Spravedlnosti se meze nekladou (1966) (TV film)

Docela pěkně napsané, výborně zahrané a přesto rozvláčné a nudné. Ani 46letý Rudolf Hrušínský ve svém tlustém období to nezlepšil.

45 let Ypsilonky (2010) (pořad)

Ypsilonská legenda v kostce. 1) Napadá mě srovnání s nejoblíbenějším divadlem malých forem. Zatímco Semafor je sdělný, lidový, aniž by rezignoval na intelektuální a poetickou úroveň, rovněž silně intelektuální Ypsilonka je pro běžného návštěvníka asi hůře stravitelná._____ 2) Působivou plejádou účinkujících se mohou pyšnit oba soubory. Ovšem Semafor mám radši._____ 3) Průřez historií Ypsilonky potvrdil mé předchozí ambivalentní dojmy._____ 4) V Semaforu oceňuji především autorské přispění Suchého a Šlitra, zatímco Ypsilonku vidím spíše jako kolektivní improvizaci uměleckých špiček.

I dva jsou rodina (2016)

Zpočátku silně nesympatický nespolehlivý otec se změní díky péči o dítě. 1) Rozverná kýčoidní komedie se v poslední půlhodině transformuje do slzopudného rodinného dramatu._____ 2) Gayovský producent je roztomilá, i když dost nesmyslná, karikatura._____ 3) Milá je i náznaková konfrontace anglického a francouzského uvažování a jednání._____ 4) Jsem trochu na rozpacích. Film jsem sledoval se zájmem a nenudil jsem se. Ale chvílemi jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Mexický originál jsem neviděl a snad i proto dávám silné tři hvězdičky.

Na hranici onoho světa (2019)

Lidové přímo sousedské vyprávění o práci jasnovidky. 1) Paní Izabella Csabaiová prostým jazykem návštěvníků levných hospod vysvětluje nevysvětlitelné. Asi to bude hodná paní, co neví proč, ale tak trošinku tuší jak._____ 2) Chyběla mi jakákoli verifikace, názorný ověřitelný pokus a méně adorující zpovědníci. Ocenil bych i konkrétní svědky, kterým pomohla s uvedením detailů. Jinak je celá věc na úrovni JPP (jedna paní povídala).

Nejsem zvláštní (1983) (TV film)

Černocká, Merta ani Kardinálové nejsou nic pro mě.. Ale přece jen...32letému Zdeňku Mertovi to moc slušelo.

Jsou určité hranice (1986) (TV film)

Klasická televizně-inscenační křeč. 1) Netuším, co sledovali komentátoři, kteří inscenaci označili za skvěle napsané psychologické drama (Amonasr*****), velice silné a nadčasové drama (roswelll*****), hodně dobré drama (veronikav****),výborný film (Volodimir*****), opravdu silné drama (jasse*****) a podobně. Rodriguez**** větší drama snad v československé kinematografii neviděl. No tohle..._____ 2) Spoiler. Nějak mi nejde do hlavy, že v šedesátých létech by stačilo obvinění dopadeného esesáka na takovouto kauzu. Tony navíc očividně nemohl spoluprací nic získat a o pozdní lítost také zřejmě nešlo. Přesto Vlasta vyvádí, jako by ji natahovali na skřipec._____ 3) Spoiler. Zvláštní pozornost si zaslouží tupá advokátka ex offo, kterou vůbec nenapadlo, jak vést obhajobu a od začátku se chovala k Vlastě jako ke kolaborantce._____ 4) Spoiler. Jediné, co si Vlasta mohla oprávněně vyčítat, byl fakt, že hledala útočiště u jiného, zatímco její muž seděl ve vězení a že mu tuto skutečnost, za kterou se očividně styděla, po válce nesdělila.

Život v gulagu (2019) (TV film)

Přesvědčivé svědectví o životě v gulagu. Jazykové okénko._____ Hlavní správa nápravně-pracovních táborů (Главное управление исправительно-трудовых лагерей) dala vzniknout akronymu Gulag (s velkým písmenem jako označení systému, s malým jako označení jednotlivého tábora)._____Zek = заключённый. Výraz se v sovětské administrativě zkracoval na з/к, což se vyslovovalo zeka - tak vzniklo označení zekové.

Modlitba (2018)

Přímočarý ideově trochu prostomyslný snímek vede diváka od začátku k nevyhnutelnému konci. 1) Drogově závislí děkují za svůj vztah nedostatku výrazných podnětů. Do jejich duchovního prázdna pak vstoupí drogy, které jim dají pocit naplnění. Ne u všech uživatelů (respektive těch, co si to vyzkouší) se musí vyvinout závislost, s níž pak nejde hnout. Drogař prostě musí nahradit uspokojení, které jeho prázdné duši dosud zajišťovaly omamné látky, něčím jiným. Náboženství (jako opium lidstva, chachá Marxi) stejně jako láska (obzvláště ve fromě prvotní zamilovanosti) jsou, myslím si, velmi dobré léčebné metody. Z tohoto hlediska nepřekvapuje ani celkový vývoj hlavní postavy, ani závěrečná pointa._____ 2) Zajímavá úvaha o povaze náboženství názorně vysvětluje jeho možnou roli, jak je prezentována ve filmu._____ 3) Ze zajímavých kluků mě nejvíce zaujal 24letý Anthony Bajon (Thomas, hlavní role) a 30letý Valon Damien Chapelle (Thomasův mentor Pierre).

Rodinka Bélierových (2014)

Některé filmy překypují negativními postavami. Zde je tomu naopak. 1) Filmík jest to průhledný, jednoduchý, plný slunce, radosti a optimismu._____ 2) Líbil se mi 18letý Ilian Bergala (zpěvák Gabriel) a skutečný neslyšící Luca Gelberg, jehož věk jsem nezjistil (mladý Paulin bratr Quentin)._____ 3) Herci strávili čtyři měsíce učením se znakové řeči._____ 4) Louane Emera se probojovala do semifinále (5. - 8. místo) 2. řady francouzské verze soutěže The Voice (2013). V soutěži si jí všiml Eric Lartigeau a obsadil ji do role Pauly (filmový debut). Její první CD Chambre 12 vyšlo v roce 2015 a stalo se nejprodávanější deskou roku ve Francii._____ 5) 67letý Michel Sardou je slavný francouzský zpěvák a skladatel.

Odpouštím ti, tatínku (1985) (TV film)

Poněkud neohrabaná, ale chvílemi i vtipná inscenace si nebere servítky. 1) Předstírání socialistické morálky je již naprostou minulostí. Dceřin nápadník se při každém zvuku zvenku bojí o auto, že mu ho jeho spolubudovatelé ukradnou nebo poškodí._____ 2) Líbil se mi 27letý Vladimír Dlouhý v pěkně přiléhavých bílých džínách (Petr, který má otcovu důvěru).