Rozbitý robot Ron (2021)

Nenápadný, no o to zaujímavejší animák, ktorý sa celkom vydaril. Graficky na úrovni a so zábavnou hlavnou postavou - Ronom.

Duna (2021)

Toto nebol film, ale umelecký zážitok. Podobný, ako pred 50 rokmi Kubrickova Vesmírna odysea. Villeneuve to má ťažké, lebo jeho štýl sa nikdy nebude páčiť všetkým, na to sú jeho filmy príliš ťažké a filozofické pre priemerného diváka (a v tomto prípade je takáto aj predloha Franka Herberta). Postupne sa ale čoraz viac približuje k mainstreamu a Dunou sa mu priblížil zatiaľ najviac, no stále ostal verný svojmu štýlu. A výsledok je skvelý. Roky som nemal na jednom filme toľkokrát zimomriavky. Snáď každá druha scéna mala tak dokonale prepojený obraz a kameru so zvukmi a hudbou, že som len pozeral s otvorenou chlebárňou a po tele mi naskakovala husia koža pri tónoch (ďalšieho) fenomenálneho soundtracku majstra Hansa Zimmera. Scénu, kde červ požrie harvester, by som dokázal na veľkom plátne pozerať aj každý deň, do konca svojho života, a neomrzelo by ma to. Ešte by som rád vyzdvihol kostýmy, ktoré boli takmer dokonalé, zvlášť bojové obleky majú neskutočne pekný dizajn, rovnako boj zblízka (najmä TEN v Paulovej vidine) je dychberúci. A dychberúci je aj výkon Rebeccy Fergusson a Timothee Chamaleta, rovnako ako drvivej väčšiny hercov, ktorí však nedostali (pochopiteľne) toľko priestoru. Veľmi ma potešila aj Charlotte Rampling v úlohe Ctihodnej Matky, geniálne obsadená postava. Casting sa vskutku naozaj vydaril. Pre mňa osobne najlepší film videný v kine za posledné roky, a konečne film hodný tohto univerza. A to pre mňa ako človeka, ktorý s Dunou dá sa povedať vyrastal, je veľká vec. Bohužiaľ ma tento film jednu škvrnu, ktorá sa dá len ťažko prehliadnuť, a síce vedomá, politicky pretlačená zmena pohlavia a rasy jednej z najdôležitejšej postavy celého filmu, Doktora Lieta Kynesa. Ako keby film nemal dostatok rôznorodých postáv a silných žien aj bez toho... Smutné, ako sa šliape po odkaze velikánov minulosti. Herečka sama o seba bola v pohode ale žiaľ nezapadla k ostatným epickým spojeniam hercov-postáv a divák tak bol pre hlúposť okradnutý o ďalšiu pamätnú filmovú postavu, na ktorú by perfektne sedel herec typu Mads Mikkelsen, čo už... Našťastie, je to jediná a pre príbeh nie až tak podstatná zmena, aj keď... Chanina pamätná veta a celkovo jej (a Lietov) príbeh z kníh sú týmto úplne pošliapané - "Spája nás smrť našich otcov, Usúl" (Paul). A na záver len toľko - očakávam, že Duna ovládne (minimálne) technických Oscarov a vôbec by som sa nečudoval, ak by vyhrala aj toho najcennejšieho (ak sa teda zase nebude Akadémia viac zaoberať politikou, ako filmovým umením). Videné 23.10.2021 - IMAX.

Božský Evan (2007)

Totálna blbosť bez štipky snahy o aspoň priemerný scenár, aby to ako tak dávalo zmysel. Navyše mi na tejto "komédií" neprišlo absolútne nič vtipné. A sklamalo ma aj to, že sa ani trošku nesnažili naviazať na prvý diel... absolútne ani zmienkou. Tento film patrí do kategórie "Nemal vzniknúť".

