• Krátkometrážní

Upír Nosferatu (1922)

V roku 1922, sa nemecký filmár a režisér Friedrich Wilhelm Murnau rozhodol, že natočí filmovú adaptáciu slávneho románu "Dracula", ktorý v roku 1897 napísal írsky spisovateľ Bram Stoker. Aj keď nezískal autorské práva na toto literárne dielo, podarilo sa mu vyprodukovať absolútnu horrorovú klasiku, ktorú pozná každý obdivovateľ tohto filmového žánru. Pán Murnau natočil legendárny, kultový, jedinečný snímok "Nosferatu, eine Symphonie des Grauens" (Nosferatu, symfónia hrôzy). Čiernobiely, nemý titul, ktorý ešte aj teraz takmer po sto rokoch od svojho vzniku desí a fascinuje horrorových gurmánov. To čo predviedol Max Schreck v hlavnej úlohe je vskutku dychberúca vampírska sympfónia hrôzy. *****

The Animals: The House of the Rising Sun (1964) (hudební videoklip)

Pieseň "The House of the Rising Sun" je úvodná, v poradí prvá skladba z prvého, debutového štúdiového albumu anglickej hudobnej skupiny The Animals. Album nesie rovnaký názov ako kapela. Bol vydaný v septembri roku 1964 pod hlavičkou vydavateľstva MGM Records (Metro-Goldwyn-Mayer). Song "The House of the Rising Sun" sa stal jedným z najväčších a najznámejších hitov tejto blues psychedelic rockovej formácie. Bol ku nemu vyprodukovaný oficiálny videoklip. Nič zložité. Klasický klip aké sa v tej dobe bežne točili. Proste len členovia skupiny nahodení v rovnakých oblekoch, košeliach, kravatách, hrajúci v jednoduchých štúdiových kulisách. ***

Byl jednou jeden... vynálezce (1994) (seriál)

Albert Barillé bol francúzsky režisér, filmár, scenárista a producent. Svoju tvorbu zasvätil predovšetkým náučným animovaným sériam pre deti a mládež "Bol raz jeden..." (II était une fois...). Začalo to v roku 1978 seriálom "Bol raz jeden... človek", v roku 1982 nasledoval "Bol raz jeden... vesmír", v roku 1987 natočil projekt "Bol raz jeden život", v roku 1994 sa pustil do série "Bol raz jeden... vynálezca", no a v roku 1997 prišiel na rad titul "Bol raz jeden... objaviteľ" a posledná séria, ktorú natočil, nesie názov "Bola raz jedna planéta". Ja som si hodne obľúbil seriál "Bol raz jeden... vynálezca", ktorý sa zaoberá pokrokovými objavmi a vynálezmi, ktoré výrazne ovplyvnili vývoj vedy a techniky. ****

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Albert Barillé bol francúzsky režisér, filmár, scenárista a producent. Svoju tvorbu zasvätil predovšetkým náučným animovaným sériam pre deti a mládež "Bol raz jeden..." (II était une fois...). Začalo to v roku 1978 seriálom "Bol raz jeden... človek", v roku 1982 nasledoval "Bol raz jeden... vesmír", v roku 1987 natočil projekt "Bol raz jeden život", v roku 1994 sa pustil do série "Bol raz jeden... vynálezca", no a v roku 1997 prišiel na rad titul "Bol raz jeden... objaviteľ" a posledná séria, ktorú natočil, nesie názov "Bola raz jedna planéta". Zrejme najznámejší a divácky najpopulárnejší bol seriál "Bol raz jeden život". Prehľadnou, zrozumiteľnou a zábavnou formou ukazoval ako funguje ľudské telo. ****

Byl jednou jeden... objevitel (1997) (seriál)

Albert Barillé bol francúzsky režisér, filmár, scenárista a producent. Svoju tvorbu zasvätil predovšetkým náučným animovaným sériam pre deti a mládež "Bol raz jeden..." (II était une fois...). Začalo to v roku 1978 seriálom "Bol raz jeden... človek", v roku 1982 nasledoval "Bol raz jeden... vesmír", v roku 1987 natočil zrejme najpopulárnejší projekt "Bol raz jeden... život", v roku 1994 sa pustil do série "Bol raz jeden... vynálezca", no a v roku 1997 prišiel na rad titul "Bol raz jeden... objaviteľ", ktorý sa venoval významným svetovým dejepisným udalostiam. Mne sa to páčilo, rád som to pozeral. ****

Očitá svědkyně (2017)

