topi

ctibor topolovský

okres Brno

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58
    • 19.1.2019  19:17

První režijní práce Čeňka Šlégla a možná i jeho nejpovedenější. Klasické téma, kdy se dvojice lidí nejdřív nesnáší a potom se do sebe zamilují. V tomto případě je to Hana Vítová a Gustav Nezval. A to by bylo, aby v takové veselohře chyběla nějaká legrační dvojka kamarádů, která tropí vtipné kousky a zaručeně rozesmějí každého diváka a milovníka těchto filmů. Zde si toto vzali na starost Ladislav Pešek a Jindřich Plachta. V rolích manželů Drahanových pobaví Theodor Pištěk a Zdenka Baldová. Jako jejich služebná na statku je parádní Betty Kysilková a nápadníka, dvořícího se Jarce hraje Bedřich Veverka. Klasická lidová taškařice.

• 16.1.2019  01:05
    Chyťte doktora (2007)

Obtloustlý Malátný, kterému je pojem herectví tak cizí, jako grind core nebo black metal, Vilhelmová ve dvojroli si myslí, kdovíjaká není herečka (i když jí to sekne) a Janžurka sousedovic kočce nadává do kurev. Děkuji za tento zážitek, víc bych se pobavil, kdybych si pustil Rudou záři nad Kladnem.

• 15.1.2019  01:05

Škoda, že je film natočen digitální technologií, která působí jako by si to režisérka Pavlátová natáčela na domácí videokameru. Také střih není zrovna nejšťastnější, občas je hodně divoký a zbrklý a scény tak zůstávají nedokončeny (nezodpovězeny). Jinak se mě scénář o klavíristce (Stivínová) a hudebním skladateli (Bebjak), kteří prožívají partnerskou krizi na hranicích Maďarska se Slovenskem docela líbil a nebýt té laciné kamery, mohlo to dopadnout lépe.

• 14.1.2019  00:59
    O zlé a dobré vodě (TV film) (1997)

Petr Štěpánek jako Vládce zlé vody je dobrej démon a jeho kreace táhnou celou pohádku. Vlasta Janečková natočila takovou variaci na Sůl nad zlato. Tradičně skvělá hudba Vadima Petrova.

• 14.1.2019  00:47
    Vodník a Karolínka (TV film) (2010)

Slušná pohádka, na kterou se dá dívat i kvůli pěkným exteriérům. Herecké obsazení sice není žádná sláva, všechny trumfuje vodník Hastrbuch v podání Josefa Somra. V záplavě novodobých pohádek je to však lepší průměr.

• 14.1.2019  00:31
    Mstitelé (1983)

Dvě stránky hrají velkou roli při sledování tohoto flicku. Za prvé : hudba Jaye Chattawaye, který používá některé motivy z předchozího Maniaca (rozhodně to není na škodu) a jeho celková práce se synťáčky v parádním ozvučení. A za druhé : kamera, která bloudí špinavými ulicemi New Yorku a její vizuální krása. Vše ostatní by mohlo být podřadné, ale v tomto případě funguje vše výborně. Banda grázlů zabije dítě jednomu chlápkovi a jeho žena skončí pořezaná ve špitále, u zkorumpovaného soudu pachatel vyvázne dva roky podmíněně a ve vězení za napadení soudce na měsíc skončí sám otec zavražděného dítěte, a tak po propuštění chce vypátrat gangstery sám s pomocí svých přátel na vlastní pěst. V mini roličce bezpáteřního obhájce potěší každého hororáře "maniac" Joe Spinell.

• 13.1.2019  23:43
    Škola otců (1957)

