Kukačky (2021) (seriál)

O záměně dětí v porodnici jsem dosud neviděl žádný film a už vůbec ne seriál. Výborné téma se autorům podařilo zpracovat atraktivně, věrohodně a moderně. 1) Asi jsem nebyl sám, komu se zdálo, že téma není dostatečně nosné na třináct dílů a ptal jsem se, co že se vlastně dále bude dít, když už je všechno víceméně jasné na konci prvního dílu. Ale ono se dělo, a bylo toho hodně. Seriál totiž ve druhém plánu je sondou do života dnešních lidí._____ 2) Spoiler. Kadlecovi (pražský pár) představují moderní mileniály pečlivě skládající svůj život z jednotlivých kostiček práce, kariéry, volnočasových aktivit, lásky, partnerských vztahů, dětí. Úplně se jim to nedaří - mají k sobě chladný vztah, se synem Jakubem jsou problémy, architekta Martina ohrožuje v kariéře kolegyně Jana, Terezinina nespokojenost se stavem věcí doutná pod povrchem a hrozí, že v případné krizi se projeví naplno._____ Na druhé straně je rodina Holců, prostých obyvatel malého města, kteří si žijí své skromné vcelku spokojené životy. Otec mašinfíra, matka vede rodinný malý obchod s potravinami, v němž pracuje i nejstarší dcera Marcela, která je trochu do větru a své milence střídá podle nálady. Další tři děti různého věku doplňují rodinný obrázek._____ Obě rodiny mají ještě své rodiče, kteří do děje aktivně vstupují a řeší (nebo neřeší) svou minulost a křivdy v ní učiněné._____ Obrázek je to barvitý, který nenudí. Všechno se dá do pohybu poté, co náhodou jedna matka zjistí, že její nejmladší k ní podle krevních testů nepatří._____ 3) Některé postavy prošly během seriálu zajímavým vývojem (nejstarší Holcova dcera Marcela, její nápadník Luboš, architekt Martin Kadlec, dědeček Martinovy ženy Vladimír Býček i další), jiné se sice neměnily, ale i tak představily propracované psychologické portréty (lékař - porodník Tesař, kterého hraje Jan Dolanský, oba rodiče Holcových či Martinova žena Tereza)._____ 4) Podařený casting se značnou měrou podílí na úspěchu díla. Postavy jsou přesvědčivé, herecké výkony bez vyjímky skvělé. Zvláště bych ocenil 82letého Petra Kostku, jehož dědek s malou reflexí vlastního konání je na zabití, a přesto přímo hmatatelně cítíte, jak se trápí. Zaujala mě 25letá Denisa Barešová (Marcela Holcová), 51letý David Novotný (otec Holec) a 48letá Sabina Remundová (matka Holcová), jejichž postavy jsou plné lidství a vášně, i když chybují._____ 5) Z pěkných kluků musím jmenovat sportovního 33letého Marka Adamczyka (architekt Martin), 42letého pořád silně přitažlivého Jana Dolanského (porodník Tesař) a ani 27letý Adam Ernest (Marcelin nápadník Luboš) není k zahození._____ 6) Věk protagonistů vztahuji k roku 2020, kdy byl téměř celý seriál natočen._____ 7) 42letý scenárista Jan Coufal a 44letý režisér Biser A. Arichtev zúročili své zkušenosti z předchozích seriálů a dohromady vytvořili fakt příjemné dílo._____ 8) Spoiler. Co vlastně měli rodiče dělat, když se o věci dozvěděli? Krev není voda, jistě, ale co s tím po devíti letech, když děti mají své rodiny a jsou tam očividně štastné? Fanatický přístup reprezentovaný Martinovými rodiči a částečně i Martinem samým považuji za nechutný a nelidský. Jediné rozumné, co se dalo dělat, bylo nechat věci tak, jak jsou. Jaký smysl má boj za pravdu, který způsobí více bolesti, než kdybychom pravdu ignorovali?_____ 9) 7.5.2023 - Druhá řada pokračuje přesně tam, kde první končí. Nic se nemění, výborný scénář se skvělým smyslem pro detail mě i tentokrát uspokojil.

