Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Napínavý a dobrodružný westernový příběh o dvou skvělých pistolnících, nenapravitelných lupičích, banditech a navzájem se doplňujících kamarádech, kteří si říkají Butch Cassidy a Sundance Kid. Butch je vůdcem nechvalně proslulého gangu banditů jménem Díra ve zdi, který se soustředí na přepadávání vlaků. Je to upovídaný, přátelský, chytrý a šarmantní muž, který umí také skvěle podvádět při hraní karet. Jeho nejbližší přítel Sundance Kid je naopak mlčenlivý a lakonický. Rádi přepadají vlaky Union Pacific a setkávají se s loajálním zaměstnancem Woodcockem, který je nechce pustit dovnitř, a tak musí gang použít dynamit, aby se dostal dovnitř vagónu. Butchovo vedení gangu je ohroženo horlivým Harvey Loganem, který vyzve Butche k boji na nože, ale ten jej rychle zpacifikuje bez většího zranění. Loganův nápad na dvojité vyloupení vlaku během cesty na východ a na západ však přijme, protože může přinést více peněz. První loupež se opět povede, pan Woodcock tentokrát spolupracuje a nenechá se odpálit. Po úspěšné loupeži oba navštíví svůj oblíbený nevěstinec v nedalekém městečku, kde si uvolněně povídají na balkoně, zatímco městský maršál pod nimi neúspěšně organizuje pátrací četu. Sundance navštíví svou milenku, mladou učitelku Ettu Place, a druhý den ráno se k nim připojí Butch a vypadá to, že ti tři tvoří něco jako švédskou trojku. Následuje epická scéna s projížďkou na tehdy novém vynálezu jménem kolo, u kterého hraje krásná písnička Raindrops Keep Falling on My Head. Během historie filmu nikdy nikdo nezahrál tak kaskadérsky náročnou a zároveň uhlazenou a radostnou jízdu na kole, jako Butch Cassidy, ke kterému se pak připojila také Etta. Dalí den následuje druhá loupež, během které použije Butch příliš mnoho dynamitu, a tak se peníze rozletí všude okolo. A to není ten největší problém, protože za prvním vlakem přijíždí druhý vlak, ze kterého vyskočí šest odhodlaných strážců zákona na koních, kteří se ujmou pronásledování Butche a Kida. A není to jen tak nějaké pronásledování, protože součástí pronásledovatelů jsou také proslulý indiánský stopař „Lord Baltimore“ a šerif John Lefors a bílým kloboukem. Není prakticky možné se jich zbavit, a to ani pomocí odehnání jednoho koně, ani pomocí putování korytem potoka. Proto se oba pronásledovaní neustále ptají sami sebe „Kdo jsou ti lidé?“ nebo "Co je to za lidi?" Zato tak nádherná krajina okolo, prérie, pouště, polopouště, skály, kaňony, potoky, řeky, lesíky, ta stála za to a věřím, že by si jí oba pronásledovaní psanci užívali více, kdyby se nemuseli každou chvíli dívat zpátky na pronásledovatele, které nebylo možné setřást. Proto se Butch, Kid a Etta rozhodnou odjet do Bolívie, kde se snad zbaví pronásledovatelů, kteří jim nedají pokoj, dokud nebudou mrtví, a budou moci pokračovat ve své loupežnické kariéře. Nicméně, žádný strom neroste do nebe a po sérii špatných rozhodnutí a drzých loupeží si je i zde najdou strážci zákona, což vede k epické závěrečné scéně, ve které však režisér nenechá hlavní hrdiny umřít, protože film zavčas „utne“. Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl, skvělé herecké výkony, sympatické hlavní postavy, originální humor, krásná krajina, nervy drásající napětí a skvěle provedená akce v podobě svištících kulek.