• Krátkometrážní

Všemocný (2011)

Sci-fi thriller o utajovanej droge NZT, ktorá dokáže stimulovať ľudský mozog tak, že je využívaný na sto percent. Tým pádom sa z konzumenta tejto látky stáva absolútny génius. Má to samozrejme aj svoje temné stránky a neželané vedľajšie účinky. Neúspešný spisovateľ Eddie Morra sa pod jej vplyvom vypracuje na najvyššie spoločenské pozície. Bude však musieť za to zaplatiť vysokú cenu. Podarí sa mu ustáť tento nebezpečný experiment? Stane sa z neho "Všemocný" človek? Film režiséra Neila Burgera je pomerne zaujímavým, originálnym snímkom. Tiež ma potešila aj prítomnosť Roberta De Nira. Avšak nepotrebujem brať ani NZT, aby som si tam všimol niekoľko logických kiksov, ktoré mi zabránili dať mu plné hodnotenie. ****

Spratci na zabití (2011)

Nesúrodý a hodne hlúpy film. Nie je to ani pre deti, ani pre dospelých. Ak to má byť detský film, tak absolútne nechápem prečo je tam také množstvo otvorených sexuálnych narážok a kilá tvrdých drog. Ak to mala byť komédia pre dospelých, tak by som teda rád vedel na koho to zaúčinkovalo. Scenár je totiž totálne naivný a odfláknutý. Herci, vrátane tých detských, sú len banda nesympatických kreténov. Na čele s vyžratým trotlom Jonahom Hillom. Ten tam iba tliacha a snaží sa byť nehorázne coolový. To má byť akože zábava? Pre mňa teda ani náhodou. Celú dobu som sa čudoval tomu ako je možné, že niekto do tohto snímku vrazil peniaze. V USA sa dá zrejme natočiť všetko. Bohužiaľ veľa krát je to práve takýto shit. *

Sham 69 - Hurry Up Harry (1978) (hudební videoklip)

Mám rád staré, anglické punk rockové a Oi! punkové kapely. Som veľkým priaznivcom dnes už legendárnych working class hudobných zoskupení ako sú napríklad Cock Sparrer, Adicts, Cockney Rejects, Angelic Upstarts, The Business, The 4-Skins, The Damned, Blitz... a samozrejme, v neposlednom rade i Sham 69. Energický spevák Jimmy Pursey a jeho kumpáni ma vedia ešte vždy dostať do varu. Rád a často si púšťam ich albumy. No a pieseň "Hurry Up Harry" patrí medzi moje najobľúbenejšie. Preto ma moc potešilo, keď som tu na čsfd natrafil na pôvodný videoklip z roku 1978 ku tomuto skvelému songu. Takže: "Come on! Come on! Hurry up Harry come on. We're going down the pub." http://www.youtube.com/watch?v=LdVFzdRZF0Q ****

Until the Light Takes Us (2008)

V pokojnej krajine na severe Európy, plnej krásnych fjordov, ihličnatých lesov a divokej prírody, zvanej Nórsko, sa koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sformovala komunita mladých ľudí, ktorí sa chceli vymedziť spomedzi svojich uhladených spoluobčanov. Založili hudobné skupiny a začali hrať brutálnu formu nekomerčného metalu, ktorá sa stala známa ako black metal. Tomu prispôsobili aj svoj image a ich názory sa stávali čoraz viac extrémistickými. Časom začali podpaľovať kresťanské kostoly a znesväcovať cintoríny. Ich besnenie vyvrcholilo tým, že bol spáchaný najťažší zločin. Varg Vikernes (Count Grishnackh) zavraždil Oysteina Aarsetha (Euromymousa). Ich dlhodobé nezhody a boj o moc v undergroudovom hnutí The Inner Circle vyvrcholil tým, že dňa 10. augusta 1993, Vikernes ubodal nožom Aarsetha v jeho byte v Oslo. Aké udalosti tomu predchádzali a prečo to dospelo až tak ďaleko sa snaží odhaliť tento americký dokumentárny film. *****

Ramones: Something to Believe In (1986) (hudební videoklip)

