Dobrý časy (2017)

Ve svém okolí neznám nikoho, komu bych dílo doporučil. 1)  Scenárista a režisér (jindy též kameraman, střihač a producent) 33letý Josh Safdie natočil se svým bratrem scenáristou, hercem a režisérem (jindy též střihačem a producentem) 31letým Benny Safdiem (mentálně zjednodušený bratr Nick, kterého chce Constantin dostat z vězení) poněkud alternativní snímek. Hlavní roli napsali na tělo výbornému 31letému Robertu Pattinsonovi (Constantine), který projevoval značný zájem o spolupráci._____ 2)  Z herců mě ještě zaujal Buddy Duress nezjištěného věku (osvobozený vězeň Ray)._____ 3)  Během sledování jsem získával stále nepříjemnější pocit. Osudy nesympatických loserů mě nikdy nebraly. Jediné rozhodnutí, které jako divák tohoto snímku jsem musel učinit, je, jak moc jednotlivým postavám nechci fandit. Nechtěl jsem žádné._____ 4)  Přesný koment: F.W.Colqhoun****._____ 5)  Spoiler. Z filmu si odnáším poučení: až půjdu vyloupit banku, vezmu si jako parťáka retardovaného bráchu. Až ho zhaftnou, vytáhnu z nemocnice jiného maníka v domnění, že je to on. No...těch ponaučení je tam více. To nejdůležitější nakonec: tento a podobné filmy vidět nechci.

Vražda na úrovni (1979)

Pěkná atmosféra nočního Londýna a sympatický i když kapku přestárlý 69letý (v roce natáčení filmu - 1978) James Mason (dr. Watson) spolu s milou paní Hudsonovou (nezjištěná herečka) poněkud vyvážily celkovou unylost zpracování a pro mě nezajímavého asexuálního 49letého Christopohera Plummera (Sherlock Holmes).

Živel (2020)

Nepodařený epigon amerických žánrových filmů. 1)  Rusové označují katastrofické filmy slovy фильм-катастрофа, ale katastrofa to nebyla. Místními komentátory často zmiňovaný film Hrdinové ohně mě ale dostal více._____ 2)  Druhá půlka - vlastní boj s požárem resp. útěk před požárem - je lepší než začátek. Ale výhrad i tak tu mám hodně. Většinou je přesně uvedli ti, co dali filmu dvě a méně hvězdiček._____ 3)  Co by asi řekli sociologové na skutečnost, že v americkém filmu potíže vzniknou, protože někdo nadmíru dodržuje předpisy, zatímco v ruském filmu je to přesně naopak? Děj provází neustálý bordel._____ 4)  30letý (v roce uvedení filmu) příjemný Ivan Jankovskij (nováček u hasičů Roman) je z herecké rodiny (děda, babička, otec i matka, mladší sestra). Za svůj výkon byl oceněn Zlatým orlem za rok 2021 (celkem už potřetí). Ženatý, má ročního syna._____ 5)  Natáčení probíhalo dva a půl roku (!) v Moskvě a okolí, v karelském kaňonu Ruskeala, ve města Taganrog, Vsevoložsku a na Vladimirském letišti Semjazino._____ 6)  Karélie je región (a republika v rámci Ruské federace) podél hranice s Finskem.

Velká španělská loupež (2021)

Heist movie postrádá šarm. 1)  Je potěšující vidět 29letého Freddie Highmora (novopečený inženýr z Cambridge) v "normální" roli, kdy nehraje ani autistu, ani schizofrenního vraha, ale "jenom" geniálního řešitele problémů. Chlapec má jiskru a je přitažlivý._____ 2)  Dalším pěkným chlapem je 41letý Sam Riley (kverulant James)._____ 3)  Snímek se pyšní dvěma hezkými pointami._____ 4)  Vše dohromady to hodí pěkné tři hvězdičky.

Vinaři (2014) (seriál)

Ach, Bože. 1)  Jéžíš nasytil pěti chleby a dvěma rybami pět tisíc mužů a nepočítaně žen a dětí (Matouš 14-15). Tvůrci seriálu z dvou filmů o bobulích vytvořili 32 seriálových epizod a nasytili tak davy konzumentů tvorby televize Prima. Alelujá..._____ 2)  Rozmělnění původního nápadu z Bobulí by mi moc nevadilo, kdyby byl přítomen Hliník...pardon, humor. Zde je vždy pár vtipů, či humorných situací a kolem nich je postaven celý díl. Epizody jsou nepřiměřeně dlouhé, slušelo by jim tak 40 minut maximálně._____ 3)  6 scenáristů a 5 režisérů je na 32 hodinových dílů dost a je to vidět v nepříliš zvládnuté dramaturgii. Díly mají rozdílné tempo, některým bych dal jednu hvězdičku, jiným i tři. Navíc je to stále horší a horší._____ 4)  Křetičtina mně, Pražákovi, nevadí a diskuse o věrohodnosti moravského nářečí jdou tak mimo mě._____ 5)  Navzdory spoustě mých oblíbených herců představují nakonec to nejhezčí na filmu 23letý Tomáš Materna (lokál) a 24letý Jan Brožek (Buddy). Oběma to fakt sluší.