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Romantická komedie z prostředí krásných a zajištěných lidí, kteří nechodí do práce a užívají si každou vteřinu života, baví se na velkých oslavách a navštěvují kavárny a drahé obchody. Je to taková romantická pohádka o rozpustilé, bezprostřední, naivní a ztřeštěné ženské jménem Holly Golightly, která patří k tzv. newyorské kavárnické společnosti, a ve svém neuspořádaném životě najde lásku v podobě nepříliš úspěšného spisovatele Paula Varjaka. Elegantně oblečená Holly Golightová vystoupí z taxi, podívá se do výlohy klenotnictví Tiffani & Co A pak jde do svého bytu, kde na ní čeká rezavá kočka. Zde se potká se svým elegantním sousedem Paulem Varjakem, který se potřebuje dostat dovnitř budovy, a tak zazvoní na její byt. Oba si spolu pěkně povídají a Holly se chystá na návštěvu mafiána Sallyho Tomata, který sedí ve vězení Sinf Sing, a jeho právník jí platí 100 $ za doručení „zprávy o počasí“. Holly odchází z budovy a potká se s Paulovou „výtvarnicí“, bohatou starší ženou Emily Eustace Failenson, které Paul říká 2E a má s ní romantický vztah. Holly navštíví Paula a zjistí, že je to neúspěšný spisovatel, který vydal knihu naposledy před pěti lety, a kterému chybí páska ve psacím stroji. Holly říká Paulovi, že jí strašně připomíná jejího milovaného bratra Freda, který koná službu v armádě. Po tomto úvodním seznámení následuje v jejím bytě pořádná snobská párty, kde všichni chlastají, tančí a ocucávají se, což se nelíbí sousedovi umělcovi, který bydlí nahoře. Paul se sejde s jejím Hollywoodským agentem Bermanem, který popisuje proměnu Holly z venkovské dívky na Manhattanskou smetánku. Holly si povídá a tančí s brazilským politikem Josém de Silvou Pereirou, a s Rustym Trawlerem, „devátým nejbohatším mužem v Americe do 50 let“. Paul se sejde s jistým Docem Golightlym, který se představí jako Hollyin manžel, se kterou se oženil, když jí bylo 14 a chce ji přivést zpět na texaský venkov. Holly pak informuje Paula, že manželství bylo anulováno a doprovodí jej na autobusové nádraží. Holly se chce především výhodně oženit za bohatého muže, a proto si chce vzít Trawlera, který se však ožení s jinou ženskou. Holly a Paul stráví den spolu a navštíví Tiffaniho, kde má Paul připravený dárek v podobě prstenu z krabičky Doce Golightlyho Cracker Jack. Po hezkém dni spolu stráví také pěknou noc, ale ráno je Holly pryč, zato se však ukáže 2E, a Paul ukončí svůj románek s ní. Holly se dozví, že její milovaný bratr Fred byl zabit, a tak zdemoluje byt. Holly se chystá přestěhovat do Brazílie a provdat se za Josého, ale je zatčena v souvislosti se Sallym Tomatem a jeho drogovou mafií. Berman zaplatí kauci, ale Holly chce přesto odjet do Brazílie a nechat v New Yorku jak Paula, tak svou kočku. Ale láska je přece jenom silnější, než její nezkrotná a divoká povaha. A dokonce ani ta krásná zrzavá kočka nezůstane odhozena někde v zapadlé špinavé newyorské uličce. Film má určitě skvělou dobovou atmosféru a nabízí pohled do vyšší společnosti Manhattanu na začátku 60. let, ale jinak je to příběh o jedné celkem nesnesitelné až protivné ženské a jejím galantním nesmělém nápadníkovi, u kterého je už od začátku jasné, jak to dopadne – jako v každé americké romantické komedii.

