• Krátkometrážní

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

V roku 1997 sa na pultoch kníhkupectiev objavila kniha "Harry Potter a Kameň mudrcov". Anglická autorka Joanne Kathleen Rowlingová ňou odštartovala sériu o mladom čarodejníkovi. Stal sa z toho svetový literárny fenomén. V roku 2001 bola natočená filmová adaptácia prvej knihy tohto detského fantasy príbehu. Bol vyprodukovaný kino film "Harry Potter a Kameň mudrcov". Na režisérsku stoličku usadol skúsený profesionál Chris Columbus. Celkovo sa do tohto filmového projektu vrazilo hodne peňazí. Nešetrilo sa na ničom, čo je na výslednom produkte vidno. Je to nablýskaná mainstreamová jazda plná prvotriednych filmových efektov. Herecké obsadenie, vrátane detských úloh, je tiež na solídnej úrovni. Vtedy dvanásť ročný Daniel Radcliffe bol ešte sympatický čiernovlasý chlapec. Investícia do tohto titulu sa mnohonásobne vrátila, snímok zarobil milióny dolárov a vybudoval pevné základy pre vznik úspešnej čarodejníckej filmovej série. ****

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Tim Burton je jedinečne svojsky kreatívny filmár, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou môjho rebríčka najobľúbenejších režisérov. V roku 2010 natočil snímok "Alica v krajine zázrakov". Bol som sa naň pozrieť v kine, videl som ho na veľkom plátne a predovšetkým vďaka tomu som ho ohodnotil štyrmi hviezdičkami. Inak zvyknem pri diskusii o ňom tvrdiť, že sa jedná o jeden z najnepodarenejších Burtonových snímkov. Nehovorím, že to bolo úplne špatné, ale mám dojem, že pri jeho vzniku na Tima Burtona producenti až moc tlačili a utlmovali jeho prirodzenú režisérsku víziu. Keď som sa teda dopočul o voľnom pokračovaní s názvom "Alica v krajine za zrkadlom", tak som sa do neho zrovna moc nehrnul. Ale priznám sa, že som bol zvedavý akým smerom sa to bude uberať pod taktovkou omnoho servílnejšieho režiséra Jamesa Bobina. Takže som si tento titul predsa len pozrel. Celé sa mi to zdalo len ako drahý, pestrofarebný, nablískaný gýč. ***

Pippi dlouhá punčocha (1969)

Nikdy som nemal rád podivné dobrodružstvá, ešte podivnejšej malej, drzej sopľane, ktorú všetci volali "Pippi dlhá pančucha" (Pippi Långstrump). Celé mi to pripadalo akési odpudivo bizarné. Seriál o deväť ročnom decku, čo žije samo len s opičiakom pánom Galánom a koňom Alfrédom. Jej otec je starý námorník, ktorý sa stal náčelníkom černošského kmeňa a jej matka je dokonca anjel. Fakt divné. Musím však uznať, že švédske televízne spracovanie je povšimnutiahodné a Inger Nilsson v titulnej úlohe typologicky perfektná. V roku 1969 bol vyprodukovaný aj celovečerný film "Pipi dlhá pančucha: Pippi sa sťahuje do vily Vilôčky". Bolo to rovnako divoko divné, bizarne šialené ako seriál. Neviem tomu prísť na chuť. Ja tomu proste viac ako dve hviezdičky nedám. **

Twisted Sister: The Video Years (2007)

DVD kompilácia "Twisted Sister: The Video Years" je zberateľským klenotom pre všetkých priaznivcov tejto hudobnej skupiny a vyznavačov americkej heavy metalovej tvorby z osemdesiatych rokov minulého storočia. Obsahuje tituly: 1. It's Only Rock 'N' Roll (cover verzia skladby anglickej formácie Motörhead z roku 1982). Twisted Videos (oficiálne videoklipy odvysielané na televíznej stanici MTV): 2. You Can't Stop Rock 'N' Roll (1983), 3. We're Not Gonna Take It (1984), 4. I Wanna Rock (1984), 5. The Price (1985), 6. Leader Of The Pack (1985), 7. Be Chrool To Your Scuel (1986), 8. Hot Love (1987). Twisted Sister Live - 1984 (záznam koncertu Stay Hungry Tour ´84): 9. Stay Hungry, 10. The Kids Are Back, 11. We're Not Gonna Take It, 12. I Wanna Rock, 13. Under The Blade, 14. The Beast, 15. You Can't Stop Rock 'N' Roll, 16. The Price, 17. Stay Hungry, 18. Burn In Hell, 19. S.M.F. *****

Příběh plzeňského piva (2010) (TV film)

Pri komentovaní tohto nie moc výrazného dokumentárneho filmu o vzniku legendárneho plzenského pivovaru si pomôžem textom skladby "Pilsner Urquell" od pražskej pub punkovej hudobnej skupiny Tři Sestry: "Kachna voní kuchyní a zelí už se dusí, kdo zná tu pochutinu, ví že plavat musí. Nakouknu do lednice, kde sem denně míval, železnou zásobičku plzeňskýho piva. Neni tam ani láhev, neděle se kazí, opouštim kachničku a do výčepu vrazim. K jídlu mi doneste cokoliv tam máte, jen když mi plzénku, či dvě sem k tomu dáte. Vánoce zajisté jsou svátky klidu, míru, ale taky konzumace piva čili beeru. Malej soudek pod stromečkem zapůsobí slzně, zašeptám díky Bože za ty dary z Plzně. Stačí když na stole je Pilsner Urquell, hodí se ke všemu a taky jenom tak. Přítelem na sto let je Pilsner Urquell, tak hlavně ať maj sudy ideální tlak." **

Silná zostava (2017) (pořad) odpad!

