• Krátkometrážní

Rod Stewart - Sailing (1975) (hudební videoklip)

Pomalá pieseň "Sailing" je v poradí desiata, záverečná, posledná skladba zo šiesteho radového, štúdiového albumu, anglického speváka, hudobníka a skladateľa, ktorý je známy ako Rod Stewart. Album nesie názov "Atlantic Crossing". Vyšiel pätnásteho augusta roku 1975 pod značkou vydavateľstva Riva Records. Ku songu "Sailing" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Tridsať ročný, blonďavý, vlasatý Rod Stewart navlečený v bielej námorníckej rovnošate brázdi na malej lodi vody atlantiku v blízkosti amerického veľkomesta New York. Na mňa to teda moc veľký dojem neurobilo. **

Hercai (2019) (seriál) odpad!

Česko Slovenským televíznym fenoménom začiatku nového milénia boli lacné, nekonečné telenovely. Naivné, stupidné romantické hlúposti, ktoré sa točili prevažne v Južnej Amerike. Absolutné dno televíznej filmovej tvorby. Tento juhoamerický trend pomaly ustal a prišlo niečo oveľa, oveľa horšie. Telenovely z Turecka. Je to trójsky kôň, prostredníctvom ktorého sa moslimský svet vkráda do európskych domácností. Jedným z týchto nebezpečných mohamedánskych kultúrnych atentátov je aj seriál "Spútaný motýľ" (Hercai). Osmanská ríša útočí, osprosťuje a zotročuje týmto produktom jednoduchých, prostoduchých slovenských divákov. Zákerný turecký odpad!

Návrat bílého tesáka (1974)

Keď v roku 1996 zomrel taliansky režisér Lucio Fulci, svet sa s ním lúčil ako s rešpektovaným autorom horrorov, ktorý často a rád prekračoval hranice konvenčných tvorcov. Jeho filmy boli plné násilia. Vyžíval sa v krvavých scénach. Rád používal nechutné gore efekty. Jeho snímky boli určené pre otrlých divákov so silným žalúdkom. Skôr ako sa však vydal touto cestou natočil i niekoľko titulov, kde sa ešte neprejavila jeho zvrhlá kreativita, ktorá sa s pribúdajúcimi rokmi stupňovala. V roku 1973 zrežíroval veľmi podarenú filmovú adaptáciu románu spisovateľa Jacka Londona "Biely tesák" a o rok neskôr natočil voľné pokračovanie "Návrat Bieleho tesáka". Boli to dobrodružné snímky z prostredia zlatokopov z amerického severo-západu. Je pravda, že v tejto druhej časti pán Fulci už viacej zatlačil na pilu a film vyznieva miestami dosť drsne. ***

Rande s upírem (2000) (TV film)

Dve pubertálne deti, trinásť ročný Adam a jeho staršia sestra Chelsea, dohodnú svojej mame stretnutie so šarmantným mužom. Ukáže sa však, že to nie je človek. Vydesí ich, keď zistia, že ich "Mama má rande s upírom" (Mom´s Got a Date with a Vampire). Tento kanadsko-americký snímok vyprodukovala v roku 2000 spoločnosť The Walt Disney Company pre svoj vlastný televízny kanál Disney Channel. Je to film určený detským divákom, takže od toho nemožno očakávať nejakú hustú horrorovú atmosféru, či solídne prepracovaný scenár. Napriek tomu som si to pozrel. Bola to jednoduchá kinder horrorová vamp komédia. **

Noc hrůzy 2 (2013)

Režisér a scenárista Tom Holland natočil v roku 1985 snímok "Hrôzostrašná noc" (Fright Night). Bola to perfektná, zábavná vamp horrorová jazda. Zamiloval som si tento titul. V roku 1988 bolo vyprodukované jeho voľné pokračovanie. Už to nebola taká pecka ako prvá časť, ale aj tak sa mi to hodne páčilo. Remake pôvodného filmu bol natočený v roku 2011. Pozrel som si ho a bol som spokojný. Bolo to vcelku fajn. Preto som sa rozhodol, že si pustím aj prerábku druhej časti, ktorá sa objavila v 2013. Tá ma však úplne sklamala. Bola to strata času. Lacný nezmysel, nonsens, nuda, hlúposť. *

Noc hrůzy (2011)

V priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia sa v Spojených štátoch amerických vyprodukovalo nespočetné množstvo hororových filmov. Bol to zlatý vek tohto filmového žánru. Mnohé z nich si rád pripomínam dodnes. Sú pre mňa kultové. Medzi takéto tituly patrí aj snímok "Hrôzostrašná noc" (Fright Night) z roku 1985. Je to zábavný, tajomný, napínavý vamp horror. Keď som sa dozvedel, že v roku 2011 bol natočený jeho remake, tak som si ho hneď pozrel. Bol som naň fakt hodne zvedavý. Nezapôsobilo to na mňa tak silne ako pôvodný snímok, ale v podstate to bolo celkom dobré. Jednoduchý, priamy, zábavný, americký upírsky horror pre teenagerov. Na jedno pozretie to bolo fajn, ale predsa len zostanem pre budúcnosť radšej verný starej klasike. ***

Třicet případů majora Zemana - Konec velké šance (1976) (epizoda)

Štvrtá epizóda z druhej série československého kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" nesie názov "Koniec veľkej šance". Je to koniec imeprialistického tajného agenta Pavla Bláhu v Čechách. Je zneškodnený. Major Jan Zeman s ním urobí krátky proces, zastrelí ho ako psa. Viac už nebude pobehovať po ČSSR a rozvracať nám náš socialistický systém. Definitívne skončil. Škoda, že tento podlý, zákerný, podvratný živel stihne ešte pred tým zabiť Zemanovu ženu. Lída Zemanová sa chrabro vrhne do dráhy strely, ktorú Bláha vystrelil na jej hrdinského a milovaného manžela. **

Vražda v Orient expresu (1974)

Nedávno som si pozrel filmovú adaptáciu románu "Vražda v Orient exprese", ktorý zrežíroval v roku 2017 Kenneth Branagh. Bolo to úžasne natočené, hviezdne herecky obsadené. Dokonalý, päťhviezdičkový divácky zážitok. Potom som si na porovnanie pozrel diel z anglického televízneho seriálu "Hercule Poirot", ktorý mal premiéru v roku 2010. Nedosahovalo to bombastickosť drahého amerického kinofilmu. Bola to však hodne podarená štvorhviezdičková televízna adaptácia. Bol som spokojný. A tak som si povedal, že prečo by som si nepozrel ešte nejakú ďalšiu filmovú verziu tohto klasického detektívneho príbehu. Siahol som po snímku z roku 1974. No a bolo to tak ako sa hovorí, že do tretice všetko dobré. Ani tento krát ma "Vražda v Orient Exprese" nesklamala. Je síce cítiť, že sa do tohto snímku zahryzol zub času, ale i tak je to veľmi kvalitne natočená detektívka. ****

Bláznivá noc (2015) (koncert) odpad!

Plešatý, krpatý, pupkatý, slizký, umrnčaný Michal David sa zasekol v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Stále však z toho ždíma prachy, pretože sa ešte stále nájde banda českých křupanov, ktorí sú ochotní mu platiť za tie jeho primitívne disco sračky. To čo predviedlo toto nechutné upotené prasa na koncerte v pražskej O2 Aréne v roku 2015 bolo vrcholom nevkusu. Groteskný návrat späť do socialistického Československa. Jeden trapný shit hit za druhým. Vlado Štancl s nadšením odspieval všetky svoje vtieravé odrhovačky, ktoré sú vhodné tak akurát na buranskú dedinskú zábavu. Totálny odpad!

Ostrov pokladů (1999)

Škótsky spisovateľ Robert Loius Stevenson napísal v roku 1882 román "Ostrov pokladov". Dnes je to dobrodružná literárna klasika, ktorá sa dočkala nejedného filmového spracovania. Ja som román prečítal a videl som aj viacero jeho filmových adaptácií. Naposledy to bola verzia z roku 1999, ktorú natočil kanadský režisér Peter Rowe. Dej filmu sa v mnohom dosť výrazne odkláňa od literárnej predlohy, ale ako celok to pôsobí celkom pozerateľne. Je to také klasické pirátske dobrodružstvo, určené predovšetkým chlapcom, ktorí končia povinnú deväť ročnú školskú dochádzku. Táto divácka skupina ocení tento titul najviac. Ja som si to pozrel a dlho som zvažoval, či mám dať dve alebo tri hviezdičky. Nakoniec som sa rozhodol, že snímku "Ostrov pokladov" predsa len pridelím tri hviezdy. ***