Darebák a závodnice (2017)

Láska si nevybírá. 1)  Zamlouval se mi sice přeskakující, ale i tak přehledný děj, který mě vždycky nakopl od pospávání, když jsem musel řešit, co se to děje a proč najednou postavy dělají to, co dělají._____ 2)  Auta mě neberou, pytle plné bankovek se mi zamlouvají, i když si nejsem jistý, jestli způsob jejich získávání, jak je zobrazen ve filmu, by byl pro mne. Kdo mě ale fakt bral, byl pěkný klukovský 40letý (!) Matthias Schoenaerts (Gino zvaný Gigi), vlámská verze našeho Petra Stacha._____ 3)  Hloupý český název navozuje představu nějaké krimikomedie. Ve skutečnosti jde o lehce psychologizující film s vážným námětem._____ 4)  Dobrý koment (ale plný spoilerů): Vodny***.

Minišou Karla Šípa (2021) (pořad)

Inteligentní povídání o životě. 1)  76letý Karel Šíp a 89letý Jiří Suchý - 3*, 85letý Zdeněk Svěrák - 3 - 4*, 68letý Jaromír Nohavica - 4*, 90letá Jiřina Bohdalová, vykazující záviděníhodnou duševní svěžest - 3*, 71letý Boleslav Polívka - 3* či 63letý Marek Eben - 4*dokazují, že stáří vskutku může být časem vyzrálosti a moudrosti._____ 2)  Někdy to trochu skřípe, tempo besedy je kolísavé, ne vše, co protagonisté sdělují národu, mě fakt zajímá, ale to základní zůstává - chytří lidé, kteří mají co říci a pan Šíp jim k tomu dává prostor.

Legenda jménem T-34 (2018)

Ruská verze odpadové hollywoodské produkce. 1)  Chvílemi mi připadalo, že si tvůrci dělají z války legraci. Dialogy, občasné hláškování a styl kamery i režie (o hudbě nemluvě) působí jako parodie amerických akčních filmů. Ale ona to parodie není. Ploditelé tohoto filmu prostě z hollywoodských akčňáků převzali jen to špatné._____ 2)  Patrná snaha o líbivost navzdory různým scenáristickým nesmyslům rovněž působí směšně._____ 3)  Po odpadové první části následuje druhá část v koncentračním táboře, která je už zajímavější, ale stále nepřekročí limity, o kterých píši výše._____ 4)  39letý Němec Vinzenz Kiefer (německý tankista Jäger) mi usnadnil přežít tohleto mučení lechtáním.

V zajetí kouzel (2015) (seriál)

