po projekci s pár lidmi dumali.

Zrůda (2003)

Občas se s námi život nemazlí. Tenhle film mě rozbrečel jako žádný jiný. Na jednu stranu jsem chápal pohnutky Aileen a sympatizoval jsem s ní, ale některé vraždy se mi hodně příčily a chápal jsem, že kdyby ji nechytli, tak by umřeli další lidé. Charlize Theron předvedla naprosto strhující výkon, za který získala naprosto zaslouženě Oskara, a výkon Christiny Ricci také stojí za zmínku. Selby je prostě ztělesněním nevinnosti. Nedokáži si v té roli představit nikoho jiného. Seznámení a zamilování se je ve filmu věnována jen chvilka, ale vše působí až neuvěřitelně věrohodně a sugestivně, stejně jako skoro celý film. Všechno co potřebujete k životu je láska a sebedůvěra. Pak zvládnete všechno.

Ztracená Hvězda (2007)

Jediný co za něco stojí je animace, která se ale snaží tvářit strašně japonsky. Tuctovej mainstreamovej příběh (přikrášlenej bujnou fantazíí tvůrců, díky který je Ztracená hvězda koukatelná) je dobrej tak pro děti. Ty z něj ale nejspíš budou naprosto nadšené. Od španělsko-francouzskýho počinu sem očekával něco originálnějšího se zajímavým autorským vizuálem.

Ztraceni (2004) (seriál)

Pilotní film: Zraněný člověk se vzbudí v džungli. Když se dostane na pláž, tak se nám naskýtá neuvěřitelný pohled na zbytky ztroskotaného letadla a přeživší pasažéry. Záběry z pláže jsou zahrány a natočeny tak bravurně, že mě vrhly na pláž, kde jsem vše v šoku po havárii sledoval zpovzdálí. Když se situace konečně uklidňuje, tak se z džungle začínají ozývat děsivé zvuky, na cestě k pilotní kabině tajemné obrovské monstrum zabije pilota a nechá ho ležet vysoko ve větvích stromu. Sawyer pak na cestě za signálem zastřelí ledního medvěda a Sayid na kopci zachytí víc jak 16 let staré volání o pomoc. Na tomhle místě je něco moc divného. Zabilo je to. Zabilo je to všechny. Už zde se projevil vynikající scénář a herecké výkony, které objasňují první flashbacky. *****

Ztraceni ve vesmíru (1998) odpad!

I po letech mi při pomyšlení na tuhle Sci-Fi ****** pro celou rodinu vyrazí kopřivka.