• Pohádka

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Pro mě nejlepší ze všech dílů o Harrym Potterovi. Nádherná výprava, poprvé v Poterrovi opravdová temnota - obrazová, hudební i duševní, která už odteď až do posledního dílu neskončí. Vlastně v tomto díle začíná Harry dospívat a zde se i pomalu láme žánr - z filmu pro děti na film pro dospělejší. Děj se začíná zaplétat, divák musí více sledovat odkazy, které bude potřebovat znát v dalších dílech a zde musím smeknout před scénářem i režií - téměř se to podařilo, osekat románovou předlohu tak, aby do budoucna nic nechybělo (jen snad trošku vysvětlení, že Pobertův plánek vlastně vymyslel James Potter a jeho přátelé a že se kamarádili, by neuškodilo). Herecké obsazení se vyloženě povedlo a zejména obsazení Garyho Oldmana do postavy Siriuse Blacka bylo výborným nápadem. On je prostě Sirius - občas problesknou zbytky bývalé krásy, hrdosti a vznešenosti, ale tvář je zničena přestálým mnohaletým utrpením. To zahrál dokonale. No a mozkomoři předčili dalece moje očekávání - jestli něco tak odporného a slizkého skutečně neviditelně létá okolo nás a my mudlové to cítíme.....fuj.

Záhada Blair Witch (1999)

Nešťasně jsem se na tento film podívala poprvé jednou před odjezdem na letní tábor a do lesa mě ten rok, zejména potmě, nedostali. Jestli jsou pravda všechny ty pohádky o vzniku, tak se tvůrcům skutečně podařilo to, co se zadaří jednou za život a většině lidí taky vůbec ne - být v pravou chvíli na pravém místě a pořídit za málo peněz hodně muziky. Příběh snad ani nemůže nechat diváka chladným. Vše je tak děsivě reálné. Amatérská kamera vtáhne do děje a člověku připadá, že snad právě teď mu ta bába čarodějná bafne za zády domácího gauče a vtáhne ho potichu...nevímkam. Úplně pomíjím zde citované nelogičnosti, protože vnímám příběh jako celek. A ten je děsivě dobrý.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Další z temných Burtonových vizí podaných s laskavým nadhledem. Sice dávám přednost jeho hraným filmům, ale i tak je Mrtvá nevěsta úžasná podívaná plná skvělých nápadů a vychytávek. Jen písničky ala muzikál by mohly být trochu kratší a nemuselo by jich být možná tolik.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Pohodovou, ale průměrnou knižní předlohu povýšil Tim Burton, především výtvarným zpracováním někam do úplně jiných sfér. Chvílemi mi připadá, že je těch barev a drobností až tolik, že se v nich příběh trošku ztrácí, ale při další čokoládce nebo cukrové laskomince na to zapomínám. Johnny Depp zahrál Williho Wonku v několika schizofrenních rovinách a zase je v nich dokonalý, výborný nápad jsou naklonovaní Umpalumpové a vyzdvihnout musím zejména dětské herce, kteří zde nepůsobí koženě (tak jak tomu je smutným zvykem u českých dětských porevolučních "herců"). Žvýkající Fialka a její maminka mažoretka, nenažraný tlusťoch Gdoule, rozmazlený spratek Veruka i nesnesitelný televizní maniak Telekuk jsou tak dokonale negativní, až vedle nich chudák Karlík vypadá skoro přihlouple. Pátou hvězdičku dávám za vypadlé očičko rozteklé panenky při zahajujícím ohňostroji. Nádhera.

Ospalá díra (1999)

Kombinace Tim Burton a jeho partička plus Johnny Depp, Christina Ricci,Danny Elfman.... to zřejmě vůbec nejde pokazit. Ponuré kulisy v ponuré době, romantický hrdina, krásná dívka a šílené monstrum vraždící po kraji.....nádherná podívaná. Ať se Pan režisér pustí do jakéhokoliv tématu (a že jsou pestrá), vždy mu to vyjde. A na temnotu je on opravdu nejtemnější. Pohádkově, ale nejtemnější.

