• Krátkometrážní

Rozmarný duch (1945)

Pokiaľ sme mladí, čítame o načisto neskutočných veciach a veríme im. Keď sme starší a múdrejší, zistíme, možno aj s trochou ľútosti, že niečo také je nereálne. Ale to je úplny, absolútny omyl. Bol raz jeden krásny vidiecky dom, v ktorom žil veľmi šťastný manželský pár... Týmito slovami začína starý, čiernobiely anglický snímok "Rozmarný duch" (Blithe Spirit), ktorý v roku 1945 natočil režisér David Lean. Je to filmové spracovanie v tých časoch veľmi obľúbenej divadelnej hry z roku 1941, ktorú vyprodukoval dramatik Noël Coward. Divadelná predloha bola skúseným filmovým režisérom umne pretransformovaná do zhruba deväťdesiat päť minútového kino snímku. Vznikla tak príjemná konverzačná duchárska komédia, ktorá i po viac ako sedemdesiatich piatich rokov od svojej premiéry dokáže zaujať a i pobaviť filmových gurmánov. Mne osobne padla vhod, nenudil som sa. ****

Sám doma s Donaldem Trumpem (2017) (amatérský film)

Prvé dva diely americkej vianočnej rodinnej komédie "Sám doma" ("Home Alone" a "Home Alone: Lost in New York") mám veľmi rád. Vždy si ich rád znova pozriem. Taktiež prechovávam sympatie ku Donaldovi Trumpovi. Je to cieľavedomý, úspešný muž. Verím, že znova zasadne do prezidentského kresla Spojených štátov amerických. Takže kombinácia týchto dvoch faktorov v českom krátkometrážnom snímku ma potešila. Celé je to vtipne spracované, nápadito upravené, detailne vyšperkované a perfektne zostrihané. Neviem ako to má ošetrené Michal Orsava, autor tohto titulu, ohľadne autorských práv na pôvodný film, ale to je pre mňa v podstate vedľajšie. Hlavné je, že som sa pri pozeraní trojminútového snímku "Sám doma s Donaldom Trumpom" dobre pobavil a z chuti zasmial. Bola to fakt sranda. Takže mi nič nebráni to oceniť štyrmi hviezdičkami. ****

Dobrodružství v divočině 3: Sloní příběh (2017)

Príbeh o mladom, osirelom chlapcovi, ktorý je po smrti rodičov zverený do opatery svojej tete a strýkovi, čo žijú v Afrike. Hneď na druhý deň sa im počas výletu v rozľahlej divokej buši stratí. Hoc je stratený, nestráca však hlavu, skamaráti sa s obrovským sloním samcom, ktorému pomôže sa vyslobodiť z pasce a spoločne zvedú boj s bandou neľútostných pytliakov. Parádny námet na mainstreamový rodinný film. Predstavte si aká by to bola dobrodružná pecka, keby sa tejto témy chopil napríklad Steven Spielberg. Lenže v tomto prípade to vzniklo v lacnej kanadsko-juhoafrickej koprodukcii a zrežíroval to akýsi Richard Boddington, ktorého režisérske a scenáristické schopnosti sú na úrovni žiaka základnej školy. Snímok "Dobrodružstvo v divočine: Sloní príbeh" je nehorázna chujovina. *

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

Americký podmorský animovaný seriál o Sponge Bobovi a jeho priateľoch je pre mnohých uživateľov tejto filmovej databázy kultovou záležitosťou. Ja sa však musím priznať, že nepratrím medzi znalcov, obdivovateľov, ani fanúšikov tohto titulu. Akosi to okolo mňa prefrčalo, bez toho, aby som si to nejak zvlášť všimol. Takže, keď som si pustil celovečerný snímok "SpongeBob v krátkych nohaviciach" (The SpongeBob SquarePants Movie), ktorý bol natočený v roku 2004, tak som prakticky vôbec nebol ovplyvnený pôvodným seriálom. Vstúpil som na neznáme územie, dostal som sa nezmapované otvorené more. A možno to tak bolo aj dobre. Bez stereotypných predsudkov, či bez nadšených očakávaní, som si tento animovaný film pozrel. Nebolo to nič výnimočné, ale ani som sa pri tom nenudil. Takže dávam tri hviezdičky. ***

Můj soused zabiják 2 (2004)

O  prvej časti som napísal, že nie je to zlé, ale nezdá sa mi to ani dobré. Je to také nemasné, neslané. No ešte stále sa o tom dá tvrdiť, že je to v pohode. Vidím to tak na tri malé hviezdičky. Metthew Perry sa snaží, čo mu sily stačia, ale rušivá nálepka Chandlera Binga z televízneho seriálu "Priatelia" mu pevne drží na chrbáte. Bruce Willis hrá spoľahlivo, no nijak zvlášť oslnivo. Videl som ho už v omnoho silnejších úlohách. Avšak oproti druhej časti, ktorá bola natočená o štyri roky neskôr, to má slušnú úroveň. Takže tým pádom som sa vlastne vyjadril aj ku tomuto titulu z roku 2004. Pokračovanie s názvom "Môj sused zabiják 2" je naozaj o pozananie slabšie a dosť nudnejšie ako jeho predchodca z roku 2000. Je len dobre, že nebola natočená aj časť s poradovým číslom tri. **

Novoročný príhovor prezidentky SR (2022) (pořad) odpad!