Harry Potter pro dospělé. 1)  Základním kamenem úrazu či snad problémem je fakt, že tvůrci nedokázali ukočírovat svou nezřízenou fantasii. Příběh vlastně nemá pravidla, může se stát naprosto všechno, a to, co se stát nemůže, nastane v příštím díle. Už v knihách tento fakt působil nepříjemně a seriál můj pocit ještě zvýraznil._____ 2)  Navíc množství scenáristů (6) a režisérů (21) má za následek, že díly si nejsou podobné. Různí tvůrci kladou důrazy na různé věci. To si dramaturgie očividně neuhlídala._____ 3)  Množství úletů se od řady k řadě zvyšuje. Čtvrtá řada je pak ještě nepřehlednější, než řady předchozí. Vyvstávají nové problémy a opět jsou řešeny ad hoc bez jakýchkoli pravidel. Pátá řada potom příběh završuje zcela v duchu předchozího zmatku._____ 4)  Trochu mi dílo připomíná True Blood svými chybějícími pravidly a stále zběsilejším průběhem. Zbytečná spletitost děje a spousta rovněž neúčelných postav dává vzpomenout na Hru o trůny._____ 5)  Možná docením množství nápadů při opakovaném zhlédnutí. To už nebudu tak zmaten neustálými scenáristickými úlety a více pozornosti budu moci věnovat realizačním vychytávkám. 6)  Grossmanova koncepce světa pracuje s magickou energií a řeší mj. její zdroj. Postavy jsou dospělé a tudíž nadávají a sexují po libosti - proč taky ne, když jsou krásné, mladé a plné sil. Mágové si kladou i filosofické otázky po smyslu života a lidského konání a občas si na ně i zajímavě odpovídají. Hlavní hrdina není prvoplánový Harry Potter potýkající se se svým přechodem z dítěte v adolescenta, ale opravdový dospělý s vlastními démony. Podobně jsou na tom i ostatní postavy._____ 7)  Mnozí diváci, pokud mám soudit podle jejich komentů, mají problém právě s dospělostí mágů a s jejich snahou řešit mravní dilemata. Na to nejsou (diváci) z televizních seriálů zvyklí. Mágové jim pak připadají ukňouraní, ufňukaní a všeobecně málo akční. Žádné potoky krve, žádné gore, žádné honičky. Co říkám, vole, prostě vopruz._____ 8)  Zamlouval se mi homosexuální prvek nenásilně a jaksi samozřejmě začleněný do celého vyprávění. On je gay... no a co. Může mít vztah i se ženou a všichni ho berou takového, jaký je, bez sebemenších výhrad._____ 9)  Navzdory záchvěvům nudy jsem si podívanou docela užil. Přispěli k tomu i zajímaví herci. Introvertně a ušmudlaně působící, nicméně přitažlivý herec a divadelní producent 29letý Jason Ralph (Quentin) nebyla přesná volba podle mého gusta. Mix intelektuála, superschopného mága a nenápadného kluka je taková... divná. Ale jeho účes mu slušel._____29letý podmanivý Hale Appleman (gay Eliot) o sobě tvrdí, že je definitely not straight._____ 10)  29letý Američan Arjun Gupta (poutník Penn), 42letý Mackenzie Astin (Richard zvaný Lišák), 26letý Spencer Daniels (Charlie, kterého má Eliot v hlavě), 26letý Kanaďan Adam DiMarco (student Todd), 44letý Angličan Sean Maguire (temný král), 33letý přitažlivý Davil Call (Pete) a spousty dalších pěkných mládenců (o pěkných kočkách tu nemluvím) zvyšují (mé) divácké potěšení._____ 11)  Rovněž další postavy se mi vryly do paměti: 48letý Rick Worthy (děkan Brakebills Henry Fogg), 27letý Trevor Einhorn (student Josh se zálibou ve vaření), 37letá vymazlená Mageina Tovah (knihovnice) a mnohé další._____ 12)  Věk protagonistů uvádím k roku vzniku řady, ve které se poprvé objevují._____ 13)  Psáno po pěti řadách. Navzdory protestům fanoušků šestá řada nevznikne pro snížený divácký zájem a naopak zvýšené pořizovací náklady.

My děti ze stanice Zoo (2021) (seriál)

Na motivy knihy Christiany F. 1)  Především je třeba předeslat, že seriál NENÍ zfilmováním knihy. Ať už to tvůrci chtěli nebo ne, vzniklo samostatné dílo, které si ze vzpomínek Christiany F. bere jen něco a zpracovává to po svém, nově. O co méně naturalismu, o to více pozlátkové pseudo retro vystajlované stylizace.____ 2)  Vzpomínám, jaké pozdvižení přinesla autentická výpověď drogově závislé ihned poté, co dílo přišlo na trh. Téma se režimu hodilo, takže kniha byla hbitě přeložena a vyšla ve velkém nákladu. I film na mě zapůsobil. Bohužel nemohu říci totéž o seriálu._____ 3)  Zatímco kniha i původní film jsou silně zakotveny v 70. létech a v atmosféře západního Berlína, seriál působí jaksi universálně, globalizovaně. Stačilo by vyměnit nápisy na zdech a změnit jazyk a mohl by se odehrávat kdekoli (přinejmenším v Evropě)._____ 4)  Stejně rozmazaně jako lokalizace působí i čas, kdy se věci odehrávají. Když pomineme lehkou inspiraci dobovou módou (zejména účesy a trochu oblečení), opět platí, že používaný jazyk, hudba a zvláště vnímání doby a věcí je jakýmsi mixem očividně přizpůsobeným vnímání dnešních adresátů díla._____ 5)  Typickým projevem této odtrženosti od reality je výlet protagonistů do Československa. Chlapci vůbec neřeší víza, v Praze žijí v jakémsi podnájmu (!), účastní se noční drogové free party na konci Gottwaldova mostu pod Palácem kultury (!!) a na závěr se příslušník SNB ocitá se svým milencem v západním Berlíně (!!!). 6)  I postavy oproti knize zestárly. Nejde už o 12 - 14leté děti, ale o mládež na pokraji dvacítky, což podtrhuje i výběr herců. Samozřejmě se tím posunuje i sdělení tvůrců veřejnosti. V této souvislosti ovšem nechápu prožívání první (!) menstruace jedné z dívek. Jasným failem je obsazení Christianiných rodičů herci o zhruba 15 let staršími a i tak vypadajícími velice mladě._____ 7)  Když odhlédneme od těchto spíše úsměvných než dramatických lapsů, seriál (stejně jako kniha) rozumně ukazuje, že oběťmi drogové závislosti nejsou děti ze spořádaného prostředí s pevně zakotveným žebříčkem životních hodnot. Naše postavy pocházejí z rozvrácených nebo alespoň neúplných rodin. Chybí jim zázemí, nemají o koho se opřít a citově strádají. Drogové pokušení je o to větší, o co méně mají postavy pro co žít. Bohužel však tvůrci ani tuto stránku věci nedokázali dostatečně přesvědčivě prezentovat._____ 8)  A tak nakonec jediným opravdovým plusem jsou pěkní kluci. Zejména 20letému Michelangelu Fortuzzimu (Benno) věštím velkou hereckou budoucnost a to nejen pro podmanivý sexy kukuč, ale i pro jeho výrazné herecké schopnosti. Chlapec mluví italsky a anglicky a v současnosti studuje herectví v Londýně._____ 9)  Dále je tu 22letý Jeremias Meyer (dlouhovlasý dělník Axel, kterého neustále sledují tajné služby), 22letý Bruno Alexander (Michi, co má rád Benna), 36letý mladě vyhlížející Sebastian Urzendowsky (partner Christianiny matky Robert), 38letý sexy Albánec Nik Xhelilaj (DJ Dijan, kterého zbožňuje Babsi...ano, rovněž představitel Vinnetoua v nové verzi) či 26letý Julius Nitschkoff (dělník Arne)._____ 10)  Výstižný koment: xxmartinxx***, Morien (hodnotila odpad).

