• Thriller

Kouřové signály (1998)

Silne nostalgických 5 * * * * *. Krásne atmosférické hľadanie miesta pod slnkom, bez zbytočného sentimentu, obyčajné v tom najlepšom slova zmysle a navyše s tým najčudnejším indiánom na zemeguli.

Mlha (2007)

..POMO mi vždy hovorí: nečítaj si komenty ostatných, najskor napíš ten svoj...chyba, chyba, prečítal som si jeho prvú vetu a musel bežať preč, pretože presne takto som chcel začať (a že nechcem byť narieknutý z plagiátorstva)..takže: priznaná Béčkovosť, nehviezdnosť, nekomerčnosť, až sa u nás tento pán Darabont nedostal do kín (škoda). Zaslúžil by si veľké plátno. A to, čo mi teda napadá...: NECH SA NÁM (ľudskej rase, human beings) DEJE ČOKOĽVEK, nech bojujeme s mimozemšťanmi, upírmi či inými chápadlami, NAKONIEC I TAK BOJUJEME SAMI SO SEBOU A MEDZI SEBOU. Religiózna rigidnosť až fanatizmus nakombinovaná s apokalyptickým zúfalstvom vedú k záveru, ktorý mi POMO "sľúbil", že bude KRÁSNY. F..k me. P.S. P.ri S.céne s privatom Jessupom som sa cítil ako by ma ukrižovali. AMEN.

Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (divadelní záznam)

Ako nekritický obdivovateľ Divadla v Dlouhé (DvD) hodnotím autentický divadelný zážitok. Verím, že povodná stopáž prenesená na TV obrazovku mohla ubrať čo to z pozornosti, zároveň ale viem, že Pratchettova jedinečnosť nakombinovaná s výnimočnosťou hier pani Burešovej dávajú každým novým pozretím punc originálnosti a pocit, že Zeměplocha je fajné miesto na pristátie. Čo myslíš, Anežko ?

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Spojenie umeleckej nezávislosti, brilantnej práce s hercami, nadhľadu, vtipu a atmosféry postavenej na elementárnych pocitoch: len tak si sedíme v tráve, dívame sa navzájom do očí (tvar DO OČÚ je ešte krajší) a vieme svoje.. Fantastická záležitosť. Od čias Rozumu a citu maestra Ang Leeho som nevidel lepší babský film. Klaniam sa, Charlotte Brontë, klaniam sa Susanna White. Nikdy by som nečakal, že napíšem o Jane Ejrovej niečo podobné !!!!!

Kočár do Vídně (1966)

Pre oči fotograficky krásny, pre uši trýznivo naliehavý, pre všetky zmysly (jednoducho) definitívny zážitok. Neustále mi napadalo spojenie: DOKONALÁ KOMPOZÍCIA !

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Aké jednoduché. Ako: A B-e C-e D-e. D-okonalý ŠLABIKÁR herectva. Netreba ho už takmer 60rokov prepisovať, stačí si každý rok v septembri doň opäť nahliadnuť a len tak si zalistovať. Elia Kazan navždy v učebniciach a v mojej TOP10. FENOMENÁLNE !

Božské děti (1997)

Ako málo stačí: dva páry krásnych detských očí, jedny zatúlané kecky...a zázračné rybičky..

Červený balónek (1956)

Poézia v obrazoch. Absolútna čistota, pokora a SLOBODA. Malý Princ Pascal.

Možné světy (2000)

ELEMENTÁRNE POCITY: LÁSKA, možnosť voľby + ELEMENTÁRNE OTÁZKY: čo bude, čo bolo, čo je, čo keby, čo by mohlo byť...originálny film fascinujúco natočený odvážnym režisérom, ktorý ma do seba na niekoľko dní vtiahol a nemyslím, že len tak ľahko vyprchá. ON: I suppose you like black and white. ONA: I´ve always thought there should be a single clear answer to every question. ON: Even in love ? ONA: Especially in love. I don´t trust people who fall in love over and over. They´re usually the worst liars. JA: Ďakujem za tip, Fílo.