"Co my jsme to vlastně za lidi? Bijeme člověka do hlavy a pak se divíme, že nevydrží." Za svou odvážnost a bezvýchodnost film po roce 1969 však také skončil v trezoru, ostatně jako většina Helgeho filmových prací. Škola otců je snímek bez jakéhokoliv patosu a melodramatu, nadčasově vyznívající v jakékoliv době. Mistrovské a zároveň i nejlepší dílo Ladislava Helgeho, byť je to teprve jeho prvotina. Karel Hoger v roli učitele Pelikána, který přichází z Brna na vesnickou školu a jehož zásady se nelíbí bezpáteřnímu řediteli školy ani rodičům dětí, které učitel Pelikán vyučuje. Jsou totiž všichni zvyklí, že děti dostávaly od předchozího učitele (Ladislav Pešek) samé dobré známky, hlavně aby pověst školy byla ta nejlepší. Pelikán má svoje poctivé praktiky a nechce uhýbat ani řediteli, ani nikomu jinému, čímž si samozřejmě poštve lidi proti sobě. Jediná nejmladší učitelka (mladičká Blažena Holišová, jejíž to byl debut před kamerou) mu důvěřuje. Ladislav Helge v každém svém filmu dokázal parádně pracovat s charaktery jednotlivých postav a vždycky mu šlo o psychologii lidských osudů. K tomu pokaždé dokázal obsadit charakterní a výrazově odlišné herce, kteří dokázali ze svých postav vykřesat maximum bez nějakých trapných příkras. I v tomto filmu je herecká liga špičková, mezi všemi ostatními vyniká Rudolf Hrušínský v roli opilce Mlčocha, který je nalitý v každém záběru. Musím konstatovat, že i práce s dětskými představiteli neměla chybu, jsou zcela přirození, jakoby opravdu byli herci. To je na filmu většinou to nejtěžší, v tomto případě utáhnout dokonce celou třídu dětí. Klobouk dolů. Krásnou práci odvádí i zkušený kameraman Ferdinand Pečenka a hudební skladatel Gustav Křivinka. Po dramaturgické stránce není absolutně co vytknout, příběh a napětí se stupňuje každým okamžikem. Dokonalý film, který by si zasloužil častější reprízování. Aspoň že tv ART vysílá takových filmů více, za což jim patří veliké díky!!

• 13.1.2019  02:52
    Bezva finta (1985)

"Co je kulaté jako balón a exploduje, když se do něj střelí? Hlava! Chcete vidět explodovat hlavu?" Parádní Belmondovka plná vtipných gagů dle francouzského střihu, kterou miluju už od mala. Kim Cattrall je zde neskutečně půvabná a kdyby nezabral "všiváckej lidskej faktor", kdoví, jak by všechno nakonec dopadlo.

• 11.1.2019  16:27
    Stop (TV film) (2007)

Taková prodloužená bakalářská povídka, která má docela dobrou pointu. Jinak nic zvláštního a herecky hodně slabé. Na jedno podívání to jde.

• 7.1.2019  22:41
    Most! - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2019)

Pokud takhle bude vypadat celý seriál, je zaděláno na kultovní status!!

• 7.1.2019  01:22
    Mrchožrouti (1984)

Zase ti Frantíci a jejich humor. Experti největší! Tahle válečná komedie je tak nahláškovaná a vtipná, že jsem se se chlámal skoro celou dobu. Belmondo s humorem sobě vlastním každou situaci bere s nadhledem a s úsměvem na tváři. Bombastické skloubení srandy s válečnou hrůzou! Pár přeživších legionářů se v Tunisu pokouší vyloupit banku, ale bez komplikací to nejde. Belmondovi vydatně sekundují všechny další postavy (opět v geniálním starém českém dabingu) a na scéně se objevuje jako manželka bankéře i krásná Marie Laforet, která hrála Belmondovu milenku v Policajtu nebo rošťákovi a manželku z Veselých velikonoc. Ladí jim to jako vždy skvěle! Nehorázná prdel a mám chuť si film pustit znovu, což se stává opravdu jen velmi vyjímečně. Žeru hudebního skladatele Delerueho a tady střídá tolik božích motivů a hudebních nástrojů, že se mi z toho točí krásou hlava. I teď, když píši tyto řádky mě jede z beden jeho geniální soundtrack, který si stoprocentně pořídím na krásném vinylu.

• 6.1.2019  21:45

Zmapovat život a dílo tohoto legendárního francouzského komika by mělo být natočeno podrobně jako seriál minimálně o deseti hodinových dílech. Do padesáti minutové stopáže se prostě vše nacpat nedá a tak poznáme z větší části jen Pierrovu kariéru dvacetiletky z období sedmdesátých a osmdesátých let. I tak je to hodnotný dokument o životě komika, jehož nikdo nikdy napodobit nedokázal a ani nedokáže. Osobnost velkého talentu. Krásně dojemný je konec, kdy se mezi komiky němé éry zařadí i ten roztržitý, který je nesmělý, ale léčí se.