Nocturama (2016)

Nalákal mě Vincent Rottiers v anotaci filmu. Jinak jsem se ale dost nudil._____ 1)  Tvůrci sázejí na to, že divákovi neposkytnou relevantní informace, ten tudíž neví, co se děje a dohaduje se._____ 2)  Snímek nastoluje otázky, na které si musí divák odpovědět sám._____ 3)  Velmi se mi nezamlouval konec. Relativizuje vyznění celého snímku a posouvá film do jiného žánru, než se jeví během jeho průběhu._____ 4)  Zajímavý koment: Marigold****, SaNcHeZ_cz**.

Sázka na nejistotu (2015)

Film ve svahilštině drží na hraně sledovatelnosti slavní herci, hromada pěkných kluků a rádoby akční střih.

Zločin (2014) (seriál)

Ani ryba ani rak. 1)  Po první řadě jsem si říkal, inu, proč ne, zlé to nebylo. Nicméně po deseti minutách sledování druhé řady jsem zjistil, že o další pokračování vlastně vůbec nestojím a zbylé díly jsem smazal._____ 2)  Zaujal mě 35letý hojně obsazovaný Wojciech Zieliński (komisař Tomasz Noviňski)._____ 3)  Zajímavé je i prostředí polského Helu a okolí.

Brankář (2018)

Nepříliš výrazný snímek po první hodině ztratil drajv, chyběla zápletka a film připomínal spíš hraný dokument._____ 1)  Téma s dítětem, při vší tragičnosti, jen stěží mohlo být centrálním motivem během čtyřleté vojenské služby._____ 2)  Barvitý a dobrodružný Trautmannův život by si zasloužil kvalitnější zpracování, možná i seriál._____ 3)  Zajímavý koment Volodimira2***** stručně vysvětluje, co předcházelo filmovému ději._____ 4)  Hlavním tahákem filmu je pro mne 28letý pěkný David Kross (Bert Trautmann).

Věštci (2016) (seriál)

Docela zábavné. 1)  Příběh je standardním konfliktem mezi mafiánskou organizací (zde představovanou americkými cikány - těžko říci, jak věrohodně) a jednotlivcem, který se vzepře._____ 2)  Doslova hvězdou seriálu je 48letý (!) přitažlivý Jeffrey Donovan s urostlou postavou a sportovním držením těla (věštec Charlie). I have a black belt in karate and 6 years of aikido and about a year of Brazilian jujitsu, vysvětluje herec._____ 3)  Jsou tu i další pěkní kluci: 17letý nadějný herec Kanaďan Dylan Schmid (Charlieho syn Nick), 32letý Luke Camilleri (Fonsova gorila Terry) či 29letý Kanaďan Tyler Johnston (Ted)._____ 4)  Zaujal mě i 37letý Australan Angus Sampson (cikánský šéf Fonso)._____ 5)  Termín "Shut Eye" používají kouzelníci, iluzionisté a mentalisté pro označení člověka, který je tak zdatný ve čtení myšlenek nebo mentalismu, že si namlouvá, že má skutečné psychické schopnosti. V terminologii podvodníků je "Nebuď klapka na očích" fráze, která vám má připomenout, abyste se nestali obětí vlastního podvodu._____ 6)  Psáno po první řadě.