Božský Bruce (2003)

Príjemná komédia, ktorú si rád pozriem aj opakovane. Nie je to najvtipnejší film Jimma Carreyho (čo je u mňa spôsobené aj tým, že ho nedaboval geniálny Peter Šimun, ale Peter Sklár), ale určite jeden z najzábavnejších. A ak sa niekomu moja posledná vetu zdá čudná... vtipný = že sa smejem, zábavný = že sa bavím (vo všeobecnosti) :)

Anakonda (1997)

Z máloktorého filmu som mal ako malý také nočné mory, ako z tohto...

Na špatné straně (2018)

Pozeral som ako teľa na otvorené vráta, keď som tu šiel tento skvost ohodnotiť, a zistil som, že to malo 2h 40min ! Prisahám, že som bol tak ponorený do deja, že mi to zbehlo ako štandardný 100 minútový film. A to o niečom svedčí... to už o niečom svedčí. Tak kvalitný a kvalitne vyrozprávaný príbeh som už dlho nevidel. Trochu mi to pripomenulo seriál Fargo, či Tarantinovky... len bez toho humoru (hoci pár hlášok má tu rozosmialo, a to sa mi stáva málokedy). Normálne by to bolo maximálne za 4,5/5... no body navyše má tento film u mňa za to, že v dnešnej šialenej, spolitizovanej, hyper-korektnej dobe, ktorá postihla (nie len) celý Hollywood ukazuje veci tak, ako sú. A samozrejme tu hraje môj obľúbenec Mel Gibson...čo viac si človek odchovaný na filmoch 90tych rokov môže priať ?

Orka zabiják (1977)

Mohol to byť veľmi zaujímavý film nebyť dvoch vecí... Totálne debilného strihu (namojdušu) a hlúpeho chovania postáv (možný dôsledok prvého problému). Obsadenie bolo veľmi dobré, rovnako hudba maká v sebe niečo až čarovne, kamera na tu dobu tiež obstojna.

Taxikář (1976)

3,5/5. Ťažko sa mi tento film hodnotí, lebo tam cítim závan geniality, ale aj ťažkopádnosť a miestami až nudu (resp. ten čudný pocit, keď si kladiem otázku... na čo, to kurva pozerám ?). De Niro znovu geniálny. Potešili má aj Harvey Keitel a Jodie Foster, ktorých mám ako hercov rád, a toto sú ich najmladšie filmové verzie, aké som videl. Ešte dodám že hudba bola nevýrazná a zvláštna.

Poslední souboj (2021)

3,5/5. Kvalitný film, ktorý sa určite oplatí vidieť, ALE - je tam veľa rozprávania, a naopak málo akcie, napätia, či emocionálne vypätých scén (zachráni to až záver, ktorý je skvelý). Hlavný kladom filmu sú u mňa skvelo vybraní a skvelo hrajúci herci (dokonca aj Affleck). Rovnako super sú kostýmy, výprava a celkovo vizuál (dalo sa čakať od Ridleyho Scotta). Slabšie to je s hudbou, ktorá veľmi nezaujme (čo je pri takomto filme trestuhodné). A aj príbeh samotný má síce silnú pointu (hlavne pre fanynky MeToo), no je podaný dosť komorne (pre niekoho nudne). Ako keby Ridley Scott robil film na objednávku pre ženské publikum z historického prostredia v AAA kabáte. Videné 14.10.2021 v kine.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Musím priznať, že som trochu sklamaný. Na to aká je to silná téma, mnou tento film nijak zvlášť nezatriasol. Celkovo vyrozprávanie tohto príbehu mi neprišlo práve šťastné. Nepomohol tomu ani zvláštny (na tú dobu bežný) strih. A nezachránila to ani hudba, ktorá síce bola krásna, ale všade rovnaká, a pri niektorých scénach vyznela až komicky (farár umierajúci na schodoch, zábery na obhorené kôle)... Čo je na tomto filme najlepšie ? Určite herci, na čele s charizmatickým Elom Romančíkom.