Galaxy Quest (1999)

Galaxy Quest charakterizuje inteligentní humor, který si dělá srandu ze všeho a všech a přitom nic a nikoho neuráží. To mi připomíná dokonalé Světáky. Galaxy Quest jsem viděla mnohokrát. Dokonce tolikrát, že bych mohla „zfleku“ odehrát celý děj i s replikami. A přesto se při každém dalším shlédnutí skvěle bavím! A co víc dělá komedii komedií? Jasných 100 %.

Správci osudu (2011)

Příjemný a pozitivní film. Matt Damon a Emily Blunt ho vyzdvihují ještě o krůček výše. Divákovi sice dříve či později dojde, jak to celé skončí, ale to vůbec nevadí. Kdyby totiž příběh skončil jinak, divák by byl zklamaný a neodnesl by si ten povznášející pocit na duši a úsměv na tváři. Jen si říkám, jak by to celé dopadlo, kdyby místo politika a tanečnice byl ve scénáři vědec-lékař, který je jen krůček od objevu léku na např. Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu či smrtelný typ rakoviny? Co by zvítězilo? Láska nebo vyšší dobro? V rámci zachování věrohodnosti charakteru postav, kdy vědci bývají velmi zapálení pro svou věc, by se přece jen jasný konec nabízel. Ale to už by divák  neodcházel s úsměvem na tváři, protože od začátku filmu těm dvěma člověk prostě musí fandit!  Čtyři hvězdy jsou moc, tři zase málo. Za mě 70 %.

Sedm (1995)

Naprosto skvělá myšlenka převedená geniálním způsobem na filmové plátno včetně dech beroucího závěru. O tom žádná. Nedávno jsem shlédla film po cca 15-ti letech znovu. Jen málo filmů, na které se dívám po tak dlouhé odmlce, si více méně pamatuji. Většina filmů upadne v zapomnění a mohu na ně zvesela koukat po mnoha letech znovu jako na novinku. Ale tento snímek mám v paměti, a to především kvůli (bohužel nemohu říct „díky“) jeho brutalitě. Vím, že je to pro film nezbytné, vím, že o tom ten film svým způsobem je. Ale na mě je to moc. Proto jedna hvězda dolů. Jen přemýšlím, zda by se to dalo natočit o něco méně brutálněji a zároveň tím ponechat onu unikátní atmosféru..

Matrix Resurrections (2021)

Z celého filmu na mě „řve“ jen jedno jediné: Já, Lana Wachovski, jsem tu čtyřku fakt dělat nechtěla! Neo jakoby nebyl po celou dobu ve své kůži, Trinity na mě působila až feministicky a to k ní prostě nesedí. Parodii na Morfea raději nebudu komentovat vůbec. A chudák Francouz?! Ten chlap měl ve dvojce a trojce úroveň, ale co s ním Lana udělala ve čtyřce, je k pláči. Bugs byla skvělá, nový Smith mě nad očekávání taky bavil, ač je Hugo Weaving jedinečný. A postava Neila Patricka Harrise mě příjemně překvapila, jen škoda, že nebyl víc využitý její potenciál jako v předchozích dílech potenciál Smithe. Co bylo ale hodně špatně, byly původní scény přehrané znovu jen s jinými postavami v rámci děje čtyřky (úvodní scéna v jedničce, kde Trinity sedí u stolu za počítačem a ruce má sepnuté v týlu nebo z vrtulníku padající nábojnice při záběru zespodu). Naopak mi nevadily prostřihy z předchozích dílů, do čtyřky dějově zapadalo. Jednu hvězdu dávám za to málo parádních myšlenek, bohužel nedotažených do konce a ztracených ve změti jakéhosi děje, který lítá ze strany na stranu. A také za remix songu „Feed Your Head“ (Paul Kalkbrenner patří dlouhodobě k mým oblíbených interpretům). Druhou hvězdu dávám z úcty a nostalgie. Přece jen je to Matrix. Ale to bohužel nestačí. Tohle si Matrix prostě nezasloužil.  PS: Před shlédnutím v kině jsem si film stáhla jako samozřejmou součást mé filmotéky. Podruhé už to ale nedám. „Mažu Tě, bejku“. Ach jo, ach jo, ach jo.

Matrix Revolutions (2003)

Jo! Takové zakončení je Matrixu hodno. Nebudu se opakovat hodnocením postav. Vše, co jsem napsala u hodnocení dvojky, do posledního puntíku patří i trojce. Akční scény opět brilantní, i když dvojku, až na závěrečný boj Nea se Smithem, podle mě nepředčily. Což ale ani nemusely! Jedním slovem: „Bravo!“ Opět jasných 100 %.  PS (spojlery): jsem snad jediná, kdo není přesvědčen, že Neo zemřel? Za mě je konec stále otevřený..

Matrix Reloaded (2003)

Jedním slovem „Wow!“ Po nepřekonatelné jedničce absolutně nečekané nepřekonatelné pokračování. I po několikátém shlédnutí (což je pro úplné pochopení filmu nutné) mě film stále baví. A baví mě pořád víc a víc! Nacházím v něm další nuance, ve zdánlivě zbytných scénách objevuji jejich logiku a nutnost pro celou dějovou linku (i s ohledem na trojku). Neo nabírá na sebevědomí, ale stále mu nechybí pokora, inteligence a bojovnost do posledního dechu. Z Trinity se naštěstí nestala jen bláznivá zamilovaná holka, ale je Neovi rovnocenným a potřebným partnerem. Morfeus se „svým“ proroctvím a vědmou nijak neotravuje, nevnucuje, naopak nabízí další pohledy na věc. A velká poklona také patří Hugo Weavingovi – jeho „po nekonečné moci toužící a svým způsobem šílený“ Smith prostě nemá chybu. Perličkou je pak Francouz a krásná Monica Belucci. Ani žádná další postava (Niobe, Seraph, Sati, Architekt…),není nadbytečná, každá má svůj účel 😊 Ztvárnění Siónu a pro někoho zdlouhavé a zbytečné záběry ze Siónu jsou nejen perfektní, ale i důležité v rámci dalšího děje. Když k tomu všemu připočtu geniální akční scény (v hale u Francouze, legendární boje na dálnici, ale i kritizovaný boj Nea s agenty Smithy a pro mě také citovka „Trinity a její seskok z motorky“), je namíchán koktejl hoden 100 %.