Nabít a zabít (2006)

Název filmu je naprosto brilantní (i když špatně přeložený), děj filmu na mě působil trochu zmateně, ale humoru a vražd v něm zase bylo celkem dost, a to se mi líbilo. Na začátku filmu dojde k přepadení a vraždě dvou bookmakerů, a pak se na autobusovém terminálu sejdou v čekárně mladý muž a jistý Goodkat. Goodkat vypráví příběh o bookmakerovi Maxovi, který si půjčil peníze od mafie, ale vsadil si na špatného koně, což stálo život jeho a také jeho rodinu. Goodkat pak řekne, že „Kansaský podvod“ je dvojitý blaf, a pak mladého muže zabije a naloží do dodávky. Pěkný začátek filmu. Slevin Kelevra pobývá v New Yorku u svého přítele Nicka Fishera, a navštíví jej jeho krásná asijská sousedka Lindsey, se kterou probírají Nickovo zmizení a důvod, proč byl byt odemčen. Slevin přišel o bydlení a jeho přítelkyně mu byla nevěrná, a tak se nastěhoval ke kamarádovi. Pak byt navštíví dva černoši – mafiáni, kteří jej odvedou k „Šéfovi“, který si splete Slevina s Nickem, který mu dluží 90 000 dolarů a dá mu nabídku, která se neodmítá – svůj (Nickův) dluh má zaplatit tím, že zavraždí syna svého mafiánského rivala „Rabína“. Šéf si myslí, že Rabín nechal zabit jeho syna, a tak chce z pomsty zavraždit Rabínova syna Yitzchoka „Vílu“. Slevin se s rozbitým nosem vrací do bytu, kde je znovu unesen, tentokrát Rabínovými židovskými nohsledy. Rabín si rovněž plete Slevina s Nickem a chce po něm zaplatit dluhy z hazardu, tentokrát je to jen 33 000 dolarů. Slevin se vypraví za šéfem a řekne mu, že nabídku přijímá a že zabije Yitzchoka. Mezitím se také ukáže, že Goodkat to hraje na obě strany, je zodpovědný za Nickovy dluhy a má v plánu zabít Slevina poté, co zabije Yitzchoka, aby to vypadalo jako dvojitá sebevražda. Tohle jsem si potřeboval ujasnit, aby bylo zřejmé, že Slevin se ocitnul v dost prekérní situaci, protože musí vyhovět dvěma nebezpečným mafiánským bossům, a ještě se vypořádat se zabijákem Goodkatem, naštěstí mu však pomáhá krásná sousedka Lindsey. Celý tento případ vyšetřuje detektiv Brikowski, který se snaží zjistit, co je Slevin zač, a tak jej odchytne na ulici, ale nic moc z něj nedostane. Brikowski získá informaci, že Goodkat je po dvaceti letech zpět ve městě a myslí si, že existuje spojení mezi Šéfem, Rabínem, Goodkatem a Slevinem. Slevin se sejde na záchodě s Yitzchokem, domluví si s ním schůzi u něj v bytě, a tam jej zastřelí, pak se k němu připojí také Goodkat. Oba unesou dva mafiánské bossy a před nimi dojde k jistému odhalení, které začne dávat celému příběhu jistý smysl. Tento film tedy nepostrádá násilí, popravy střílením a udušením, spletitý příběh s přesahem do minulosti, velkou dávku černého mafiánského humoru a také několik příběhových zvratů, díky kterým do sebe jednotlivé události pěkně zapadnou. Jo a ty Šéfovy skleněné šachty byly fakt nádherné, jen škoda, že Slevin nebyl tak dobrý šachista, jak se tvářil.

Otázky a odpovědi (1994)

Někteří lidé jsou fakt neskutečně inteligentní a vědí prakticky všechno z historie, kultury a sportu. Já mezi ně bohužel nepatřím, a proto se nemůžu účastnit této ani žádné jiné stejně náročné vědomostní soutěže. Historický mysteriózní film o skandálu Twenty-one quiz show z 50. let natočený podle pamětí Richarda N. Goodwina, amerického kongresového právníka, který vyšetřuje podvody producentů ve vědomostní soutěži. Televizní stanice NBC vysílá populární vědomostní soutěž, ve které jsou otázky uloženy ve speciálním zabezpečeném trezoru. Hlavní hvězdou soutěže je židovský všeználek z Queensu jménem Herb Stempel, který na každou otázku odpovídá správně, a tak se producenti rozhodnou, že by to chtělo nějaké nové tváře. Producenti Dan Enright a Albert Freeman jsou překvapeni návštěvou instruktora Charlese Van Dorena z Columbijské univerzity, který pochází z prominentní spisovatelské rodiny, a chce se zúčastnit méně náročné kvízové soutěže. Nabídnou mu účast v Twenty-one quizu a také to, že mu položí stejné otázky, na které odpověděl správně během konkurzu. Nejprve tento podvod odmítne, ale nakonec se soutěže zúčastní. Stempel zase musí záměrně odpovědět špatně na otázku, který film získal Oscara v roce 1955, což udělá, prohraje, a nikdy si to nepřestane vyčítat. Z Van Dorena se stává národní celebrita, která nakonec ustoupí producentům a nechá so od nich dodávat odpovědi na otázky ze soutěže. Stempel zase začne vyhrožovat NBC, že odhalí její podvody, protože nemá peníze, a tak navštíví okresního prokurátora Franka Hogana, který svolá kvůli jeho obvinění velkou porotu. Do New Yorku se vypraví Richard Goodwin, mladý právník z Kongresu, aby tato obvinění prošetřil. Stempel je však tak trochu labilní a tom poškozuje jeho důvěryhodnost, zatímco Goodwin postupně rozplétá podvody producentů a posílání správných odpovědí, které kromě Stempela musí určitě dostávat také Van Doren. A o tom je v podstatě tento film – o dvou na první pohled velice inteligentních a sečtělých intelektuálech, kteří vypadají, že všechno ví, ale ono to nakonec bude trochu jinak, i když jejich vědomosti jsou přece jenom nadprůměrné, o vychytralých a nečestných producentech, pro které byla sledovanost důležitější než dodržování pravidel, a o mladém právníkovi, který to vyšetřuje. Nejlepší částí filmu je podle mě poslední půl hodina, ve které vypovídá Stempel před velkou porotou a svou emotivní výřečností baví celou soudní síň. Naopak, výpověď Van Dorena je přece jenom nudnější, zato jej však pěkně zpraží jeden ze členů velké poroty. Podle mě se tedy film celkově povedl, herecké výkony jsou skvělé, hlavně u Johna Torturra.