• 6.1.2019  18:44

Will se svou novou přítelkyní jede na pozvání své bývalé manželky k ní domů, kde se má sejít větší společnost lidí, kteří se dva roky neviděli a cestou srazí kojota. Zřejmě znamení, že v následujících hodinách se bude odehrávat něco hodně divného a nebezpečného. Perfektní budování paranoické atmosféry, která houstne s každou další přibývající minutou a diváka připravuje k luxusnímu finále. Sektařské psycho drama sází na perfektní herecké obsazení, každá postava - dokonale zahraný charakter. Nemám výhradu k jediné roli, prostě zatraceně přesvědčivé. Logan Marshall-Green jakoby vypadl z oka Tomu Hardymu a John Caroll Lynch je psychouš od pohledu. Úplná špička je hudba, složená z různých smyčcových zvuků, pazvuků a skřípotů, působících dokonalým ambientním duchem. Velice povedený film.

• 6.1.2019  00:47
    Velký šéf (1969)

Typicky bláznivá francouzská komedie v režii Gérarda Oury. Jejich způsob humoru je jedinečný a nenapodobitelný. Takové gagy, honičky v autech, šílené dialogy, loupeže a absurdní scény umí jen Frantíci. Navíc Belmondo je kultař a sympaťák a s Bourvilem tvoří fakt srandovní dvojku. Soundtrack mého velkého oblíbence Georgese Delerue jede na plný pecky a píseň The brain se stala jednoznačným hitem. Nelze nezmínit opět geniální tehdejší český dabing, tolik postav a každý hlas výborný český herec nebo herečka. A Jan Tříska byl asi opravdu nejlepší představitel Belmonda.

• 6.1.2019  00:27

Babička není jedinou životní rolí Terezie Brzkové, řadí se k ní určitě i Barbora Hlavsová. Její postava venkovské ženy, která neporuší svoje poctivé zásady a udělá vše, aby splatila velké dluhy svého syna je tak přesvědčivá, že jí nelze nevěřit. Martin Frič natočil herecky parádně obsazené drama podle předlohy mého oblíbence Jaroslava Havlíčka, jedinou výtku bych měl asi k obsazení Rudly Hrušínského a Jiřiny Štěpničkové. Ne že by hráli špatně, právě naopak, oba byli naprosto skvělí, ale jako syn a matka vzhledem k svému věku působili spíše jako sourozenci nebo milenci.

• 5.1.2019  18:37
    Klícka (TV film) (1971)

Jeden byt a v něm vládnoucí matka Stella Zázvorková, její muž František Hanus, jejich tři dcery Daniela Kolářová, Alena Vránová, Jaroslava Obermaierová, zeťák Jiří Vala a malej vnouček Péťa. Dohromady 7 lidí. A takovej rachot a brajgl jakej dělají, to je neuvěřitelná palba!! Naprosto perfektně zrežírovaná crazy komedie Antonínem Moskalykem, ten dokázal s velikým přehledem ukočírovat jakejkoliv žánr. Ostatní postavy, které se přidávají jen zvyšují komičnost situace. Fakt mazec a tentokrát mě strašlivě bavila Daniela Kolářová jako nejmladší dcera a její neustále vyřehtaná a vysmátá tvář, která se hihňala snad všemu, jako by byla pořád zhulená. A navíc je tady neskutečně sexy!

• 3.1.2019  23:06
    Bird Box (2018)

Jednu hvězdu jsem chtěl původně dát za solidní rozjezd. Ale nedám ani náhodou!!! Zbytek je totální kýčovitá sračka, která je ještě ke všemu natočená tak přeslazeně a se scénami, které postrádají jakoukoliv logiku, postavy, které jsou nesympatické, včetně děcek nebo hlavní role Sandry Bullock a jejího milého černouška (jasně, musíme být přece světoví). Dementnost a lacinost ve všech ohledech nebere mezí. Opravdu mě překvapuje zdejší hodnocení, včetně mých oblíbených kolegů a uživatelů.

• 3.1.2019  00:43
    Vlákna (TV film) (1984)

Nepamatuju si, kdy bych byl ze sledování filmu tak odvařen a fascinován. To je tak strašlivě, ale fakt strašlivě přesvědčivý a naturalistický, že mě párkrát vážně nebylo dobře a hleděl jsem na obrazovku s otevřenou pusou a s hrůzou v očích. PEKLO! Poslední záběr filmu a titulky jsem rozdýchával dobrou minutu s mrazením po celém těle a s vědomím, že takhle vypadá úplnej konec civilizace. Vůbec nechápu, jak to takhle realisticky mohl Mick Jackson natočit. Vlákna jsou televizní film a je natočen stylem dokumentu, který mapuje jednotlivé události a dny katastrofy tak, že jsem si kolikrát připadal, že jsem uprostřed té šílené hrůzy také. To vše bez jediného hudebního podkladu, což působí ještě více depresivněji. Vlákna jsou filmem o nukleární válce, kdy Rusové a Američani mezi sebou zahajují válečný konflikt (jak stále aktuální a tenkrát téměř na spadnutí). Vše vyústí svržením atomových bomb, z nichž některá zasáhne i Anglii. Vyprávění popisuje komentářem počátek konfliktu, jenž hlásají média, připravují lidi až detailně na katastrofu, která záhy nastane. Pak se děj odehrává po výbuchu atomovky den po ni, týden po týdnu, rok po roce až po dobu 13 let po jaderné explozi. Co se během té doby děje není opravdu nic pro slabé žaludky a svým dokumentárním zpracováním snímek vyznívá až nepříjemně vizionářsky. Strhující a neskutečně působivé. Tohle by měl vidět povinně každý člověk na planetě.

