• Krátkometrážní

Vraždy podle Agathy Christie - Rozbité zrcadlo (2017) (epizoda) odpad!

Anglická spisovateľka Agatha Christie napísala v roku 1962 detektívny román "Rozbité zrkadlo" (The Mirror Crack´d from Side to Side). Nedávno som si ho prečítal. Je to jeden z príbehov, v ktorých sa do objasnenia zločinu aktívne zapojí slečna Jane Marpleová. Videl som dve dosť dobre filmové spracovania tejto konkrétnej literárnej predlohy. Teraz som si pozrel tretie s názvom "Le Miroir se brisa". Je to v poradí osemnásta epizóda z druhej série francúzskeho televízneho seriálu "Vraždy podľa Agathy Christie". Bol to pre mňa šok. Francúzi natočili v roku 2017 akýsi podivný nepodarok, ktorý sa len obtrel o pôvodné literárne dielo. Detektívnu klasiku chceli vylepšiť elementami, ktoré do sveta Agathy Christie vôbec nepasujú. Všetko pomenili a navyše úplne z filmu vypustili postavu Jane Marpleovej. Nahradili ju akýmsi nezáživným, nesympatickým komisárom. Celé to degradovali na absolútny odpad!

Slečna Marplová - Rozbité zrcadlo (2010) (epizoda)

Anglická spisovateľka Agatha Christie napísala v roku 1962 detektívny román "Rozbité zrkadlo" (The Mirror Crack´d from Side to Side). Nedávno som si ho prečítal. Je to jeden z príbehov, v ktorých sa do objasnenia zločinu aktívne zapojí slečna Marpleová. Do obce St. Mary Mead sa prisťahuje slávna americká herečka Marina Greggová so svojim manželom, režisérom Jasonom Ruddom. Zdá sa, že sa ju niekto pokúša zabiť. V jej okolí sú zavraždení dvaja ľudia. Slečna Marpleová sa pokúsi vyriešiť tento prípad. Táto literárna predloha sa dočkala viacerých filmových spracovaní. Jednou z nich je aj diel z televízneho seriálu "Agatha Christie: Slečna Marpleová" (Agatha Christie´s Marple), ktorý bol natočený v roku 2010. Jedná sa o štvrtú epizódu z piatej série. Postavu slečny Jane Marpleovej stvárnila herečka Julia McKenzie. ***

Rozbité zrcadlo (1980)

Anglická spisovateľka Agatha Christie napísala v roku 1962 detektívny román "Rozbité zrkadlo" (The Mirror Crack´d from Side to Side). Nedávno som si ho prečítal. Je to jeden z príbehov, v ktorých sa do objasnenia zločinu aktívne zapojí slečna Marpleová. Do obce St. Mary Mead sa prisťahuje slávna americká herečka Marina Greggová so svojim manželom Jasonom Ruddom. Zdá sa, že sa ju niekto pokúša zabiť. V jej okolí sú zavraždení dvaja ľudia. Slečna Marpleová sa pokúsi vyriešiť tento prípad. Táto literárna predloha sa dočkala viacerých filmových spracovaní. Ako prvú som si pozrel adaptáciu z roku 1980, ktorú natočil režisér Guy Hamilton. Postavu slečny Marpleovej stvárnila herečka Angela Lansbury, ktorú si väčšina divákov pamätá predovšetkým ako Jessicu Fletcherovú z televízneho seriálu "To je vražda, napísala". Mne však hodne zapasovala aj ako slečna Jane Marpleová. ****

Cooganův trik (1968)

Charizmatickému americkému hercovi Clintovi Eastwoodovi začala prisychať po účinkovaní v geniálnej dolárovej trilógii režiséra Sergio Leoneho, známka westernového pištoľníka. Ešte pred tým, ako sa mu z nej definitívne podarilo vymaniť stvárnením postavy policajného inšpektora Harryho Callahena, absolvoval prvý pokus v snímku "Cooganov trik". Ocitol sa tu v úlohe policajta, ktorý musí z New Yorku previesť nebezpečného zločinca do Arizóny. Arizónsky šerif Coogan to však vo Veľkom Jablku nebude mať ľahké. Bude náročné zadržať všetkéhoschopného kriminálnika, aby ho mohol vydať spravodlivosti. Clint Eastwood s režisérom Donom Siegelom natočili ostrý macho krimi film. Bola to predzvesť ich majstrovskej spolupráce, ktorú naplno zúročili o tri roky neskôr, v roku 1971, keď bol vyprodukovaný kultový snímok "Drsný Harry". ***

Martial Law 3 (1992)

Ako prvý film z tejto akčnej béčkovej série som si pozrel titul "Misia spravodlivosti 2" (Martial Law 2). Dostal som sa ku nemu viac menej náhodou a pustil som si ho len preto, že v ňom hrala Cynthia Rothrocková. Mám slabosť pre túto americkú karate tigricu. Takže mi to nedalo a zohnal som si aj prvú časť "Misia spravodlivosti" (Martial Law), ktorá bola natočená v roku 1991. Bolo to v podstate to isté ako dvojka, akurát o malú hviezdičku kvalitnejšie. Tak si teda hovorím, že si musím kuknúť aj diel s poradovým číslom tri, z roku 1992. Bol som zvedavý, ako to do tretice roztočí nekompromisná drsňáčka Cynthia Rothrock. Ťažko tu však môžem opísať moje sklamanie, keď som zistil, že vždy silne kladnú hrdinku Cynthiu v tomto akože treťom pokračovaní nahradila nesympatická lesbo záporáčka Brigitte Nielsen. **