Zázrak svatého Antonína (1964) (TV film)

Půvabný námět došel nudného zpracování. 1) Divadelní hru Le miracle de Saint-Antoine napsal 57letý vlámský spisovatel a filosof, již 8 let nositel Nobelovy ceny za literaturu, Maurice Maeterlinck, v roce 1919, pět let poté, co jeho dílo jako celek zařadila katolická církev na index zakázaných knih. Index sám byl jako církevní zákon zrušen v roce 1966._____ 2) Hru jsem nečetl a netuším tedy, jak moc je televizní přepis její věrnou kopií._____ 3) Ovšem už herecké obsazení a celková koncepce inscenace jasně ukazují, že tvůrci dali přednost dobovým klišé před historickou věrohodností._____ Antonín Paduánský zemřel v 36 letech (1231), což o 22 let starší Ladislav Pešek rozhodně neuhraje._____Své současníky světec uchvacoval řečnickým uměním, zatímco zde působí silně zakřiknutě a spíš jako mentálně zaostalý. Že by se tvůrci řídili biblickým Blahoslaveni chudí duchem, neboť jejich je království nebeské?_____ Byl svatořečen 11 měsíců po své smrti, což je doposud nejkratší doba v dějinách církve. Svědčí to o jeho oblíbenosti a tedy i o tom, že byl všeobecně znám. I v této souvislosti působí chování měšťanských dědiců nevěrohodně._____ 4) Obsazení, byť špičkových, herců je výrazem ignorance tvůrců. Poněkud melodramatická 44letá Dana Medřická (služka) hrála v uvedených intencích, o ostatních ani nemluvě. A tak světec je starý ve své důstojnosti až neohrabaný pán, služebná je poctivá až psovsky oddaná žena a ostatní chlapi představují vzájemně zcela zaměnitelné příslušníky městské buržoasie, nad kterými si divák má asi odplivnout._____ 5) Nicméně herecké mistrovství všech zúčastněných alespoň částečně tato koncepční pochybení napravuje a tak končím na třech hvězdičkách.

Ustláno na čekankách (1985) (TV film)

Pohled do života socialistické průvodčí. 1) Roztěkané modrooké trdlo očividně neví, co by a Markéta Zinnerová tuto skutečnost odívá do slov._____ 2) 23letý Pavel Vítek na vteřinu ukázal svou pěknou postavu v uplých džínách. Jinak ve svém štěku prokázal, že je stejný herec jako zpěvák - samá křeč.

Rudý kapitán (2016)

Přesvědčivá atmosféra zmaru a bezvýchodnosti v nepříliš přehledném snímku. 1) Do uší bije nekvalitní zvuk - moc basů._____ 2) 41letý Maciej Stuhr (detektiv Krauz) je osvěžující změnou mezi našimi filmovými kriminalisty._____ 3) Knihu jsem nečetl.

Dobrý doktor (2017) (seriál)

Prequel k doktoru Houseovi? 1) 58letý Kanaďan David Shore (mj. showrunner seriálu Dr. House), původně právník, později i stand-up komik (prý ho nazývali třetí nejzábavnější osobou v Londonu v Ontariu, kde se narodil a navštěvoval střední školu) se ve svých 32 letech vydal do Hollywoodu, aby se stal scenáristou. A stalo se._____ 2) Neumím odhadnout, jak moc přesné je zobrazení autistického dospělého jedince. Ono se to liší člověk od člověka a tak lze jen obtížně určit společné znaky. Asi polovina těch, kteří mají syndrom učence, jsou rovněž autisty, tedy tato kombinace není tak neobvyklá, jak se může na první pohled zdát. Z tohoto hlediska není tedy nepředstavitelný autistický chirurg. To vše mám ovšem jenom vyčtené, naživo jsem žádného plnokrevného autistu neviděl._____ 3) 25letý Freddie Highmore ("dobrý doktor" Shaun Murphy) se tu herecky vyřádil. Oč mu zobrazovaný autismus odňal na sexuální přitažlivosti, o to více mu dodal na hereckém výkonu. V 66 dílech se podílel i na produkci, 3 díly režíroval, pro 1 díl napsal scénář, v 70 dílech (zatím) hrál._____ 4) Další přitažliví chlapi: 41letý Nicholas Gonzales (dr. Melendez) či 46letý americký Korejec Will Yun Lee (dr. Park), oba se sexy sportovními postavami._____ 5) Věk protagonistů vztahuji k první řadě, tj. k roku 2017._____ 6) Na pět hvězdiček to přesto nevidím. Zápletky v jednotlivých dílech (zeména pokud jde o osobní životy) se často opakují nebo si jsou velmi podobné, psychologické portréty některých postav jsou pro mé evropské vnímání příliš poznamenány americkým pojetím věcí (vztah mezi muži a ženami, zastoupení různých ras, "korektní" chování na pracovišti) a nakonec i ten vychvalovaný Highmorův herecký výkon je jen jakousi variantou jeho Normana Batese._____ 7) Psáno po třech řadách._____ 8) 18.1.2023 - Čtvrtá řada pokračuje v duchu předchozích. Sledování páté řady jsem vzdal hned během prvního dílu. Uvědomil jsem si, že už mi další pokračování nic nepřináší a že se nudím. Ale své hodnocení celku ponechávám.