Od roku 2017 vysiela slovenská verejnoprávna televízia RTVS reláciu "Silná zostava". Za povinné koncesionárske poplatky štedro financuje šialené militantné liberálne feministky, ktoré prostredníctvom tohto projektu šíria svoje fanatické slniečkárske názory. Moderátorka tejto brainwashing monster show je Verona Ostrihoňová, manželka arogantného libtarda Mateja Cifru, ktorý sám sebe dal prezívku Sajfa. Je to absolutný hnus. Názov je silný, ale obsah a obsadenie je mizéria, degenerácia, slabota. Ak by sa to vysielalo niekde na TV Hnoj, či TV Narkóza, tak si len povzdychne a poviem, že to môžem jebať. Lenže keď sa týmto sprostým kravám skladám, ako nedobroľný koncesionár, na ich honoráre, tak mi to nesmierne veľmi moc vadí. Strašne moc ma rozčuľuje, že som nútený platiť takýto nechutne politicky angažovaný odpad!

Dožeň, co se dá! (1999)

Americký režisér Hugh Wilson natočil v roku 1999 snímok "Príchod z minulosti" (Blast trom The Past). Podľa môjho názoru je to hodne nedocenená romantická komédia, ktorá rokmi neprávom upadla takmer do zabudnutia. Čo je škoda. Ja si ju vždy rád pripomeniem a vždy sa pri nej dobre pobavím. Nie len kvôli tej originálnej pseudo post apokalyptickej zápletke, ale aj vďaka veľmi dobre obsadeným postavám v hlavných úlohách. Manželský pár v podaní hereckej dvojice Christopher Walken a Sissy Spaceková je perfektný. Taktiež aj ich dospelý syn Adam, ktorý prvý krát vo svojom živote opúšťa protiatómový kryt, aby nakoniec zistil, že žiadna jadrová vojna sa nekonala, ktorého zahral Brendan Fraser je úžasný. Zvládol zahrať túto rolu očarujúco milým spôsobom. Výborne ku nemu zapasovala aj krásna Alicia Silverstone, ktorá stvárnila jeho partnerku Evu. ****

Léto v Řecku (2015) (TV film)

Film "Leto v Grécku" (Ein Sommer in Griechenland) vznikol v produkcii nemeckej televíznej stanice ZDF. Natočil ho grécky režisér Jorgo Papavassiliou. Z veľkej časti sa odohráva v hlavnom meste Grécka, v Aténach. Krádež drahého turistického autobusu spojí dohromady nemeckú šoférku Rieke Nigburová a gréckeho taxikára Yannisa Papadopoulosa. Pomôžte jej, ona pomôže jemu, zaľúbia sa, dôjde ku nedorozumeniu, nakoniec sa všetko vysvetlí a tak nič nebude stáť v ceste ich láske. Jednoduchá lovestory s romantickým happyendom. Prekvapivo mi to padlo vhod. Predovšetkým preto, že sa to odohráva v nádherných gréckych lokáciach. Mám slabosť pre všetko grécke a tak sa mi páčila aj táto jemná romantická komediálna dráma. A ak niekomu nesadli tie šikovné podvody, malé klamstvá, úplatky a rafinované obchádzanie zákonov, tak zrejme nikdy nežil nejaký ten čas v Grécku, a tým pádom vôbec nepozná mentalitu a náturu tohto národa. ***

Stvoření světa (1957)

Keď som bol malý fagan, mohol som mať tak šesť, sedem rokov, ešte som nevedel ani poriadne čítať, tak som z poličky, kde sme mali uložené knihy, vytiahol jednu s názvom "Adam I. a jeho jediná". Bola to zbierka animácií Jeana Effela s krátkymi doprovodnými textami. Úplne ma to uchvátilo. Toľko som v nej listoval, že som ju takmer zničil. Stále som ju mal v rukách. Nerozumel som tomu, že je to zjednodušená interpretácia časti Starého zákona z kresťanskej Biblie. Rodičia ma ku viere vôbec neviedli. Ale niečim nevysvetliteľným, podmanivým ma táto knižka fascinovala. Keď som o mnoho rokov neskôr prvý krát zhliadol film "Stvorenie sveta", tak som sa znova ocitol v detských časoch. Odrazu všetky tie animácie, ktoré som si tak zamiloval, ožili. Rozpohybovali sa. Pripomenuli mi tie nádherné detské pocity, ktoré som zažíval pri nekonečnom listovaní v knihe. ***

Fízlové (1989)

Začínam mať taký dojem, že sa Cynthia Rothrocková pomaly prekope do môjho rebríčku najobľúbenejších herečiek. V poslednej dobe som si zvykol spestriť svoju pravidelnú konzumáciu filmov nejakým tým starým titulom, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu táto neohrozená, neporaziteľná karate tigrica. Mám slabosť pre tie jej béčkové, lacné, akčné snímky. Dnes som vytiahol zo svojho video archívu film "Fízli" (Miao tan shuang long). Bol natočený v roku 1989 v americko čínsko hongkongskej koprodukcii. Režíroval ho známy azijský herec a príležitostný režisér Lau Kar-Wing. Cynthia Rothrock v ňom stvárnila drsnú agentku v službách americkej FBI, ktorá sa rozhodne nekompromisne zasiahnúť voči členom čínskej mafie vrátane jej  všemocného bossa. **