Tian xing zhe (2006)

Kriminálka, u které jsem si marně lámala hlavu, co vlastně chce ukázat. Gangsteři jsou vykresleni tak profláklými způsoby jako je přehlídka drahých aut, sídel apod. Jestli šlo o to vzbudit sympatie nebo averzi, tak u mě nedosáhli ani jednoho. Tohle je vůbec takový stereotyp jak ztvárnit, že oni gangsteři ma velkou moc a vliv (zlatá Election). Unikla mi i motivace postav, protože řada z nich sice mluví a mluví a mluví... ale stupnice uvěřitelnosti zůstala na nule.

Fa fa ying king (2008)

Film, který pro mi přinesl téměř 2 hodiny utrpení aneb Benny Chan má konkurenci v uhlazených kriminálkách s policisty, kteří sem nejspíš zabloudili z focení na propagační materiály nebo z módní přehlídky. Chápu, že doby znepokojivě nejednoznačných filmů a špinavých postav (uvnitř i navenek) Kirka Wonga a Ringo Lama se už asi nevrátí, ale uvítala bych i příjemnou civilní polohu jako v Bullets over Summer.

Milionářský expres (1986)

Bláznivá akční komedie - jen posuďte: likvidace pout za pomocí vlaku, samurajové stínající hmyz, procházky po střeše, obírání nemrtvých vojáků, agenti 002 až 00něco, malý Wong Fei-hung a standardně výborná akce (TM Sammo) s šílenými stunty. Já jsem byla spokojena a ještě teď se uculuju nad nepřekonatelnou stínovou sledovací technikou.

Kung Fu Panda (2008)

Pro příznivce martial arts jako já jde o výborný bojový film s řadou odkazů a parafrází, které dojdou opravdu jenom "zasvěceným". Nehledě na jednoduché vtípky pro děti (pády apod.) je tu řada situací, které potěší právě fanouškovské srdce (prohlídka suvenýrů - takhle teď chodím okukovat 2 DVD Fist of Legend :-), ale počítá i se znalostí prostředí a fintiček klasických kung-fu filmů (schválně, komu připomněly ty misky Školu hada, výcviková místnost Shaolin Temple a Pět postrachů je bez komentáře :-)

Wanted (2008)

Akce je skutečně parádní, vracející se záběry vyloženě potěší, ale ze sektářského společenství vrahů bez kritického zvážení příjímaného mladým člověkem jen proto, aby se vymanil z šedivé existence, je mi těžko od žaludku.

Zhong lie tu (1974)

Neboli The Valiant Ones a honba na piráty v duchu Kingova odlišného přístupu k akčním scénám, kdy v podstatě jednoduché souboje ozvláštňuje kombinací rychlého střihu a kamery. Výborná je choreorgafie nejen skupinových scén (Sammo Hung) ale např. okamžiky před bojem - taktizovaná alá hra go.

Tian luo di wang (1988)

Aka Gunmen, inspirováno Neúplatnými, přesto stejně zajímavé, napínavé a přitom podvratné (motivace, zápletky). Thanks, Mr. Bordwell. PS: Takový závěr by asi v Hollywoodu nevydejchali :-)

Sha shou hu die meng (1989)

Náhoda rozdělí několik postav, které se po pár letech opět octnou pohromadě, a to v odlišném rozložení sil a vztahů, jen city zůstávají nezměné. Snímek zařazovaný spíš do heroic bloodshed šuplíčku je nádhernou ukázkou, co z jednoduchého příběhu vytěží kreativní tvůrce, který se nechce nechat svázat rutinou žánru. Přesto, v prvních dvou třetinách převažuje spíše melodrama. V popředí vystupuje něžně brutální (nebo brutálně něžný) milostný víceúhelník spojovaný v prostoru a čase, významnou úlohu mají odlišně barevně laděné scény a nasvícení. PS: Chápu, proč si Tam rozuměl s Johnniem Toem, oba jsou úžasní experimentátoři, aniž by pozbyli schopnosti poutavě vyprávět.

Pýcha a předsudek (1940)

Adaptace, která má příliš mnoho odlišností pro mojí hnidopišskou povahu - z Lizzy je blondýna, chemie mezi páry nefunguje, bystré postavy přišly o polovinu důvtipu a děj je přestavěný a zkrácený (Kde je Pemberley? Já vyžaduji Pemberley!) a to, co na konci provedli s lady Catherine, je doslova schválnost! Aspoň že na pana Darcyho se dá koukat a moje oblíbená figurka, pan Collins, je jako vždy roztomilý.

Nebezpečný svědek (2008)

Vždycky si říkám: „Hodnoť film za to, co v něm je, a nebrblej pro to, co v něm nenajdeš." Jenže Fatal move se podle mě snaží být něčím, na co zkrátka nemá. Ale popořádku. Akční scény rozhodně z nejsou jedny z revolučních, ale já ocením i slušnou bojovku. Jenže je tu ono velké ale a to se jmenuje AMBICE. A ambice jsou pěkně zrádná věc, když máte k dispozici akční hvězdy, ale zároveň chcete natočit seriózní gangsterské drama. Takže tu máme akční scény s přehnaným násilím a zahlcené gore efekty, ale není to žádná estetika krásy či ošklivosti nebo symbolický přesah. Inu, proč ne, ale z dalších scén přímo trčí inspirování Election (někde je to přímo kopie :-), kde ono násilí mělo svůj smysl, ale tady je jen prázdně samoúčelné stejně jako "osudové" střetnutí postav, u nichž si o nějakých věrohodných konfliktech a vývoji můžeme nechat jen zdát. Co takhle příště místo efektů zaplatit slušného dramaturga?