• Krátkometrážní

Scary Movie 4 (2006)

Paródia je žartovná, komická, výsmešná obmena, napodobenina vážneho umeleckého diela. Túto definíciu zo slovníka cudzích slov "Scary Movie 4" spĺňa do posledného písmena. Preto jej aj prideľujem aspoň tú jednu malú hviezdičku. Splnila zadanie. Je to filmová paródia. Lenže pre mňa, ako obdivovateľa horrorových filmov, je celá táto séria skoro až urážajúca záležitosť. Nedokážem sa baviť pri primitívnom zosmiešňovaní, dehonestovaní kultových scén, ktoré pokladám za klasiku horrorového filmového žánru. Verím však, že pre ojebákovaných puberťákov, s ktorými lomcujú nevybité sexuálne pudy, je to parádna zábava. Doprajem im to, nech sa pri tom dobre odbavia, ja však na to viac pozerať veru nebudem. Je to úbohé. Je to trápne. *

Hněv a čest (1992)

Nie je to tak dávno, čo sa americká drsňáčka Cynthia Rothrocková konečne prekopala do mojej desiatky najobľúbenejších herečiek. V poslednej dobe som si totiž zvykol spestriť svoju pravidelnú konzumáciu filmov nejakým tým starým titulom, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu táto neohrozená, neporaziteľná karate tigrica. Mám proste slabosť pre tie jej nízkorozpočtové, lacné, akčné snímky. Teraz som znova zalovil vo svojom súkromnom video archíve a vytiahol z neho snímok "Hnev a česť" (Rage and Honor). V roku 1992 ho natočil režisér Terence H. Winkless. Cynthia Rothrocková sa v ňom objavila so svojim zohratým hereckým partnerom Richardom Nortonom. Predviedli klasickú béčkovú akčnú jazdu, ktorá frčala na VHS v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Dostal som presne to, čo som očakával. Takže som spokojný. **

Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1912)

Škótsky spisovateľ Robert Louise Stevenson napísal v roku 1886 novelu "Doktor Jakyll a pán Hyde" (Dr. Jakyll and Mr. Hyde). Je to dramatický psycho schizofrenický krimi príbeh, ktorý sa dnes už stal absolútne kultovou klasikou v horrorovom žánry. Dočkal sa mnohých filmových spracovaní. Jednou z prvých filmových adaptácií tejto literárnej predlohy je americký čiernobiely krátkometrážny snímok z roku 1912, ktorý režíroval Lucius Henderson. Vznikol v dobe počiatkov kreatívnej kinematografie. No i napriek tomu musím uznať, že dokáže osloviť aj súčastných filmových gurmánov, predovšetkým tých, ktorí majú slabosť a nadšenie pre horrorovú tvorbu. I po stodesiatich rokoch od svojho vzniku je to titul, ktorý by si mal pozrieť každý seriózny horrorový nadšenec. ***

Doktor Martin - Výběrové řízení (2015) (epizoda)

V priebehu rokov 2015 a 2016 natočil režisér Petr Zahrádka rodinný televízny seriál "Doktor Martin". Boli vyprodukované dve série, každá z nich obsahuje šestnásť epizód. Dej je situovaný do malebnej obce Protějov v moravsko-slezských Beskydách, kde si otvorí súkromnú ordináciu doktor Martin Elinger, ktorý tam prišiel z Prahy. Je to svojrázny medik. Hodne arogantný, poriadne ironický. Na druhej strane je to však skúsený odborník, ktorého len tak niečo nezaskočí. V poradí ôsma epizóda z prvej série nesie názov "Výberové konanie". V Protějove sa začne medzi deťmi šíriť kožný exzém, ktorý sa javí ako impetigo. Vysvitne však, že sa jedná o zoonózu. Učiteľka Lída Klasnová vyhrá výberové konanie a stane sa riaditeľkou základnej školy. Inštalatér Antonín Brázda prvýkrát pričuchne ku prevádzkovaniu gastronomickej prevádzky. ***

Denník plavby Moniky Kompaníkovej (2015) (TV film) odpad!

Slávna, svetoznáma spisovateľka, mysliteľka, umelkyňa, textárka, intelektuálka, filozofka, feministka, filantropka, editorka knižnej edície Denníka N, progresívna liberálka, tým všetkým a čo ja viem ešte čím ďalším sa cíti byť Monika Kompaníková. V tomto neuveriteľne nudnom, trapnom dokumentárnom filmíku, mimo iné o sebe hovorí, že: "Keď som bola v puberte, tak som chcela robiť všetko najlepšie. Keď som bola na výtvarnej, tak som chcela byť najlepšia v súťaži. Potom na strednej škole som proste chcela byť najlepšia v triede. Chcela som, aby keď niečo poviem, aby to ľudia počúvali a aby nad tým premýšľali. A aby chceli počuť, čo ja hovorím, aký je môj názor alebo čo si myslím. Tak to sa mi zdalo byť taká méta, že to čo mám v hlave, bude pre iných nejaké zaujímavé a oni budú nad tým rozmýšľať." Ach bože, to sú ale drísty, čo toto sebestredné, do seba zahľadené čudo o sebe trúsi. To sú mi teda pseudo múdrosti, čo vypúšťa z huby toto vychrtnuté žieňa. Monička, preber sa. Nie si nič extra, ako si o sebe celý svoj komplexmi poznačený život namýšlaš. "Denník (N) plavby Moniky Kompaníkovej" je odpad! Monika Kompaníková si odpad!

