Láska a jiné závislosti (2010)

Ani ryba, ani rak. 1)  V první rovině je film lehkou satirou na práci farmaceutického dealera. Pak je to klasický romantický příběh, jak ON potká JI. Aby to nebylo takové nemastné neslané, tak má ona Parkinsonovu nemoc. A to je třetí rovina snímku._____ 2)  Svěží tempo se ve druhé polovině zvolnilo, další vývoj byl jasný a všichni jen hráli své role předepsané logikou věci. Zkrácení by dílu prospělo._____ 3)  Závažné životní pravdy podává film zlehka, jakoby nezávazně. Bohužel však i dost nevýrazně. Pár dní po zhlédnutí si děj musím připomínat studiem fotografií._____ 4)  29letý (v roce natáčení - 2009) Jake Gyllenhaal (dealer Jamie) v tomto snímku na rozdíl od mnoha jiných filmů působí sexy._____ 5)  Jako jakási osvěta na téma parkinsona to ujde. Jinak ani nevím...

Hospoda (1996) (seriál)

Ta naše hospůdka česká, ta je tak hezká, tak hezká... 1) Oddechový seriál nepředstavuje žádné zvláštní filmařské či scenáristické (to už vůbec) kvality, ale přináší dobrou pohodu, a to se počítá._____ 2) 58letý Petr Nárožný je snad nejlepší výčepní, jakého jsem kdy viděl (pravda, moc jich nebylo, do hospod nechodím) a jeho částečně improvizované hlášky dobře dotvářejí typicky českou hospodskou atmosféru. Mimochodem, všimli jste si, že Češi na rozdíl od jiných národností umějí hospodské prostředí točit? Čím to asi je?_____ 3) 51letý Ladislav Potměšil (řidič) a 57letý Bronislav Poloczek (topič) jakoby z oka vypadli týpkům, které uvidíte v každém výčepu. Mají stejně hloupé kecy a omezený obzor a v hospodě se snad narodili._____ 4) 58letý Jiří Menzel (zatoulaný psychiatr) a 49letý Jan Kanyza (lehce potměšilý advokát) jim tvoří nádherný kontrapunkt jak chováním tak rozhledem._____ 5) 49letý Jiří Krytinář (kamelot) a 71letý Pavel Vondruška (harmonikář) dotvářejí kolorit par exellence. Nesmím zapomenout ani na 47letého Václava Knopa (prudič domácí), 76letou Věru Tichánkovou (konzumentka zelené), 54letého Josefa Dvořáka (kuchař) v nové inkarnaci Sváti Kuřátka, 35letou Zuzanu Bydžovskou (servírka)._____ 6) Věk protagonistů uvádím k natáčení první řady seriálu - 1996._____ 7) Doporučuji přečíst si místní Zajímavosti._____ 8) A na závěr si zazpíváme: Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky / to je ten důvod má milá že já tam raz, dva, tři jsem / Z té naší hospody stoupají tři schody / to je ten důvod má milá že se jde tak těžko ven.

Šéfka (2022) (seriál)

Divák dostane, co očekává. 1)  Je tu deset (!) původních (německých) scénáristů, čtyři (!) další přepracovali děj do českého prostředí a dílo korunují dva režiséři na tu fušku. Uff, tolik práce..._____ 2)  Mizerný nezajímavě zpracovaný seriál má několik světlých bodů v hereckém obsazení. 39letý stále přitažlivý Petr Konáš (kapitán Trunpeta) sice nemá co hrát, to si ovšem bohatě vynahrazuje seriálový expert vpravdě démonický 61letý Jan Čenský (státní zástupce) a milá 46letá Kateřina Winterová (šéfka)._____ 3)  Několik prvních dílů odpovídá jakž takž třem hvězdičkám, pak jde ale úroveň rapidně dolů.

Zdravotní škola (2018) (seriál)

Trochu limonádový pohled na poválečné dánské zdravotnictví. 1)  Neumím posoudit, jak moc jsou zobrazované reálie a zejména společenské vztahy začátku 50. let v Dánsku věrné, ale pokud ano, vyplývají z nich docela zajímavé poznatky._____ Dánsko nemělo v roce 1952 potravinové lístky._____ V nemocnici, v níž jedinými empatickými osobami jsou některé zdravotní sestry (a bratři), notabene teprve studující, bych určitě nechtěl být._____ Dánské onkání převedené do češtiny zní roztomile archaicky._____ 2)  Vlastní příběh trochu připomíná červenou knihovnu svou prediktovatelností, jednoduchostí a úsměvností, i když obsahuje i vážné dramatické prvky._____ 3)  Z herců mě zaujal 29letý podsaditý Jesper Groth (student - průserář Bjørn Toft), rovněž zpěvák v duu Fyr & Flamme. Toto seskupení se probojovalo na Eurovision Song Contest 2021, kde skončilo bez postupu._____ 4)  Další zajímaví kluci: 27letý Morten Hee Andersen (student Erik), 27letý Mikkel Hilgart (vysoký blonďák, student Peter), 33letý Thue Ersted Rasmussen (mladý lékař a novomanžel Christian Friis)._____ 5)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení první řady - 2018._____ 6)  Psáno po čtyřech řadách. Nová se právě natáčí, tak se těším.

Popelka z velkoměsta (2016) (TV film)

Roztomile vtipná komedie  1)  se chvílemi potácela na hraně dobrého vkusu, ale nakonec si své tři hvězdičky podle mého názoru docela zasloužila._____ 2)  V Obsahu příspěvek od TV Nova vyslepičí děj zhruba poloviny filmu._____ 3)  37letý Alexander Khuon (Max Wagner) má jiskru. Zajímavý je i 39letý Marc Ben Puch (Maxův kámoš Frederik). 25letého Němce Daniela Rodice (svalouš z reklamní agentury) si moc neužijeme, zato je asi  nejhezčím klukem ve filmu.

