• Krátkometrážní

Motörhead - God Save The Queen (2000) (hudební videoklip)

"God save the Queen and the fascist regime..." týmito slovami v roku 1977 šokovali celé Anglicko chalani z punkovej kapely Sex Pistols. Práve týmto konštatovaní sa začína jedna zo skladieb z ich jediného oficiálneho albumu "Never Mind the Bollocks, Here´s the Sex Pistols". Pieseň "God save the Queen" sa stala kultovou záležitosťou. Mnoho skupín nahralo jej cover verziu. Jednou z najlepších je prerábka, ktorú v roku 2000, vyprodukovala ďalšia anglická rocková legenda Motorhead. Bol ku nej natočený aj veľmi dobrý video klip. Jazda po Londýne na streche autobusu. Motorhead v uliciach hlavného mesta Veľkej Británie zahral starú dobrú punkovú klasiku. *****

Osud člověka (1959)

V roku 1957 napísal významný ruský spisovateľ Michail Alexandrovič Šolochov novelu "Osud človeka". Je to sonda do duše jednoduchého muža, ktorému do života kruto zasiahla druhá svetová vojna. Hlavný hrdina Andrej Sokolov na vlastnej koži zažil vojnové peklo a hrôzy nemeckých zajateckých táborov. Len vďaka odvahe, húževnatosti a cti sa mu podarilo prežiť. Už v roku 1959 bolo toto literárne dielo sfilmované. Postaral sa o to ruský herec a režisér Sergej Bondarčuk. Hoci to bol jeho režisérsky debut, natočil veľmi kvalitný snímok. Sám tiež bravúrnym spôsobom stvárnil aj hlavnú postavu. ****

Český žurnál - Já, horník! (2014) (epizoda)

Ostravskí baníci sú tvrdí borci. Ich práca je namáhavá, špinavá a nebezpečná. Náročné pracovné podmienky v bani sú schopní zvládnuť len vskutku silní muži. Tam by nejaký premúdrelý, študovaný trasoritka nevydržal ani hodinu. Mám rešpekt ku všetkým tým chlapom, čo vystupovali v tomto dokumentárnom filme. Avšak režiséra tohto projektu by som najradšej poriadne preplieskal po tej jeho nevymáchanej papuli. Fakt sa čudujem, že mu niekto z tých baníkov nevyrazil zuby. Tými jeho podpichovačnými rečami a stupidnými otázkami si o to vyslovene koledoval. Karel Žalud je obyčajný kokot. *

Motörhead - Ace of Spades (1980) (hudební videoklip)

"Ace of Spades" je titulná skladba zo štvrtého štúdioveho albumu anglickej kapely Motorhead. Je to nesmierne energická vypalovačka. Rachotí ako naštartovaný Harley Davidson, šlape ako dobre namazaný stroj a je ostrá ako žiletka. Basgitarista a spevák Lemmy Kilmister, gitarista Eddie Clark a pološialený bubeník Phil "Philthy Animal" Taylor. Najsilnejšia zostava tejto legendárnej skupiny. Na začiatku osemdesiatych rokov boli v najlepšej forme. Boli ako utrhnutí z reťaze. Ich hudba mala silu atómovej bomby. Fakt boli vymakaní. Dôkazom toho je tento ich video klip. *****

GG Allin & Antiseen: Violence Now/Assassinate The President (1991) (hudební videoklip)

Drsný hard core video klip "Violence Now/Assassinate The President" je produktom spolupráce americkej punkovej kapely Antiseen a kontroverzného umelca GG Allina. Veľmi dobre im to spolu šlapalo. GG Allin bez zábran predviedol zopár svojich excesov. Ožratý, zdrogovaný a skrvavený na plnú hubu oslavuje násilie a vyzýva ľudí, aby zabili prezidenta. Úplne nahý sa vrhá z pódia a päsťami napáda divákov. Hádže do kamery pohŕdavé pohľady alebo rovno ukazuje vztýčený prostredník. Nemá žiadne zábrany. Nepozná pocit hanby ani strach. Každého má v piči a robí si čo sa mu zachce. Takého si ho budem navždy pamätať. ****

