• Pohádka

Rafťáci (2006)

Jak mi Snowboarďáci připadli úplně trapní a nebavilo mě v nich naprosto nic, k Rafťákům jsem si cestu od začátku našla. Příčina je možná úplně jednoduchá - nejsem snowboarďák, jsem vodák, ale třeba to má jinou příčinu. Prostě je ten humor v Rafťácích tak nějak přirozenější, víc rozvinutý, víc postavený na stabilnějších dějových linkách a řekla bych, i daleko lépe zahraný. Jednotlivé osudy hlavních i vedlejších hrdinů se proplétají smyslupně a zábavně, herecké obsazení je sympatické. Co mě vyloženě dostalo - Hasičský ples s jasně přiznanou a přitom neurážející parodií na Hoří, má panenko. Sklerotická babička s rybím tukem (taky mám jednu takovou). Pavla Tomicová jako "maminka" jednoho z hlavních hrdinů (Tři sestry zpívají o jedné takové v písni Maminka). Oldřich Navrátil jako vedoucí vodaček (je přesný!, co jich takových znám a co by jich takových potřebovalo pověsit na skálu). Zpěvák Helekal jako kempující opilec na telefonu.... - prostě vše je to ze života, včetně manželské krize mezi Milanem Šteindlerem a Veronikou Freimanovou (mimochodem-jiskří to mezi nimi). A to, že je to komedie, staví ty životní trable a příběhy do příjemně odlehčené polohy. Takže pro mě - velmi kvalitní komedie.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Trochu neprávem pozapomenutá pohádka ve stínu daleko slavnějšího zpracování této předlohy - S čerty nejsou žerty. Veronika Freimanová je přitom daleko pěknější a civilnější princezna, Ondřej Havelka hraje svého vyhnance do pekel krásně a přesvědčivě a Vladimíru Rážovi ti pekelníci prostě sedli. Jako dítě jsem se zde strašně bála Jany Březinové, zlé macechy, která je zde daleko zlejší, než celé peklo a navíc ještě krajně nepříjemná. Na tuhle studiovou pohádku se dá koukat i po letech - nestárne.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Až na drobné vyjímky by se každý jednotlivý díl této série mohl směle vysílat jako samostatný kvalitní film. Knižní předloha, tedy skutečné historické kriminální příběhy jsou zfilmovány velmi přesně a přitom se proměňujíí, díky režisérovu mistrovství a dobrému scénáři, z obyčejných suchých soudniček a faktických policejních zápisů, v zajímavá, napínavá a i nevtíravě poučná filmová díla. Ač bylo, vzhledem k počtu dílů a rolí, nutno obsadit velké množství herců, herecké obsazení nemá slabinu. Seriál je, co se týče historických kulis, záběrů, kostýmů, dobových rekvizit i celkových záběrů velice kvalitní a uvěřitelný. Obrovský podíl na celkové kvalitě seriálu má Karel Svoboda. Jeho hudba je pestrá a přitom kompaktně propojuje všechny díly. Z úvodní znělky mě odjakživa mrazilo, z rychle sestupně tekoucích tónů čiší zvláštní zlověstnost a přitažlivost tajemnem zároveń. Je to jedna z nejlepších Svobodových znělek, která ať zní odkudkoliv, je ve své geniální jednoduchosti rychle identifikovatelná a spolehlivě přiláká diváka k televizi.

Univerzální uklízečka (2005)

Kouzelná role pro krásnou stárnoucí dámu Maggie Smith. Komediální role utajené milující matky a babičky, která systematicky vraždí kohokoliv, kdo ohrozí její blízké, jí sedí nad očekávání. V očích jí blýskají škodolibé a trochu fanatické ohníčky a její vlastní vykonávání spravedlnosti je skoro omluvitelné a nakažlivé. Nevěřila bych tomu, ale zastínila i zde celkem civilně hrajícího reverenda Rowana Atkinsona. Velmi příjemná komedie plná klasického černočerného anglického humoru. Nakonec ten, kdo obsazoval hlavní role projevil sám o sobě spoustu smyslu pro humor - komik Atkinson přemýšlivým reverendem, charakterní Maggie Smith v roli "uklízečky" a svůdník Patrick Swayze v roli přihlouplého baliče svých sportovních svěřenkyň.