Ty zákerná globalistická kolaborantka, skoro dva roky šliapate po našich právach, po našich životoch, nadávate nám, vyhrážate sa nám a teraz, keď vám tečie do topánok, tak vyzývaš k nejakému zjednoteniu? K rešpektovaniu protizákonných pravidiel a akejsi spoločenskej dohody. Akej dohody?! S kým ste sa dohodli?! S Pfizer mafiou a oplotenou ambasádou na Hviezdoslavovom námestí? Ty, čo si povedala, že nerozumieš tejto krajine a nezaujímajú ťa názory občanov, ty, čo máš aj pri novoročnom príhovore usoplený respirátor, znak otroctva na hube, ty hovoríš o súdržnosti, ty zmija falošná?! Prečo si nebola teda taká súdržná, keď si hodila do koša šesťsto tisíc podpisov Slovákov, ktorí požadovali referendum o predčasných voľbách? Vytrela si si s nimi svoju tučnú riť a arogantne im napľula do tváre. Tak prestaň tliachať o súdržnosti a o ceste k silnému a odolnému Slovensku, keď ho z celej duše nenávidíš. Toľko lží a pokrytectva ako zo seba vyzvracala táto pezinská skládková matróna som už dávno nepočul. Čapútová je číre zlo. Zuza Čapútová je odpad!

Depeche Mode: Video Singles Collection (2016) (video kompilace)

Anglická hudobná skupina Depeche Mode je absolútnym vrcholom toho najkvalitnejšieho svetového synth popu. Sú to electro popoví králi. Novoromantickí umelci. Už dávno sa z tejto formácie stala legenda a kult. David Gahan, Martin Lee Gore, Andrew Fletcher - to je Depeche Mode! Kolekcia troch DVD "Depeche Mode: Video Singles Collection" obsahuje päťdesiat päť ich oficiálnych videoklipov, štyri raritné videá a výstižné komentáre členov kapely. Tento titul by nemal chýbať v súkromnej zbierke žiadneho ich fanúšika. Chronologicky mapuje ich vývoj, kariéru a vplyv, ktorý si vybudovali v oblasti progresívneho, neo-romantického, syntetického popu. Tristo osemdesiat minút strávených s piesňami a klipmi britskej kapely Depeche Mode mi ubehlo ako voda. Depeche Mode má môj rešpekt a uznanie. *****

Ostřílení řidiči kamionů (2019) (seriál)

Na highway číslo jedna vyjetejma kolejema v prachu na pět svíček brachu jezděj traky beze strachu. Možná potkáš cestou Láďu, jak žene svůj dravej vůz, svojí starou rychlou káru, který říká autobus. V Průhonicích vezme plnou, na padesátým spláchne kolou rybu, kterou snědl celou, smaženou jen trochu leklou. U Humpolce v příkrym kopci často bouraj politici. Láďa vždycky zapálí si camelku jak dobrodruzi. U Křížů si koupí žvejku, velkej stejk a pěknou holku. Na cestě je chlapům smutno, zvlášť když nemaj rychlou ruku. Každej řidič má svůj příběh, někdo zdrhá před osudem, někdo stratil prachy s vírou, nebo ňákou holku s dírou. Láďa nosí ve svém srdci příběh černej jako krtci, plnej zrady, krve, pěstí, závisti a nenávisti. Jeho příběh je tak krutej, že je ze všech nejkrutější, že ho Láďa nosí v sobě a zemře s ním ve svym hrobě. Highway číslo jedna a po ní jede king. Láďa jede autobusem je fuck highway king! **

Vánoční návštěva (2003) (TV film)

Anglický spisovateľ Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 krátku poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to vianočná klasika, ktorú pozná celý svet. Toto dielo sa dočkalo mnohých filmových spracovaní. Od serióznych filmov striktne sa pridržiavajúcich pôvodnej literárnej predlohy, cez rôzne raritné kúsky, až po svojvoľné, dobové parafrázy. Do posledne menovanej kategórie zmodernizovaných variácií patrí aj americký televízny snímok "Vianočná návšteva" (A Carol Christmas), ktorý v roku 2003 natočil režisér Matthew Irmas. Je to príbeh úspešnej, dravej moderátorky Carol Cartmanovej, ktorá nemá rada Vianoce a nedokáže vychádzať s ľuďmi. Je to namyslená, panovačná, sebeľúba mrcha, ktorá terorizuje všetkých svojich spolupracovníkov. Až prízrak jej nebohej tety Marly a následná návšteva troch vianočných duchov, jej ukážu, čo je v živote to najdôležitejšie. ***

Duch Vánoc (1984) (TV film)

"Vianočná koleda" (A Christmas Carol) je absolútna vianočná klasika. Túto krátku poviedku napísal v roku 1843 známy anglický spisovateľ Charles John Huffam Dickens. Už v začiatkoch kinematografie sa stala vďačným a obľúbeným námetom pre filmárov. Dodnes bolo natočených nespočet jej adaptácií. Mnohé som už videl. Začínam byť pomaly odborníkom na filmové spracovania tohto literárneho diela. Zahliadol som staré, nové, animované, muzikálove, krátkometrážne, celovečerné a i všelijaké raritné kúsky. Ich kvalita bola kolísavá. Od perfektných až po nepodarky. Verziu z roku 1984, ktorú natočil režisér Clive Donner vo forme televízneho snímku dozaista radím medzi tie veľmi vydarené adaptácie. V tuzemskej distribúcii bol tento titul uvedený pod názvom "Duch Vianoc". Má dokonalú dickensovskú vianočnú atmosféru. Hlavnú postavu, zatrpklého, lakomého mizantropa Ebenezera Scroogea výborne stvárnil charizmatický herec George C. Scott. *****