• Krátkometrážní

Neuvěřitelné příběhy - Svědomí má dovolenou (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí deviata epizóda z prvej série nesie názov "Guilt Trip" (Svedomie má dovolenku). V roku 1985 ju zrežíroval herec Burt Reynolds. Príbeh o Zlom svedomí, ktoré sa zhmotnilo do žoviálneho, veselého, obézneho muža. Zjavuje sa ľuďom a upozorňuje ich na poklesky, zlozvyky a neresti. Táto práca ho veľmi moc baví. Je pre neho všetkým, až do času, keď sa na výletnej lodi vášnivo zamiluje do stelesnenej Lásky. ***

Neuvěřitelné příběhy - Kouzelník (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí ôsma epizóda z prvej série nesie názov "Mr. Magic" (Kúzelník). V roku 1985 ju zrežíroval herec Donald Petrie. Lou Bundles je kúzelník, ktorý má už vrchol svojej kariéry dávno za sebou. Je to starý muž, čo už prestáva zvládať kúzelnícke umenie. Hrozí mu prepustenie z varietnej show, v ktorej dlhé roky vystupoval. Jeho niekdajšia sláva sa už pominula. Nedokáže ho zachrániť ani balíček zázračných, magických, lietajúcich kariet. Je jasné, že prišiel jeho koniec, je čas odísť. ***

Neuvěřitelné příběhy - Silná anténa (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí siedma epizóda z prvej série nesie názov "Fine Tuning" (Silná anténa). V roku 1985 ju zrežíroval Bob Balaban. Stredoškolský študent si chce vylepšiť príjem televíznych staníc. Preto si doma zostrojí podivnú, ale veľmi výkonnú anténu. V Kalifornii na nej zachytí vysielanie z Idaha, Hawaja a dokonca až z Číny. To však nie je všetko. Naladí sa až na signál od mimozemšťanov. Prijíma televízne vysielanie z vesmíru, obraz z inej planéty. Onedlho trojčlenná posádka malých mimozemšťanov priletí na Zem, priamo do Hollywoodu. *

Neuvěřitelné příběhy - Jasnovidec (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi. V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí šiesta epizóda z prvej série nesie názov "The Amazing Falsworth" (Jasnovidec). V roku 1985 ju natočil režisér Peter Hyams. Falsworth má jasnovidecké schopnosti, dokáže nahliadnuť ľudom do mysle. Vie odhaliť ich tajomstvá a skryté túžby. Vystupuje v nočnom podniku. Jeho show má u návštevníkov baru veľký úspech. Jedného večera na jeho vystúpenie náhodou zavíta sériový vrah, škrtič žien. Keď Falsworth zistí, čo má tento muž na svedomí, tak ho to veľmi vydesí. Začne sa obávať o svoj život. ****

Neuvěřitelné příběhy - Prokletý let (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí piata epizóda z prvej série nesie názov "The Mission" (Prekliaty let). V roku 1985 ju natočil režisér Steven Spielberg. Táto časť je oproti tým ostatným odlišná svojou minutážou. Steven Spielberg, mecenáš, producent a hlava tohto projektu, dostal pri réžii svojho titulu dvojnásobok času bežnej epizódy. Využil ho dobre. Natočil zaujímavý, dramatický príbeh z druhej svetovej vojny o posádke amerického bombardovacieho lietadla, ktorá sa dostala do nečakaných problémov. ****

Neuvěřitelné příběhy - Mumie tatínkem (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí štvrtá epizóda z prvej série nesie názov "Mummy Daddy" (Múmia otcom). V roku 1985 ju natočil režisér William Dear. Počas natáčania horrorového filmu (Mummy´s Kiss) o oživlej múmii sa predstaviteľ hlavnej úlohy dozvie, že jeho manželka práve začala rodiť. Bez toho, aby sa odmaskoval, ihneď vyrazí za ňou do nemocnice. Jeho kostým vyvolá u miestnych obyvateľov strach a hrôzu. Považujú ho za skutočné záhrobné monštrum. Zhodnú sa na tom, že ho musia zlikvidovať. Usporiadajú na neho hon. ****