Proč bychom se netopili (2009) (seriál)

K tomuto dílu mám poněkud rozpolcený postoj: Vodácký průvodce pro Ofelii a další Šmídovy knihy mě v určité době přivedly k vodáctví a byly pro nás vodáckou biblí, ovšem seriálová verze, která je volně zhmotnila do filmové podoby, mě nijak moc neoslovila. Kladem je slušné herecké obsazení, které podalo dobrý výkon (zejména Václav Rašilov, Zuzana Kajnarová, Brańo Polák, Lukáš Vaculík), dobrá hudba, občas vtip, snaha o zachycení vodáckého národa se místy podařila. Co jsem naprosto nepřijala byla parodie na Moravačku, která mluví neskutečně špatně. Mám většinu přátel z Moravy, ale takto nikdo z nich nemluví, ač nářečí používají. Další, přes co jsem se nepřenesla, byla "krasavice" Markéta Frösslová. Má prsa. To je asi tak vyčerpávající popis všeho, co lze o její filmové roli říct. Že by se sám veliký Křižák kvůli ní ochotně utopil, tomu prostě nevěřím - znám několik takových Křižáků a vím, že takovou by spíš pod ten jez nejradši strčili. Prsa neprsa. A vadila mi tak strašně (sama nevím proč), že mi to kazilo dojem z celého seriálu. Děj jednotlivých historek je značně necelistvý, silnější a zajímavější místa střídá zbytečná nuda.

O štěstí a kráse (1986) (TV film)

Ač nemusím studiové pohádky s hudebními vsuvkami, tuhle mám moc ráda. Má zajímavý příběh, je v ní spousta vtipu a prakticky nikdo v ní nehraje špatně. Markéta Fišerová v dvojroli princezny a pradlenky je krásná, živelná a je jí plno všude a v obou rolích. Libuši Havelkové v této roli víc jak v jiné podobné věřím, že je skutečně kouzelná babička, laskavá, trpělivá, ale ve svém činění důsledná a spravedlivá. Občas mi trochu zatrnou uši při písničkách, zvlášť princ Petr (Karel Roden) vypadá při zpěvu poněkud neohebně a rozpačitě, jako by nevěděl, co s tím. No a královna Julie (Zdena Hadrbolcová), když se v závěru s uzarděním přiznává k těm svým rozkošným dvojčátkům....nádhera.

Slečna Marplová - Zapomenutá vražda (2006) (epizoda)

Slušně natočená detektivka podle jednoho z nejzajímavějších příběhů Agáty Christie, i když ve srovnání s předlohou, méně tajemná a strašidelná. Do příběhu přibyly zbytečné postavy a situace, ale celkově působí film i tak jako příjemná archaická kriminálka. Potěšila mě Geraldine Chaplinová, která svou vizáží působí krásně strašidelně.

Bláznivá střela (1988)

Při prvnímm seznámeí s tímto filmem jsem se jen celou dobu smála a nemohla pobrat všechny gagy, které se celým dílem valí jako smršť a nedají divákovi vydechnout. A pak jsem si ho pouštěla znovu a znovu, abych vychytala všechny náznaky na Bondovky, akční filmy a další filmové krávoviny a strašně jsem si užívala, jak už to tak bývá, pocit objevu a souznění. A to mi spousta odkazů určitě unikla. Leslie je tu zachycen snad ve svém nejřádivějším hereckém období a jeho nešikovný k všemu odhodlaný policista je dokonalý. Priscilla Presley v komediálně parodické roli, zparchantělá americká hymna na stadioně, drahé rybičky probodené zlatým perem, věčně atakovaný Frankův spolupracovník.....kouzelná komedie.

Agent beze jména (1988) (seriál)

Tento film jsem ze všech Bourneů viděla jako úplně první a asi i to mě ovlivnilo - líbí se mi víc, než ty pozdější. Není sice tolik akční, vše je daleko zdlouhavější, ale právě to možná ději přispívá. Velmi se mi líbí stylovost 80 let, která je ve filmu skvěle zachycena. Richard Chamberlain působí rozervaně v nevědomosti svého původu i odhodlaně ve snaze ho objasnit a v této roli mě baví.

Poslední pevnost (2001)

Dvě hvězdičky za Redforda a jeho výkony, za slušné záběry kamery a taky na omluvu, že nemám ráda vojáky a vše vojenského života se týkající, takže jsem podujatá. Ale jinak mi celý tento film připadl jako velice slušná nacionalistická slátanina s patetickým koncem. A ta americká vlajka s doslovem na závěr.......jedno hrdé vojenské oko nezůstalo suché.