Barbar Conan (1982)

Barbarsky brutální a nekompromisní epický snímek meče a čarodějnictví o jednom sirotkovi, ze kterého se stane obávaný bojovník, vraždící mašina a především mstitel, který nemá nouzi o sex s krásnými ženami. Lid Cimmerianů si pokojně žije a zdejší kovář vyková meč, který pak ukáže svému synovi Conanovi. Náhle jsou však Cimmerianové napadeni a zmasakrováni nájezdníky pod vedením Thulsy Dooma. Thulsa ukořistí meč a před Conanovýma očima s ním usekne hlavu jeho matky. Děti jsou odvedeny do otroctví a z Conana se stává nabušený svalnatý jinoch, který bojuje v aréně jako gladiátor. Vyhraje spoustu zápasů, získá výcvik, vzdělání, je mu poskytnuta ženská na pich, a nakonec je osvobozen. Conan najde v jeskyni prastarý meč a dá se dohromady s prorockým čarodějem a také se zlodějíčkem a lukostřelcem Subotaiem. Čaroděj jim poradí vydat se do města Zamora hledat Dooma, kde se setkávají s Valerií, krásnou ženskou banditkou. Společně přepadnou Věž hadů, kde ukradnou cennosti a šperky a zabijí obřího hada, kterému je právě před Doomem rituálně obětována mladá dívka. Trojice pak oslavuje a Conan se vášnivě pomiluje s Valerií. Zajmou je však městští strážci a přivedou je ke králi Osciricovi, který je požádá o záchranu své dcery, princezny Yasiminy, která je součástí Doomova hadího kultu.  Conan to jako jediný přijímá a hnán pomstou se vydává do Doomova chrámu Set. Conan se přestrojí za kněze a proniká do chrámu, nicméně je brzy odhalen a brutálně mučen, a Doom jej nechá ukřižovat na Stromu běd. Naštěstí ho zde objeví Subotai a přivede ho k Akirovi, čarodějovi z mohyl, který žije na pohřebišti válečníků a králů. Akirovi se s pomocí duchů a Valerie povede přivést Conana zpátky k životu, ale ona za to bude muset zaplatit cenu nejvyšší…Film o boji hlavního hrdiny proti kanibalistickému a zvrácenému hadímu kultu, spojený s pomstou smrti vlastních rodičů, magickým mečem a osudovou láskou. Nejsympatičtější postavou byl určitě zlodějíček a lučištník Subotai, který stál po Conanově boku a pomohl mu vyhrát všechny bitvy proti Doomovi a jeho krutým válečníkům. Valerie se zase kvůli Conanovi obětovala a ten zase splnil to, o co jej král Osciric požádal. Jedná se bezesporu o kultovní film, ve kterém se nejvíce vyjímají Arnoldovy obrovské svaly, spojené s dlouhými vlasy a sílou meče, čímž vytvářejí prototyp hrdiny, který není ovšem pouze kladný – třeba dal do držky nevinnému velbloudovi a moc toho během filmu nenamluvil. Filmu nelze upřít tísnivou a temnou atmosféru, která navozuje dojem barbarského středověku, kdy lidský život měl pramálou hodnotu.

