Ještě svatba nebyla... (1954)

Vhodné pro milovníky folklóru. 1) Zvuk slováckého Hradišťanu a Cimbálové muziky Šohaj ze Strážnice je velmi příjemný a poskytuje divákovi (spíše posluchači) vskutku pěkný zážitek. Tři lidovky si zazpívá i ještě štíhlá 25letá Jarmila Šuláková. Ani taneční pasáže nejsou k zahození. První půlhodina filmu je vlastně pásmo foklórních vystoupení občas přerušené krátkými prázdnými dialogy._____ 2) Pak se děj ze strážnického festivalu přesune do vesnic a nastupuje obvyklá dobová plichta. 53letý Jaroslav Marvan (účetní Ambrož) hudruje jako obvykle, 20letá Jana Štěpánková (Ambrožova dcera Eva) ještě nepůsobí tak unyle jako později, 36letý Josef Bek (učitel) se pokouší o lidové tance a malá role se našla i pro 79letou Terezii Brzkovou (babička Durajová).

Vzpomeň si (2015)

Nejzajímavější na filmu je jeho výborná pointa.

Hodina před ránem (1983) (TV film)

Dobově příznačná neohrabanost a klopýtavost je zřejmě vina neobratné režie. Ovšem za 30letého Ivana Luťanského, který po celou dobu neslezl z obrazovky, jednu hvězdičku přidávám.

Majordomus (2018)

Náhled do kašubských dějin první poloviny 20. století. 1) O existenci Kašubů jsem dosud neměl ani páru._____ 2) Emocionálně se mě snímek nedotkl. Zejména konci chyběla naléhavost a přesvědčivost._____ 3) Zaujali mě 31letý přitažlivý Sebastian Fabianski (komorník Mateusz) a 29letý Marcel Sabat (šlechtický syn Kurt, který nesnáší Mateusze).

Syn (2002)

Filmařsky výborné, ale pocit z filmu dobrý nemám. 1) Je pěkné sledovat, jak bratři Dardennové zvládli jednotlivé složky snímku (zvuk, kameru, postupné odhalování, o co vlastně jde) a jak jsou očividně pevní v sedle. Děj nesou obrazy, dialogy jen trochu doplňují. Výrazná je zneklidňující atmosféra snímku._____ 2) Pro to všechno mi film připadal docela napínavý. Chování mistra jsem neuměl odhadnout až do samého konce. Byl jsem zvědavý, jak to bude dál._____ 3) Na škodu nebylo vidět, jak se učí truhláři svému řemeslu._____ 4) Zaujal mě 17letý pěkný Morgan Marinne (nový učeň Francis), očividná naděje belgické kinematografie._____ 5) Znovu se mi potvrzuje, že nejlepší je sledovat filmy, aniž o nich cokoli předem vím (často ani žánr ne). Mohu odhalovat, o co vlastně jde, spolu s postavami prožívat jejich vnímání věcí a celkový prožitek je výrazně vyšší. Obzvláště to platí u filmů, jejichž oficiální text distributora prozradí prakticky všechen děj až na posledních pět minut, jako je to v tomto případě. Naštěstí jsem si ho přečetl až teď, když píši svůj koment._____ 6) Mnozí komentátoři rovněž nedodržují pravidlo slušného chování - nespoilerovat (nebo alespoň spoilery jasně označit). Jen v tomto případě je to charge, Germanicvs, Radek99, Radko, lena60, Anderton a Rybizek. tedy 7 z aktuálně 35 komentářů._____

Muž, žena, Žoržík a klíč (1965) (TV film)

Je Jiřina Bohdalová pytel s otrubami anebo není? 34letá Jiřina Bohdalová předvádí své klasické komediální kreace hysterických ženských. Nic nového, ale je to pěkné.

Dítě (2005)

Kvalitní výborně natočený film s jedinou, ale pro mě zásadní vadou. 1) A tou jsou obě hlavní postavy. S osudem nepříjemné matky a debilního otce dítěte se ztotožnit nemohu. Sympatie si bezcharakterní zloděj fakt nezaslouží._____ 2) Jediný sympatický prvek ve filmu je herec 24letý Jérémie Renier (Bruno)._____ 3) Spoiler. Pláč protagonistů na konci filmu není výrazem poznání, prohlédnutí, natož pak pokání. Je to jen sebelítost ufňukánků nad tím, jak je život pronásleduje, jak je nespravedlivý a jak jsou oni jeho obětí.

Iba láska (1975) (TV film)

Hloupé, ach, tak hloupé. 1) Mimořádně hloupé a prázdné dialogy 42letého scenáristy Jana Jílka jsem neskousl. Ostatně, jak jsem se díval na statistiky, viděl jsem od něho 6 děl a všem jsem dal jednotně po dvou hvězdičkách, tak co se divím._____ 2) Ovšem ty slovensko - české vzájemné kecy, kdo co jsme komu dali, v sobě obsahují kouzlo nechtěného. Plné propuknutí těchto komplexů jsme zažili po listopadu 1989._____ 3) Není marný ani obrázek rekreantů jako miniaturního maloměsta se svou tendencí strkat do všeho nos a neustále drbat. Opět tak trochu kouzlo nechtěného. Tehdy se totiž podobné chování považovalo za společensky žádoucí._____ 4) Zaujal mě sympatický 25letý Alfréd Swan (Jurko)._____ 5) Takže nakonec jsem v díle cosi zajímavého našel a to dvě hvězdičky to splichtí, i když po první půlhodině jsem spíš myslel na odpad._____ 6) Scenárista sám v nestřeženém okamžiku, kdy mu to asi myslelo jasněji, poradil, co si má divák počít s takovým autorem: Rúbať. Ráno rúbať, večer rúbať.

Jenůfa (1976) (TV film)

Nesporně zajímavá inscenace. 1) Ovšem není to můj šálek kávy._____ 2) Vynikající 56letá Dana Medřická (kostelnička) má roli výraznou, ale přece jen menší. A to jsem se díval kvůli ní.

Pan Novák (1949)

Lehce úsměvná agitka. 1) Přerod úředníků v nadšené dělníky nepůsobí věrohodně. No jak by taky mohl? Nekoukej a pomoz!_____ 2) Film vznikl na pomoc tehdy již neúspěšné akci z prosince 1948 - zařazení asi 65 000 úředníků do výroby. Podařilo se přesunout nakonec jen asi 20 000 lidí. Nový pokus byl úspěšnější. V roce 1951 se ze 77 000 plánovaných podařilo umístit asi 51 000 osob. Vedle získání nových pracovních sil pro rozvíjející se těžký průmysl šlo především o čistky s cílem odstranit z administrativy komunistům nenakloněné úředníky._____ 3) Všiml jsem si 31letého Miroslava Horníčka či 35letého Josefa Hlinomaze._____ 4) Velmi na mě zapůsobil budovatelský song Vyhrňme si rukávy ve tříčtvrtečním rytmu._____ 5) Už víte, kdo v 11. století zradil Čechy cizákům? Přece Prkoš Bilinský Němcům v roce 1041. Pořádně se učte, milé děti, bez těchto znalostí socialismus nevybudujeme.