Vetřelci a lovci (2009) (seriál)

Rád sleduji příběhy, kdy zlo dostává na frak. 1) Renčovsky plytká líbivá minisérie je rozumně omezena na tři díly._____ 2) Spoiler. 1. díl - Zrozen bez porodu. Je tu trochu více napětí, protože zatím není jasno, o co jde v souvislosti s tajemným panem Zahálkou. Současně je to i úvod do prostředí a filosofie díla. Navíc i příběh sám je docela silný._____ 3) Spoiler. 2. díl - Krutá nevěra. Vidíme poněkud naivně průhledné nechutné chování znuděných zbohatlíků._____ 4) Spoiler. 3. díl - Užij si se psem. Příběh psychopatického stalkera postrádá určitou vyjímečnost předchozích případů._____ 5) Rutinérský psychiatr mi byl zpočátku nepříjemný. Postupně jsem však jeho zkušené vnímání reality přijal.

Ententýny (1971) (TV film)

Lehce křečovité, ale pravdivé, zdá se. 1) Komentátor milos.bradik**** přesně poukazuje na pravdivost výpovědi - zvláště to vyšetřování krádeže vedené ředitelem školy mě vskutku zaujalo._____ 2) A ti mlaďoučcí herci a herečky. Zejména sexy vyhlížející 16letý Jan Hrušínský a roztomilá 18letá Taťjana Medvecká. Všiml jsem si i 15letého Jiřího Růžičky ml. či 16letého debutanta Arnošta Proscheka._____ 3) Za zmínku stojí i vpravdě příšerný song.

Taková letní noc (1973) (TV film)

Nudné formou i obsahem. 1) Ke sledování mě nalákali 17letý debutant Vladislav Beneš, 17letý Jindřich Hrdý a 20letý Jan Kraus._____ 2) Ale kožené knižní dialogy mě zase odlákaly.

Skandál v OSN (2018)

Žánrově čistý politický thriller má švih a spád. 1) Naskýtá se otázka, jak moc je snímek věrným zobrazením skutečnosti. Obávám se, že hodně._____ 2) Po neúspěšné invazi do Kuvajtu vyhlásila v srpnu 1990 OSN sankce na obchodování s Írákem platné pro všechny členské státy do doby, než dojde k odzbrojení režimu. K tomu nedošlo a tak sankce pokračovaly._____ Vzhledem k utrpení, které embargo přinášelo obyvatelstvu, vznikl návrh dovolit Íráku prodávat ropu v omezeném množství, ovšem jedině proto, aby mohl nakoupit materiální pomoc a tu pak rozdělit obyvatelstvu._____ V rámci programu Ropa za potraviny (1996 - 2003) prodal Írák ropu za 65 miliard dolarů. Jen malá část z této částky šla na materiální pomoc. Mnoho miliard bylo zpronevěřeno. Šéf programu arménský Kypřan Benon Sevan (ve filmu ho pod jménem Costa Pasha Passaris hraje Ben Kingsley) prý přijal úplatek 147 000 dolarů, pracovník oddělení OSN pro zakázky Alexandr Jakovlev 950 000 dolarů._____ 3) Další zajímavé info k věci._____ 4) Americký happyend filmu ubírá na přesvědčivosti._____ 5) 34letému herecky nevýraznému Theovi Jamesovi (nový asistent Michael Sullivan) jeho role slušela._____ 6) Morálku celé věci výstižně pojmenovává komentátor mac000****.