Hříšní andělé (1938)

Povedený a svižný film o dvou kamarádech z dětství jménem William „Rocky“ Sullivan a Jerry Connolly. Tito dva mladící se poflakují v irské čtvrti v New Yorku a rozhodnou se vykrást železniční vagon, ale všimne si jich policie a Rocky je chycen, zatímco Jerry uteče. Z Rockyho se o 15 let později stane ozbrojený lupič, který spolupracuje s právníkem Jimem Frazierem. Rocky je zatčen za ozbrojenou loupež a Frazier ho žádá, aby to vzal na sebe výměnou za to, že po propuštění dostane 100 000 dolarů, svůj podíl z loupeže. Rocky se nechá zavřít na tři roky a po propuštění se sejde s Jerrym, který se stal katolickým knězem. Setkává se také s Laurou Martinovou, kterou v mládí šikanoval, a ona k němu cítí postupně jistou náklonnost. Rocky chce samozřejmě svých 100 000 dolarů a navštíví Frazierovo kasino, kde mu Frazier slíbí, že mu vrátí jeho prachy do konce týdne a zatím mu dá jen 500 dolarů. Rockyho pak okrade banda mladistvých lupičů, on je však vystopuje do svého starého úkrytu, vezme si zpátky své peníze a prozradí jim, že je Rocky Sullivan, a tím se pro tu bandu výlupků stává hrdinou. Pozve je na večeři a zde se ukáže také Jerry, který se ptá kluků z gangu, proč nehráli basketball. Na zápase si banda porušuje pravidla dle libosti a jediný, kdo je dokáže zkrotit, je Rocky. Jerry je z toho znepokojen, stejně jako Laura, protože je jasné, že Rocky má na mladistvé špatný vliv. Frazier a jeho muži se chtějí Rockyho zbavit, ale moc se jim to nepovede, a naopak Rocky unese Fraziera, přepadne jeho dům a ukradne mu 2000 dolarů a účetní knihy. Frazierův obchodní partner Mac Keef musí dát Rockymu jeho 100 000 dolarů, aby Rocky propustil Fraziera, a pak na něj zavolá policii, aby se ho zbavil. Rocky dělá vrásky na čele nejen slušnému otci Jerrymu, ale také gangsterům v čele s Keefem. Rocky má však účetní knihy, a tak se Keef postará o jeho odpuštění, zatímco otec Jerry se snaží odhalit korupci v New Yorku. V rádiu odsuzuje Jerry korupci mafiánů, což nelibě poslouchají Rocky, Frazier a Keef, a ti dva poslední by se nejraději nepohodlného kněze zbavili. Rocky sice dostává ujištění, že se jeho nejlepšímu příteli nic nestane, ale pak potají zaslechne, že chtějí zlikvidovat jak jej, tak Jerryho. Odvážný a bezskrupulózní Rocky se tedy rozhodne jednat, a to jej přivede do spirály událostí, jejíž konec je pro neohroženého a vždy klidného Rockyho dost nedůstojný… Příjemný snímek noir o dvou kamarádech z dětství, z nichž se každý díky jedné události vydal na jinou cestu, a o jejich přátelství, které bylo silnější než pud sebezáchovy, tedy aspoň pro Rockyho.

Rambo II (1985)

John Rambo byl jako trest za ty brikule, které spáchal v Oregonu, poslán do pracovního tábora. Zde jej navštíví jeho velitel plukovník Trautman a dá mu nabídku, kterou nemůže odmítnout, protože má možnost vrátit se do akce a dostat prezidentskou milost. Ve Vietnamu se pohřešují američtí váleční zajatci a Rambo je má najít. Rambo se tedy dostane na základnu do Thajska, kde se setká s nepříliš důvěryhodným velitelem celé operace jménem Murdock, který se k Rambovi chová přezíravě, a navíc se v některých věcích podezřele plete. Rambovým úkolem je najít tábor se zajatci a pouze jej vyfotit. Rambo je pak vysazen nad džunglí, nejde to moc hladce, ale nakonec se sejde se svou spojkou – krásnou Vietnamkou jménem Co, se kterou si vybuduje hlubší vztah. Objeví tábor se zajatci, ale ten rozhodně není prázdný, je v něm spousta zbídačených Američanů a John se rozhodne porušit rozkaz a prostě je osvobodit. Nejprve osvobodí jednoho, který je přivázán ke kůlu, a chce s ním a s Co odletět helikoptérou, ale ten šmejd Murdock donutí helikoptéru odletět a nechat je tam napospas Vietnamcům a Rusákům. A tak se Rambo opět ocitá ve válce, ve svém přirozeném prostředí, a bude bojovat, dokud nezvítězí, neosvobodí americké zajatce a nevyřídí si to s tím hajzlem Murdockem. Skvělá akční podívaná, střílení v džungli, na řece, ve vzduchu, spousta mrtvých komoušů a Rusáků – to je rozhodně něco pro mě.

