• Krátkometrážní

Skvrna (2019) (seriál)

Kdyby se Skvrna pohybovala okolo 65% asi bych dal 3 hvězdy. Nicméně má i tak dobrou atmosféru, hodící se prostředí, vcelku dobrý nápad. Možná se časem dočkáme přece jen druhé série, což umožňuje konec osmého dílu. Může být i vcelku obstojným dílem závěrečným. V tomto streamovém počinu se nebáli obsadit pro mne málo známé tváře, což si myslím není na škodu.

Dobryňa Nikitič a tříhlavý drak (2006)

Přijemná ruská bylinná pohádka, jenž decentně pohladí branici i duši. Dobryňa Nikitič je zkrátka pašák. Hezké volné pokračovaní Bohatýra Aljoši. Je nějaké rčení, i kdyby drak na velbloudovi jezdil?

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Film má své drobné kvality a docela dost nekvalit. Děj mi nepřišel přiliš kompaktní a díky dopisní formě vypravění přiběhu mi připadal tak trochu zmatený. Na druhou stranu dobré, ne přiliš dobře využité herecké obsazení, výprava dle mého kvalitní. Třeba staroměstská exekuce z pohledu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic (Robert Mikluš) patři mezi silné chvilky filmu.

Služební cesta podporučíka Svěráka (1989)

Je velmi úsměvné, že se prověřený příslušník Pohraníční stráže podporučík Jan Svěrák dostal na služební cestu do USA. Mimochodem jeho otec Zdeňek Svěrák u Pohraníční stráže sloužil také. Minimálně to má dokumentární hodnotu.

Velikonoce v Lužici a pod Lužickými horami (2010) (TV film)

Velmi kvalitní a zajímavý dokument doprovázený neméně kvalitním hlasem Alfreda Strejčka. Mám tak trochu pro Lužici a Lužické Srby slabost a proto dávam plný počet.

Máš ji! (2018)

Sympatická kamarádská zaležitost, která je podle skutečnosti, byť je to až neuvěřitelné a absurdní. Tento film mne dostatečně rozesmal a pohladil na duši. Jerry v podání Jeremy Rennera je neuvěřitelný.

Špión, který mi dal kopačky (2018)

V některých ohledech vtipná špionská komedie, nicméně v některých ohledech hloupá. Fajn člověk si řekne, že je to parodie, ale i ta se dá dělat mnohém lépe. Kladem jsou dobře vybrané ženské představitelky( Mila Kunis, Kate McKinnon a Ivanna Sachno), pár dobrých nápadů ( třeba vídeňský taxikář) a Praha je skutečně Prahou.

Operace Rudé moře (2018)

Nejsem činofil, ale Operace Rudé moře se mi celkem libila. I když skutečnou událost film dle mého názoru přiliš zveličuje, tak se je o pěkně zvladnutý akční film s moderními vojenskými technologiemi (ČLR se chtěla pochlubit). Fiktivního je tam plno. Ve volbě mezi slabšími čtyřmi a silnými třemi vyhraly čtyri hvězdy.

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Dycky Kiruna! Město Kiruna se podobá městu Most!. Místo hnědého uhlí je tu železná ruda, jsou tam Laponci a ne Romové (etnika se špatně porovnavají, a vždy se najdou dobří i špatní lidé). Seriál Půlnoční slunce je podobný seriálu Most, ale švédsko-dánskému. Taky má část tvůrců shodných. I když je Kiruna a Laponsko (čti Sámpi) s nekončicím dnem aktraktivním prostředí, tak na Most to o něco nemá a Most! je jiná kategorie.

Parad Pobedy (1945)

Místo prince na bílém koni přijel maršál Georgij Konstantinovič Žukov. No jsem radši (možná naopak od jiných) něž kdyby tam přijel Hitler v černém mercedesu. Dokument má svoji historickou hodnotu.