• 2.1.2019  23:53

Obecná škola na druhou. Co se kvality týče, to už ale pokulhává a Obecné škole se těžko vyrovná. Nesedlo mě obsazení dětských herců, ani role maminky a tatínka v podání Terezy Voříškové a Ondřeje Vetchýho. Poetika je taky jaksi pryč a zřejmě tomu chybí scénář Zdeňka, který napsání přenechal synovi Janovi. Není to zkrátka ono, chybí tam to "něco", co dělalo filmy pánů Svěráků tak vyjímečné a svojské.

• 2.1.2019  23:17
    Trhák (1980)

Dříve jsem Trhák neměl moc rád, hlavně kvůli infantilním a kýčovitým textům a hudebním číslům, avšak postupem času a s více shlédnutími musím říct, že je to nehorázná prdel, humor Svěráka a Smoljaka je hned rozpoznatelný a herecky taky není co vytknout, elita! Tento film postupem času mazecky dozrál!

• 31.12.2018  05:01
    To není moje sestra! (amatérský film) (2015)

Podprůměrná amatérská povídečka, jejíž děj je tak trapný a naprosto neoriginální, že slovo zbytečný je na místě.

• 31.12.2018  04:55

Neandertálkyně v čele s nádhernou Raquel Welch vypadají jakoby vypadly z časopisu Playboy a někteří neandertálci moc divoce taky nevypadají. Jako Hammerovská fantasy a dobrodružství z daleké minulosti, kde se vyskytují různá pravěká monstra v trikové režii Raye Harryhausena je to pohodovka a některé souboje připomínají Zemanovu Cestu do pravěku. Celkově ale slabší Harryhausenovka.

• 31.12.2018  02:54
    Nesvatý (2010)

Kdyby se ten film nebral tak moc vážně a měl aspoň nějakou humornou nadsázku, mohlo to dopadnout úplně jinak. Tohle je jinak absolutní hovadina s nesympatickými postavami, Mikulášem a jeho bandou, která si 5.12. jednou za 23 let za úplňku odskočí na nějaké místo na zemi a tam vraždí lidi a unáší malé děti. Mikuláš na bílém koni a jeho tlupa mají tak stupidní vizáž, které se může zaleknout snad opravdu jen malé dítě. Humor měl znamenat zřejmě - "jestli rozbušky nebyly vyrobeny v Číně", "Ne, na Taiwanu, výbušniny jsou z Číny." Hmmm, super. Věřím, že kdyby se látky chopil nějaký schopný režisér a scénárista, mohla by to být slušná zábava. Tady je pěknej pouze vizuál a to je prachbídně málo. Zlatej Fantom Amsterdamu!!

• 31.12.2018  02:36
    Majster kat (1966)

Výpravný historický velkofilm srovnatelný s Hollywoodskými spektákly. Nádherné barvy a nasvícení jsou asi největší devízou filmu. Příběh z 18. století, který se odehrává v rozmezí asi 20 let zdobí opravdu geniální herecké výkony Vlada Mullera, Štefana Kvietika a Petera Debnára nadabovaného Marianem Labudou. Slováci na takové filmy byli mnohem větší experti, než čeští tvůrci, hlavně tedy Paľo Bielik. Zajímavě je vykreslen i kontrast mezi křesťany, muslimy a pohany. Navíc se ve filmu častují hodně originální hlášky : "Včera som si vypila a dnes mám v žaludku župmu." Majster kat je špičkové, do poslední chvíle napínavé a vygradované dobové drama a jeden z nejlepších slovenských filmů nejen šedesátých let. Bohovská podívaná, kterou vyzdvihuje širokoúhlá kamera Vladimíra Ješiny pohrávající si s detailním zaostřováním osob, a hudební palba Tibora Andrašovana.