Nejlepší (2017)

První polovina filmu mě bavila více než ta druhá. Hlavním hrdinou je Jerzy Górski, který jako mladík jezdil na kole, ale během dospívání si nechal narůst dlouhé vlasy a začal fetovat heroin. Nejvíce času tráví v doupěti se svými heroinovými soukmenovci, a má vášnivý narkomanský vztah s dcerou policajta jménem Grazyna. Tatínek samozřejmě není spokojen s tím, že jeho dcera tráví čas s tou dlouhovlasou smažkou, a při každé příležitosti mu dá do držky nebo si ho nechá předvést na stanici. Jerzy to nemá jednoduché ani doma, protože jeho fotr je násilník a mlátí jak jej, tak jeho matku. A tak Jerzy v podstatě jen fetuje, krade, žebrá cigára a hádá se s Grazynou, které udělá děcko. Při výslechu na policii je tak zmlácen, že skončí v nemocnici, kde se setkává se sestřičkou Kamilou Kaminskou, která se pro něj stane jakýmsi andělem strážným. Po smrti svého blízkého přítele se mu začne život vymykat z rukou, a tak se nechá zavřít do drsné protidrogové léčebny, kde vládnou přísná pravidla a kde personál rád holí pacientům hlavy za každý drobný prohřešek. Jerzy si prochází těžkým detoxem, zvrací, blouzní a trpí dlouhodobě halucinacemi, ve kterých vidí své druhé já v zrcadle. Jeho milá Grazyna porodí jeho dceru, ale otec mu zakazuje se s ní vídat, a Grazyna se předávkuje a zemře. Druhou důležitou ženou v jeho životě se stává Kamila, která dohlíží na jeho léčbu a motivuje jej v jeho snaze stát se sportovcem a závodit v Iron man triatlonu. Je to těžká cesta, protože Jerzy neumí moc dobře plavat a při běhání se občas pozvrací. Nicméně se jen tak nevzdává a jde si za svými cílem, a to nejen kvůli sobě, ale kvůli své matce, dceři a Kamile. Jerzy má před sebou tedy dva těžké úkoly: zbavit se závislosti a tvrdě trénovat na triatlon a těžko říct, který je náročnější. Tento film se podle mě povedl a ukazuje přerod feťáka ve sportovce v reálných kulisách pozdního socialistického Polska. Divím se, že to feťácké doupě mohlo celkem v klidu fungovat a že jej milicja navštívila jen jednou, a to aby otec Grazyny vyzvednul nechtěného zeťáka. Jerzy se sice ve druhé polovině filmu stane profesionálním triatlonistou, ale pořád nemá nad svou závislostí a nad svou minulostí vyhráno. Během tréninku na kole se srazí s autem a je hospitalizován v nemocnici a podle doktora bude rád, když bude moct znovu chodit. Tentokrát mu promluví do duše otec matky jeho dcery, který mu vysvětlí, že to dělá pro svou dceru a pro svůj život. Na konci filmu se Jerzy doopravdy zúčastní Double Triatlonu v Alabamě, USA, a několikrát si při tom sáhne na dno svých sil, dokonce se mu zjeví jeho minulosti a musí se s ní doslova porvat, než doběhne do cíle. Silný a inspirující film pro všechny, kteří se ocitli na dně, především pro těžce drogově závislé.

