Sexcapades (1983)

Sedm krátkých erotických snímků z 30. let. V nedbalkách: Naprosto neerotický velmi krátký snímek bez pointy. ** | Proč chodí slečny domů pěšky: Vtipný snímek se svižným country podkresem, říznutým dobovou hudbou. Slečny se po vzájemném škádlení odejdou vykoupat do jezera. Následuje stryptýz do spodního prádla (které zakrývá většinu těla), cachtání ve vodě a vynikající úsměvný závěr. **** | Strýček Si a sirény: Groteska se starým páprdou. Přednášku o zdrženlivosti potřebuješ jako sůl. **** | Hasič u Folies-Bergere: Představa nahých tanečnic způsobila, že náš hasič dostal žízeň. S chlastem by se to hold nemělo přehánět. Ten až (jestli někdy) vystřízliví… *** | Jablko, melouny a Coca-Cola: Jedná se podivný halucinogenní snímek, začínající velmi syntetickou elektronickou hudbou se záblesky ve stylu geniálního japonského matematika a AV performera Ryoji Ikedy. Časem se přidávají klasické nástroje (klavír, trubka), které na elektronickém pozadí evokují dobovou hudbu. Ke konci snímku následuje úžasné jazzové saxofonové sólo, po kterém se objeví další prvek, typický pro Ikedu. Hudba se velmi zredukuje na jednoduchý motiv a začnou se nabalovat další věci. Vše zakončuje klasická krátká výrazná tečka, kterou můžete znát ze starší populární hudby. To vše na pozadí velmi zrnitého obrazu s kolísavým jasem, na kterém je vidět problikávající skvrny z opotřebení při promítání. Příběh nemá děj, ale to vůbec nevadí. Dokonale se doplňuje s hudbou a při sledování jsem se dostal do stavu podobného sledování surrealistického snímku Fando a Lis. Bezkonkurenčně nejlepší snímek. ***** | Hip, hip, hip… tady Paříž a Pařížské děti měsíce jsou odvážné striptýzové snímky z komorního nočního podniku s různorodým klavírním doprovodem. Dění na pódiu docela vtipně komentuje starší ženská poměrně kyprých tvarů. *** *** || Snímky mají velmi pestrý, ve většině případů nadpůměrný, hudební doprovod a vesměs pobaví. Některé scény jsou na svou dobu velmi odvážné a s menšími úpravami by se daly použít i dnes. Sice většinou nejsou nijak extrémně odvážné, ale jako flirt by asi ušly. Kvalita nezremasterovaného obrazu je až na Jablko, melouny a Coca-Colu, kde mi špatný obraz vůbec nevadí, s ohledem na stáří snímků překvapivě dobrá. Za nostalgickou vzpomínku na časy, které nepamatuji, zaokrouhluji nahoru.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Brad Pitt zahrál mimoně, kterej se rozkoukává na tomhle světě, opravdu nádherně :-) Dost jsem se obával závěru, ve kterém se ale Brest bravurně vyhnul všem klišé, po kterým by asi většina režisérů dychtivě šáhla a ani by se při tom nezastyděli.

Sežráni zaživa (1976)

[Festival otrlého diváka 2009] Pojďte rychle, než naštvete toho krokodýla. Je strašně zuřivej. Sežráni zaživa je vtipnej buranskej horor plnej hlášek z kategorie tak špatné až je to docela dobré a je esenciálním ztvárněním šílenství v podobě bývalého vojáka, který začal fušovat do turistického ruchu. Atmosféru dokonale dokresluje červený filtr a důkazní materiál po běsnění našeho magora s protézou odstraní jeho mazlíček, obývající jezírko u hotelu. Občas si ale rád smlsne i na jiných domácích mazlíčcích. Mám takový pocit, že jejich majitelé by asi tenhle hotel ostatním nedoporučili, kdyby se z něj dostali živí. Tatínek se postará o draka. Kdybych do hodnocení započítal i dokonalej simultánní dabing z frániny, kterej komické stránce filmu dává úplně jiný rozměr, tak bych určitě ještě jednu * přidal.

Shortbus (2006)

Hodně lidí si asi neuvědomuje, že tohle není film o sexu, ale o sexualitě. Pokud někdo není schopen kvůli vizuální stránce hodnotit to, co se nám snažil režisér sdělit, tak se na Shortbus snad ani neměl dívat. Možná ale komentující patří do početné skupiny individuí, lačnících po erotických scénách a šokovaných pojetím filmu, který nepochopili. Fakt jsem se smál, když si ode mě jeden puberťák půjčil Chuť melounů.

Shrek (2001)

Vyliž mi polevu! Wrestling s rytíři opravdu nemá chybu. Je to taková pohádka pro celou rodinu naruby a v bažině řádí squatteři. A žili hnusně až do smrti.

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film) odpad!

Tohle dílko nikdy nemělo spatřit světlo světa. I při stopáži 22 minut strašně nudí, když zrovna nebohého diváka nevytočí nějakou příšernou trapárnou, kterých je na jednu milisekundu opravdu požehnaně. Navíc asi nebylo úmyslem tvůrců, aby oslík štval kromě Shreka i diváky. Z těch jeho otravnejch keců mi úplně třeštilo v palici.

Shrek 2 (2004)

Zas taková pecka to není. Nějak mi tu přebývá pár ne moc inteligentních vykonstruovaných jakoževtipů, většina vtipných pasáží na mě působila dost křečovitě a vykonstruovaně a příběh je mnohem slabší. Nevím, jestli budu mít sílu podívat se na pokračování. Měl jsem pocit, jako by to byla směsice odkazů na oblíbené filmy tvůrců (od Pretty Woman po Frankensteina) a na to se pak nabaloval scénář. Film proto hodně zvedá situační komika. Jo a pokud to nevíte, tak víly jsou pěkné mrchy. Nechápu, jak si z nich lidé mohli udělat taková roztomilá stvoření. Nádherně je pravá tvář víl popsaná v povídce Pohádka s hvězdičkou z knihy Hellboy – Melouchy a ve Shrekovi se autoři v podstatě tak trochu vrací ke kořenům, i když ne tak hororovým způsobem.

Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam není dokonalej a některý scény se zidealizovaným povrchním obchodníkem, pracujícím předtím pro německou rozvědku, jsem skousnul jen horko těžko, ale po herecký stránce i obsahově je to úchvatný dílo. Jako historická fikce by byl film skoro bezchybnej. V Brněnci se ale válečnej materiál vyráběl a byl to drsnej pracovní tábor, takže srdceryvná scéna, kdy došly peníze a zrovna náhodou kapitulovalo Německo, je jen brnkání na city diváka a závěrečný loučení je sice silný a i nějaká ta slzička ukápla, ale je poněkud mimo realitu a dojem z filmu rychle vyprchal. Jestli mě něco s touto tématikou opravdu oslovilo a zanechalo hlubokej dojem, tak to je komiks Maus, kterej dění líčí naprosto realisticky bez umělecký stylizace, striktního rozlišování dobra a zla a překrucování faktů a charakterů postav. חסיד אומות העולם