Dozrievanie (1981) (TV film)

Budovatelským filmům neodzvonilo ani v osmdesátkách. 1) Na konci filmu se tvůrci hrdě přihlásili k tradici budovatelských filmů let padesátých. Nebo možná ten konec vystřihli z nějakého takového filmu a vlepili do reálného socialismu._____ 2) Mužnému 32letému Vladimíru Durdíkovi ml. (předseda Tomáš) to v džínách slušelo.

Poslední semestr (2018)

Stokrát rozžvýkaná moudra v novém výplivu. 1)  Charismatický 55letý (!) Johnny Depp s jiskrou podává dobrý výkon, nicméně jalovost dialogů a celého scénáře nepřebije._____ 2)  Pobavilo mě, že v rámci snahy dohnat a prožít vše, co jen lze v krátkém zbývajícím životě, si profesor vyzkouší i homosexuální interakci s 26letým Devonem Terrellem (gay student Dean, dodavatel marihuany v rámci studijní skupiny)._____ 3)  Vtipný koment: splaty*.

Svět v plamenech (2019) (seriál)

Zdrženlivě pojatá telenoveloidní válečná freska. 1)  Zajímavému pohledu na období tzv. podivné války mezi dobytím Polska a pádem Francie očima běžných Angličanů škodí chvílemi nevěrohodný děj (např. vývoz dítěte do UK) a místy nudné zpracování. Velmi zajímavé osudy jsou prezentovány nezajímavě, suše, bez šťávy. Po prvním díle jsem váhal, zdali mám ve sledování pokračovat. Nelituji, že jsem první řadu viděl, ale očekával bych, že mě tvůrci zatáhnou do svého světa hned od začátku._____ 2)  Vtipný koment FeroFabuse* poukazuje na některé z mnoha nelogičností až nesmyslů seriálu._____ 3)  Angličané hrají Angličany, Američané Američany, Poláci Poláky, Němci Němce a Francouzi Francouze. Stejně tak i mluví. V rámci českého nepříliš kvalitního dabingu však mluví všichni česky. Seriál tak přichází o výrazný prvek tvořící atmosféru. Pod dabingem je podepsáno S pro Alfa, 2019._____ 4)  Seriál nabízí mnoho pěkných kluků. Především 23letý Jonah Hauer-King (poručík Harry Chase) s milým úsměvem a zamyšleným oduševnělým pohledem se mi zamlouval. Pak je tu přitažlivý Ewan Mitchell nezjištěného věku (cholerický anglický ulejvák a bratr Harryho anglické milenky Lois Tom Bennett), 26letý Mateusz Więcławek (Kasiin bratr Grzegorz), Eryk Biedunkiewicz nezjištěného věku (malý Kasiin bratr Jan), 38letý Brian J. Smith (americký lékař v Paříži Webster), 36letý Parker Sawyers (Websterův přítel saxofonista Albert), 34letý Blake Harrison (Harryho seržant Stan) a další._____ 5)  Data narození se vztahují k roku 2019._____ 6)  Koment píši po zhlédnutí první řady. Příprava druhé řady se opozdila vzhledem ke covidu, ale už prý natáčení běží. Podle scenáristy Petera Bowkera je vývoj postav naplánován a rozvržen do šesti řad. Tak si počkáme._____

Mrchožrouti (1984)

Inu, není každý den posvícení...byť s Belmondem. 1)  51letý Bebel si svou úroveň drží, je takový, jakého ho známe z jiných podařenějších filmů. Co je ale jiné, je nuda._____   2)  Přestože scenárista 64letý Michel Audiard měl za sebou mnoho velmi úspěšných filmů (i s Belmondem) a rovněž 64letý režisér Henri Verneuil také patřil k vcelku úspěšným tvůrcům, tentokrát jsem se nudil. Vlastně ani nevím proč. Kdybych si četl scénář samostatně, asi bych byl nadšený. Výborní herci za to taky nemohou. Prostou vylučovací metodou docházím k závěru, že zklamal režisér. Proč se vlastně divím? Ze sedmi jeho filmů, které jsem ohvězdičkoval na ČSFD, jsem dal čtyřem tři hvězdičky a třem po dvou hvězdičkách._____ 3)  Zaujalo mě, že na IMDb má snímek 61 % oproti místním 75%._____ 4)  Výstižný koment: Schlierkamp***.

Horko jako v červnu (1964)

Ani parodie, ani komedie. 1)  Spíše jakási variace na bondovské téma, než cokoli jiného, ostatně jak parodovat parodii samu? Zábavné ve filmu není vlastně nic. Snad jen pokusy o zobrazení československých reálií přivedou českého diváka k mírnému úsměvu._____ 2)  Chápu, že Padova není Praha a jen těžko bylo možné v té době natáčet na místě, ale alespoň se tvůrci mohli vyvarovat jazykových nesmyslů typu: Hotel Slovenska, Zapotocky Sklarny, Autobusova (název zastávky autobusu) či Vinař Slavnosti (na transparentu). O podivných černých uniformách československé policie ani nemluvím. Stačila by desetiminutová konzultace s lokálem nebo emigrantem z poslední vlny._____ 3)  Zaujal mě 43letý šmrncovní Dirk Bogart (agent Nicolas Whistler), jenž se ke své homosexualitě nikdy veřejně nepřiznal._____ 4) Film není ani parodie, ani komedie. Je to prostě nuda. Pro českého diváka kouzlem nechtěného díky odfláknuté práci tvůrců je tento amaroun bez chuti a zápachu alespoň trošičku zajímavý.