První rytíř (1995)

Lehce zábavné příjemné dobrodružství  1)  vhodné zejména pro teenagery jasně profiluje dobro a zlo, lásku a čest, všechno to haraburdí, které tak okouzluje čtenáře - diváky tohoto žánru. Brother to brother. Yours in life and death._____ 2)  S historií ani s legendami snímek nemá moc společného. To ovšem nelze tvůrcům zazlívat. Variant, jak to všechno bylo, koluje v literatuře spousta a celkem příliš nezáleží na tom, jestli ji píší historikové nebo spisovatelé anebo v dnešní době filmoví scenáristé. Tato verze vychází z díla Chrétiena de Troyes - Lancelot, the Knight of the Cart, které francouzský spisovatel napsal někdy v létech 1175 - 1181. Také jako první uvedl do literatury (fiktivní) postavu Lancelota._____ 3)  A tak se opět setkáváme se známými jmény krále Artuše, rytíře Lancelota, královny Guinevery, bájného hradu Camelot a jeho kulatého stolu. Chybí tu meč z jezera, hledání svatého Grálu či čaroděj Merlin. Ovšem, jak ve filmu říká Artuš: Only a fool wants what he can not have._____ 4)  Naprosto skvělá je vznosná hudba velezkušeného 66letého Jerry Goldsmithe._____ 5)  Rovněž výprava snímku a prostředí je přesně takové, jaké bych si představoval._____ 6)  Hezky jsou podané nenásilné akční scény, rychlé, svěží a přehledné._____ 7)  Z herců mě zaujal přitažlivý 46letý (!) Richard Gere (oduševnělý Lancelot), 48letý Ben Cross (démonický rytíř Malagant), 24letý Stuart Bunce (pěkný podkoní Peter) a 65letý Sean Connory (král Artuš jako z pohádky)._____ 8)  Na druhé straně je film rozvláčný a chvílemi přímo nudný. Seškrtání o nějakých třicet minut by dílu nesporně prospělo._____ 9)  Rovněž logické nesmysly zvláště ke konci snímku kvalitě nepřidávají, tím spíš, že by šly docela snadno vyřešit věrohodnějším dějem._____ 10)  Film natáčeli především ve Walesu a na dalších místech ve Spojeném království._____ 11)  Výstižný koment o historické věrohodnosti díla Mlle*****, o dětskosti filmu píše Acrobat*.

Černá zmije (1983) (seriál)

Tento typ humoru mě neoslovuje. 1)  28letý (v první řadě) Rowan Atkinson ve svém předbeanovském období jasně prokazuje své komediální nadání. Problém mám ne s tím, jak hraje, v tom je báječný, ale co hraje a co mu scenáristé vložili do úst. Ani rovněž 28letý (ve třetí řadě) Hugh Laurie mě svým expresivním hereckým pojetím příliš nezaujal._____ 2)  K porozumění narážkám a vtipům na anglickou historii jsou třeba dosti rozsáhlé znalosti. I když jsem měl pocit, že většině narážek a vtipů rozumím, vtipné mi prostě nepřipadly, možná lehounce úsměvné. Brutální namixovaný smích doprovázející každou rádoby hlášku mi přišel spíš trapný než podněcující veselí._____ 3)  Bez mučení přiznávám, že jsem viděl vždy jen první díl z každé řady. I když jsem zaznamenal určité rozdíly v koncepci jednotlivých sérií i v kvalitě humoru, to nejdůležitější - celkové pojetí a styl humoru - bylo stále stejné._____ 4)  Není divu, že ani humor Červeného trpaslíka či Monthy Pythonů mi nesedne. Patří totiž do stejné škatulky. Ale třeba Mr. Beana zbožňuji. Tak nevím...

Sexbomba od vedle (2004)

Týden po zhlédnutí už netuším, o čem to bylo. 1)  Za velký zájem mezi místními komentátory film očividně vděčí svému mnohoslibnému českému názvu (to víte, The Girl Next Door tak nezní), nesporně pěkné kočičce Elishe a faktu, že film sám není nechutný, jak tu s uspokojením (!?) konstatují někteří komentátoři. Jak málo stačí někomu ke štěstí a k příznivému hodnocení..._____ 2)  Určitě stojí za zmínku 18letý Emile Hirsch (Matthew) a 35letý Timothy Olymphant (pornoherec Kelly)._____  3)  Věk herců uvádím k roku výroby filmu - 2003.