Krvavá nevěsta (2019)

Hororová komedie či něco takového. 1)  Po svižném začátku děj ztratil na smysluplnosti a logice (měl-li jakou předtím) a změnil se v jednoduchou vyvražďovačku bez hlavy a paty. Škoda, mohlo to být docela fajn._____ 2)  A tak nakonec jsem měl největší (a přesto jen malé) potěšení z 35letého Marka O´Briana (novomanžel Alex) a 40letého Adama Brodyho (Alexův švagr Daniel s vousky).

Recitál Jana Nedvěda (1991) (koncert)

Poselství o kráse, štěstí a radosti. 1)  Když jsem kdysi dávno, tuším, že ještě za komunistů, zašel na sólové vystoupení Jana Nedvěda někde v pražském klubu, byl jsem šokován. Uslintaná ústa vypouštěla trapné, věru, poznámky a já si říkal, kde jen jsem nechal oči (respektive uši). Pak se Nedvěd rozezpíval a okamžitě předvedl, proč o pár let později (1996) zaplnil se svým bratrem strahovský stadión (přes 60 000 diváků - čtvrtý nejnavštívenější koncert na Strahově)._____ 2)  Je fakt, že Nedvěd se báječně poslouchá, když zpívá, špatně poslouchá, když mluví a koukat na něj vůbec nestojí za to. Tento Pan písničkář očividně klame tělem._____ 3)  Vystoupení na nádvoří brněnské Nové radnice už předznamenalo budoucí úspěch. Bohužel však ne technickou úrovní záznamu. Nedokonalé ozvučení s přeexponovanými basy mi rvalo uši._____ 4)  Ale jinak - balada. Diváci zpívají společně s 45letým zpěvákem (chvílemi i místo něho). Prostě podané písničky předávají poselství o krásné duši, o kterou se zpěvák dělí. Škoda, že televizní záznam ukazuje jen část koncertu.

Kapacita (1970) (TV film)

Příjemná náladovka. 1)  Pohodový filmík o tom, že každé prostředí má to svoje._____ 2)  Vpravdě nádherně napsaná postava profesora Vydry (52letý Martin Růžek) sice není příliš k uvěření, ale o to více je radost tuto optimistickou bombu sledovat.

Pop show pro švadlenky (1989) (pořad)

Příjemná zábava. 1) Pěkná hudební a taneční čísla střídaly konferenciérské vstupy proměnlivé kvality._____ 2) Zaujali mě Janek Ledecký a Sagvan Tofi svým sexy vzhledem. 3) Naše ženy by měly zaujmout vážnější přístup k té přestavbě. Vidím kolem sebe spoustu mužů, kteří už toužebně čekají na to, až se jim žena konečně přestaví...a nic. Vůbec bych řekl, že muži jsou ochotní mnohem víc než ženy zkoušet to nové, zatímco ženy mnohdy až tvrdošíjně setrvávají na svých starých. Vidím kolem sebe mnoho mužů, kteří například v manželství už úspěšně praktikují principy pluralismu a přestože přitom respektují vedoucí úlohu manželky, tak ta pro to nemá pochopení. Řada mužů čeká, až se u jejich žen konečně projeví to nové myšlení. Po pravdě řečeno, ani by nemuselo být nové...jenom kdyby se projevilo, dodává Marek Eben. Chudák, za tento projev ho určitě nepochválili mocní tehdy a zcela určitě by našel mnoho odpůrců i dnes, byť z jiných ideových pozic.

Třetí táta (1988) (TV film)

Milé a dojemné. Jednoduchý dosti naivní prvoplánový příběh má jasně definované role a tomu odpovídající herecké obsazení i děj neodvratně směřující ke šťastnému konci.

Český slavík 21 (2021) (pořad)