Neuvěřitelné příběhy - Jobe z pevnosti Alamo (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí tretia epizóda z prvej série nesie názov "Alamo Jobe" (Jobe z pevnosti Alamo). V roku 1985 ju natočil režisér Michael D. Moore. Je rok 1836 a práve zúria ukrutné boje v blízskosti mesta San Antonio. Bitva o Alamo je v plnom prúde. Mladý, pätnásť ročný vojak Jobe sa po výbuchu granátu ocitne v roku 1985 v centre moderného veľkomesta. Posunie sa v čase. Je z toho zmätený, ale za každú cenu chce splniť rozkaz, ktorý dostal. ****

Neuvěřitelné příběhy - Osobní přitažlivost (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí druhá epizóda z prvej série nesie názov "The Main Attraction" (Osobná príťažlivosť). V roku 1985 ju natočil režisér Matthew Robbins. Bradley Bender je výborný študent a úspešný športovec. Navyše je to aj fešák, ktorý má úspech u žien. Je so sebou mimoriadne spokojný. Všetko sa razom zmení, keď sa nad mestom preženie veľký meteorický dážď. Potom, čo jeden meteor zasiahne jeho izbu, Bradove telo sa zmagnetizuje. Začne nekontrolovateľne priťahovať kovové predmety. To mu poriadne skomplikuje život. ****

Neuvěřitelné příběhy - Vlak duchů (1985) (epizoda)

"Neuveriteľné príbehy" (Amazing Stories) je americký televízny projekt, ktorý bol zameraný predovšetkým na divákov, ktorí majú radi horror, thriller a sci-fi . V priebehu rokov 1985 až 1987 boli vyprodukované dve série, ktoré dohromady obsahujú štyridsať päť samostatných dielov. V poradí prvá epizóda z prvej série nesie názov "Ghost Train" (Vlak duchov). V roku 1985 ju natočil režisér Steven Spielberg. Clyde Globe sa na staré kolená presťahuje do nového domu ku svojmu synovi Frentonovi a jeho manželke Joleen. Jeho deväť ročný vnuk Brian je z toho nadšený. Vila stojí na mieste, kadiaľ viedli koľajnice a presne na tom mieste, kde sa pred rokmi vykoľajil vlak. Zahynulo pri tom mnoho ľudí. Clyde sa Brianovi prizná, že on bol príčinou tejto tragickej nehody. Teraz je pripravený na to, aby ho prízrak tohto vlaku odviezol na večnosť. ****

Smrt na Nilu (2022)

Anglická spisovateľka Agatha Christie je autorkou detektívneho románu "Smrť na Níle". Vyšiel prvého novembra roku 1937. Prvý krát bol sfilmovaný v roku 1978, kde hlavnú úlohu súkromného detektíva Hercule Poirota stvárnil Peter Ustinov. V roku 2004 bola vyprodukovaná seriálová epizóda, kde Poirota stvárnil David Suchet. A zatiaľ posledná filmová verzia je z roku 2022, ktorá vznikla pod režisérskou taktovkou Kennetha Branaghana, ktorý si zahral aj úlohu vyšetrovateľa. Ja som si povedal, že si to najskôr prečítam, a potom začnem tieto filmové spracovania pozerať pekne porade. Takže ako prvý som si pustil titul "Smrť na Níle", ktorý v roku 1978 natočil režisér John Guillermin. Dal som mu štyri hviezdičky. O pár dní potom som si pozrel "Smrť na Níle" z roku 2004. Jedná sa o tretiu epizódu z deviatej série, ktorá je súčasťou televízneho seriálu "Agatha Christie´s Poirot". I tomuto titulu som pridelil štyri hviezdičky. No a teraz prišla na rad najnovšia verzia z roku 2022. A bohužiaľ prišlo aj veľké sklamanie. Dejové úpravy pôvodnej literárnej predlohy boli necitlivo spracované. Povinná jazda s LGBTI propagandou a politicky korektné pokorenie sa voči utláčanému čiernemu etniku bola nechutná fraška, ktorá však zaručila vysoký rozpočet. Nasilu vložené akčné scény boli úplne zbytočné. Tiež sa mi nezdalo, že by sa kostýmy a účesy postáv pridržiavali dobovej módy. No a tie vulgárne vyzívavé tance a verejne prezentovaná sexualita boli doslova trapné, keď histórie znalý človek uváži, že v dobe, kedy sa odohráva dej tohoto filmu, si manželské páry vykali aj pri súloži. Vôbec to nemá tú podmanivú starosvetskú atmosféru románov Agathy Christie. Tá keby to videla, tak by zrejme len nechápavo krútila hlavou a trpko zaplakala nad tým, ako sprznili jedno z jej najlepších diel. **