Dobré časy (1967)

Sonny Bono (Salvatore Phillip Bono) a Cher (Cherilyn Sarkisianová) tvorili v šesťdesiatych rokoch minulého storočia jeden z najsympatickejších, najobľúbenejších a najzohratejších manželských párov amerického showbiznisu. Túto svoju popularitu a partnerskú symbiózu perfektne zúročili v snímku "Dobré časy" (Good Times), ktorý v roku 1967 natočil režisér William Friedkin. Stvárnili v ňom hlavné postavy a zaspievali spolu niekoľko veľmi podarených songov. Cher exceluje a aj ich spoločné duety sú úžasné. Je to komediálny multižánrový filmový muzikál s jednoduchou zápletkou, ktorý celý stojí na piesňach a prirodzenej harmónii Sonnyho a Cher. Pri jeho sledovaní som sa výborne pobavil. Bola to pohodová, nenáročná, funny retro jazda. Sonny Bono bol správne uletený, dvadsať jeden ročná Cher bola neodolateľne sexi a celé to bolo absolútne fajn. Oficiálny soundtrack ku tomuto snímku je zložený zo skladieb: "I Got You Babe (Instrumental)", "It's the Little Things", "Good Times", "Trust Me", "Don't Talk to Strangers", I'm Gonna Love You", "Just a Name", "I Got You Babe". ****

Kráska a Ošklivka (2008)

Paris Hilton, Paris Hilton, Paris Hilton. Furt som počul o akejsi Paris Hilton, furt toto meno na mňa odniekadiaľ vyskakovalo. Vraj je to ambiciózna celebrita, protekčná herečka z dysnastie klanu milionárskej rodiny Hiltonovcov. Tak som si povedal, že by som si mal teda konečne pozrieť nejaký film, v ktorom si táto blonďavá Američanka zahrala. Siahol som po snímku "Kráska a Ošklivka" (The Hottie and the Nottie), ktorý bol natočený v roku 2008. Nenáročná romantická komédia o dvoch nerozlučných kamarádkach. Jedna je sexi, druhá hotová obluda. Ukáže sa však, že krása nie je to najdôležitejšie. Podľa nízkych hodnotení užívateľov tejto databázy a vo veľkej miere silne negatívnym komentárom som očakával totálne odpadovú filmovú pohromu. Ja by som to však do odpadu nehádzal, aspoň jednu hviezdičku si to určite zaslúži. *

Šestý smysl (1999)

Americký režisér a scenárista indického pôvodu M. Night Shyamalan má svoj charakteristický rukopis. Nie je to tuctový režisér. Prvý krát ma zaujal v roku 1999 filmom "Šiesty zmysel". Je to horrorovo mysteriózny thriller o psychológovi, ktorý sa dostane do kontaktu s malým chlapcom, čo tvrdí, že dokáže vidieť mŕtvych ľudí a komunikovať s nimi. Osemročný Cole Sear a skúsený doktor Malcolm Crowe rozohrajú dychberúci príbeh, ktorý dospeje ku nečakanému rozuzleniu. Režisérsky i scenáristicky je to takmer dokonale zvládnuté. Aj Bruce Willis v úlohe doktora Colea exceloval. Avšak výkon jedenásť ročného Haleya Joela Osmenta ma dosť iritoval. Asi pôjdem proti názoru mnohých uznávaných filmových kritikov, ale mne sa to zdalo z jeho strany strohé, prehrávané a neprirodzené. Kurvil to až do takej miery, že tento inak výborný film, dokážem oceniť len tromi hviezdičkami. ***

Než jsem tě poznala (2016)

Často krát bývam pri komentovaní filmov uštipačný, ironický a že vraj aj cynický. Zopár užívateľov mi napísalo, že mnohé moje komentáre sú provokatívne a nenávistné. Bolo mi viac krát vyčítané, že som hater. Asi je to pravda alebo možno ani nie. To je jedno. Je to proste tak, že čo mám na srdci, to napíšem do komentára. No občas sa nájde tak silný snímok, že mi vyrazí dych a stratím reč. Osobne sa ma dotkne. Tak to bolo i v prípade amerického filmu "Predtým, ako som ťa spoznala" (Me Before You), ktorý v roku 2016 natočila anglická režisérka Thea Sharrock. Je to úžasné filmárske dielo, romantická dráma, ktorá sa ma bytostne dotkla. Takže si v tomto prípade odpustím svoje obvyklé silne kritické úvahy a bez zbytočných rečí dám tomuto titulu päť hviezdičiek. *****

Buffy, zabíječka upírů (1992)

Väčšina ľudí si tento titul pamätá predovšetkým vo forme televízneho seriálu, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1997 až 2003. Bolo natočených sedem sérií, ktoré dohromady obsahovali stoštyridsaťtri samostatných dielov. Podľa komentárov, ktoré som si tu prečítal, som zistil, že niektorí užívatelia si tento film zamieňajú so seriálom. Treba pozorne rozlišovať, o čo sa jedná. V tomto prípade ide o zhruba osemdesiatpäť minútový snímok, ktorý v roku 1992 natočila režisérka a producentka Fran Rubel Kuzui. Hlavnú úlohu v ňom stvárnila Kristy Swanson. Tento film nedosiahol nijak výrazný divácky úspech. Dnes je už takmer úplne zabudnutý. Uznávam, že televízny seriál, ktorý sa objavil o päť rokov neskôr, ma bavil omnoho viac a aj Sarah Michelle Gellar bola sympatickejšia Buffy ako Kristy Swanson. No i napriek tomu dám tejto pôvodnej filmovej verzii dve hviezdičky. **