• 26.12.2018  16:34
    Bohyně krásy (TV film) (1984)

Neznám nikoho, kdy by slavil tak podivně vánoce jako rodina Josefa Dvořáka v této televizní hříčce Františka Filipa. Je vidět, že to režisér spíchl velmi horkou jehlou, oproti jeho mnohem kvalitnější televizní tvorbě.

• 26.12.2018  16:15

Giallo Lamberta Bavy se odehrává v zákulisí vydavatelství erotického časopisu Pussycat. Někdo začne vraždit modelky, které pro časopis pózují a aranžovat jejich mrtvoly, které potom vyfotí a fotky pošle vydavatelce časopisu. Po pár dnech se mrtvoly vždycky někde najdou. Vraždy z úhlu pohledu zabijáka jsou vcelku originální psycho, hlavně mord se včelami nebo vražda u bazénu. Každé zabití se odehrává za doprovodu metalové hudby a výrazných barevných efektů. Potěší i známé tváře z Bavových Démonů (film připomíná i jeden hudební motiv), nebo George Eastman a Daria Nicoldi, ale z šedi průměru ho nevytáhnou ani obrovské dudy Sereni Grandi.

• 26.12.2018  15:48

"Proč jste obelhala nádražní orgán železniční správy, přeběhla koleje a pronikla do nástupního prostoru bez jízdenky. Proč jste fotografovala nádraží." Bróďova rolička nádražáka je nejlepší z celého snímku. Film je obsazen velmi dobře, co role nebo rolička, tak skvělý herec nebo herečka. Příběh o hledání tatíka jednoho dítěte z kojeneckého ústavu je ale dost naivní a hodil by se spíše jako pohádka pro dospělé. Hlavní pátrající dvojice Vláďa Menšík a Gabriela Vránová se k sobě dobře hodí.

• 25.12.2018  02:37
    Kouzelník Žito (TV film) (2018)

Tak se nám Zdenda Zelenka přidal k Zdendovi Troškovi a můžou se plácat spolu po rameni a což, aby společně natočili ještě vtipnější pohádku na příští Štědrý večer? To by byla bomba a pecka a mohli by použít víc hudebních čísel, to bude mít jistě ještě větší grády! Nebál bych se přidat na větším pitvoření čertů a Vilhelmovou s Liškou bych stoprocentně angažoval znovu, ti se předvedli fakt dokonale. To abych ale nakoupil opravdu velké zásoby chlastu, abych si z toho vůbec nic nepamatoval, za střízliva tohle vidět je fakt o držku. A o zdraví. Nemusel bych to příště už přežít.

• 25.12.2018  02:18
    Vracenky (1990)

Zachycení atmosféry začátku padesátých let se Janu Schmidtovi podařilo zachytit bezvadně i díky černobílé kameře Jiřího Krejčíka mladšího. Chvílemi se styl vyprávění a komentování různých situací hlavním dětským představitelem hodně přibližuje poetice Karla Kachyni. Správné vyvážení humoru s dramatem funguje výborně. A jako výpověď z doby komunismu a jeho vládnutí bez nějakého přikrášlení je téměř archívní. Filmem prostupují i originální záběry, které dokumentovaly tehdejší dění v Československu a v Rusku. Neocenitelně jsou do příběhu zakomponovány politické procesy, nebo naivní budovatelská maminka hlavního hrdiny a její reakcionářský přítel. Zajímavou roličku zpívajícího svazáka si zahrál nynější filmový historik Pavel Taussig. Tenhle film by neměl zapadnout a spoustě dnešním lidem volící komunisty by prospěl ho nejednou vidět. Podobný film jsou Blázni a děvčátka, který natočil Karel Kachyňa o rok dříve, než Vracenky.

• 24.12.2018  02:49

Petr Kostka v roli muže, který si vcelku zpackal život a pořád ještě pořádně neví, co vlastně chce. Po dvaceti létech potkává svou první lásku (má oblíbená Slávka Hozová) a začne se chovat jako idiot. Svým způsobem je jeho postava spíše nesympatická, bezcharakterní a záporná, záleží na úhlu pohledu. Jeho rozchod s Danielou Kolářovou byl pěkně bezohlednej. Vcelku bizarní byl i podnik, kde se lidé v jakémkoliv věku seznamovali a dobrej byl i dohazovač štětek Jan Přeučil. Komedií bych tuto inscenaci rozhodně nenazval. Je v tom jakési takési poselství, že je lepší jednat hned podle svého srdce, ale vyznívá to podivně. Slabší, ale ne úplně špatný kousek ve filmografii Pavla Háši.

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58