Coco (2017)

Hodinu a štvrť nejaví Coco náznaky výnimočnosti. Pohľady uhranie jedine úchvatným vizuálom a výpravou, kde pre inšpiráciu z The Book of Life nechodili v Pixare ďaleko. Všetko ostatné už je mimo toho z väčšej časti obohraný evergreen. ALE! Záver jednoducho zomelie emócie aj chladnokrvnému zakončeniu Jožka Golonku do sovietskej brány a ten, kto tvrdí, že nevyronil slzu, má asi vážny problém s hydratáciou organizmu. Posolstvo o rodine a hodnotách, čo ju držia pokope s nadväznosťou na úctu starých ľudí a spomienkou na tých, ktorí sú už iba v našich srdciach muselo chytiť za srdce a... chytilo. Krásny hold všetkým v nebi (nielen) na dušicky.

Cuky Luky Film (2017)

Mimoriadne hlboko plytká zábava tak, ako ju nepoznáme z televízneho panelu. Ikonické hlášky, narážky a iné dychberúce perimetre kačacej doby dostanete z ľahkého polpercenta. Všetko ostatné splýva so silene trápnou nudou, úspešne znásilňujúc značku komediálnej istoty. Je síce pravda, že dobre známy prejav dua Šebová/Polnišová by v celovečernom časopriestore sotva obstál, ale vynechať ho takmer úplne, sa rovná škaredej podpásovke na nič netušiacom divákovi. Je to podobný pocit ako, keď prídete do ZOO na biele tigre a namiesto nich premietajú Chlapca v pruhovanom pyžame.

Holky na tahu (2017)

Ďalší biedny pokus zo zákulisia ženských rozlúčok so slobodou... Keď už nestačil varovný prst v podobe Bridesmaids, tak potom čo ešte?! Z humoru naskakovali kŕčové žily a o ostatných veciach radšej pomlčím. Skomolenina The Hangover a Very Bad Things naháňa hrôzu aj husej koži, namiesto toho, aby dávila lukulské hody smiechu. Aspoň uletená scéna na spôsob ukradnutia tigra Mikovi Tysonovi by potešila (napr. intímna hračka prvej dámy). Facepalm za 1 a 1/2*

Hříšnice (2017) (seriál)

1. séria - Podarené krimi s nádychom mystiky. Všetky časti si hrkútajú vo vyváženej polohe, herci vyvádzajú s nadštandardom k spokojnosti... Akurát príbehovo to klesá k prehľadnej čítanosti a to sťahuje napätiu slučku. Neskôr neprichádzajú ani dychberúce zvraty až nakoniec výsledok vyšumí do priemerného rozuzlenia. Škoda, že taký potenciál stroskotal na podupanom scenári.

Chuckyho kult (2017)

Ďalšie bolestivé pokračovanie, ktoré mučí scenáristickou nedokonalosťou, dejovými lapsusmi alebo hereckým šlendriánstvom. Výber toho, čo nehrá podľa Chuckyho pravidiel, obsahuje širokú paletu mučivých prostriedkov. A pokiaľ má byť práve Cult of Chucky labuťou piesňou ikonickej bábiky, tak si to pýtalo ústretovejší masaker pre jeho fanúšikov.

Já, Tonya (2017)

Výborne napísaná a ešte lepšie zahraná dráma, ktorá neberie servítku pred ústa a nebojí sa uťahovať nielen na vlastný účet, ale aj zo všetkého, čo je pre Ameriku sväté. Jednu z najväčších káuz športovej histórie má na svedomí enfant terrible krasokorčuľovania Tonya Harding a tú Margot Robbie predniesla s ľahkousťou riekanky Kolo, kolo mlynské na Hviezdoslavovom Kubíne. Zvyšok ansámblu jej vo voľnom programe zdatne bruslí do rytmu za asistencie čertovsky skvelého scenára a nadupaného soundtracku. Konieckoncov, by za umeleckú stránku vyfasovala najvyššiu známku aj od Ondreja Nepelu, k čomu nemalou mierou dopomohli borkyne v maskérni a šatni.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Pôvodné Jumanji s Robinom Williamsom je prvotriedna rodinná zábava, preto ďalšie vzkriesenie vo mne vyvolávalo pocity obávané, ba priam až hrôzu naháňajúc. Našťastie, pôvodný odkaz nedostal poza uši. Banda okolo vyslúženého wrestlera pozametala ustráchané pocity do správnych čakier a predviedla sviežu náhradu nedeľnej prechádzky po fajnovom obede. Iste, príbeh či ostatný estetický dosah vyšumí ako tretia slovenská superstar, ale tá polopatistická psina, na mieru ušitá pre 21. storočie, prekryje aj hrôzy pondelňajšej cesty do roboty.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

What the f*ck? Zatiaľ čo pri jednotke moje filmové srdce plesalo ako roľníkovi z KĽDR po úspešnom jadrovom teste a vyťahoval som kalibre typu najlepší film roka, tak dvojka to nadšenie sfúkla ako nádeje na uznanie arménskej genocídy. Kvalitatívny prepad o dve triedy nesmierne bolí. Všetky tie finesy a lahôdky prvotiny v zlatom kruhu tápu, stratili tvár a dôstojnosť impotentným humorom, žalostnou akciou a totálne pripečeným námetom. Ostrieľaný pionier Vaughn s toľkými hereckými esami (z toho štyri oscarové!) pomaly prešťal aj Avengerov, ale nevyťažil ani uncu zlata v podobe ikonických scén alebo dialógov. Sklamanie roka.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Kong to na diaľku Godzille natrel aj s arašidovým maslom na hlave. Sexi ostrov mu svedčal viac ako tej zmutovanej jašterici fádna skulptúra mrakodrapov. Z priehršte nápadov ste si mohli vybrať kam siahala inšpirácia. Od Cesty do pravěku cez Indyho až po Predátora. Ťažisko môjho kladného hodnotenia treba hľadať, okrem iného, aj v delikátnej kamere a v šialene nadupaných efektoch, kde závisťou blednú aj A(ss)vengeri. Vidieť aj počuť v nich každý cent, vďaka čomu mi bola priemerne scenáristická a herecká vložka na míle ukradnutá. Ako prvotriedny blockbuster Kong rozdával radosť ako trinásty plat.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Fincher vo svojej obývačke. Neskutočne režisérsky, scenáristicky a herecky našľahaná kanonáda o úchylne drsných chlapcoch z najčiernejších čiernych morí. Síce v spleti ťažkých dialógov trvala moja dezorientácia asi prvých päť častí, ale Fincher už po niekoľký krát odmenil trpezlivosť kráľovskými dojmami. Keď sa do tohto výstavného kusu perverznej choreografie pridala akcia, tak môj pulz by nenašiel ani Edgar Cayce. Škoda, že v tomto segmente dochádzalo k šetreniu materiálu. Z Mindhuntera to zbytočne spravilo úzkoprofilový tovar s ďalšou sériou v nedohľadne.