Zjevení (2002)

Chritina Ricci....stále ten zasněný dívčí pohled, neerotická vizáž a přitom tak přitažlivá, tajemná a zajímavá. Nebýt jí, šlo by asi o dost průměrný horor se spoustou klišé. Námět je zajímavý a přesvědčivý a člověku pak ještě dlouho vrtá hlavou, jestli ono by to tak vlastně třeba nemohlo být (podobně jako ve filmu Šifra mistra Leonarda). Trochu mě zklamal dějový zvrat ke konci, jako by filmařům docházel film a peníze a vše se muselo náhle urychlit a dokončit.........jinak 82 minut napínavého a dechberoucího thrilleru.

Addamsova rodina 2 (1993)

Mučit děti na táboře tím, že je vedoucí za trest zavřou do chatky a pouštějí jim Disneyovy pohádky......to je naprosto originální a geniální a dovedu si představit to utrpení. To a mnohá další příkoří, kterých se dopouští nová členka morbidně monstrózní rodinky, Festerova novomanželka Debbie, na dětech i jejich rodičích, dělá z dvojky ještě lepší a drsnější zábavu, než byla v prvním díle. A ta pomsta nakonec, když si zmíněné děti opečou celou "Čipevu" na rožni, je prostě k zulíbání. Pro mě jednoznačně nejlepší Addamsovi.

Divá Bára (1949)

Nesmrtelný a přes svoje stáří stále koukatelný film. Předloha Boženy Němcové je bravurně převedena do filmové podoby a zejména na titulní představitelce to celé stojí. Vlasta Fialová je zde zachycena ve své nejpřirozenější ženské mladosti a kráse a už jen za to velký dík, opravdu škoda, že takových příležitostí nedostala nebo nevyužila více. Příběh má spád, kamera ve své hře se stíny navozuje až čarovnou atmosféru. Vyváženě se zde prolíná několik rovin knižní předlohy - vtip ("Nikdy si nevezmu Eliškovic farářku..."), kritika zapšklého a starými pověrami prodchnutého venkova, úcta a obdiv k vědění (farář), výsměch hlupákům a prospěchářům (správce) i na svou dobu až feministické řádění Báry. Znovu smekám před naší největší spisovatelkou, tahle Bára by ji určitě potěšila.

Náš dědek Josef (1976)

Po shlédnutí tohoto filmu mám pocit, že jsem vlastně koukala na dva: První je skvělá sága o starém, životem protřelém moravském vinaři, který se i v pokročilém věku odmítá vzdát plnohodnotného života spjatého se životem celé vsi, přátel a sklenky vína. Vinař někdy se slzami v očích, jindy s pobaveným úšklíbnutím vzpomíná na svůj dlouhý život, na svoje hříchy i dobré skutky a učí tak svého vnuka poznávat dospělý svět. Obsazení Bohuše Záhorského a Svatopluka Skopala do rolí děda a vnuka je skvělé, uvěřitelné a chvílemi až dojemné. Pak je tu druhý film a ten mi do prvního naprosto nesedí. Je o zakládání a prosazování komunistické strany na moravské vesnici a o problémech s tím spojených. Tento film je hloupý, zbytečný, agitující a tak nějak navíc. Kdyby ho tak šlo vystřihnout, z toho prvního.....

Půl domu bez ženicha (1980)

Moc nerozumím tomu, proč zde na ČSFD i v televizních programech vždy bývá tento film označován jako "Komedie". Jediné vysvětlení je to, že v tom hraje Vladimír Menšík = komik = tedy komedie. Ještě, že nehrál v Titaniku nebo Psychu... Příběh o uzurpátorském otci, natočený v aktuálním totalitním období, o tom, jak dvě mladé holky nemají možnost žádného rozletu, protože na prahu dospělosti je zatne režim, okolní konvence, agresivní otec, submisivní matka a všemu tomu se ochotně přizpůsobující partneři, je podle mého názoru vším možným, jen ne komedií. Kdyby to bylo trochu hloub rozpracované, např.v takovém stylu Jaroslava Havlíčka, bylo by z toho dokonalé psychologické drama - a Vladimír Menšík by na něj, svým šíleným ztvárněním despotického otce, měl. Takto je film jen snůškou nepříjemných a do budoucna neřešitelných situací, které vzbuzují v divákovi pocity smutku, bezvýchodnosti, nenávisti. Velmi, velmi smutná komedie.