Gu huo zai: Ren zai jiang hu (1996)

Tohle je strašně zákeřný film. Úvodní titulky slibují cosi jako komentář doby, ale zbytek nabídne jen prezentaci mladých kluků, kteří se z vděčnosti dali k Triádám. Další zádrhel je v tom, jak jsou ti mladí vylíčeni: jako pohodáři, co mají peníze, hezké oblečení, pěkné holky a auta Jsou cool, jen sem tam někoho zabijí, zmlátí a samozřejmě si všechno užívají. Jestli se na tohle dívají mladí lidé, kteří nejsou schopni nějaké reflexe (protože film ji rozhodně neposkytne), dostanou jen tenhle zmanipulovaný obraz. Že je to uvedení do světa Triád zábavnou formou? Na tomhle světě není nic zábavného a když ještě mladým a hloupým lidem vnucuje svou pokřivenou představu, vypadá to skoro jako náborová akce. Ta jedna hvězdička je za postavu Kwana, kterou si střihnul Francis Ng se svým přehráváním, takže ji téměř nejde brát vážně. PS: Když už se chce někdo dívat na svět Triád, doporučuji obě Election nebo Made in Hong Kong, což jsou nejednostranné a sofistikovanější filmy.

Ovečka Shaun (2007) (seriál)

Fantasticky nápadité a přitom chytré i zábavné dohromady ve stylu těch nejlepších grotesek. PS: Věřte kamarádům, titulky opravdu nejsou potřeba :-)

City on Fire (1987)

Ze shlédnutí před lety zůstaly jen matné vzpomínky na strhující a přitom žánrově netradiční kriminálku (tak odsud je ta scéna ze hřbitova!), po letech opět viděno... ...a kouzlo přetrvalo.

Život v metropoli (2007)

Hlavní zápletka je vykradená z Wilderova Bytu a osekaná na milostné trable hlavních postav. Naopak přidává další páry a situace, jejichž zábavnost mě přinutila opustit mrzoutské "ale fuj, romantika!" a příjemně se bavit.

Přiznej barvu (2006)

Sociální kritika v tomhle filmu je určitě fajn věc, ale s takhle plochými charaktery a vypulírovaným prostředím se skoro nedá brát vážně.

Hu die fei (2008)

Divný film. Nejde o to, že Johnnie To mění žánrové vody, ale spíš o výsledek, protože vypadá jako nezapadající skládanka. Začíná jako psychologické drama (rozebírá se trauma), aby se přelomil v předvídatelné melodrama (řeší se city) a to bez nějaké návaznosti. Vtáhnutí do děje nepomáhají ani "herci". Klasičtí herci Milkyway sloužili ve filmech jako ikony, ale obsazení neokoukanými tvářemi u Linger ještě neznamená, že oni budou lepší. Je to smutné, zvlášť když že např. July Rhapsody od stejné scénáristky funguje úplně přirozeně...

Dvojitý úder (2003)

Nemám ráda Bennyho Chana, respektive jeho filmy, které jsou dokonalým příkladem nulové invence. Heroic Duo je zase jen další v řadě jeho rutinních akčních filmů, které mi připadají všechny stejné, jen obličeje a jména postav se mění. Občas se ale vynoří nějaká ta figura, kvůli níž stojí za to snímek dokoukat. A tady je to zabiják Hoi v podání Francise Ng (na začátku v bílém jako ve War Named Desire, už to začíná být tradice :-). Chvilky, kdy si Hoi ulizuje ruku od krve nebo jen hláškuje ("I like that look in your eyes"), jsou na filmu ty nejsympatičtější.

Hrdina (1997)

Tak takhle se mi to líbí! Žádná nudné drama (Blood Brothers), ale hned v druhé minutě osudový moment, který vás vrhne do víru dramatických událostí. Hrdinové jsou efektně uvedeni na scénu, takže film dostává správný emoční náboj, aby udržel pozornost diváka. Hlavní slovo má pěkně temná dobová atmosféra, ale dostane se i na akční scény včetně svérázných triádnických praktik (Dragon Syndicates v praxi :-). Bohužel někde trochu nevhodně zaskřípou humorné scény - tohle nemuselo být, vtipy měli radši přenechat Miracles.

Do ma daan (1986)

Peking Opera Blues neboli dobrodružná romantická retro komedie. Z výčtu žánrů obsažených ve filmu to vypadá, že se bude jednat o podivnou nesourodou směsici, ale ve výsledku jde o naprosto kompaktní dílo. Základ totiž tvoří uchopení např. čisté akce či romantických situací, která nikdy není bez komických prvků (situační i verbální - např. když Hong a Tung Man vzpomínají na svoje první setkání), takže nehrozí, že by snímek najednou vypadal jako úplně jiný druh filmu. Další věc - z jednotlivě řazených záběrů, timingu a vlastně celkového zaranžování prostoru před kamerou (třeba scénka dcera, otec a schovávající se přátelé) je patrná velká jistota v tom, co a jak chce režisér ukázat. Výsledek? Dokonale zábavná a napínavá dobrodružná romantická retro komedie...

Tou wen zi D (2005)

Filmy o automobilových závodech mi nikdy nepřišly dostatečně atraktivní, protože nepotřebuju vidět, jak si takhle někdo řeší existeční otázky nebo masíruje ego. Ale naštěstí tady se vyskytuje miminum plytkého mudrování a nadržených teenagerů a prostředí snímku působí takřka normálně a přirozeně. Naopak závody jsou efektně nasnímané a sestříhané a jako třešnička je tu Anthony Wong v kouzelné kreaci opilého tatínka :-)