Znovuzrozený Slavík je svižnější, než jeho předchůdci a má i jistý švih. 1)  Především si musíme uvědomit, že Slavík byl, je a bude čistě jen anketa popularity. Nevypovídá vcelku nic o kvalitě produkce a samozřejmě je zaměřen na masovou spotřebu - tedy na mainstreamovou pop music. V tom je jeho síla i slabost. Síla - oslovuje hlavně televizní diváky, kterých je ve vyšších věkových skupinách stále ještě hodně. Slabost - ignoruje menšinové žánry, protože jejich konzumenti se na televizi příliš nedívají a možná někteří z nich ani netuší, co to ten Slavík vlastně je._____ 2)  Nesmíme zapomenout, že popularita v pop music je do určité (někdy i značné) míry dílem marketingu._____ 3)  Proto mi přijde nepřípadné zařadit "novou" kategorii hip hop a rap. To nikdy nebyl a nebude mainstream a tudíž sem nepatří. Snaha o přiblížení ankety jiným než typickým televizním divákům je patrná i z kategorie Nejstreamovější česká skladba. Pochybuji ale, že tyto půlkroky postačí k získání širší divácké odezvy. Kategorie Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls je už vyloženě reklamní záležitostí._____ 4)  Tvůrci večera se nedokázali vymanit z manýrů předávání cen. Většinu času zabralo vyhlašování výsledků, předávání cen a nudné, ach jak nudné děkovačky Bohu, rodině, spolupracovníkům a fanouškům. Další čas si zabrali konferenciéři 50letý Ondřej Sokol a 48letý Aleš Háma. Ti předvedli únavně stejné fórky, některé na hranici (jiné i za ní) vkusu. Pár hudebních vstupů většinou atraktivitě večera také nepřispělo (neplatí o Evě Burešové alias Hegerové či Čekovského vzpomínce na Žbirku)._____ 5)  Vystoupení 35letého Martina Pohla a reakce na ně jen potvrzuje neujasněnost koncepce Slavíků dříve i dnes (viz výše). Nezbývá než skousnout, že jisté části hlasujících se tvorba a aktivity lidí jako je Řezník zamlouvají. Inu, demokracie - ne se vším můžeme být spokojeni. Ať za svou tvorbu i slova nese každý odpovědnost podle zákona. Pokud se vina prokáže, se sankcí bych neváhal. Jinak se holt s Řezníky i řezníky budeme setkávat i nadále. Stejné situace přece známe z politiky._____ 6)  Udýchaným projevem 48letého Karla Janečka vyvrcholil rozpačitý poněkud trapný dojem, který ve mně Český slavík 21 zanechal. Používat vyhlášení oblíbenosti popových zpěváků k prezentaci politických názorů (jakýchkoli) mi přijde nepatřičné. Nežijeme v diktatuře._____ 7)  Slavík byl volen systémem D 21. Každý z 216 138 hlasujících mohl udělit 1 - 5 bodů libovolným interpretům - každému maximálně 1 bod. Přirozenou úvahou mi vychází, že maximálně mohli hlasující udělit pětinásobek svého počtu, tedy 1 080 690 bodů. Stránky Českého slavíka 21 však uvádějí celkem 1 678 328 bodů. Jak je to možné? Nikde jsem zatím odpověď nenašel._____ 25.11.2021 - Komentátor Mamuto! uvádí, že jsem zapomněl na to, že hlasující mohli dát přes milión bodů celkem v rámci jedné kategorie. Vzhledem k tomu, že kategorie byly čtyři, vše je jasné. Omlouvám se všem, koho jsem eventuálně zmátl a děkuji Mamutovi! za opravu.

Expedice Lambarene (1968) (seriál)

Pěkné i dnes. 1)  Na seriálu je patrné nadšení tvůrců a současně i jejich profesionalita. Záběry jsou většinou velmi zajímavé a stejný je i komentář._____ 2)  Tehdy 29letý fotograf, kameraman a režisér Jiří Stöhr se pak živil jako kameraman na Barrandově._____ 3)  Historický exkurs. Na velkolepé cestování Hanzelky a Zikmunda navázala v době jistého uvolnění v předvečer (vlastně předjaří) roku 1968 Expedice Lambaréné._____ V roce 1988 se konala kratší verze (tam i zpět přes Saharu) s jinou partou._____ V tradici spanilých jízd pokračovala S Tatrou kolem světa I. a II (1987 - 1990) vedená již zmíněným Jiřím Stöhrem. Po návratu však nebyl o výsledky cesty zájem, seriál nebyl realizován a vznikl jen dvoudílný celovečerní dokument, který ovšem televize neodvysílaly._____ Nejnovější Tatra kolem světa 2 ještě probíhá. Dosavadní záznam z první části mě však nijak nenadchl._____ 4)  Skvělý koment výborně charakterizuje náladu doby: sportovec*****.

Next (2020) (seriál)

Uznání za aktuální poselství. 1)  Vcelku průměrné dílo pěkně zapadá do současné paranoidní atmosféry ve společnosti.  Kdo dnes ještě pochybuje o nové biologické zbrani zkoušené, pravda, nikoli v Somálsku, ale zato na celém světě pod jménem Covid 19? V seriálu to jde rychleji, ale zase vidíme za oponu._____ 2)  Boj proti emoce postrádajícímu Nextu působí skutečně depresivně. Ačkoli jsem bytostný optimista, nějak neumím vyloučit, že by se podobný scénář nemohl odehrát...jenom s jiným koncem. V této souvislosti vzpomenu na poslední pointu Boulleovy Planety opic (kniha, ne filmy)._____ 2)  Spoiler. Na konci si tvůrci nechali pootevřená vrátka pro eventuální další řadu. V ní se ukáže, že Paul LeBlanc měl připravenou únikovou cestu, a tudíž výbuch v FBI přežil. Rovněž zjistíme, že i Next přežil v nějaké hibernaci v polozničeném disku, jak naznačují poslední záběry a tudíž souboj může pokračovat. Vzhledem k tomu, že Fox již ohlásil, že další řada nebude, mohu dosud tajný scénář veřejnosti odhalit.

Podfukáři 2 (2016)

Efektní ponudnělá akce. 1)  Zpočátku jsem se vyloženě nudil. Někde kolem poloviny filmu se to zlepšilo a snímek se přiblížil jedničce._____ 2)  Ale i tak platí, že tvůrci vsadili pouze na vnější efekty. Jinak je to podívaná těžkopádná a předstírající velký svět. Nakonec přece jen dávám tři hvězdičky stejně jako prvnímu dílu, ale s hodně odřenýma ušima.