Jesse Stone: Nový začátek (2006) (TV film)

Pri prepínaní televíznych programov som šťastnou náhodou natrafil na detektíva Jesse Stonea, ktorého stvárnil americký herec Tom Selleck. Táto úloha mu pristala, ako sa hovorí, bola mu ušitá na mieru. Pôsobil dôveryhodne a charizmaticky. Zaujal ma aj kriminálny príbeh, ktorý sa podujal tento svojrázny policajný inšpektor vyšetriť. Životom ostrieľaný muž, ktorý má problém s alkoholom, krorý prišiel o rodinu, zničil si dobre rozbehnutú kariéru, sa stane šerifom v malom mestečku Paradise. Tam sa bude musieť vysporiadať s nejedným problémom, vrátane úkladnej vraždy. Na to, že sa jedná o televízny film to má celkom slušne hustú atmosféru. Titul "Jasse Stone: Rodinné tajomstvo" je len jedným z filmov zo série s týmto nie celkom tradičným ochrancom zákona. Určite dám ešte Jesse Stoneovi šancu. Moje prvé stretnutie s ním hodnotím tromi hviezdičkami. ***

Malý pitaval z velkého města - Milenec (1982) (epizoda)

V priebehu rokov 1982 až 1986 bol vyprodukovaný český detektívny televízny seriál "Malý pitaval z veľkého mesta" (Malý - neveľký, nepatrný, drobný. Pitaval - zbierka pozoruhodných kriminálnych prípadov. Veľké mesto - Praha). Seriál obsahuje pätnásť samostatných zhruba hodinových častí, v ktorých kolektív pražských kriminalistov rieši rôzne kriminálne prípady. V poradí druhá epizóda nesie názov "Milenec". Podporučík Kamil Hamřík pracuje na  vyšetrovaní prípadu krádeže mesačnej výplaty jedného stavebného robotníka. Zdá sa to byť banálna záležitosť. Avšak postupne sa začne odhaľovať rozsiahly podvod s bytmi a s tým súvisiace rozkrádanie štátneho majetku. Podporučíkovi Hamříkovi sa nakoniec podarí odhaliť rafinovanú zločineckú skupinu. ***

Malý pitaval z velkého města - Aranžér (1982) (epizoda)

V priebehu rokov 1982 až 1986 bol vyprodukovaný český detektívny televízny seriál "Malý pitaval z veľkého mesta" (Malý - neveľký, nepatrný, drobný. Pitaval - zbierka pozoruhodných kriminálnych prípadov. Veľké mesto - Praha). Seriál obsahuje pätnásť samostatných zhruba hodinových častí, v ktorých kolektív pražských kriminalistov rieši rôzne kriminálne prípady. Úvodná, v poradí prvá epizóda nesie názov "Aranžér". V Prahe vyčíňa drzý zlodej, ktorý počas obedných prestávok, vykráda pokladne v maloobchodných predajniach. Zbor národnej bezpečnosti bude musieť vynaložiť veľké úsilie a nasadiť veľký počet svojich príslušníkov, aby tohto páchateľa prichytili pri čine. Veliteľom a koordinátorom tejto akcie bude poručík Libor Krejcárek. ***

Vyšší škola strachu (1987)

Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, v roku 1987, v zlatej ére americkej horrorovej produkcie, si akýsi Bill Froehlich napísal scenár a sám sa aj chopil réžie pri natáčaní snímku "Vyššia škola strachu" (Return to Horror High). Mal to byť snímok o neúspešnom hollywoodskom producentovi, ktorý si chcel kariérne polepšiť vyprodukovaním desivého filmu o vražednom besnení na strednej škole, ktorý vychádza zo skutočných udalostí. Mala to byť slasher horrorová komédia. Lenže ono to nebolo vôbec desivé, čiže o horrore nemôže byť ani reč. A bohužiaľ to nebolo ani vtipné, takže sa nekonala ani žiadna komédia. Pán Bill Froehlich natočil jeden zbytočný film, ktorý takmer ihneď zapadol prachom a úplne sa naň zabudlo. Tak isto dopadla aj kariéra tohto snaživého filmára. Film "Vyššia škola strachu" bol jeho jediný scenáristický a režisérsky filmový pokus. **

Sweeney Todd (2006) (TV film)

Prvý film zameraný na spracovanie príbehu vražedného holiča Sweeney Todda som videl, zrejme ako väčšina z vás, v roku 2007, keď prišiel do kín snímok, ktorý natočil môj obľúbený americký režisér Tim Burton. Ten to celé pojal vo forme muzikálu, ktorý nesie jeho charakteristický kreatívny filmársky rukopis. Do hlavných úloh obsadil svojho hereckého favorita Johnnyho Deppa a svoju vtedajšiu životnú partnerka Helenu Bonham Carter. Okrem toho, že to bolo filmársky výborne zvládnuté, vzbudilo to i môj záujem o túto tému. Takže som sa dostal aj ku snímku, ktorý bol natočený rok pred tým. Ide o anglický televízny film "Sweeney Todd", ktorý režíroval David Moore. Na rozdiel od mainstreamovej hudobne štylizovanej Burtonovej verzie sa jedná o hodne drsný, krvavý psycho horror. Bol som veľmi príjemne prekvapený. ****