Pomerne často sa mi stáva, že pri prepínaní televíznych programov natrafím na titul, ktorý mi absolútne nič nehovorí, o ktorom som v živote nepočul, o ktorom nemám žiadne informácie a predsa si ho nechám pustený a pozriem si ho až do konca. Presne tak to bolo aj s americkým thrillerom "Očitá svedkyňa" (Eyewitness). Niekedy som príjemne prekvapený parádnym filmovým zážitkom, inokedy je to len strata času. V prípade toho filmu to bola tá druhá eventualita. Strata času. Nudné v každom smere. Scenár, herecké výkony, réžia úplne o ničom. Mal som čo robiť, aby som to nevypol. Vydžal som však. Dopozeral som to. Takže tomu dám aspoň jednu malú hviezdičku. *

Kukuřičné děti 6: Návrat Izáka (1999)

V roku 1984 bol natočený snímok "Kukuričné deti". Je to filmová adaptácia rovnomennej krátkej poviedky amerického spisovateľa Stephena Kinga, ktorá pochádza zo zbierky Nočná smena. Je tam jedna z najlepších. Jej filmová podoba však nie je moc podarená. Je hodne vidno, že sa jedná o nízkorozpočtový film. No i napriek tomuto nedostatku to naštartovalo dlhú sériu filmov, ktoré boli voľným pokračovaním pôvodného Kingovho príbehu o vražednej sekte detí z malého mesta Gatlin. Neboli to žiadne horrorové klenoty, s každým dielom to naberalo klesajúci trend, ale dalo sa na to pozrieť. Avšak časť s poradovým číslom šesť, ktorá nesie názov "Children of the Corn 666: Isaac´s Return", je už fakt na hrane odpadu. *

Skřítci (1994)

Ghoulies sú malé, zubaté, pekelné príšery. Prvú časť, natočenú v roku 1985, som nevidel. S týmito krpatými démonickými stvoreniami som sa zoznámil až v druhej časti, z roku 1988. Ocenil som ju dvoma hviezdičkami. Tretie pokračovanie mi uniklo a teraz som si pozrel diel s poradovým číslom štyri (Ghoulies 4). Pri dvojke som sa trocha pobavil, pri štvorke vôbec. Nič, nula bodov. Bolo to slabé, lacné a nudné. Otrasný film. Takže myslím, že s touto béčkovou horrorovo-komediálnou sériou končím. Tie dve časti, čo som zhliadol, mi stačia. O ďalších ghoulies už nemám záujem. *

Ghoulies II (1988)

Toto bolo moje prvé stretnutie s týmito malými, zubatými, pekelnými beštiami. Prvú časť, ktorá bola natočená v roku 1985, som doposiaľ nemal možnosť vidieť. No keď sa mi dostalo do rúk toto druhé pokračovanie z roku 1988, tak som si ho bez váhania pustil. Rýchlo som naskočil na vlnu a užíval si zábavnú, béčkovú, vražednú jazdu, ktorú predviedli "Ghoulies 2". Nemôžem si pomôcť, no ja sa pri takýchto komicko-horrorových absurdnostiach, ktoré sa točili v osemdesiatých rokoch minulého storočia v USA, väčšinou dobre pobavím. Ani tento snímok nebol špatný. Avšak v rámci kritérií, ktoré som si pri hodnotení filmov nastavil, mu nemôžem udeliť viac ako dve hviezdičky. **

Banik!!! (2018) (TV film)

V neděli v pět deset sraz u Baníku. Desítka vleze se, pak ještě jedna. Co čumíš frajere, chceš do ciferníku? Jestli mě dožereš, hele jsem bedna. Tribuna na stání. Necpi se vřede! Hadráři Sparťani! Ostrava jedem! Už to má správný var, jen počkej až tě... Dobrý den sportu zdar, fotbalu zvláště. Tři nula na rohy a jinak šulnul. Berte je přes nohy! Liga je liga. Dnes jsem měl odpolední, tak jsem to bulnul. Zacláníš chlape sedni! Navalte cíga! Zelená je tráva. Rozhodčí nekřepčí! Ostrava jedem Ostrava! Kula je nejlepší! Pětku mě lístek stál, tak se ukážte. Dobrý den sportu zdar, fotbalu zvláště. Lumpové hovada! Chovanec karta! Jesličky - paráda! Šij to na bránu! Bijte je Pražáky! Hanba Sparta! Jaký sakypaky vole, sedm banánů. Stojím v davech lidu, jsem fanda svýho klubu. Ten gól byl z ofsidu! Sudímu rozbít hubu! Kde je ten autokár? Propíchnout pláště! Dobrý den sportu zdar, fotbalu zvláště. Ty mlč ty páprdo! No ty v tom baloňáku! Fotbalu rozumíš jak koza náklaďáku. Být tebou tak nežvaním a radši mažu, jinak se neubráním, pak ti ukážu. V neděli po fotbale kdo umí ten umí. Hej vrchní seš pomalej! Šest nula na rumy! Já bych jim ukázal, na šachtu s nima! Dobrý den sportu zdar, fotbal je príma! ***