Přednosta (2003)

Klidné a příjemné minimalistické komediální drama o jednom malém mužíčkovi, který hledá svůj klid na opuštěné vlakové stanici. Finbar "Fin" McBride je tichý, rezervovaný samotář, pracující v obchodě s modely vláčků v New Jersey, který vlastní jeho kamarád Henry. Finovi se lidé v okolí vysmívají kvůli jeho trpasličímu vzrůstu, a tak zanevře na společnost. Jednoho dne však Henry zemře a Fin po něm zdědí opuštěnou železniční stanici, což je ideální místo, kde může žít jako samotář. Ovšem okolo něj se objevují lidé, kteří mu narušují jeho klid. Jednak vedle něj stojí s pojízdným stánkem na občerstvení kubánský Američan Joe Oramas, který je neuvěřitelně dotěrný a ukecaný. Další osobou je umělkyně Olivia Harris, která ztratila syna a rozpadá se jí manželství, a během nepozorného řízení málem dvakrát srazí Fina, kráčejícího po cestě. Další narušitelkou je malá tlustá černoška, která miluje vlaky a chce, aby jí o nich Fin vyprávěl. Fin je milovník vlaků a také vášnivý čtenář, který se v knihovně setká s mladou těhotnou knihovnicí Emily. Joe se nakonec přidá k Finovi během jeho dlouhých procházek kolem trati, a dokonce spolu natáčejí vlak projíždějící po mostě. Pak se na ně dívají u Olivie doma, jejich idylku však ukončí David, manžel Olivie. Olivia upadá díky svému manželovi do deprese a za Emily zase dolézá její nepovedený a neschopný přítel, který ji udělal děcko. Film je v podstatě o tom, jak byl malý Fin ve velkém New Jersey ponižován a odstrkován, až si na to zvykl a izoloval se, a jak musel své zvyky přehodnotit během pobytu na venkově mezi přátelskými, milými a družícími se lidmi. Fin má rád alkohol a pije sám, nyní má ovšem kamarády, kteří se napijí s ním. Fin už prý také měl ženskou a sex a třeba se mu tady na venkově povede najít si další. I když se bude muset vypořádat s jejím agresivním přítelem a také se svým vlastním sklonem se opíjet a dělat bordel v baru.

Anatomie vraždy (1959)

Dlouhé krimi drama o jednom polovyhořelém právníkovi, který se ujme případu vraždy majitele baru. Hlavním hrdinou je maloměstský právník Paul Biegler, který tráví většinu času rybařeném, hraním na klavír a poflakováním se se svým kamarádem, kolegou a alkoholikem Parnellem McCarthy a se svou zatrpklou sekretářkou. Jednoho dne jej kontaktuje Laura Manion, krásná manželka vysportovaného a nagelovaného důstojníka americké armády jménem Frederick „Manny“ Manion. Ten byl uvězněn za vraždu majitele baru Bernarda „Barneyho“ Quilla. Manny se přiznává, že vraždu spáchal, nicméně to udělal až poté, co barman znásilnil jeho krásnou a lehce vyzývavou ženu. Paul se s ním před soudem sejde ve vězení, chce po něm co nejvíce informací, a také nutí Lauru, aby si hrála na počestnou věřící manželku. Nejlepší částí filmu je ovšem samotný soud, protože proti obhájci Paulovi a jeho klientovi Mannymu stojí okresní zástupce obžaloby Mitch Lodwick a také právnické eso Claude Dancer z jeho okresní kanceláře. Paul u soudu často dostává záchvaty hněvu, a tak jej musí soudce často mírnit. Některé otázky a odpovědi nemá na základě námitek obžaloby porota brát v ohled, ale Paul dost dobře ví, že tak to není. Snaží se obhájit Mannyho na základě toho, že jednal v nepříčetnosti poté, co barman znásilnil jeho manželku a on se to dozvěděl. Obžaloba se tomu chce za každou cenu vyhnout, nakonec se však ono znásilnění probírá při výslechu svědků. Největší sranda nastala, když bylo nutné zmínit kalhotky, které našla barmanova pomocnice, údajná milenka, ale ve skutečnosti dcera jménem Mary Pilant, které patřily znásilněné Lauře. Laura se sice má na základě Paulova doporučení chovat jako chudinka, ale mimo soudní síň vypadá skutečně velmi vyzývavě, obzvláště se mi líbily její vlasy. Zkrátka se jedná o pořádné soudní drama, kde se neřeší ani tak vina či nevina obžalovaného, ale jeho motiv a nepříčetnost, způsobená tím, co jeho oběť provedla jeho ženě. James Stewart zahrál toho inteligentního, ale výbušného právníka skvěle a při scénách v soudní síni jsem se nesmírně bavil.