Barb Wire Dolls - Punk The Fussies! (Fuck The Pussycat Dolls!) (2011) (hudební videoklip)

Užívateľ Joker Punx mi včera avizoval, aby som sa mrkol na tento video klip. No a ja som mu odpísal niečo v tomto zmysle: "Kapelu Barb Wire Dolls som teraz vďaka Tebe počul (a i videl) prvý krát. Nepoznám to, ale vôbec to nie je špatné. Je to taký retro punk 77. Oživená punk rocková klasika. Klip sa mi zdá byť dobre natočený. Jednoduchá vec so zaujímavými detailmi. Hodí sa to ku tej skladbe. Týpkovia z kapely hrajú aj vyzerajú v pohode. No a tá speváčka je fakt kočka. Ešte si to zo dva krát prehrám a skúsim ku tomu niečo napísať." Tak som si ho teda ešte dva razy pustil, ale písať už nebudem nič. Platí to, čo som odpovedal Jokerovi. ***

Looking for Fidel (2004) (TV film)

Známy hollywoodsky režisér Oliver Stone sa vybral so svojim filmovým štábom na slnečnú socialistickú Kubu, aby tam natočil dokumentárny film. Zasadol za jeden stôl s najvyšším vodcom Fidelom Castrom a viedli spolu otvorený dialóg. Stone sa nebojí klásť nepríjemné otázky a Castro na ne neodmieta odpovedať. Je to rečnícka šachová partia dvoch zdatných protivníkov. Americký režisér versus kubánsky prezident. "Hľadanie Fidela" je veľmi kvalitný politický dokument. ****

Dokonalý únik (2009)

"Dokonalý únik" dozaista nie je celkom dokonalým filmom. Našlo by sa na ňom zopár chybičiek krásy. Avšak v tomto prípade nebudem za hnidopicha a sústredím sa predovšetkým na jeho prednosti. Prvou je lákavé prostredie exotickej prírody Havajských ostrovov. Kameraman Mark Plummer tam odviedol svoju prácu na jedničku. Páčilo sa mi aj herecké obsadenie. Herci presvedčivo stvárnili úlohy, do ktorých ich obsadil skúsený režisér David Twohy. Samozrejme, že im kraľovala úžasná a stále veľmi krásna Milla Jovovich. Nemám námietky ani voči scenáru. Je síce mierne priehľadný, ale má nádych Hitchcockových klasík. Moderný thriller natočený podľa starých osvedčených postupov. ****

Lou Fanánek Hagen - Krysy snad jí lapnou (1994) (hudební videoklip)

Toto nie sú Tři Sestry, ani žiaden Hagen Baden, toto je Fanánkov sólový projekt. V roku 1994 spolu so svojim kamarátom Františkom Sahulom natočili album cover verzií piesní starých punk rockových skupín. Song "Krysy snad jí lapnou" pochádza od anglickej kapely P.I.L., ktorú založil John J. Lydon (Johnny Rotten) po rozpade Sex Pistols. V originále sa volá This is not the Love Song. Česká verzia je súčasťou hudobného albumu Stará Kovárna aneb konec punku v Čechách. Bol ku nej natočený aj video klip. Lou Fanánek Hagen v ňom vyzerá ako zlatom ovešaný cigánsky vajda s copíkom a knírom pod nosom. ***

Tři sestry - Hrábě (1995) (hudební videoklip)

Česká kapela Tři sestry zaradila na svoj piaty oficiálny štúdiový album "Hudba z Marsu" i jednu podarenú rock´n´rollovú vypalovačku. Skladba "Hrábě" je pripomienkou starých dobrých časov, keď to na plné gule rozbalili taký borci ako povedzme Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Little Richard a im podobní priekopníci rebelskej gitarovej hudby. Tři sestry ku tejto piesni natočili zábavný, dobový video klip, v ktorom spevák Lou Fanánek Hagen dostal aj poriadnu ranu hi-hatou do hlavy od rozblazneného bubeníka Hadra. ***