Americkú skupinu Ramones už dlhé roky nekriticky obdivujem. Mám rád všetky ich albumy, pačia sa mi všetky ich skladby, žeriem im každý akord. Nepoznám lepšiu hudobnú kapelu. Mám proste dosť dôvodov na to, aby som ich glorifikoval i tu na čsfd. Je absolútne nemožné, aby som im nedal plné hodnotenie. Na ukončenie tohto komentára mi príde vhodné zacitovať text jednej piesne o legendárnych Ramones od pražskej punk rockovej kapely The Fialky: "CBGB Rock´n´roll, co obletěl around the world. Na začátku parta kluků, jako ty a já. Jednoduchá muzika s textem, co se tě dotýká. Nikdy nesmíš zapomenout, kdo byl a je král!" *****

Divoši (2012)

Americký režisér Oliver Stone po osem ročnej odmlke natočil ďalší film. Úprimne som sa tomu potešil, pretože jeho doterajšia tvorba ma vždy dokázala zaujať. Považujem ho za skúseného, nápaditého a vysoko profesionálneho režiséra. Preto som očakával kvalitný filmový zážitok. Lenže naivný príbeh o dvoch díleroch marihuany, čo žijú v sodomistickom vzťahu s blonďavou blbkou, ma hlboko sklamal. Povrchnosť tejto témy by som dokázal hadám aj prekusnúť, ale ten plytký, vypočítavý, komerčný štýl akým to natočil ma doslova znechutil. Zdá sa, že už sú nenávratne preč tie časy, keď ma Stone ohuroval svojou progresívnou umeleckou filmárčinou. Toto čo mi teraz naservíroval bola len akási nepodarená parafráza na Tarantinov kultový snímok Pulp Fiction, ktorá vyústila do skoro až béčkového akčného snímku s umelo prekombinovaným vyvrcholením. Keby to bol debut nejakého mladého, dvadsaťpäť ročného režiséra, tak by som to bral, ale od Olivera Stonea som rozhodne čakal oveľa viacej. ***

Million Dollar Baby (2004)

Ani štyri sošky Oskara ma nedokázali dlho prilákať ku tomuto snímku. Nejak som si myslel, že film z boxerského prostredia, ktorý si zaumienil natočiť starý kovboj Clint Eastwood, ma nemá šancu zaujať. Veľmi som sa však mýlil. To čo mi predložil tento hollywoodsky veterán je nádherná športová dráma. Ani nie tak športová ako hlavne hlboko ľudská. Ťažká téma, silný príbeh. Maximálne som spokojný aj s predvedenými hereckými výkonmi hlavných hrdinov. Clint Eastwood, Morgan Freeman a Hilary Swank mi nedovolili ani na chvíľu odtrhnúť oči od monitora. Vďaka im za to. Bol to dych berúci divácky zážitok. Päťhviezdičkový film. *****

Angst, Piss & Drid (2012)

Sonda do duše masového, chladnokrvného, sadistického vraha. Pohľad do jeho súkromia. Nahliadnutie do domácnosti partnerskej dvojice, ktorá spoločne spáchala niekoľko brutálnych vrážd. Dve beštie v jednom byte. A navyše ich zvrátený ľúbostný vzťah sa ocitol v kríze. Ako na to zareaguje človek, pre ktorého je vražda odreagovaním a rozkošou? Kurva, fakt divný a mrazivý film. Nechutne reálne a silne pôsobivé. "Angst, Piss and Shit" ****

The Exploited - U.S.A. (1982) (hudební videoklip)

Skladba s názvom "U.S.A.", ktorej refrénom sú slová: "Fuck the U.S.A.!!!" je skvelou ukážkou radikálneho anti-amerikanismu. Škótska punková kapela The Exploited ju zaradila ako piatu skladbu na svoj druhý štúdiový album Troops of Tomorrow, ktorý vyšiel v roku 1982. No a videoklip ku tomuto nekompromisnému songu je súčasťou kultového, anglického dokumentárneho filmu "UK / DK - A Film About Punks and Skinheads". Je to taká stará dobrá punková rarita. ****

The Exploited - Beat The Bastards (1996) (hudební videoklip)

Škótska kapela The Exploidet mám môj plný rešpekt, aj keď som skôr vyznavačom tej vetvy punku, ktorú symbolizuje americký Ramones. Ale The Exploidet je tiež legenda, modla a kult. Sú ostrí a nebezpeční ako hrdzavá žiletka. Režú do živého. Ortodoxný, agresívny punk. Najviac sa mi páči ich prvý, debutový album "Punk´s not Dead", a hneď po ňom "Beat the Bastrads", ktorý vydali v roku 1996. Ku jeho titulnej skladbe natočili aj ultra silný video klip. *****