Hvězdná brána - Druhá strana (2000) (epizoda)

E01 ⤶ Nacističtí Euronďané rozpoutali celoplanetární válku, páchají genocidu na nečistých a když to SG-1 prokoukne, tak jim odmítnou nadále pomáhat výměnou za technologie, ale fakt nechápu, proč Jack nechal zavřít Iris. Ten vědec by byl jako vězeň neocenitelný. A otázkou je, proč se SGC po pádu Euronďanů nespojila s geneticky nečistými Ploditeli. Konec a to co nenásledovalo trošku sráží dojem z jinak perfektní epizody. ⤷ E03

Hvězdná brána - Duchové (1998) (epizoda)

E12 ⤶ Indiánští duchové se nezdají být tím čím jsou. Líbilo se mi, jak ta epizoda dopadla dobře/nedobře. Těžit se nebude ani po dobrém (SG-1 chtěla vyjednávat) ani po zlém (NID?, vlivní politici?). Mimozemšťané ochránili svou planetu i jejich indiánské svěřence, dostali důležité poučení od SG-1, nezničili lidi z Tauri… Zajímavý mix. ⤷ E14

Hvězdná brána - Dvojí realita (2003) (epizoda)

E18 ⤶ Origiálně odvyprávěná epizoda, kde z náznaků ve dvou prolínajících se realitách pomalu rozkrýváme pravdu. Od scény, kdy mu v hasičské realitě Brae (Bra'tac) řekne, že by se měl bát, že to co se mu stalo není normální (odhodil ho výbuch auta a nebyl ani škrábnutý), začíná atmosféra silně houstnout. A pak se zjevuje na hostovačce psycholog dr. Jackson, přicházející s myšlenkou, že ani jedna z těch dvou realit nemusí být reálná. Tee (Teal'c) v hasičské realitě předvádí skvělý herecký výkon a očividně ho to baví. Christopher Judge si napsal scénář epizody přímo na tělo. Rozhodně to je nejlepší ze tří scénářů Hvězdné brány, které napsal. Epizoda s představením Tok'ry upraveného tretotinu nemohla být stylovější. ⤷ E20

Hvězdná brána - Entita (2001) (epizoda)

E19 ⤶ SGC nevědomky zaútočí průzkumnou sondou, která z nějakého důvodu létá, na jakousi elektronickou civilizaci a elektromagnetickými vlnami napáchá spoustu škod, tak zpět vyšlou inteligentní entitu, která má zničit Zemi. Naštěstí se nestihne přenést celá. Tenhle díl má precizně vystavěný příběh, vrstvící jeden zvrat za druhým a budující napětí. Jen není vysvětlen ten přenos stroj ⇄ člověk (tedy hlavně zpět v režii lidí), ale ta entita potřebovala aby to šlo… Thor jednou udělal to samé. ⤷ E21

Hvězdná brána - Evoluce 1 (2003) (epizoda)

E10 ⤶ Anubisem vypěstované supervojáky ve zbroji, kterou nic nepoškodí, vážně nechcete potkat. A Honduras zdá se není moc dobrým místem na dovolenou. Daniel tam hledá technologii, která by mohla pomoci v boji s kull vojáky. V SGC vznikne plán na zajetí jednoho živého a Daniela mezitím zajmou a mučí povstalci poté, co našel nebezpečnou fontánu mládí. Pokračování příště… ⤷ E12

Hvězdná brána - Evoluce 2 (2004) (epizoda)

E11 ⤶ Tak za všechno s kull bojovníky vlastně může Jonas? Chudák... Každopádně diverzní akce na Anubisově mateřské lodi se povede a zpomalí ho ve výrobě dalších monster, ale to je teď docela k prdu, když už jich má slušnou armádu. Mezitím ale na Zemi graduje dějová linka s únosci, kteří aktivovali Fontánu mládí, začínají šílet a po smrti se z nich stávají zombíci. Ale jakto, že to nemělo žádný vliv na Daniela s kolegou, když tomu byli vystaveni? ⤷ E13

Hvězdná brána - Exodus (2001) (epizoda)

E21S04E04 ⤶ Vracíme se k dělové lince s Tanithem, který svědomitě splnil roli užitečného idiota. Odpálení hvězdy je jednou z nejnezapomenutelnějších scén seriálu a taky to pak bývá často připomínáno. Děj plný akce a nečekaných zvratů. Jedna beznadějná situace se mění v ještě horší a... pokračování příště. Tanith to nějak přežil a vrátí se. ⤷ S05E09E01

Hvězdná brána - Grace (2004) (epizoda)

E12 ⤶ Samanta halucinuje a promlouvá si do duše. Velmi niterný a atmosférický díl. Hlavně rozhovor s otcem to rozseknul. Příběhy, kde nevíte, co je realita, mají vždy něco do sebe. Obvzlášť v kombinaci s neznámou hrozbou. Ale taky máte pocit, že se najednou koukáte na Star Trek? :). Něco zkoumáte, najednou vás bezdůvodně napadne obrovská neznámá a mnohem vyspělejší loď, ocitnete se uvězněni v inteligentní mlhovině... Ale zpět k Sam, která není šťastná a jejíž osobní život poněkud vázne. Asi se moc fixuje na Jacka. Románků měla spoustu, jako všichni členové SG-1, ale žádný nemá budoucnost. Možná by si měla najít nějakého Johna, Billa…, nebo Peta? Už v další epizodě velmi emocionálně vyjádřila, jak moc je ráda, že je Jack v pořádku, a tím to teprve začíná. ⤷ E14

Hvězdná brána - Hadí zášť (2000) (epizoda)

E13 ⤶ Teal'c je drsňák, který delá vše pro to, aby se Jaffové vzbouřili, a Lidé s Tok'ry proti sobě poštvou dva mocné Goa'uldy, kteří se chtěli spojit. Aliance Heru'ura a Apophise by byla pro Zemi i Galaxii velmi zlá. ⤷ E15

Hvězdná brána - Hadova píseň (1999) (epizoda)

E17 ⤶ Já prostě nechápu, proč Apophisovi to zničení Země nevyšlo. To fakt nějaký Goa'uld nezničí Zemi prostě jen proto, že může? Linka s Apophisovým hostitelem má sílu. ⤷ E19