Hotel Problemski (2015)

Chladný pohled na uprchlíky v Bruselu. 1) Proč uprchlíci utíkají se ve filmu, který určitě není komedií, nedozvíme. Nic o jejich důvodech, nic o jejich minulosti. Je jen přítomnost a neustálé čekání. 2) Žadatelé o azyl nestrádají hladem, žízní ani zimou, nikdo na ně neútočí. Ale očistec má mnoho podob...

Přelet nad Kremlem (2011) (TV film)

Bezprecedentní ostuda aneb Císařovy nové šaty od sovětských krejčích. 1) Mladý fracek beze smyslu pro zodpovědnost téměř 19letý klučina s padesátkou nalétaných hodin ve vypůjčené jednomotorové Cessně 172 po dvou týdnech potulování se po severní Evropě stráví pět hodin letem přes sovětské území v letové výšce 600 m, až nakonec nerušeně přistane blízko Rudého náměstí v Moskvě. Cimrman by to neudělal lépe._____ 2) Půl druhého roku stráví pak v moskevském vězení, kde se k němu chovají jako k celebritě. S ředitelem popíjí kávu, k narozeninám dostane dort, rodiče ho pravidelně navštěvují. Přesto trpí žaludečními problémy, depresemi a silně hubne._____ 3) Po omilostnění odletí linkou do Frankfurtu, kde na něj již čekají tři stovky novinářů, fotografů a kameramanů. Časopis Stern má s Rustovou rodinou exklusivní smlouvu za 100 000 marek (Mercedes limuzína W124, typ 200D stál tehdy 36 000 DM). Rust však nemá moc co říci. Doslova přes noc se pak z hrdiny stává psychicky labilní dobrodruh._____ 4) O rok později je Rust na civilní službě v nemocnici. Nesnese výsměch od sestřičky, kterou pozve na kafe a pobodá ji nožem. Později vystavuje nekryté šeky a ještě později si ponechá nábytek bez zaplacení. Ukradne kašmírový svetr, je vyšetřován pro podvody. V 23 letech se ožení s Polkou, po pěti letech se rozvede. Konvertuje k hinduismu a bere si Indku, s níž se rozvede po osmi letech. Ve středním věku se stane profesionálním hráčem pokeru, finančním analytikem a bůhví čím ještě._____ 5) Gorbačovovi přišel Rustův exces vhod. V největších čistkách v Rudé armádě od Stalinových dob se zbavil asi 2 000 důstojníků (z toho asi 300 generálů) - odpůrců reforem.

Smyčka (2016)

Morální poselství je jasné, ale logika dostává v tomto snímku bez hlavy a paty silně na frak.

Polechtat pravdu (2016)

Není lechtání jako lechtání. Nějak jsem nepobral, proč v době, kdy se lidi nestydí za vystupování v pornofilmech, dělá údajně autorům "lechtacích" snímků takový problém se k nim přiznat. Nabízí se tři možnosti: a) tvůrci lechtacích snímků jsou na hlavu padlí, b) autoři dokumentu dělají z komára velblouda nebo konečně c) já sám jsem vadný, protože lechtání za peníze mi nepřijde horší, než klasické porno.

Život Leonarda Da Vinci (1971) (seriál)

Vtipný, názorný a divácky vděčný životopis. 1) Doufal jsem, že se dozvím něco o esoterickém pozadí géniovy tvorby...marně._____ 2) Doufal jsem, že se dozvím, jak moc věrohodné jsou úvahy o Mistrově homosexualitě...marně._____ 3) Tvůrci se očividně snaží o historickou věrnost, nepouštějí se do přílišných spekulací a podávané informace působí velmi seriózně.

Případ (2015) (seriál)

Zaujal mě přitažlivý Sigurður Þór Óskarsson (Július, filmuje si děvčata při sexu).

Zkouška orchestru (1978)

Metafora je, když přes hodinu sledujete hudebníky orchestru duchaplně hovořit o svých nástrojích a posléze se bouřit proti svému dirigentovi a přitom o to vůbec nejde. 1) Nemám rád dav a proto ani studie stádního davového chování, byť jakkoli výstižné a umělecky přesvědčivé, mě moc radosti nepřinesou. Odtud plyne má zdrženlivost při hodnocení._____ 2) Kromě toho jsem se navzdory pěkným momentům chvílemi nudil. Ovšem ne posledních dvacet minut, ty byly skvělé._____ 3) Výstižný koment: anniehall****.

Bohéma (2017) (seriál)

Dusivá atmosféra protektorátní doby versus rozjuchané bezstarostné komedie. 1) Pozoruhodný televizní počin doplácí na nesoulad mezi ambiciózností tvůrců a jejich skutečnými schopnostmi. Tím nechci říci, že to není zajímavé._____ 2) Je mi vcelku jedno, že některé postavy jsou konkrétní osobnosti a jiné jen reprezentují určité typy. Opravdové postavy naší historie samozřejmě poutají více pozornosti, ale zase jsou tvůrci svázáni (snad až moc) a zavázání zobrazovat je podle skutečnosti, což se ne vždy podaří ke spokojenosti zainteresovaných. Scénář nepříliš úspěšně kličkuje mezi snahou o věrohodnost postav a snahou o věrohodnost doby._____ 3) Zarámování příběhu do srpna 1968 mi nevadí, i když mi připadá nadbytečné a nepříliš funkční. Zvykl jsem si i na podivného Jaroslavu Marvanovi nijak nepodobného Davida Novotného. Skousl jsem nakonec i zřejmé profesionální neumětelství 44letého režiséra Roberta Sedláčka. Nejvíce mi ale vadila podivná televizně inscenační atmosféra zejména prvního dílu._____ 4) Zaujali mě fešný 43letý Jaroslav Plesl (Miloš Havel), 49letý skvělý Michal Dlouhý (Zdeněk Štěpánek), 55letý skvělý Vladimír Javorský (Vlasta Burian), přesvědčivý 45letý Saša Rašilov nejml. (Oldřich Nový), pěkný 31letý Michal Balcar ("vypravěč" Arnošt Žák).

Tak mě zab! (2001)

Že prý thriller, ale s cukrkandlovým koncem. 1) Pěkný 30letý Angličan Max Beesley (únosce Charlie), jazzrockový klavírista, hráč na bicí a vibrafon, tehdy ještě hudební kariéru na hřebíček nepověsil, ale nakonec ho herectví dostalo._____ 2) You shouldn't smoke, you know, it'll kill ya, říká Charlie dívce Shawn, která chce, aby ji zabil.

Sláva, nazdar výletu! (1978) (TV film)

Hvězdičky jsou za písničky, ne za jejich výtvarné zpracování.